Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Politica si transportul public
Du-te la pagina 1, 2, 3  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Joi 24 Apr 2008 17:16:52    Titlul subiectului: Politica si transportul public 92428

Deschid acest topic datorita faptului ca anul acesta au loc alegerile locale si vor fi multe schimbarii!
Alegerile locale si impactul lor asupra transportului in comun nu vreau sa fie un topic politizat, vreau sa discutam despre propunerile candidatilor la primarie in privinta transportului in comun.
Eu personal am auzit pana in prezent numai aberatii, cum ar fi propunerea candidatului PIN Cosmin Gusa care ar vrea sa mute Gara de Nord undeva in zona Laromet sau propunerea candidatului PSD Cristian Diaconescu care a spus ca "cele 1000 de autobuze care au fost cumparate de primarie sunt inutile Bucurestiului si vreau sa propun ca 500 din ele sa fie folosite ca autobuze scolare".
In acest topic vreau sa vorbim numai despre transport si care ar fi comentariile dumneavoastra vis-a-vis de propunerile candidatiilor la alegerile locale din Bucuresti, dar si din tara.

Vreau sa-i urez succes domnului Radu Popescu directorul RATPloiesti,unul dintre cei mai tineri dar si devotati directori de regii autonome de transport din tara!
Va tin pumnii domnule Radu Popescu www.radupopescuprimar.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 24 Apr 2008 18:24:34    Titlul subiectului: 92430

Majoritatea candidatilor la primaria capitalei habar nu au cu ce se mananca transportul in comun. Zilele trecute la una dintre televiziuni era facut un fel de top al masinilor politicienilor (printre ei candidati la primaria capitalei). Majoritatea politicienilor au in dotare "tancuri 4x4" sau alte masini puternice. Oare cand au mers ultima oara acesti candidati cu transportul in comun ? Intrebare valabila si pentru majoritatea jurnalistilor "cu renume".
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stefan_br



Data înscrierii: 04/Feb/2008
Ultima vizita: 01/Noi/2017
Mesaje: 1170
Locație: Braila

MesajTrimis: Joi 24 Apr 2008 20:41:54    Titlul subiectului: 92447

Tocmai asta e, acesti oameni stau din masinile lor de mii de euro si ne rad in nas.
Pe ei nu-i supara situatia transportului in comun care e una deplorabila in unele orase, cum ar fi Braila.
Mereu zic ca nu e nicio problema si nu schimba mai nimic. Daca ar fi dupa mintea lor, ar definta transportul cu tramvaie pentru ca incurca traficul. Pacat ca intorc spatelei acestei probleme!

Mai vreau sa zic ceva dar nu fac campanie electorala.

In Braila candidatul independent Nicu Nita a facut o conferinta de presa in care spunea ca daca va iesi primar va reintroduce troleibuzele.

- CAMPANIE ELECTORALA CURATA-
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan



Data înscrierii: 14/Mai/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 681
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Vin 25 Apr 2008 20:47:55    Titlul subiectului: 92508

itb 139 a scris:
Cu toate ca am spus ca nu fac campanie niciunui candidat vreau doar sa-i urez succes domnului Radu Popescu directorul RATPloiesti,unul dintre cei mai tineri dar si devotati directori de regii autonome de transport din tara!
Va tin pumnii domnule Radu Popescu www.radupopescuprimar.ro
Subscriu si eu la urarea ta.
Insa contracandidatul sau, numit Radu Socoleanu, propune altceva mai radical: desfiintarea liniei de tramvai 101!
Vom ramane cu 1 linie ca Brasovul si urmarea se stie... Twisted Evil

_________________
37 de ani de tramvai in Ploiesti! 1987-2024! La mai mare!
Avatar:vagon KT4DM 102.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Sâm 26 Apr 2008 11:58:33    Titlul subiectului: 92532

