Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Vechile trasee de transport public din Braila

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul BRĂILA
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
stefan_br



Data înscrierii: 04/Feb/2008
Ultima vizita: 01/Noi/2017
Mesaje: 1170
Locație: Braila

MesajTrimis: Joi 10 Iul 2008 17:01:08    Titlul subiectului: *Vechile trasee de transport public din Braila 95592

Traseul 1
prima varianta (troleibuz)
Gara-Str Gen. Eremia Grigorescu-Bd Al. Ioan Cuza-Str Scolilor-Cartier Hipodrom si retur (acest traseu a fost desfiintat la sfarsitul anilor 90)
a doua varianta (microbuz)
Cartier Hipodrom-Str Scolilor-Bd AL. Ioan Cuza-Calea Calarasi-Centru-Calea Galati-Vidin si retur(acest traseu numai circula de vreo 2 ani si a avut mai multe variante...eu am prezentat-o pe ultima)
Traseul 1b (microbuz)
ANL Lacu Dulce-Cartier Hipodrom-Str Scolilor-Bd Al Ioan Cuza-Calea Calarasi-Centru-Gara si retur
Traseul 7 (autobuz)
Gara-Str Gen Eremia Grigorescu-Calea Grivitei-Calrea Calarasi-Viziru 1 si retur (acest traseu a fost retras din cauza dubelor care au facut ca acest traseu sa fie inutil)
Traseul 8 (troleibuz)
Autogara-Gara-Str Gen Eremia Grigorescu-Bd Dorobanti-Str Scolilor-Cartier Hipodrom si retur (acest traseu a fost ultimul pe care au circulat troleibuze iar dupa scoaterea sa a fost introdus un autobuz care a fost scos in 2001 si inlocuit de catre dube)
Traseul 9 (AUTOBUZ)
Gara-Str Gen Eremia Grigorescu-Calea Grivitei-Calea Calarasi-Viziru 1-Sat Varsatura-Chiscani si retur (am incadrat acest traseu ca fiind istorie deoarece nu mai este operat de catre Braicar)
Traseul 12 (autobuz)
prima varianta
Centru-Gara-Bd Dorobanti-Sos Rm Sarat-Liceul Agricol si retur (a fost scos prin 2001 sau 2002)
a doua varianta
Autogara Braicar-Bariera-Calea Calarasi-Calea Grivitei-Sos 1 Decembrie
1918-Sos Rm Sarat-SELGROS si retur
Traseul 13 (autobuz articulat)
Centru-Bd Independentei-Sos 1 Decembrie 1918-Sos Rm Sarat-Str Comun din Paris-Sos Baldovinesti-Soroli Cola si retur (a fost scos pe la inceputul anilor 2000)
Traseul 15 (troleibuz)
Autogara-Gara-Str Gen Eremia Grigorescu-Bd Dorobant-Sos Rm Sarat-Liceul Agricol-Sos Rm Sarat-Bd Dorobanti-Cartier Hipodrom-Bd Dorobanti-Str Gen Eremia Grigorescu Gara Autogara.
Traseul 16 (autobuz)
Vidin-Calea Galati-Centru Calea Calarasi-Sos Buzaului-Str Chisinau-Viziru-Calea Calarasi -Centru Calea Galati-Vidin
Traseul 17 (autobuz)
Vidin-Calea Galati-Cenru-Calea Calarasi-Viziru-Str Chisinau-Sos Buzaului-Calea Calarasi-Centru-Calea Galati-Vidin
Traseul 18(autobuz)
Port-Str Traian-Centru-Calea Calarasi-Viziru 1 si retur
Traseul 11b(autobuz)
Autogara Braicar-Calea Calarasi-Calea Grivitei-Sos 1 Decembrie 1918-Sos Rm Sarat-Sat Cazasu-Martacesti-Romanu Oancea si retur
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sheena



Data înscrierii: 22/Mar/2008
Ultima vizita: 09/Oct/2019
Mesaje: 281
Locație: Braila

