Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Racordul Nicolae Grigorescu - Linia de Centura
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 22 Aug 2008 13:04:30    Titlul subiectului: Racordul Nicolae Grigorescu - Linia de Centura 97288

Un articol pe site-ul Antena 3 ce avanseaza 1 noiembrie ca termen de inaugurare a acestei linii:

http://www.antena3.ro/Metrou-de-la-Nicolae-Grigorescu-la-Linia-de-Centura-dupa-19-ani-de-lucrari_act_53121_ext.html

Antena 3 a scris:
Tronsonul de metrou Nicolae Grigorescu-Linia de Centură va fi inaugurat la 1 noiembrie, după 19 ani de lucrări. Astfel, bucureștenii vor avea la dispoziție patru noi stații, pe linia ce măsoară 4,75 km: Nicolae Grigorescu 2, 1 Decembrie, Policolor și Linia de Centură. Lucrările la noul tronson au început încă din 1989, dar au fost sistate, din cauza fondurilor insuficiente.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 02 Sep 2008 14:44:31    Titlul subiectului: 97712

Antena 3 a scris:
Tronsonul de metrou Nicolae Grigorescu-Linia de Centură va fi inaugurat la 1 noiembrie, după 19 ani de lucrări. Astfel, bucureștenii vor avea la dispoziție patru noi stații, pe linia ce măsoară 4,75 km: Nicolae Grigorescu 2, 1 Decembrie, Policolor și Linia de Centură. Lucrările la noul tronson au început încă din 1989, dar au fost sistate, din cauza fondurilor insuficiente.
Raspunsul este incorect. Mai degraba lipsa de interes din partea autoritatilor. Bani erau si 1990, faptul ca ei au fost "redirectionati" prin alte pariti sau buzunare nu face obiectul de discutie al acestui forum.
In orice caz, este o magistrala buna, care va contribui la dezvoltarea zonei.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lucian-crusher



Data înscrierii: 25/Iul/2008
Ultima vizita: 21/Dec/2010
Mesaje: 100
Locație: Bucuresti 4 (Brancoveanu - Luica)

MesajTrimis: Mar 02 Sep 2008 19:06:19    Titlul subiectului: 97725

Cand se va deschide circulatia pe acest tronson, M3 va fi Industriilor - Linia de Centura?
Ar putea circula:
M1: Dristor 2 - Republica/Pantelimon
M3: Industriilor - Linia de Centura

Din ce am vazut, statia Nicolae Grigorescu 2 va semana cu statia Basarab doar ca in loc de portocaliu va fi verde si va avea un peron de tip insula.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 02 Sep 2008 22:06:10    Titlul subiectului: 97739

Cica da. Totusi nu stiu cum vor circula metrourile... pentru ca am dubii serioase ca vor putea mentine alternanta Pantelimon / Linia de centura.
Am auzit ca toate statiile vor fi dotate cu toalete. Ideea mi se pare excelenta, avand in vedere ca asta e un minus imens al retelei noastre de metrou.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Mie 03 Sep 2008 00:59:55    Titlul subiectului: 97750

Aceasta linie va fi Industriilor-Linia de Centura si pentru inceput vor circula IVA de la depoul Industriilor dar se pare ca mai devreme de 2010 nu vor circula BM!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Impiegatul



Data înscrierii: 10/Apr/2007
Ultima vizita: 27/Feb/2024
Mesaje: 186
Locație: Bucuresti 6 (Crangasi) & 5 (Rahova)

MesajTrimis: Mie 03 Sep 2008 08:44:19    Titlul subiectului: 97755

Observ ca se vehiculeaza din ce in ce mai mult aceasta idee a M3 Industriilor - Linia de Centura. Sunt curios de o singura problema: racordul liniei spre Grigorescu 2 se face pe o singura linie de legatura, din ce am observat eu, cum considerati ca va suporta acea linie trafic normal si in doua sensuri? Eu consider ca traficul va fi facut exact asa cum se face pe M4, ca magistrala separata.
_________________
Du-ma acasa mai tramvai...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bercenicity