Astazi am vazut un pic din ceea ce vrea sa faca candidatul PNL la primaria Bucurestiului, Ludovic Orban, domnia sa are in program sa duca "metroul in Drumul Taberei", de altfel de la a vrea pana a concretiza este un drum al naibi de anevoios.
Primul pas ar fi ca R.A. METROREX sa treaca la municipalitate, o decizie proasta, iar al doilea pas ar fi ca sa existe pofta de munca pentru ca in 4 ani nu stiu cat s-ar putea face, de stiut faptul ca si acum METROREX se chinuie sa termine 4 statii pe M4 si 3 statii pe M3 (Nicolae Grogorescu-Linia de Centura) si cred ca domnul Orban ar fi cel mai in masura sa raspunda la aceasta intrebare, de ce a mers asa de greu, el fiind ministrul transporturilor!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Joi 01 Mai 2008 20:24:50    Titlul subiectului: 92809

In aceasta noapte incepe campania electorala pentru alegerile locale, ar fi bine de retinut sa vedem care ar fi promisiunile candidatilor in privinta transportului in comun. Eu unul tin minte ca acum multi ani fostul primar al Bacaului, Dumitru Scechelariu, promitea inaintea primului sau mandat ca va introduce in oras troleibuzul, promisiune care nici pana in ziua de astazi nu a fost onorata Exclamation Astept cu nerabdare promisiunile candidatilor si sa vedem ce se va concretiza din ele, din promisiuni!

Iata si planurile pre electorale ale primarului Radu Mazare care va mai candida inca o data pentru un mandat la Primaria orasului Constanta acestea sunt planurile primarului PSD Radu Mazare www.tramclub.org/viewtopic.php?t=4233 . Ma uimeste o afirmatie a acestui "fan MAZ" ca va cumpara "autobuze prin licitatie cu un pret de doua ori mai mic ca la Bucuresti"...pai domnule Mazare, pana nu de mult va simpatizam, decat sa dati niste banii publici pe niste autobuze "ieftine", mai bine ati moderniza tramvaiul constantean cu tot ce implica el cale de rulare, vagoane modernizate etc. Mi-ar parea bine daca constantenii i-ar da o palma peste obraz acestui domn Mazare
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Vin 02 Mai 2008 00:25:58    Titlul subiectului: 92823

In Tg-Jiu cel mai probabil va iesi tot actualul primar, Florin Carciumaru. El doreste innoirea parcului de troleibuze si autobuze, de fapt acesta este visul sau, sa vada transportul in comun din Tg-Jiu complet modernizat. Cinste lui! Deci troleibuzele nu sunt in pericol. De fapt transportul in comun va avea numai de castigat!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzz



Data înscrierii: 26/Aug/2007
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 913
Locație: Bacau

MesajTrimis: Vin 02 Mai 2008 07:50:33    Titlul subiectului: 92828

itb 139 a scris:
Eu unul tin minte ca acum multi ani fostul primar al Bacaului, Dumitru Scechelariu, promitea inaintea primului sau mandat ca va introduce in oras troleibuzul, promisiune care nici pana in ziua de astazi nu a fost onorata.
In Bacau nu vor fi troleibuze, ci numai autobuze. Deja o mare parte din parcul auto al Transport Public Bacau consta din autobuze noi si, din cate am inteles, trebuie sa se mai achizitioneze vreo 20 de autobuze (nu stiu sigur) Este adevarat ca se vorbea in acei ani de introducerea unei linii de troleibuz, dovada fac stalpii montati in acest scop care acum sunt folositi pentru iluminat public.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Lun 05 Mai 2008 17:09:14    Titlul subiectului: 92963

Am observat ca un coleg de forum este candidat la Consiliul General din partea PD-L,poate cu el in componenta CG transportul in comun din Bucuresti va inflorii.Este vorba despre ciordescu sau mai bine spus Bogdan Florin Ciorescu care are un slogan personal interesant "Daca zic,asa voi face!"Mult succes Bogdan si te rugam sa nu uiti de transportul din Bucuresti si prin proiectele tale sa revigoram in special tramvaiul bucurestean!!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 05 Mai 2008 21:50:04    Titlul subiectului: 92974

Parerea mea este ca "politician" si "pasionat de transport in comun" pot deveni doua notiuni contrare. De exemplu daca un coleg din acelasi partid cu tine care intamplator este primar in Constanta si desfiinteaza tramvaiele din oras, esti cam legat la maini, nu prea poti protesta vehement...........