MesajTrimis: Joi 10 Iul 2008 23:56:11    Titlul subiectului: 95614

Traseul 1b Braicar s-a desfiintat deoarece a aparut traseul 42 al operatorilor particulari care e identic 100%
Traseul 7 se suprapune cu traseul 9 perfect. Doar ca 9 circula mult mai departe si anume pana la Chiscani.
Acum traseul 9 a fost luat de particulari care practica preturi mai mari chiar daca sa zicem mergi pt 1 statie trebuie sa scoti acelasi bilet de parca ai merge la Chiscani. Ar fi recomandabil sa se reinfiinteze traseul 7.
In privinta traeului 8 ai uitat sa adaugi ca dubele care au inlocuit autobuzul au prelungit traseul pana in Vidin.
In privinta primei variante a traseului 12 nu stiu cum se facea, ca trecea din centru pe Bd 1 decembrie 1918. Imi amintesc perfect pentru ca mai mergeam si eu cu el pe la Piata Mare in weekend, iar in timpul saptamanii se ducea mama la servici cu el. Lucra la Avicola. Din cate stiu era o varianta mai scurta a lui 11. Astfel ii amintesc ca prima varianta a lui 12 era Centru- Bd Independentei, P-ta Mare si intorcea unde este acum Selgros.
Traseul 13 a fost scos deoarece Braicar a pierdut Licitatia acestui rtraseu fiind castigata de operatori. Tot in acel an s-au licitat si traseele 16 si 17 care de asemenea au fost castigate de operatorii particulari, iar acum istoria s-a repetat cu traseul 9. In curand din cate se vede Braicar ar putea ramane doar cu tramvaiele. Iar liniile 11b si 18 au fost desfiintate datorita nerentabilitatii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stefan_br



Data înscrierii: 04/Feb/2008
Ultima vizita: 01/Noi/2017
Mesaje: 1170
Locație: Braila

MesajTrimis: Vin 11 Iul 2008 08:41:12    Titlul subiectului: 95622

Vreau sa mai adaug ceva la ce ai spus tu:
1 Traseul 7 nu va fi infiintat niciodata deoarece este copiat aproape identic de traseul 34 si 33(maxi taxi)
2 Este posibil ca traseul 12 sa fi avut si aceasta varianta pe care ai spus-o tu, dar eu parca am vazut candva un 12 care mergea spre gara
3 In caz ca nu iti aduci aminte dupa ce traseul 8 nu a mai fost al Braicar-ului s-au introdus niste dubite mici. Stiu sigur si nu pacalesc pe nimenea deoarece eu m-am plimbat de 2 ori cu acele dube.
Intr-adevar acum este alt traseu 8, care este mai mare decat cel pe care circulau troleibuzele.

Continui cu alte trasee

Traseul 19 (autobuz)
Autogara BRAICAR-Str Pietatii-Str Scolilor-Str Grivita-Calea Galati-Sos Baldovinesti-Pietroiu si retur

Traseul 20 (autobuz)
Autogara BRAICAR-Str Pietatii-Str Scolilor-Str Grivita-Calea Galati-Comuna Vadeni si retur

Am gasit niste poze cu un Timis care avea scris traseul Progresul-Lacu Sarat.
Poza este din 1982 si pe atunci din cate stiu tramvaiele aveau alte traseie iar unele intorceau la Progresul.


Ultima modificare efectuată de către stefan_br la Vin 11 Iul 2008 18:05:20, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sheena



Data înscrierii: 22/Mar/2008
Ultima vizita: 09/Oct/2019
Mesaje: 281
Locație: Braila

MesajTrimis: Vin 11 Iul 2008 17:51:36    Titlul subiectului: 95638

Maxi-taxi 44 nu l-am vazut niciodata. Despre linia 12 posibil sa fi avut o alta varianta spre gara mai demult. Daca tu ai peste 30 de ani inseamna ca tu ai apucat acea varianta, insa eu care am doar 22 de ani eram prea mica cand s-a modificat ruta. Da despre traseul 8 stiu de acele dubite, care erau ale particularilor, dar a fost apoi o lege ca sa se scoata dubitele sub 10 +1 locuri. Si acum sunt doar aceste maxi-taxi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stefan_br



Data înscrierii: 04/Feb/2008
Ultima vizita: 01/Noi/2017
Mesaje: 1170
Locație: Braila

MesajTrimis: Sâm 27 Sep 2008 21:10:52    Titlul subiectului: 98872

M-am mai informat in legatura cu vechi trasee care au fost operate de Braicar.De data aceasta va voi prezenta si trasee din perioada comunismului.Traseele mi-au fost spuse de catre un om mai in varsta.
Traseul 15
Vidin-Centru-Viziru si retur
Traseul 3(traseul 3 din prezent este o reeditare a vechiului traseu)
Traseul 3
GARA C.F.R.-Str Victoriei(in prezent Calea General Eremia Grigorescu)-Str Grivitei-Calea Galati-Vidin si retur
Traseul 4b(in prezent traseul10)
Gara-Centru-Sos Buzaului si retur
Pe vremuri din cate am mai aflat mai existau trasee care sunt si acum precum 2,4 si 5.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kaustik



Data înscrierii: 11/Noi/2008
Ultima vizita: 03/Mar/2024
Mesaje: 766
Locație: Ploiesti; Bucuresti; Braila

MesajTrimis: Sâm 17 Ian 2009 01:33:42    Titlul subiectului: 104383

Pot spune, tot din informatii care mi-au fost puse la dispozitie de un batran, ca si pe vremea comunistilor exista traseul 9, aproximativ pe aceeasi ruta: Gara, Piata Mare, Viziru, Varsatura, Chiscani, CET Chiscani. Singura exceptie este ca in loc sa circule la Piata Mare pe Grivita, circula pe Dorobanti. Asta era undeva pe la jumatatea anilor '70.

