Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

110 ani cu tramvaiul prin Iasi
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul IAȘI
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
TATRA



Data înscrierii: 04/Dec/2005
Ultima vizita: 02/Noi/2012
Mesaje: 556
Locație: Iasi

MesajTrimis: Sâm 24 Mai 2008 07:23:07    Titlul subiectului: 93719

Din nou cu TATRA T4R pe Copou!


DSC09996.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  121.89 kb
 Vizualizat:  de 10597 ori

DSC09996.JPG



DSC09997.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  109.94 kb
 Vizualizat:  de 10597 ori

DSC09997.JPG



DSC00007.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  103.96 kb
 Vizualizat:  de 10597 ori

DSC00007.JPG



DSC00020.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  92.01 kb
 Vizualizat:  de 10597 ori

DSC00020.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 24/Apr/2024
Mesaje: 8714
Locație: Iasi

MesajTrimis: Sâm 24 Mai 2008 07:57:54    Titlul subiectului: 93722

Ce anume intelegeti prin mediatizare? Parada tramvaielor a fost anuntata in ziarele locale inca de prin luna martie si nu tin minte ca intre timp vreun cotidian sa fi ratat sa scrie macar un articol despre asta.
Eu cred ca de fapt faceti referire la o campanie publicitara, ceea ce e cu totul altceva.
Revenind la spusele lui Dragos, nu pot sa nu remarc prezenta pe traseul urmat de convoi a unei persoane in varsta, care a fotografiat, in diverse locuri si cu un aparat profesional, intreaga actiune.

Trebuie recunoscut faptul ca vagonul de epoca si ITB-ul au atras atentia celor care au dorit sa ia parte la parada. De ce Tatra, ST-ul, Be-ul si vagonul GT4 nu au fost puncte de atractie? Pentru ca sunt vagoane in circulatie (chiar daca aratos si amintind de inceputurile sale, Tatra e inca perceput ca un vagon actual, nu multi diferentiaza un T4R de un T4D si nu multi stiu ca un capitol al istoriei e pe cale sa se incheie), lumea e obisnuita cu ele si a dorit sa vada cum e calatoria cu vedetele actiunii. Iar parada a avut un dublu scop: sa atraga calatori in aceste tramvaie (si, repet, nu cred ca cineva s-a gandit ca vedetele vor fi altele decat epoca si ITB-ul) si sa atraga priviri. Ambele obiective au fost atinse si, mai mult, eu zic ca au fost atinse cu succes. Pe langa aglomeratia din vagoanele 1 si 100, am vazut foarte multa lume entuziasmata pe strazi la vederea convoiului, s-au facut foarte multe fotografii...

Nu peste mult timp va veni si vremea Tatrei sa fie admirata ca vagon istoric si atunci se va vedea cu adevarat importanta deciziei de pastrare si a realizarii lucrarii de refacere din acest an. Felicit echipa de la Sectia 2 care s-a ocupat de lucrari si ii multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Sâm 24 Mai 2008 11:49:21    Titlul subiectului: 93729

Vagonul 100 a fost si el plin, mai ales la ultimele 2 curse... călătorii mai în vârstă își aminteau de model, iar cei mai tineri spuneau ,,alte 2nd handuri de afară". Oricum, chiar dacă se spune că era loc și de mai bine, merită lăudați ce de la RATP pentru această paradă! Nu știu altă regie, in afara de cea din Timisoara. care să scoată ocazional din depou vagoanele vechi.


Câteva mesaje mai sus, RaduB spunea că Tatra s-a dus în Tătărași... ca să ajungă acolo din Tg. Cucu nu a trebuit să o ia prin Str. Pădurii? Din câte știu, apariția unei Tatre în acea zonă e ceva destul de rar...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 24/Apr/2024
Mesaje: 8714
Locație: Iasi

MesajTrimis: Sâm 24 Mai 2008 15:27:41    Titlul subiectului: 93734

Da, a mers prin Padurii.
262 va putea fi admirat inca la strada, intrucat deocamdata mai este pus in circulatie normala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
miki07



Data înscrierii: 06/Feb/2008
Ultima vizita: 20/Sep/2023
Mesaje: 29
Locație: Iasi

MesajTrimis: Lun 26 Mai 2008 14:19:35    Titlul subiectului: Noul inghite vechiul 93809

Transportul in public de calatori a intrat intr-o noua era de dezvoltare. Daca mai ieri vedeam Tatrele taraindu-se prin oras acum avem de parte de ST 10-11 si de Be 8/8 care fac orasul sa arate mult mai bine si mai estetic. RATP a intrat intr-un proces de modernizare care va dura mai multi ani, insa eu cred ca merita efortul. Felicitari RATP Iasi! La mai mare! Si apropo! Ce tramvaie urmeaza sa soseasca in viitorul apropiat la Iasi?
radub a scris:
Da, a mers prin Padurii.
262 va putea fi admirat inca la strada, intrucat deocamdata mai este pus in circulatie normala.
L-am vazut eu pe 11! Si pe 5! dar pt cat timp?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 24/Apr/2024
Mesaje: 8714
Locație: Iasi

MesajTrimis: Lun 01 Mar 2010 10:28:45    Titlul subiectului: 124156

Daca in 1898 regele Carol I promulga legea pentru concesionarea tramvaiului electric din Iasi catre firma germana AEG, marcand astfel inceputul istoriei tramvaiului la Iasi, iar lucrarile de constructie a liniilor debutau in acelasi an, pe data de 1 martie 1900 era dat in exploatare primul traseu, de la gara pana la Hala.

Un motiv in plus de mandrie pentru noi, iesenii, ar trebui sa fie faptul ca la definitivarea retelei de tramvaie, in 1901, lasiul se situa pe locul intai ca lungime de retea (17,307 km) intre primele 5 orase din tara in care s-a introdus tramvaiul electric in etapa 1894-1901.

Dupa 110 ani de cand ai inceput sa circuli prin Iasi, iti spunem astazi din nou:

La multi ani, dragul nostru tramvai!



Instiintare.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  113.86 kb
 Vizualizat:  de 9360 ori

Instiintare.jpg



Reteaua.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  28.66 kb
 Vizualizat:  de 9360 ori

Reteaua.jpg



Tramvai.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  80.75 kb
 Vizualizat:  de 9360 ori

Tramvai.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul IAȘI Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community