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 17/Mai/2023
Mesaje: 553

MesajTrimis: Mie 03 Sep 2008 12:43:32    Titlul subiectului: 97760

Exista racord si pe celalalt sens, intre N. Grigorescu si Dristor vine la un moment dat o linie din dreapta; ala e al doilea racord; trenurile spre centru vor opri la un peron separat (la N. Grigorescu se vad doua guri de acces acoperite cu table la vestibulul dinspre Piata Titan)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
rosetti61



Data înscrierii: 03/Iul/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1177
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Mie 03 Sep 2008 16:41:38    Titlul subiectului: 97772

O schema plauzibila, cu specificatia ca trenurile ce vin de la Policolor au peron pe partea stanga.


grigoresc_169.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  36.99 kb
 Vizualizat:  de 32722 ori

grigoresc_169.jpg



_________________
Hans Oerlemans si minunatele lui tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bygy007



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 03/Ian/2024
Mesaje: 239
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 04 Sep 2008 23:22:35    Titlul subiectului: 97870

Cam asa stau lucrurile in teren (mi-am permis sa iau poza si sa o modific un pic Wink

Sigur e cu peron central, am vazut deschise usile de la statie



grigoresc_169_787.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  24.55 kb
 Vizualizat:  de 32658 ori

grigoresc_169_787.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rosetti61



Data înscrierii: 03/Iul/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1177
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Vin 05 Sep 2008 15:47:56    Titlul subiectului: 97919

Daca e cu peron central e posibil ca linia sa fie prelungita in viitor.
_________________
Hans Oerlemans si minunatele lui tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
LArSON



Data înscrierii: 30/Iun/2006
Ultima vizita: 14/Iun/2009
Mesaje: 54
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 08 Sep 2008 15:45:33    Titlul subiectului: 98029

Se pare ca nu va fi vorba de Industriilor-Linia de Centura pentru inceput, ci doar se va circula NG2- LdC cu o IVA.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 14 Sep 2008 17:44:55    Titlul subiectului: 98286

bygy007 a scris:
Cam asa stau lucrurile in teren
Pana la urna NG2 este o statie cu 2 linii? Se tot vorbea de un singur peron, doar pentru sensul Linia de Centura -Dristor 1
@ Rosetti61
Nu vad unde ar mai putea sa-l prelungeasca, din moment ce se vorbeste de M3 Industriilor-Linia de Centura (chiar daca poate nu va fi asa de la inaugurare... ). Singurul sens in care ar putea fi prelungit (data fiind amplasarea statiei NG2) este pe sub Bd Camil Ressu ori exista deja tunel pe sub acest bulevard.
In planul initial al metroului se pare ca acest tronson ar fi facut parte din magistrala inelara de sud, dar in acest plan linia ar fi virat stanga la Pta Salajan spre Splaiul Unirii si mai departe spre Pta Sudului si Crangasi...
Dar cum planurile metroului s-au tot schimbat ar fi interesant de stiut ce era in plan in 1989 atunci cand sapaturile au inceput ...in niciun caz legarea de tronsonul Laromet-Gara de Nord 2, asa cum denumirea oficiala de "Magistrala 4, Racord 1" ar putea sa sugereze...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adrianb



Data înscrierii: 29/Mar/2007
Ultima vizita: 09/Mai/2011
Mesaje: 72
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 16 Sep 2008 14:46:37    Titlul subiectului: 98346

Un nou articol in EVZ despre noua linie de metrou:

http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/820967/Cu-metroul-pana-la-autostrada/

Citat:
Noul tronson de metrou va fi deschis circulației de călători până la sfârșitul acestui an, iar trenurilor vor circula la un interval de opt minute, a anunțat, astăzi, directorul general al Metrorex, Gabriel Mocanu, citat de Realitatea.