Desi candideaza cu alt partid nu il voi vota in ruptul capului pe forumistul ciordescu din motivele enumerate mai sus. Tentatia "borcanului cu miere" este mare. Aici ma refer la continuarea politicii de modernizare din Bucuresti, la termenele de executie mult prea lungi, etc.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Joi 08 Mai 2008 15:58:53    Titlul subiectului: 93076

Astazi la radio Bucuresti am auzit o parte din planurile candidatului PD-L la primaria Capitalei, domnul Vasile Blaga, in privinta transportului in comun din Bucuresti.
Domnia sa a facut referire la cele 7 statii de metrou nefinalizate pana acum in Bucuresti, dar as face o remaraca, atat timp cat METROREX se afla in subordinea Ministerului Transportului, cred ca nu este de bun simt ca domnul Vasile Blaga sa faca referire la metrou. Pentru ca METROREX sa treaca in subordinea Administratiei Locale trebuie o hotarare guvernamentala si din ce am inteles aceasta hotararea nu prea o sa vina in curand!
Domnul Blaga a tinut sa-l felicite si pe actualui primar Adriean Videanu pentru tot efortul depus in modernizarea transportului bucurestean. As mai adauga eu un plus si un minus pentru Videanu, in afara de faptul ca orasul arata cum arata Evil or Very Mad, plusul este ca intr-adevar transportul in comun si aici as remaraca innoirea parcului la autobuze si troleibuze, iar minusul micsorarea parcului de tramvaie!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdanpopescu



Data înscrierii: 20/Dec/2007
Ultima vizita: 11/Sep/2008
Mesaje: 346
Locație: Bucuresti 1

MesajTrimis: Sâm 17 Mai 2008 10:01:01    Titlul subiectului: 93488

Unii dintre candidati la fotoliul de primar general al Bucurestiului se tot gandesc la niste planuri pentru imbunatatirea transportului in comun din Capitala. Daca domnul Orban (PNL) are multe planuri in privinta transportul subteran, domnul Blaga are planuri in privinta transportul pe suprafata. Unul dintre planurile candidatului din partea PD-L (in privinta transportului in comun pe suprafata) este chiar infiintarea culoarelor unice pentru transportul in comun si taxi pe sase bulevarde principale. Dupa ce scrie pe pliantul pe care am primit, lucrarile ar trebui sa fie finalizate undeva prin septembrie anul curent.
Citat:
septembrie 2008: Culoare unice pentru transportul în comun și taxi, pe șase bulevarde principale
Nu vreau sa fac o campanie electorala in favoarea dumnealui, dar, pentru mine, este o idee excelenta, care ar trebui sa fie aplicata de mai mult timp.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 20 Mai 2008 20:58:36    Titlul subiectului: 93599

Ma amuza teribil sa vad cum dau din gura toti candidatii la primaria capitalei. Toti au un discurs "STAS", promit marea cu sarea (culoare unice, etc). Nici unul dintre candidati nu a spus ce ar trebui facut pentru a mari atractivitatea transportului in comun de suprafata. Nici un candidat nu a venit cu niste propuneri concrete de optimizare a frecventelor, de modificari ale traseelor sau altceva de acest gen. Iar chestiile cu noi magistrale de metrou inspre Otopeni sau Drumul Taberei deja par rasuflate.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Mie 21 Mai 2008 14:40:46    Titlul subiectului: 93612

Domnul primar Videanu promitea culoarul unic pentru mijloacele RATB de cateva luni si dupa cate imi aduc aminte se spunea ca incepand cu data de 16 martie acest culoar va lua fiinta Sad lucru care nici pana in ziua de astazi nu s-a intamplat!
Domnul Ludovic Orban, candidatul PNL la Primaria Bucuresti, amintea acum doua saptamani la o emisiune de la Antena 3 ca termenul finalizari lucrari de executie de pe M4, in speta este vorba despre tronsonul cuprin intre 1Mai-Laromet are ca data maxima de finalizare jumatatea lunii noiembrie.
Gandind logic, daca domnia sa va castiga fotoliul de primar nu cred ca va finaliza tronsonul Dr. Taberei-Universitate in 4ani! Oricum tot ce se spune in campanie cam 10-20% se finalizeaza din pacate, dar vom trai si vom vedea!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Sâm 31 Mai 2008 20:19:04    Titlul subiectului: 94024

