Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Transportul in comun in judetul Ilfov (STB+particulari)
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 15, 16, 17  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul ILFOV
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Joi 03 Iul 2008 09:59:50    Titlul subiectului: 95315

Se pare ca cei de la Consiliul Judetean Ilfov vor intoduce saptamana viitoare 50 de autobuze proprii pe rutele parasite de autobuzele RATB.Pe de alta parte locuitorii din Magurele au iesit in strada pentru a protesta impotriva deciziei de a suspenda activitatea autobuzelor RATB in Ilfov.
Multi dintre protestatari sunt pensionari care nu au posibilitatea de a plati cate 2,5-3,0 lei pe cursa la maxi-taxi, operatori de maxi-taxi au scumpit de ieri tarifele pe toate cursele preoresenesti conform Antena3.
De remarcat faptul ca RATB subventioneaza 100% calatoria pe mijloacele de transport pensionarilor, iar pe maxi-taxi acestia nu acorda nici macar 50% reducere acestor persoane! Se pare ca protestul localnicilor din Magurele nu va singular deaorece tot mai multi locuitori ai Ilfovului scrasnesc printre dinti datorita calatoriei cu aceste dube care circula tot mai aglomerate si la fel de rar pe unele rute, la fel circula si autobuzele pe unele rute dar macar aveai loc sa respiri si nu stateai precum "sardelele in conserva". Insa cum am mai spus, vinovatii se fac si locuitori din Ilfov (o parte dintre ei) care practicau blatul cu nesimtire pe rutele RATB, dar si RATBul s-a complacut in aceasta situatie pentru ca daca ar fi efectuat periodic controlale pe aceste trasee, alta poate ar fi fost frecventa blatului!
Apropo cartierul Magurele, pana la podul de peste Centura, nu apartine de sectorul 5? Macar pana acolo s-ar putea introduce o linie de autobuz sau are cineva interes sa nu fie introdus Evil or Very Mad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Joi 03 Iul 2008 14:07:50    Titlul subiectului: 95325

La Piata Presei era astazi un anunt scris cu pixul 'Periferiile nu mai circula de la 1 iulie', interesanta denumirea gasita de dispecerii de acolo...

Cam o ora cat am stat la pozat in statia de coborare a lui 41, la fiecare tramvai sosit veneau unul sau doi baieti care strigau destinatiile dubelor: Otopeni, Balotesti, "Waterpark"... in plus, de fiecare data adaugau 'chiar acuma pleaca'. Erau chiar foarte insistenti si strigau chiar la calatorii individuali care nu pareau hotarati: "Alooo, doamna (domnu', baiatu' samd), haideti aici!'.

Se pare ca sunt si firme concurente pentru ca incercau si sa-si fure clientii de la unul la altul. Ce mai, ne-am intors in evul mediu al transportului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 03 Iul 2008 14:23:57    Titlul subiectului: 95328

Imi aduce aminte de faze la fel de penibile din zona garii Constanta, in zona unde stateau autocarele si dubele de Mangalia. Soferii de autocare si de dube ii dadeau cate 10-20.000 unui tigan, cam handicapat dupa fata si comportment, care se ocupa de "atragerea" clientilor prin metode de acelasi fel: "Domnu', mergeti la ... Haideti, urcati, ca mai sunt locuri..." mai-mai sa te urce cu forta... Evident ca uneori nu mai gaseai locuri..., dar nu aveai ce face, te suiai gramada, ca alt mijloc de transport nu mai era...bilete? Hm...

Mi-era atat de sila de tiganul ala care oracaia ca in bazar, la turci, ca evitam zona... si iata acum ca molima dubelor si a "papagalilor", platiti sau nu, pentru atragerea clientilor, isi fac tot mai simtita prezenta, au ajuns si in Bucuresti...

Am senzatia ca politicienii astia nesimtiti de la noi au stat pe burta pana la integrarea in NATO, UE si alte rahaturi, au mimat implementarea unor reforme, in schimb acum, dupa alegerile locale si inaintea marii ciolaniade din toamna, si-au dat arama pe fata si scot la inaintare cele mai urate parti ale jecmanelilor cu orice pret, incluzand aici dubele astea... sincer, nu cred ca am mai trait senzatia asta neplacuta de tiganizare si turcizare a societatii romanesti din perioada anterioara anilor '96...