Daca ultimele declaratii pe aceasta tema anuntau data de 1 noiembrie, iata ca din nou se voaleaza data si probabil circulatia va incepe candva in decembrie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 16 Sep 2008 15:53:34    Titlul subiectului: 98353

Nu inteleg de ce tot amana punerea in folosinta a liniei. Cu cat ar fi utilizata mai repede, cu atat ar incepe sa produca bani mai repede. Si asa se plange Ministerul Transporturilor ca Metrorex lucreaza in pierdere...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deceball



Data înscrierii: 17/Feb/2008
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 25
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 17 Sep 2008 10:57:33    Titlul subiectului: 98376

Articol din ziarul Libertatea:

Libertatea a scris:
Tronsonul de metrou Nicolae Grigorescu - Linia de Centura va fi deschis traficului de calatori pana la sfarsitul acestui an, a declarat ieri, directorul Metrorex, Gabriel Mocanu. De la 1 noiembrie vor incepe probele, iar in decembrie, calatorii din zona Policolor vor avea o legatura mai rapida ca sa ajunga in zona. Patru statii formeaza noul tronson, iar trenurile care circula aici vor veni la un interval de opt minute.


http://www.libertatea.ro/index.php?section=articole&screen=stire&sid=214372

_________________
Mai bine mai tarziu decat vreodata......
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 17 Sep 2008 11:12:51    Titlul subiectului: 98378

Sper sa va fac o bucurie, va prezint niste imagini inedite, surprinse in timpul lucrarilor la magistrala Policolor, in zona cuprinsa intre statiile Policolor si Linia de Centura.
Sa mai caut pe acasa, prin filmele vechi, poate mai gasesc poze pe care nu le-am scos pe hartie.
1. O vedere de-a lungul viitoarelor galerii ale metroului. Trebuie mentionat ca s-a folosit metoda "sapa si apoi astupa", nu s-a folosit metoda clasica de sapare a tunelelor.
Din loc in loc se executasera si plansee deasupra viitoarelor galerii pentru a permite traversarea acestora. Un astfel de "pod" era chiar in fata Autobazei Titan, pentru a permite accesul vehiculelor spre si dinspre aceasta.
In poza apar sora si fratele meu (Sorin Ghita - Melkcool de aici, de pe forum).
2. O vedere un pic mai buna care ne permite sa vedem metoda de executie. Peretii laterali si grinzile erau deja turnate, desi nu peste tot.
Acum se lucra la turnarea radierului.
In alte zone peretii laterali erau asigurati prin niste tevi metalice imense fixate intre pereti.
3. O alta vedere a viitorului tunel.
4. Statia Linia de Centura. De mentionat ca n-am vazut nici un fel de paznici, prin canale isi faceau veacul tot felul de boschetari, tunelele era inundate in mod deliberat, astfel ca nu am putut cobora decat un nivel, probabil pana in zona unde actualmente sunt turnichetele de acces.
Tunelele erau inundate complet, era o bezna totala, din loc in loc erau lasate "mustati" de fier-beton si cabluri mai mult sau mai putin izolate.
A fost o experienta destul de riscanta sa intru acolo cu fratii mei, destul de mici la vremea aceea, intr-o bezna de-ti bagai degetele in ochi, cum se spune, prin locuri unde nu aveai siguranta pasului urmator.
Apa din canale se suprapopulase cu broaste, era un oracait asurzitor, amplificat de ecoul incintelor de beton.



3.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  58.22 kb
 Vizualizat:  de 32086 ori

3.jpg



2.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  71 kb
 Vizualizat:  de 32086 ori

2.jpg



1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  61.28 kb
 Vizualizat:  de 32086 ori

1.jpg



4.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  45.21 kb
 Vizualizat:  de 32086 ori

4.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bercenicity



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 17/Mai/2023
Mesaje: 553

MesajTrimis: Vin 19 Sep 2008 09:20:09    Titlul subiectului: 98483

Flo a scris:
Nu inteleg de ce tot amana punerea in folosinta a liniei. Cu cat ar fi utilizata mai repede, cu atat ar incepe sa produca bani mai repede.

Transportul public urban si civilizat Twisted Evil, de regula, nu produce bani; era si un grafic la un moment dat pe siteul Metrorex cu nivelul subventiilor in diferite retele de metrou din lume. Metrorex era pe undeva pe la mijloc cu cca 55% subventie.