Maine este ziua "cea mare", ziua in care vom vota pentru un gospodar, un om care sa gestioneze bine urbea noastra si care sa ne faca mandri ca locuim in ea!
In Bucuresti candidatii si-au aratat cu totii disponibilitatea de a crea un transport in comun civilizat atat la suprafata cat si in subteran! Astept de la viitorul primar sa readuca tramvaiul bucurestean unde a fost odata, dar mai astept sa rezolve si problema traficului infernal din oras.
Maine sa votati spre binele orasului vostru!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 02 Iun 2008 11:57:45    Titlul subiectului: 94078

Conform sondajelor exit-pool, in Constanta actualul primar a castigat inca un mandat. Se pare ca soarta tramvaiului constantean este pecetluita.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Lun 02 Iun 2008 12:10:20    Titlul subiectului: 94080

Prin votul pe care l-au acordat ieri romanii au dovedit ca dau o mare palma peste obraz politicienilor dar si o mare, foarte mare, palma data peste obrazul transportului in comun si aici ma refer la Constanta.
Acolo unde primarul Mazare a iesit triumfator din primul tur Evil or Very Mad , si dupa cum este de asteptat tramvaiul constantean se apropie spre sfarsitul sau Exclamation .
Domnul Radu mAZARE declara pe Antena 3 ca este primarul tuturor,dar domnule primar daca ati fi primarul tuturor v-ati gandi si la sanatatea dumnealor si nu ati impanzi orasul cu autobuze, mult mai toxice decat tramvaiul care se stie este un mijloc ecologic de transport.
Daca colegul sau de partid Cristian Diaconescu de la Bucuresti avea un program care se axa aproape 100% pe transportul electric, domnul Mazare se axeaza exclusiv pe autobuze, un mijloc care se pare ca nu este chiar ecologic si daca este vorba despre MAZ atunci sa te tii...Revenind la Bucuresti, aici vom avea de votat intre haos si mai putin haos in trafic adica intre Vasile Blaga (PD-L) si Independentul Sorin Oprescu, care personal nu m-a impresionat cu nimic in privinta programului sau in privinta transportului in comun!
Cred ca cei mai bine instruiti candidati in privinanta programelor care vizau transportul in comun au fost Ludovic Orban (PNL), Cristian Diaconescu (PSD) si Codrin Stefanescu (PC), prin urmare le urez bucurestenilor sa voteze cu cap, dar sa stie ce vor vota!
Chiar si in Brasov candidatul PDL George Scripcaru a iesit din primul tur Exclamation ceea ce demonstreaza ca populatia nu este interesata cu ce "merge", ca respectivul a exterminat transportul electric si nu si-a respectat in mare parte promisiunile pe care le-a facut brasovenilor, dar asta este alta mancare de peste...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mie 11 Iun 2008 19:58:57    Titlul subiectului: 94400

Astazi seara emisiune electorala la Antena 1 - invitati sunt cei doi candidati la Primaria Capitalei, domnii Vasile Blaga si Sorin Oprescu. Prima intrebare a fost 'ce veti face pentru reducerea aglomeratiei din trafic'.

Ambii candidati s-au referit in primul rand la lucrarile de infrastructura - pasajul Basarab, alte pasaje la Razoare si Piata Sudului. In ceea ce priveste transportul in comun, dl. Oprescu a mentionat un singur lucru care personal mi se pare hilar: "Voi construi un metrou usor pe cheiul Dambovitei". De unde pana unde asa ceva? In primul rand sub toata portiunea urbana a cheiului exista deja metrou - de la Semanatoarea la Mihai Bravu - si in al doilea rand de unde spatiu pentru un astfel de fantasmagoric metrou usor?

Toata stima pentru calitatile de medic ale dlui. Oprescu dar in ceea ce priveste transportul in comun... jale.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
florin



Data înscrierii: 16/Iul/2006
Ultima vizita: 30/Iun/2023
Mesaje: 79
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 12 Iun 2008 09:20:45    Titlul subiectului: 94430