Se pare ca, potrivit aceleiasi surse, exista si atunci traseul 7, pe ruta cunoscuta: Gara, Piata Mare (pe Grivita), Viziru si retur. Traseul 2, pana sa apara troleibuzul, era codificat cu 1 si era operat de DAC-uri articulate (erau unele galbene).

Traseele 16 si 17 au aparut imediat dupa '89 si in Vidin au fost directionate sa circule pe sensul de dus prin fata uzinei Progresu, pentru transportul muncitorilor. Linia lui 15 a disparut la cativa ani dupa pentru ca se suprapunea cu liniile nou aparute (in Viziru, pe sensul de dus, cu 17, iar pe sensul de intors cu 16, pe restul traseului, cu ambele). Am apucat sa circul de vreo cateva ori cu 15 inainte sa dispara si tin minte ca era gol spre comparatie cu nou aparutele 16 si 17 care abia faceau fata fluxului de calatori care mergeau la munca.

_________________
"O tara dezvoltata nu este una unde saracii pot merge cu masina, ci una unde bogatii folosesc transportul public." E.P.


Ultima modificare efectuată de către Kaustik la Sâm 17 Ian 2009 14:14:43, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sheena



Data înscrierii: 22/Mar/2008
Ultima vizita: 09/Oct/2019
Mesaje: 281
Locație: Braila

MesajTrimis: Lun 19 Ian 2009 18:48:31    Titlul subiectului: 104583

Cand erau ale Braicarului traseele 16 si 17 circulau la interval de 60 de minute. Acum e mai bine ca sunt operate de particulari si au o frecventa de 3-5 minute. Eu le folosesc foarte des. Si chiar si acum, au un nivel ridicat de calatori. Macar de ar introduce midibuze cum au pe 9 ca oricum firma care opereaza aceste 3 trasee e aceeasi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ady_br89



Data înscrierii: 21/Oct/2008
Ultima vizita: 18/Aug/2009
Mesaje: 113
Locație: Braila (Pata Alba)

MesajTrimis: Sâm 07 Feb 2009 19:47:24    Titlul subiectului: 105738

Traseele 16 si 17 erau la un interval de 30 de minute deoarece erau 4 autobuze Rocar pe ele in anul 2000 si mergeau cu acesta frecventa, stiu din sursele Braicarului lucru acesta am si dosarele cu fostele trasee pe care le-a precizat Sheena.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stefan_br



Data înscrierii: 04/Feb/2008
Ultima vizita: 01/Noi/2017
Mesaje: 1170
Locație: Braila

MesajTrimis: Sâm 07 Feb 2009 20:34:04    Titlul subiectului: 105741

Ultima varianta a traseului 12 (aparuta in 2007) a disparut in primavara lui 2008 la un an si 2 luni de la aparitie. Acest traseu nu a fost facut sa fie rentabil fapt ce la eliminat intr-un an.
_________________
SBT-IJTL-RATCGL-S.C. Braicar S.A.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kaustik



Data înscrierii: 11/Noi/2008
Ultima vizita: 03/Mar/2024
Mesaje: 766
Locație: Ploiesti; Bucuresti; Braila

MesajTrimis: Vin 13 Feb 2009 02:20:31    Titlul subiectului: 105997

Tin minte ca a existat la un moment dat si un 4 barat, o varianta prelungita a lui 4: Gara-Centru-Viziru-Buzaului-Centru-Gara. Asta prin anii 70 parca...
_________________
"O tara dezvoltata nu este una unde saracii pot merge cu masina, ci una unde bogatii folosesc transportul public." E.P.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sheena



Data înscrierii: 22/Mar/2008
Ultima vizita: 09/Oct/2019
Mesaje: 281
Locație: Braila

MesajTrimis: Vin 13 Feb 2009 02:33:06    Titlul subiectului: 105999

Acest traseu e actualul 16. Din 4b a devenit autobuzul 16 si apoi microbuzul 16.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul BRĂILA Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community