Bine ziceau unii, parca de la Catavencu, la Revolutie trebuiau lichidati toti securistii si imbuibatii fostului regim, caci iata, acum deja s-au insurubat bine in noua oranduire si actioneaza fara nici o jena pentru obtinerea unor castiguri cat mai mari si rapide, pe spinarea bizonimii mintite cu un mic si o bere...

Cat, cat o sa mai fim atat de mamaligi sa-i suportam si nu-i luam la pietre pe nenorocitii astia? Au creat toate conditiile dubagiilor sa ramana singuri pe traseu, cu toti clienti la mana lor, au si profitat sa mareasca preturile si nici macar conditii nu ofera...

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf


Ultima modificare efectuată de către Catalin Ghita la Joi 03 Iul 2008 14:44:41, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Arhitectul



Data înscrierii: 22/Iul/2007
Ultima vizita: 25/Mar/2015
Mesaje: 22
Locație: Lugoj

MesajTrimis: Joi 03 Iul 2008 14:40:12    Titlul subiectului: 95330

Stau si ma gandesc la faza cu soferi spuse de whitewolfcata si imi pun intrebarea cine le-a dat totusi permis de conducere, atestat profesional la acesti asa zisi ,,soferi'' daca se dedau la asemenea acte....Acestia, oare nu au o demnitate, o conduita profesioanala ca in fiecare meserie....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 19/Apr/2024
Mesaje: 9880
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 03 Iul 2008 18:27:11    Titlul subiectului: 95338

Soferii cu demnitate si conduita de obicei se duc la firme bine platite. Rar se gaseste asa ceva la microbuze. Mai sunt, dar cred ca se pot numara pe degetele de la o mana. Iata cum a reflectat mass-media stirea despre protestul locuitorilor din Magurele
http://www.realitatea.net/zeci-de-persoane-au-protestat-din-cauza-suspendarii-unei-linii-ratb_308092.html
Citat:
Zeci de persoane au protestat din cauza suspendării unei linii RATB
Zeci de locuitori din zona șoselei București - Măgurele au protestat în plină stradă, ei find nemulțumiți că Primăria Capitalei a suspendat linia RATB de autobuze care făcea legătura cu centrul orașului. Oamenii au vrut să discute cu reprezentanții municipalității. Am hotărât că după ce verific dacă datoria este corectă și condițiile în care s-a acumulat această datorie au fost legale, o să trecem la o eșalonare a ei", a declarat Cristache Rădulescu, președintele Consiliului Județean Ilfov.

"Noi ne organizăm un transport propriu județean, mâine avem o ședință a consiliului județean, după care începem procedura de licitație, cu autobuze nu cu cu microbuze, pe 50 de trasee", a completat Rădulescu.
RATB a suspendat cursele spre localitățile din județul Ilfov. Regia a luat această decizie ca urmare a neachitării subvențiilor pentru aceste curse de către autoritățile ilfovene.
Reprezentanții RATB mai spun că transportatorii privați care acoperă integral traseele preorășenești au dat în judecată regia pentru concurență neloială. În aceste condiții RATB consideră că nu mai există bază legală pentru încheierea unui alt protocol și că traseele respective sunt deja atribuite altor operatori privați.
Nu inteleg un lucru. Cum facea RATB-ul concurenta neloiala transportatorilor privati, din moment ce frecventa liniilor preorasenesti era asa cum era?
La Magurele dupa cate stiu este si Facultatea de Fizica, multi dintre studenti fac naveta Bucuresti-Magurele. Nu cred ca microbuzele reusesc sa faca fata solicitarilor cand reincep cursurile.
Cred ca liniile preorasenesti ar fi trebuit sa fie scoase dupa ce se facea licitatia pentru trasee din luna august.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rosetti61



Data înscrierii: 03/Iul/2006
Ultima vizita: 18/Apr/2024
Mesaje: 1178
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Joi 03 Iul 2008 21:07:11    Titlul subiectului: 95343

