Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Sisteme afisare/informare in sistemul de metrou
Du-te la pagina 1, 2, 3  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
ratbmetrou



Data înscrierii: 01/Iul/2006
Ultima vizita: 25/Iul/2010
Mesaje: 175
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 11 Ian 2007 17:42:51    Titlul subiectului: Sisteme afisare/informare in sistemul de metrou 43421

Propun sa se discute aici despre sistemele de afisare electronica aflate in aceste vehicule sau pe exteriorul lor (fata, spate).

Discutiile sa contina urmatoarele:
- Modelul de afisaj.
- Producatorul. Tara de origine.
- Caracteristici tehnice. Particularitati.
- Probleme ivite in functionare.
- Liniile si tipul vehiculelor pe care sunt montate.
- Cateva imagini sugestive pentru modelul respectiv.

Discutia sa fie moderata, pentru a filtra in timp informatiile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
LArSON



Data înscrierii: 30/Iun/2006
Ultima vizita: 14/Iun/2009
Mesaje: 54
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 20 Feb 2007 12:32:30    Titlul subiectului: 777777 76328

Duminica am mers cu "Berlin" (1104+2104) si in tren NU SE ANUNTAU STATIILE. Cred ca este prima data cand circul cu metroul si nu se anunta statiile!! Am mers pe traseul Dristor 1-Eroilor si in toate statiile s-a anuntat doar inchiderea usilor si atat! Nici pe afisajul din vagoane nu aparea decat DRISTOR 2.

Cred ca este foate importanta anuntarea statiilor la metrou, pentru ca n-ai posibilitatea sa vezi peisajul, in plus nu toata lumea cunoaste statiile ca design...

Nu e chestie de siguranta, dar e foarte neplacut pentru cel care nu circula des cu metroul. Si neasteptat pt un tren nou, puteau macar sa anunte prin microfon, daca nu mergeau anunturile inregistrate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kaleun



Data înscrierii: 20/Dec/2005
Ultima vizita: 08/Mai/2023
Mesaje: 311
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 20 Feb 2007 13:45:25    Titlul subiectului: 76329

Eh, poti sa mai intrebi un vecin... Rolling Eyes
Eu recunsoc statiile si dupa aspectul tunelurilor la intrare sau sunetul rotilor pe viraje (in Piata Unirii 1, pe partea dinspre Timpuri noi de exemplu).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dan tm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 24/Mar/2024
Mesaje: 62
Locație: Sag (jud. TM)

MesajTrimis: Mie 21 Feb 2007 15:23:24    Titlul subiectului: 76399

Interesant, unii cunosc statiile dupa zgomotul garniturii Rolling Eyes dar ce fac eu daca vin in capitala si circul cu metroul in care nu se anunta statiile?
Si cum este posibil ca o rama din import sa nu aiba aceasta functie, fata de una autohtona considrata ,,depasita"?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
crz



Data înscrierii: 06/Noi/2006
Ultima vizita: 10/Mar/2007
Mesaje: 10

MesajTrimis: Vin 23 Feb 2007 03:46:22    Titlul subiectului: 76491

Este un nou caz de branza buna in burduf de caine.

Ce vina au ramele daca mecanicii (sau cum s-or numi cei care stau in cabina din fata) nu stiu sau le este prea lene sa foloseasca functiile disponibile? Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Daf686



Data înscrierii: 19/Dec/2006
Ultima vizita: 27/Iul/2014
Mesaje: 173
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 18 Mar 2007 12:12:02    Titlul subiectului: 77559

Ieri in Bombardier LONDRA venind de la I.M.G.B. scria ceva la "alea care scrie statia,peron,ratb)Urmeaza EROII REVOLUTIEI PERON STANGA RATB:7,11,17,116,117,323

Cum adica 117 la eroii revolutiei?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Burner



Data înscrierii: 25/Noi/2006
Ultima vizita: 28/Aug/2007
Mesaje: 27
Locație: Bucuresti 3 (Piața Hurmuzachi, fostă Muncii)

MesajTrimis: Lun 19 Mar 2007 00:06:14    Titlul subiectului: 77576

Eu am observat ca la Muncii nu scrie si 104, ori daca iesi din metrou, statia de 104 e f. aproape. Smile
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Sâm 16 Feb 2008 20:23:20    Titlul subiectului: 88751