Da, din păcate, chiar dacă presupunem că Oprescu are intenții bune și chiar este independent, omul pur și simplu nu se pricepe la administrație locală. Mai mult, se pare că nici nu are niște oameni în spate care să se priceapă, să-l consilieze pe diverse teme, altfel nu înțeleg cum poate veni cu astfel de teme gen autostradă suspendată sau metrou ușor pe deasupra metroului "greu".
Impresia mea e că el/ei vor să câștige primăria și dup-aia "mai vedem". Sper totuși că, dacă câștigă, măcar să aibă bunul simț să continue lucrările deja începute, să nu vină cu "las' că știu eu mai bine". Pentru că totuși s-au făcut niște studii despre ce trebuie făcut în București, iar unele proiecte din acel studiu sunt în diverse stadii de execuție, nu e nevoie să reinventăm roata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzz



Data înscrierii: 26/Aug/2007
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 913
Locație: Bacau

MesajTrimis: Vin 13 Iun 2008 17:28:53    Titlul subiectului: 94533

In emisiunea "Angajam primar" candidatul independent la primaria Bucuresti, Sorin Oprescu, vorbea despre eficientizarea transportului in comun: ca face culoare unice etc. etc.. La un moment dat zicea ceva de genul: "...preluarea populatiei de la transportul de masa (adica metrou) intr-un sistem de MINIBUZ cu anumite trasee".

http://www.protv.ro/stiri/politic/angajam-primar-oprescu-despre-cum-ar-rezolva-problema-traficului.html

Pai asta nu ar insemna introducerea de dube sau autobuze de mici dimensiuni?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Dum 15 Iun 2008 21:17:26    Titlul subiectului: 94640

Este clar, domnul doctor nu se pricepe deloc la administratia locala, dar noi, bucurestenii, ne meritam soarta, acum trebuie sa alege intre doua "rele", prima ar fi aceea ca, cosmarul nostru in trafic sa mai dureze inca 4 ani (Vasile Blaga-PDL-), iar a doua cosmarul nostru ca orasul o sa ramana la fel, poate mai dezastru (Sorin Oprescu-Independent-).

Votul din aceasta seara dat de bucuresteni reprezinta, inca o palma data tuturor "gastilor politice" si asta datorita tuturor minciunilor care ne-au fost servitein acesti 4 ani!
Votul dat domnului doctor Sorin Oprescu poate ca va fi un pas inapoi in privinta proiectelor pentru transportul in comun, dar poate va fi un pas inainte in privinta democratiei, cum spun analistii politici.
Sper ca Sorin Oprescu va continua dezvoltarea Bucurestiului din toate punctele de vedere!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stefan_br



Data înscrierii: 04/Feb/2008
Ultima vizita: 01/Noi/2017
Mesaje: 1170
Locație: Braila

MesajTrimis: Lun 16 Iun 2008 06:33:04    Titlul subiectului: 94649

La Braila, potrivit ziarelor si televiziunilor, a iesit Primar Aurel Simionescu (PSD) intrecandu-l pe actualul edil Constantin Sever Cibu. Vreau sa va spun ca noul Primar nu va face mai nimic pentru transportul in comun. Singurul lucru pe care l-a promis este acordarea de abonamente pentru elevi si batrani in functie de ce preferinte au (autobuz sau tramvai).
Cred ca Cibu era mai bun, dar electoratul a hotarat altceva...acest om a adus 10 midibuze si 10 tramvaie si a respins propunerea lui Grigore Potec de a scoate tramvaiele din Braila. Dar vreau sa mai zic ca tot Cibu a fost primul care a acordat abonamente gratuite pensionarilor, un lucru foarte important pentru acesti oameni care au o pensie mica.
Sper ca noul Primar sa continue aceasta dezvoltare pentru a fi si Braila un oras european.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 16 Iun 2008 07:59:38    Titlul subiectului: 94651

Ar mai fi de mentionat victoria primarului Gherghe Nichita la Iasi. Ce consecinte vor fi asupra transportului in comun in Iasi?

In Bucuresti, sper ca Oprescu sa aiba sfatuitori buni, dupa cum ati remarcat, transportul in comun nefiind punctul forte al actualului primar.

Parerea mea este ca indiferent de oras si ce primari au iesit, ar trebui pus accent pe dezvoltarea transportului in comun. Un transport in comun bine pus la punct (atat urban cat si suburban) inseamna un oras mai dezvoltat din toate punctele de vedere.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
The_Kid



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 10/Iun/2022
Mesaje: 149

MesajTrimis: Lun 16 Iun 2008 13:51:21    Titlul subiectului: 94660

Nu imi pot explica cum a iesit Oprescu asta primar.