Cursele de lung parcurs si spre destinatii mai putin importante puteau fi scoase, insa Magurele, in coasta Bucurestiului, platforma lui universitara si de cercetare - Facultatea de Fizica si Institutul de Fizica Atomica, merita mai multa atentie (ca si alte cateva zone din apropierea Bucurestiului). Poate fi instituit un 603 cu regim special - un pret un pic mai mare, de sa zicem 1,50-1,90 lei, pana la Eroilor. Ratb avea atatea trasee "de autogara"* la care putea sa renunte si sa le pastreze pe cele de "proximitate", de pana in Otopeni, Stefanesti, Popesti, Jilava, Magurele/Bragadiru/Clinceni, Mogosoaia/Buftea; ce folos avea o linie RATB de 40 de km sau mai mult pana la Moara Vlasiei? Sa lase dubele pe traseele mai lungi iar pe cele de pana 10 km de la limita orasului sa le lase RATB.
Daca nu se ia o decizie pana in septembrie, o sa se lase cu scandal, incep scolile, facultatile, vine lumea din concediu. Altfel: se umbla la economii, se achizitioneaza o masina si iata ca soselele s-au mai umplut...
* "traseu de autogara" - curse lungi cu intervale mai mari de o ora.
Ar trebui o reorganizare a transportului "preorasenesc" sa stie fiecare partea lui, conlucreze firmele private si RATB si sa nu se mai incurce si sa recurga la "furt" de clientela.
Se va reveni asupra deciziei sau adio linii preorasenesti la RATB?

_________________
Hans Oerlemans si minunatele lui tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Joi 03 Iul 2008 21:08:15    Titlul subiectului: 95344

De fapt, RATB ar fi trebuit să participe la licitația de trasee... se puncta vechimea parcului (nu tipul vehiculelor) și cum RATB are peste 500 de autobuze noi, castiga din prima. Am uitat... autobuzele RATB (toate, mai puțin autocarele Ikarus 256) nu au autorizație RAR deci, practic, circulă ilegal.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 04 Iul 2008 20:32:03    Titlul subiectului: 95371

A aparut si comunicatul oficial pe aceasta tema:

http://www.ratb.ro/index.php?page=stire&id_stire=122

Se reia practic comunicatul PMB de cateva posturi mai sus dar mai apare un pasaj interesant:

Site RATB a scris:
Posesorii de abonamente eliberate pe liniile preorasenesti pot calatori in Municipiul Bucuresti, pe orice mijloc de transport RATB, pana la data de 31.07.2008 sau isi pot recupera banii pentru prestatiile neefectuate de la centrele de abonamente:Granitul, Piata Presei Libere, Alexandria, Ghencea, P-ta Sudului, Chibrit, Teiul Doamnei, Autogara Militari, Piata Iancului, Piata Romana (Vanatorul), Calea Serban Voda nr.164-168.


Stie cineva daca termenul de 31 iulie 2008 se aplica indiferent de data la care expira abonamentul original pe linii preorasenesti?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Arhitectul



Data înscrierii: 22/Iul/2007
Ultima vizita: 25/Mar/2015
Mesaje: 22
Locație: Lugoj

MesajTrimis: Mar 08 Iul 2008 19:44:58    Titlul subiectului: 95506

RATB reia cursele în Ilfov din septembrie.

Circulația autobuzelor RATB pe traseele preorășenești din județul Ilfov, sistată la 1 iulie, va fi reluată de la 1 septembrie, a anunțat astăzi premierul Tăriceanu, după întrevederea cu primarul general al Municipiului București, Sorin Oprescu.

"Am căzut de acord cu primarul general ca această problemă să fie rezolvată. Primarul general mi-a spus că îndată ce problema licențelor de transport va fi rezolvată, practic la 1 septembrie, problema se va rezolva sau se va relua transportul suburban", a spus Tăriceanu, la sfârșitul întâlnirii de marți, de la Guvern, cu primarii din București.

Autobuzele Regiei Autonome de Transport București (RATB) nu mai circulă de la 1 iulie pe traseele preorășenești din județul Ilfov, deoarece consiliul județean nu a plătit subvențiile pe care și le-a asumat în protocolul semnat în urmă un an cu RATB, a anunțat Primăria Capitalei.

Unul din motivele principale invocate de RATB, pentru întreruperea călătoriilor în Ilfov, este faptul că transportatorii privați, de pe traseele preorășenești, au câștigat o licitație, în luna februarie 2008, prin urmare au dat în judecată RATB pentru concurență neloială. În prezent, transportul este asigurat exclusiv de operatori privați autorizați.