Oare de ce Metrorex nu rezolva problema la afisajul din salon al BMurilor, cele din seria 1101-112x, deoarece la statia Eroii Revolutiei se afiseaza in continuare si linia 117, care dupa cate stiu eu in ultimii 30 de ani nu a circulat pe acolo Exclamation . Pe mine personal nu ma deranjeaza, dar poate cineva venit din provincie si care ar avea nevoie de aceasta linie de autobuz se poate insela!
Poate ne aude cineva si se "repara defectiunea"!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fider



Data înscrierii: 31/Mai/2007
Ultima vizita: 10/Oct/2008
Mesaje: 202
Locație: Bucuresti (Vest)

MesajTrimis: Dum 17 Feb 2008 15:50:54    Titlul subiectului: 88789

Asa ar fi multe de spus, inclusiv de cand cu bulversarea transportului public din apropiere de Basarab si Obor. Dar in fine, sunt alte probleme mai importante daca este sa ne gandim la modul serios: cand va fi transferat Metrorex in subordinea PMB si vor fi armonizate cele 2 retele de transport public. Informarea in momentul actual despre un sistem de transport este foarte slaba cand circuli cu celalalt. Nici nu mai vorbesc de initiativa cu hartile comune afisate in fiecare mijloc de transport sau statie. Dupa cum stim aceste lucruri lipsesc aproape cu desavarsire.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pmp



Data înscrierii: 07/Iul/2006
Ultima vizita: 31/Aug/2021
Mesaje: 256
Locație: Ilfov

MesajTrimis: Vin 21 Mar 2008 21:29:28    Titlul subiectului: 90415

Pe M2 (trenurile din prima serie) anunturile la P-ta Unirii si Victoriei contineau o mica inexactitate: in loc de legatura cu magistrala x, se spunea legatura cu linia x (Exemplu: linia 3, care nu exista la Victoriei sau Unirii). Trenurile din seria a doua nu aveau greseala aceasta.
De ceva timp am observat ca s-au corectat anunturile (sau pur si simplu trenurilor mai vechi 10xx li s-au pus aceleasi anunturi ca celor din seria a doua).

_________________
http://www.petitieonline.ro/petitie/sa_eliminam_maxi_taxi_urile_din_transportul_public_din_romania_-p28912051.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Matei Voineag



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 05/Iun/2008
Mesaje: 33
Locație: Bucuresti 3

MesajTrimis: Vin 21 Mar 2008 22:04:57    Titlul subiectului: 90418

Unele garnituri din seria 10xx/20xx au vocea aceea care functioneaza bine, pe care o au toate din seria 11xx/21xx.
In curand toate garniturile din seria 10xx/20xx o sa aiba vocea aceea care functioneaza bine. Exclamation
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdanpopescu



Data înscrierii: 20/Dec/2007
Ultima vizita: 11/Sep/2008
Mesaje: 346
Locație: Bucuresti 1

MesajTrimis: Sâm 22 Mar 2008 17:13:53    Titlul subiectului: Garnituri #10xx-20xx aveau deja noile anunturi. 90443

Eu cred ca toate garnituri cu numele florilor aveau anuntul acela "cu scandal". Cand au venit aveau anunturile acelea gresite, la fel si harta (copiata, probabil, de pe vremea cand Magistrala 1 era impartita in doua, cea "Pantelimon-Industriilor" si cea "Gara de Nord-Dristor 2", conform hartii). Bine ca s-au corectat totul!
Acum vom putea admira vocea "scandaloasa" (fiindca Metrorex-ul avea problema cu proprietarea vocii) si harta noua (curata, fara nicio problema).

Anuntul statiei "Piata Unirii" varianta noua suna asa: Urmeaza statia "Piata Unirii", cu peronul pe partea stanga. Corespondenta cu magistral(a/e, nu mai stiu exact daca e cu -a sau -e) 1, 3. Sa nu credeti ca lucru asta e o eroare! Din 15 iunie 2008 (conform planului Metrorex) va fi deschis tronsonul "Nicolae Grigorescu (2)-Linia de Centura", astfel Magistrala 3 va avea traseul "Industriilor-Linia de Centura". Asa ca anuntul acela nu e gresit!