Poate nu cunosc eu toate dedesubturile lucrurilor care se petrec acolo la voi insa totusi am fost de foarte multe ori in capitala la fel cum am fost in multe locuri in lumea asta si pot sa spun asa ca neutru ca in pofida tuturor bordurilor, traficului insuportabil, deranjului provocat de santiere am putut remarca ca in Bucuresti se schimba ceva, ca se lucreaza. Chiar si din pozele voastre de aici s-a putut vedea ca totusi Videanu asa hulit cum este a acordat o atentie sporita infrastructurii si transportului public pe cand gargaragiul asta de Oprescu se vede de la o posta ca nu are nicio treaba cu ceea ce se numeste administrarea unui municipiu si problemele acestuia numai discursuri populiste, numai gargara electorala insa cand tragi linie nu ramane nimic.

P.S. Cand vad ce se intampla in tara nu pot decat sa multumesc domnului ca traiesc unde traiesc, ca avem un primar care chiar daca nu este perfect are o buna strategie de dezvoltare a municipiului, primar care a acordat o atentie sporita transportului public si infrastructurii si care are viziune din punctul asta de vedere, proiectele sale facandu-ma sa privesc cu optimism spre viitor si cred ca dupa inca 4 ani cand in vor fi terminate majoritatea proiectelor incepute, Aradul va avea cu totul alta fata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 8706
Locație: Iasi

MesajTrimis: Lun 16 Iun 2008 18:08:38    Titlul subiectului: 94666

Iasi:

- continuarea lucrarilor demarate la calea de rulare cu fonduri BERD;
- continuarea programului de reabilitare a caii de rulare a tramvaielor pana la modernizarea completa a actualei retele;
- achizitia a 50 de autobuze noi (minim 10 articulate);
- achizitia a 15 tramvaie noi;
- construirea unui nou depou de tramvaie, modern;
- demararea proiectelor prevazute in programul CIVITAS PLUS (modificarea a 30 de autobuze pentru alimentarea acestora cu GPL, realizarea culoarului studentesc Copou - Tudor Vladimirescu, cu benzi destinate exclusiv mijloacelor de transport, unda verde in intersectii, statii dotate cu panouri electronice de informare, realizarea unei piste pentru biciclete pe acest traseu);
- monitorizarea mijloacelor de transport prin GPS, panouri informative electronice in statii, sistem de taxare bazat pe cartele contactless, automate pentru eliberarea legitimatiilor de calatorie, numararea automata a calatorilor (licitatia va avea loc chiar vinerea asta).

Cat il priveste pe cel care a pierdut cursa pentru Primaria Iasi, ar fi cateva chestiuni de spus:

In materie de transport public, daca nu te pricepi, fie iti iei alaturi oameni din domeniu, care sa te ajute sa intelegi notiunile, fie te descalifici singur prin ineptiile spuse si prin incapatanarea de a ramane la propriile pareri, prost fundamentate, doar de dragul de a nu asculta argumentele, de altfel logice, ale adversarului politic. Deci:

- primul lucru pe care il fac cand ajung primar va fi sa scot liniile pe care le monteaza acum RATP-ul
- se foloseste pentru reabilitare linie ca la inceputul secolului XX
- voi schimba ecartamentul si voi aduce tramvaie ca acelea de la Bruxelles, pe ecartament larg, care imi sunt atat de dragi, in care copilul de 2 ani urca de parca doar ar pasi
- in Europa nu prea mai exista orase cu ecartament ingust
- formularea "autobuz electric", cand exista un termen clar care desemneaza acest mijloc de transport
- autobuze speciale pentru pensionari care sa circule din ora in ora

sunt afirmatii care au stupefiat pe cei care se ocupa de transportul public, prin naivitate, lipsa de informare si refuz categoric de a asculta argumentele menite a trece discutia din planul aiurelilor in planul unei minime cunoasteri a notiunilor legate de acest domeniu. Nu a fost capabil nici macar sa asculte demonstratia logica a faptului ca schimbarea ecartamentului este imposibila din cauza aspectelor implicate (la nivel material, de parc electric si auto si de trasee) - si nu avea decat sa fie atent la niste simple calcule.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Următoare
Pagina 1 din 3

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community