În prezent aproximativ 350.000 de persoane din Ilfov lucrează în București și circa 400.000 de bucureșteni își desfășoară activitatea în județul Ilfov.


sursa: http://www.click.ro/Ultima_Ora/ratb-reia-cursele-in-ilfov-din-septembrie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 29 Aug 2008 10:53:10    Titlul subiectului: 97516

Mai sunt trei zile pana la inceputul lunii septembrie si n-am auzit nimic despre reluarea acestor curse preorasenesti de catre RATB, mentionata in postul de mai sus. S-a mai intamplat ceva in acest interval de doua luni? Sau au ramas vorbe goale, fara acoperire?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
dany2309



Data înscrierii: 01/Aug/2008
Ultima vizita: 05/Ian/2019
Mesaje: 29
Locație: Cernica (jud. IF)

MesajTrimis: Vin 29 Aug 2008 16:22:27    Titlul subiectului: 97525

Ieri am vorbit cu un sofer si mi s-a spus ca RATB nu va reintroduce preorasenestile de luni, 1 septembrie. Zilele astea am auzit un alt termen, 15 septembrie dar cum traim in Romania nimic nu se stie si banuiesc ca acele stiri au fost doar vorbe goale...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dolomynum



Data înscrierii: 30/Aug/2008
Ultima vizita: 16/Iun/2018
Mesaje: 61
Locație: Brasov; Bucuresti

MesajTrimis: Dum 31 Aug 2008 00:27:01    Titlul subiectului: 97565

Referitor la Magurele: dupa ce liceul Horia Hulubei a fost mutat de pe platforma in 13 Septembrie (acum 3-4 ani), numarul calatorilor a cazut drastic. Pe vremuri, 306 (Magurele-Opera) era intotdeauna arhiplin, circula cu usile deschise... mai recent, autobuzul 456 circula cu 4-5 calatori... majoritatea studentilor de la facultate stau la camin (facand naveta din oras ar pierde 2 ore/zi), majoritatea profesorilor si angajatilor au masina, iar restul merge cu maxi-taxi, ca vine mult mai des decat venea autobuzul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
adrianb



Data înscrierii: 29/Mar/2007
Ultima vizita: 09/Mai/2011
Mesaje: 72
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 01 Sep 2008 10:32:17    Titlul subiectului: 97637

stfp a scris:
S-a mai intamplat ceva in acest interval de doua luni? Sau au ramas vorbe goale, fara acoperire?
Nici cand s-au suspendat nu s-a aflat decat in ziua respectiva, deci sa nu ne mai miram de secretomania permanenta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
pmp



Data înscrierii: 07/Iul/2006
Ultima vizita: 31/Aug/2021
Mesaje: 256
Locație: Ilfov

MesajTrimis: Lun 01 Sep 2008 11:03:15    Titlul subiectului: 97640

Partial adevarat. In sensul ca nu s-a dat un comunicat, dar totul prevestea asa ceva. Cu cateva saptamani inainte se tot scoteau curse din program, iar zvonuri existau. Cand zic ca se scoteau curse nu ma refer la faptul ca nu se efectuau de soferi, ci se rareau cursele afisate pe ratb.ro (de la intervale de 20 de minute la ora de varf la 30 si apoi 60 de min).

Din pacate nu cred ca se va reveni prea curand. RATB caseaza in acelasi ritm autobuze pana cand vor ramane probabil cu 1000 de Mercedes si cateva raritati, situatie in care vom fi anuntati ca nu mai au autobuze cu care sa aprticipe la eventualele "licitatii" pentru Ilfov.

Pe celalalt forum a aparut stirea ca Ikarus 65 e la casat sau a fost casat. Imi amintesc ca prin toamna lui 2006 a avut parte de un RK f bun, aratand ca nou. Chiar asa multi bani au de isi permit sa caseze autobuze cu RK de 2 ani?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kristake74



Data înscrierii: 12/Ian/2008
Ultima vizita: 08/Feb/2010
Mesaje: 50
Locație: Bucuresti 3

MesajTrimis: Mie 10 Sep 2008 18:25:25    Titlul subiectului: 98151

15 septembrie este data cand trebuie sa inceapa liniile preorasenesti sa circule, dar surpriza, cu firme particulare si cu autobuze, nu cu maxi-taxi. Aceasta stire a fost publicata in Adevarul de saptamana trecuta (miercuri sau joi). S-a specificat ca a intervenit Tariceanu pentru problema asta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mihai565



Data înscrierii: 19/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Apr/2015
Mesaje: 61
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 16 Sep 2008 15:12:25    Titlul subiectului: 98350

stfp a scris:
Se pare ca sunt si firme concurente pentru ca incercau si sa-si fure clientii de la unul la altul. Ce mai, ne-am intors in evul mediu al transportului.