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Matei Voineag



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 05/Iun/2008
Mesaje: 33
Locație: Bucuresti 3

MesajTrimis: Sâm 10 Mai 2008 18:10:26    Titlul subiectului: 93175

Azi am mers cu garnitura Roma (1107/2107) pe M1.
In statia Piata Iancului aparea pe afisajul interior ceva de genul "Trenul nu opreste in statia Obor. Ne cerem scuze pentru inconvenienta.". Exclamation

Este pentru prima oara cand vad ca se anunta inchiderea statiei Obor si pe afisajul interior. Exclamation In sfarsit, inca un lucru bun realizat de Metrorex. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ice



Data înscrierii: 18/Iul/2006
Ultima vizita: 17/Feb/2021
Mesaje: 258
Locație: Bucuresti 2 (Pantelimon)

MesajTrimis: Dum 11 Mai 2008 12:39:03    Titlul subiectului: 93234

Inseamna ca stiu ei ce stiu despre perioada cat va mai sta inchisa statia daca au inceput sa programeze si sistemul de anuntare a statiilor Rolling Eyes
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 11 Mai 2008 15:10:09    Titlul subiectului: 93248

Am vazut treaba asta pe mai multe garnituri incepand cu luna aprilie, deci nu e o chestie noua Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Dum 11 Mai 2008 16:12:40    Titlul subiectului: 93252

Poate asa au inlocuit si ei - sau mai bine spus au remediat - legaturile RATB de la statia Piata Eroi Revolutiei, unde in viziunea Metrorex ar circula si autobuzul 117.
Acest lucru se intampla la ramele BM cu nume de capitale de pe M2
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Matei Voineag



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 05/Iun/2008
Mesaje: 33
Locație: Bucuresti 3

MesajTrimis: Dum 11 Mai 2008 19:38:00    Titlul subiectului: 93263

Azi am mers tot cu garnitura Roma (1107/2107), dar de aceasta data nu a mai aparut pe afisajul interior "Trenul nu opreste in statia Obor. Ne cerem scuze pentru inconvenienta.". Se pare ca treaba cu afisatul inchiderii statiei Obor pe afisajul interior tine de mecanicii garniturii respective.

P.S: Iarna trecuta aparea pe afisajul interior al garniturilor Bombardier ceva de genul "Metrorex va ureaza sarbatori fericite!".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
swq2009



Data înscrierii: 30/Dec/2008
Ultima vizita: 13/Mar/2010
Mesaje: 36
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 21 Feb 2009 13:48:49    Titlul subiectului: 106481

Acum 2 zile am fost cu doi colegi dupa scoala de la Obor pana in Grozavesti sa vedem cum mai arata pasajul Basarab(acum ca l-au oprit din lucru)si la Gara de Nord cand metroul a plecat a anuntat pe afisaj ,,Urmeaza statia Piata Muncii cu peronul pe partea stanga"spre amuzamentul calatorilor,dar un grup de chinezi ne-au intrebat daca au gresit metroul si acesta nu merge la Basarab. Noi le-am zis ca statia urmatoare e Basarab si s-au linistit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kaustik



Data înscrierii: 11/Noi/2008
Ultima vizita: 03/Mar/2024
Mesaje: 766
Locație: Ploiesti; Bucuresti; Braila

MesajTrimis: Mie 04 Mar 2009 18:08:45    Titlul subiectului: 1574 107182

Marti, cand ma aflam in Gara de Nord si asteptam trenul catre Brasov, dupa ce a facut obisnuitul anunt ca trenul X este garat si va pleca peste 5 minute catre Y, dispecera a mai anuntat publicul calator ca CFR a introdus un traseu special de tren Gara de Nord - Aeroportul International Otopeni.

Se pare ca cei de la CFR au luat-o inainte Metrorex-ului in ceea ce priveste o legatura directa intre Gara de Nord si aeroport...