Si un articol mai vechi pe tema asta: http://www.gardianul.ro/2007/11/05/economie-c1/subventia_pentru_metroul_bucurestean_va_creste_cu_51_anul_viitor_dar_biletele_se_vor_scumpi-s104019.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 27 Sep 2008 12:39:03    Titlul subiectului: 98849

O harta interesanta pe UrbanRail.Net ( http://www.urbanrail.net/eu/buc/metrobuc.jpg )
Conform hartii dupa Policolor metroul ar iesi la suprafata ( este acelasi semn ca la IMGB ) , iar statia Linia de Centura pare a fi in afara Bucurestiului.



metrobuc.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  113.82 kb
 Vizualizat:  de 31709 ori

metrobuc.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aly_106



Data înscrierii: 25/Sep/2006
Ultima vizita: 08/Oct/2012
Mesaje: 60
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 27 Sep 2008 17:19:51    Titlul subiectului: 98861

@ sab

http://metros.hu/terkep/k/bucharest.html

_________________
Ruslana rules!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 28 Sep 2008 11:44:40    Titlul subiectului: 98885

@aly_106
O harta care prezinta si traseele de perspectiva , mai mult sau mai putin actualizata ( magistrala spre Aeroport se pare ca in ultima varianta va pleca de la Piata Victoriei nu de la Aurel Vlaicu, iar tronsonul 2 al M5 Dr Taberei Pantelimon are propusa o ramificatie spre gara Obor , dar care daca se va realiza vreodata nu cred ca va trece pe la Obor , ci urmand traseul bd Ferdinand , iar pe M4 Zarea este inainte de Laromet )
Revenind la topic si aceasta harta arata acelasi lucru , ca noul tronson ar iesi la suprafata intre Policolor si LdC.
Mergand pe Bd Theodor Pallady eu nu am gasit statia LdC . Din comunicatele oficiale se pare ca ar fi undeva la intrarea in Catelu . A localizat-o cineva ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rosetti61



Data înscrierii: 03/Iul/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1177
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Dum 28 Sep 2008 16:56:38    Titlul subiectului: 98892

Despre metroul de la Catelu, pe forumul vechi http://trolleybus.tramclub.org/index-141.htm


linia de centura.JPG
 Descriere:
Dupa cum spune wikimapia statia e in zona fostului capat de tramvai de la Catelu
 Mărime fișier:  136.81 kb
 Vizualizat:  de 31594 ori

linia de centura.JPG



linia de centura detaliu.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  44.41 kb
 Vizualizat:  de 31592 ori

linia de centura detaliu.JPG



_________________
Hans Oerlemans si minunatele lui tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bercenicity



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 17/Mai/2023
Mesaje: 553

MesajTrimis: Mar 30 Sep 2008 11:20:08    Titlul subiectului: 98966

sab a scris:
Conform hartii dupa Policolor metroul ar iesi la suprafata ( este acelasi semn ca la IMGB ) , iar statia Linia de Centura pare a fi in afara Bucurestiului.

Harta e facuta mai demult de mine si contine erori, cum ar fi lucrurile mentionate de tine. Metroul nu iese la suprafata (am crezut asta datorita lucrarilor de atunci din zona capatului de tramvai RATB Titan), iar statia Linia de centura e foarte aproape de limita administrativa a Bucurestiului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
drivers



Data înscrierii: 09/Iun/2007
Ultima vizita: 02/Dec/2008
Mesaje: 3
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 18 Oct 2008 11:51:56    Titlul subiectului: 99708

Posibil de la 1 noiembrie probe, iar pe 15 noiembrie sa fie taiata panglica de inaugurare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kokoshmare



Data înscrierii: 22/Dec/2007
Ultima vizita: 09/Dec/2012
Mesaje: 15
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 29 Oct 2008 18:59:56    Titlul subiectului: 100208

sab a scris:
Nu nu am gasit statia Linia de Centura

Este vizavi de benzinaria MOL la cca 100 de m de autostrada.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 29 Oct 2008 20:44:44    Titlul subiectului: 100220

Azi am avut drum pe bulevardul Theodor Palady, din cate am vazut se lucra de zor la iesirile de metrou de la 1 Decembrie si Policolor. Se montau copertinele.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Următoare
Pagina 1 din 10

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community