Am observat ca soferii dubelor sunt chiar propietarii microbuzelor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
zzz



Data înscrierii: 26/Aug/2007
Ultima vizita: 19/Apr/2024
Mesaje: 913
Locație: Bacau

MesajTrimis: Vin 19 Sep 2008 08:14:06    Titlul subiectului: 98481

Se reintroduc autobuzele RATB pe liniile ce desrvesc zona Ilfov
Realitatea.net a scris:
Premierul Tăriceanu a anunțat, joi, că Executivul a aprobat o ordonanță de urgență privind reluarea curselor RATB care fac legătura dintre Capitală și localitățile limitrofe din județul Ilfov, suspendate de la 1 iulie 2008.
Premierul a precizat că, odată cu intrarea în vigoare a ordonanței de urgență, Consiliul General al Municipiului București și Consiliul Județean Ilfov vor putea încheia protocolul ce prevede reluarea curselor.
Autobuzele Regiei Autonome de Transport București nu mai circulă de la 1 iulie pe traseele preorășenești din județul Ilfov, deoarece consiliul județean nu a plătit subvențiile pe care și le-a asumat în protocolul semnat în 2007 cu RATB, potrivit NewsIn.
Un alt motiv invocat de RATB pentru întreruperea călătoriilor în Ilfov este acela că transportatorii privați de pe traseele preorășenești au câștigat o licitație, în februarie 2008, și prin urmare au dat în judecată RATB pentru concurență neloială. În prezent, transportul este asigurat exclusiv de operatori privați autorizați.
Datoriile pe care Consiliului Județean Ilfov le are față de RATB vor fi plătite eșalonat, conform unui grafic stabilit de comun acord.
Datorită subvențiilor, călătoria cu vehiculele RATB era mai ieftină decât cea cu operatorii particulari. Spre exemplu, un bilet pe ruta București - Domnești costa, la RATB, 1,5 lei, în timp ce tariful unei călătorii la o firmă privată de maxi-taxi este de doi lei.
În data de 8 iulie, după o întrevedere a premierului Tăriceanu cu primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, prim-ministrul a anunțat că mașinile RATB vor relua circulația în Ilfov în 1 septembrie.

http://www.realitatea.net/guvernul-a-aprobat-ordonanta-de-urgenta-pentru-reluarea-transportului-ratb-in-ilfov_349931.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dany2309



Data înscrierii: 01/Aug/2008
Ultima vizita: 05/Ian/2019
Mesaje: 29
Locație: Cernica (jud. IF)

MesajTrimis: Joi 25 Sep 2008 19:38:38    Titlul subiectului: 98782

Pana la urma se vor relua cursele preorasenesti sau nu? Sau iar sunt doar vorbe in vant?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Sâm 11 Oct 2008 18:51:29    Titlul subiectului: 99427

In aceasta seara la Observatorul de la Antena 1 a fost prezentat un reportaj cu premierul Tariceanu in vizita la Buftea unde a promis ca va readuce RATBul in Ilfov!Si vis-a-vis de acest lucru azi am auzit niste soferii de pe maxi-taxi(418) care vorbeau despre reintoarcerea RATBului in Ilfov.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Sâm 11 Oct 2008 19:45:13    Titlul subiectului: 99432

Inexact, premierul nu a promis ca va readuce RATB in Ilfov ci ca va incerca sa discute sau medieze o solutie cu cei ce ar putea decide asta.

http://www.mediafax.ro/social/tariceanu-va-discuta-din-nou-cu-oprescu-pentru-reluarea-transportului-ratb-in-ilfov.html?1688;3292312