_________________
"O tara dezvoltata nu este una unde saracii pot merge cu masina, ci una unde bogatii folosesc transportul public." E.P.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sveik



Data înscrierii: 10/Feb/2010
Ultima vizita: 24/Sep/2017
Mesaje: 88
Locație: Bucuresti 1 - Giulesti

MesajTrimis: Vin 13 Aug 2010 20:54:01    Titlul subiectului: crfcfccfrccr 131865

O mica surpriza azi intr-un Bombardier de pe M1, in jurul orei 19:30. Pe acele ecrane pereche am observat un lucru: dupa anuntul obisnuit "Urmeaza Petrache Poenaru, peron dreapta", a mai urmat ceva, dar in .... engleza! "Next Petrache Poenaru, right side"

De cand au bagat si in engleza? Shocked

Ok, e in engleza. Dar strainul stie ce inseamna RATB? Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
subway guru



Data înscrierii: 02/Iul/2010
Ultima vizita: 14/Noi/2013
Mesaje: 634
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 13 Aug 2010 21:25:11    Titlul subiectului: 131872

Ar trebui 'obligatoriu' sa bage si in engleza, ca nu toti turistii provin din Republica Moldova Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vaDer



Data înscrierii: 05/Iun/2010
Ultima vizita: 30/Iul/2012
Mesaje: 45
Locație: Bucuresti 2 (Doamna Ghica)

MesajTrimis: Sâm 14 Aug 2010 00:03:46    Titlul subiectului: 131885

Unii straini stiu, altii nu.
E de ajuns sa iasa si sa vada ce este 79 spre exemplu si inteleg. Vorba aceia: Ce-i la mine, e si la tine Very Happy

Ati observat ca la statiile Petrache Poenaru si Grozavesti pe acele ecrane scrie dupa "Urmeaza statia... peron dreapta RATB: Transport suspendat din cauza lucrarilor la pasajul Basarab"?

Incredibil dar eu ii pot lauda pe cei de la Metrorex. Very Happy Daca acum fix un ,an pe 1125/2125 Vilnius scria "Urmeaza Piata Muncii, peron stanga" iar la RATB scriau niste linii care nu mai exista de multa vreme: 1,16,17..., in prezent garniturile arata exact liniile RATB ce trec prin zona.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sveik



Data înscrierii: 10/Feb/2010
Ultima vizita: 24/Sep/2017
Mesaje: 88
Locație: Bucuresti 1 - Giulesti

MesajTrimis: Sâm 14 Aug 2010 00:52:33    Titlul subiectului: 131886

Da, inca scrie acest lucru. Probabil ca Metrorex si RATB au niste departamente de comunicare "bestiale". Ei se fac ca muncesc, noi nu ne facem ca-i platim!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Reactor



Data înscrierii: 18/Feb/2009
Ultima vizita: 08/Dec/2013
Mesaje: 118
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 14 Aug 2010 09:14:29    Titlul subiectului: 131909

Sveik a scris:
Probabil ca Metrorex si RATB au niste departamente de comunicare "bestiale". Ei se fac ca muncesc, noi nu ne facem ca-i platim!
Culmea e ca nici nu e nevoie de comunicare intre institutii, e suficient ca un angajat de la Metrorex sa intre aici http://www.ratb.ro/index.php?page=stiri&categorie_stire=rute macar o data pe saptamana sa vada modificarile, dupa ce s-a facut lista cu mijloacele de transport in comun pentru fiecare statie de metrou, de la ora actuala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sheena



Data înscrierii: 22/Mar/2008
Ultima vizita: 09/Oct/2019
Mesaje: 281
Locație: Braila

MesajTrimis: Dum 15 Aug 2010 14:08:36    Titlul subiectului: 131943

Daf686, poate ca traseul lui 117 a fost un pic deviat si trecea si pe la Eroii Revolutiei. Din cate stiu in Bucuresti zilnic se deviaza macar cate o linie, iar la Metrou afisajele sunt in timp real. Deci si daca o linie se modifica temporat, pe afisajul metroului apare ca legatura macar pentru ziua aceea, daca in acea zi este considerata legatura. Si cred ca e vorba ca afisaja liniile chiar daca statia auobuzelor e la o anumita distanta de statia de metrou, nu e obligatoriu sa fie chiar la iesirea din metrou.

Ultima modificare efectuată de către Sheena la Dum 15 Aug 2010 14:10:27, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Următoare
Pagina 1 din 3

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community