Mediafax a scris:
Premierul Călin Popescu Tăriceanu le-a promis locuitorilor din Buftea că va discuta din nou cu primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, pentru reluarea transportului RATB în Ilfov și eventual va media o discuție în acest scop între edilul șef și președintele CJ Ilfov, Cristache Rădulescu. [...] Tăriceanu a arătat că, după ce Guvernul a adoptat în septembrie o ordonanță de urgență pentru reluarea transportului RATB, urma să fie semnat un protocol între Primăria Capitalei și CJ Ilfov. Șeful Executivului a spus că primarul Oprescu s-a arătat convins că CGMB nu va avea o problemă în a aproba semnarea unui astfel de protocol. În caz contrar, premierul a promis să medieze personal discuțiile între cele două părți. [...] Guvernul a aprobat, la jumătatea lunii septembrie, cadrul legal pentru ca transportul public între București și localitățile din județul Ilfov să fie încadrat în categoria transporturilor locale, așa încât să fie posibilă reluarea circulației autobuzelor RATB în Ilfov, care a fost sistată la începutul lunii iulie. Ulterior, primarul general Sorin Oprescu a declarat că transportul public între București și județul Ilfov va fi reluat după publicarea deciziei Guvernului în Monitorul Oficial, adăugând că mai este nevoie de un acord de principiu între Consiliul Județean Ilfov și Consiliul General al Capitalei.


(sublinierile imi apartin)

In plus, iata si o referinta mai concreta: S-ar vota vineri, 17 octombrie pentru reintroducere luni, 20 octombrie; text preluat de pe site-ul unui candidat in alegerile generale:

http://www.urbaniulian.ro/2008/10/10/urban-iulian-am-obtinut-promisiunea-ca-din-20102008-liniile-ratb-vor-reveni-pe-traseele-din-ilfov-cosmarul-ilfovenilor-aproape-de-final/

Site Urban Iulian a scris:
VINEREA VIITOARE ADICA IN DATA DE 17/10/2008 S-A REUSIT INTRODUCEREA PE ORDINEA DE ZI A SEDINTEI CONSILIULUI GENERAL AL MUNICIPIULUI BUCURESTI discutarea aprobarii reintroducerii liniilor RATB in Ilfov, si am obtinut promisiunea consilierilor PDL si PNG [ care formeaza majoritatea ] ca se va vota pentru reintroducerea liniilor RATB in Ilfov, astfel incat de luni 20/10/2008 COSMARUL ILFOVENILOR SE VA TERMINA !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
zzz



Data înscrierii: 26/Aug/2007
Ultima vizita: 19/Apr/2024
Mesaje: 913
Locație: Bacau

MesajTrimis: Lun 13 Oct 2008 17:43:27    Titlul subiectului: 99531

RATB poate relua circulatia pe liniile ce fac legatura cu Ilfov.
Mediafax.ro a scris:
Senatul a aprobat, luni, Ordonanța de Urgență care exceptează liniile de transport comun între București și localitățile județului Ilfov de la regulile transportului interjudețean, dând astfel posibilitatea RATB să reia liniile de transport preorășenesc.
Senatorii au adoptat, luni, cu 53 de voturi "pentru", trei voturi "împotrivă" și trei abțineri, proiectul de lege pentru aprobarea Ordonanței de Urgență pentru modificarea OUG nr. 109/2005, prin care se exceptează de la regulile aplicate transportului interjudețean liniile de transport comun între București și localitățile județului Ilfov.
Circulația autobuzelor RATB între Capitală și localitățile județului Ilfov a fost sistată la data de 1 iulie 2008, după ce transportatorii particulari au avut câștig de cauză în instanță în contestarea dreptului RATB, considerată regie locală, să asigure transport către localitățile altui județ, în speță Ilfov.
La dezbaterile asupra proiectului de lege pentru adoptarea OUG, senatorul PRM Gheorghe Funar a sugerat că Ordonanța de Urgență pentru modificarea regimului transportului între Capitală și localitățile județului Ilfov a fost promovată după ce premierul Călin Popescu Tăriceanu a decis să candideze, la alegerile parlamentare, într-un colegiu din Ilfov.
Senatorul PSD Ion Iliescu s-a pronunțat în favoarea adoptării proiectului de lege pentru adoptarea OUG, apreciind că schimbarea categoriei transportului între Capitală și localitățile județului Ilfov este necesară în perspectiva organizării zonei metropolitane București.
Senatul este prima Cameră sesizată, Camera Deputaților urmând să dea votul decizional asupra proiectului de lege pentru adoptarea acestei ordonanțe de urgență.
Primarul Capitalei, Sorin Oprescu, a anunțat, luni, că semnarea protocolului pentru reluarea transportului public între București și Ilfov, care urma să aibă loc în cursul zilei, stă la baza realizării zonei metropolitane a Capitalei.
Potrivit unui studiu realizat de Centrul de Planificare Urbană și Metropolitană din cadrul municipalității, zona metropolitană București va fi de 20 de ori mai mare ca întindere comparativ cu actuala Capitală.
Noua metropolă se va întinde pe 5.046,1 kilometri pătrați (față de 228,2 kilometri pătrați cât are Bucureștiul), va cuprinde șase orașe (printre care Giurgiu, Oltenița, Otopeni) și 87 de comune din județele Ilfov, Giurgiu și Călărași. La nord, metropola se va învecina cu județul Prahova, iar la sud cu Bulgaria.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CRAZY BOY



Data înscrierii: 22/Apr/2008
Ultima vizita: 09/Iul/2012
Mesaje: 368
Locație: Fundeni (jud. IF)

MesajTrimis: Sâm 25 Oct 2008 17:42:35    Titlul subiectului: 100029

Am aflat de la un sofer de la Floreasca ca de la intai Noiembrie o sa se introduca din nou liniile preorasenesti.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzz



Data înscrierii: 26/Aug/2007
Ultima vizita: 19/Apr/2024
Mesaje: 913
Locație: Bacau

MesajTrimis: Lun 27 Oct 2008 19:41:37    Titlul subiectului: 100110

Biletul pe liniile RATB care vor circula în județul Ilfov va costa 1,5 lei
Realitatea.net a scris:
Regia Autonomă de Transport București (RATB) va pune la dispoziție, pe rute ce leagă Capitala de județul Ilfov, 32 de linii de autobuze, pe care vor circula unul sau două autovehicule. Prețul unei călătorii va costa 1,5 lei, potrivit protocolului semnat de municipalitate și edilii din Ilfov.
În total, pe rutele preorășenești din Ilfov vor circula 44 de autobuze RATB. Cel mai lung traseu va fi Balotești-Piața Presei Libere, 32 de kilometri, iar cel mai scurt, Granitul-Ferma Pantelimon, în lungime de circa trei kilometri.
Abonamentul lunar pe o linie va costa 35 lei, potrivit protocolului menționat. Diferența între costul real și prețul biletului sau abonamentului va fi plătit în proporție de 76% de Consiliul Județean Ilfov, restul banilor fiind plătiți de municipalitatea bucureșteană.
În cazul în care o linie se va dovedi nerentabilă, înregistrând un număr mic de plătitori de bilete și abonamente, RATB va putea suspenda linia respectivă. Pentru a obliga cetățenii să nu călătorească fraudulos, Poliția Comunitată Ilfov va avea drept de control pe raza județului.
Premierul Tăriceanu a declarat, recent, că oficialii Primăriei Capitalei i s-au plâns că persoanele care folosesc liniile preorășenești ale RATB nu plătesc contravaloarea serviciului, acesta fiind unul dintre motivele pentru care municipalitatea întârzie reintroducerea curselor publice în Ilfov.

http://www.realitatea.net/biletul-pe-liniile-ratb-care-vor-circula-in-judetul-ilfov-va-costa-1-5-lei_376571.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 27 Oct 2008 20:58:12    Titlul subiectului: 100118

Deci cel mai probabil autorul articolului nu s-a documentat corespunzator, totusi ar fi interesant sa se renunte la vechea structura cu bilete cu tarife diferentiate pe distanta efectiv parcursa (sub 20km, 20-30, peste 30km) pentru cursele lungi; astfel s-ar putea folosi corespunzator si sistemul SAT. Ramane de vazut.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
bogdan



Data înscrierii: 14/Mai/2006
Ultima vizita: 18/Apr/2024
Mesaje: 681
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Lun 27 Oct 2008 21:44:45    Titlul subiectului: 100122

Pe aceste linii vor circula Rocar de Simon sau Ikarus?Daca Dac nu mai sunt...
_________________
37 de ani de tramvai in Ploiesti! 1987-2024! La mai mare!
Avatar:vagon KT4DM 102.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul ILFOV Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 15, 16, 17  Următoare
Pagina 7 din 17

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community