Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Autobuzele din Targu Mures
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 22, 23, 24  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul MUREȘ
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
managertransport



Data înscrierii: 29/Noi/2007
Ultima vizita: 30/Ian/2024
Mesaje: 276
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Joi 21 Aug 2008 06:00:17    Titlul subiectului: 97195

Autobuzele Maz 103 vor fi inmatriculate cu numar de MS cand se va termina leasingul, cam peste 2-3 ani, iar achizitionarea autobuzelor noi inca nu sunt zvonuri, ca ar fi scos ceva autobuze la licitatie, dar am sa va tin la curent.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bus_andrei



Data înscrierii: 25/Mar/2008
Ultima vizita: 01/Mar/2011
Mesaje: 148
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Joi 25 Sep 2008 15:05:45    Titlul subiectului: 98769

Am citit pe Transira ca a spus dl Maior ca pentru a se inlocui dubele trebuie aduse 20-25 de autobuze insa eu spun ca ar trebui in jur de 45 de autobuze pentru ca dupa cum am inteles acum in Tg Mures sunt cam 40 de dube iar spusele dl-ui Maior sustin ca inca nu vrea sa scapam de dube deinitiv
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tomi_ms



Data înscrierii: 28/Ian/2007
Ultima vizita: 04/Dec/2021
Mesaje: 404
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Joi 25 Sep 2008 22:41:38    Titlul subiectului: 98798

25 de autobuze pot inlocui fara probleme 40 de dube. Pentru ca nu pui o duba la fiecare 7 minute pe traseu, ci un autobuz la 15 minute. Ia de exemplu linia 2b, pe care la orele de varf sunt cam 15 dube.
Marea problema e ca Iveco-urile Daily sunt omologate ca autobuz, nu ca microbuz, asa ca ele raman. Sa speram ca macar nu se aduc altele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
managertransport



Data înscrierii: 29/Noi/2007
Ultima vizita: 30/Ian/2024
Mesaje: 276
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Mar 30 Sep 2008 18:59:18    Titlul subiectului: 98998

Intrati pe www.siletina.ro si veti gasi la 'Ultima Ora' noul program de circulatie liniei 5, care intra in vigoare din data de 1.octombrie 2008; s-au facut 3 linii de 5: 5E,5S,5

5 din Gara va circula pana la Bai,
5E din Tudor pana in Ernei,
5S pana la Selgros (acest traseu a fost facut pt calatorii care vor sa mearga din Tudor la Selgros ca sa nu plateasca 2 bilete de calatorie).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bus_andrei



Data înscrierii: 25/Mar/2008
Ultima vizita: 01/Mar/2011
Mesaje: 148
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Mar 07 Oct 2008 13:46:38    Titlul subiectului: 99258

EE.Acum e momentul sa se faca ceva pentru transportul local.Spun "acum" pentru ca se apropie alegirele si in ori ce caz ar trebuie aduse autobuze pentru ca deja imi ajunge pana peste cap sa aud "Hai sa maregem cu Maxi Taxi" voua nu?
Pe de alta parte am vazut ceva uluitor autobuze Maz de linia 44 la care se tot spunea ca nu pot incapea autobuze eeh vedeti ca daca exista vointa se pot face lucruri mari in special pentru transportul in comun.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bus_andrei



Data înscrierii: 25/Mar/2008
Ultima vizita: 01/Mar/2011
Mesaje: 148
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Mar 07 Oct 2008 16:47:11    Titlul subiectului: 99263

Oare ce ar fi daca s-ar introduce un autobuz decapotabil ca pe vremuri cand exista acel Dac care circula pana la Weekend ar aduce ceva profit nu?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mureseanu_976



Data înscrierii: 01/Mai/2008
Ultima vizita: 25/Feb/2018
Mesaje: 73
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Dum 12 Oct 2008 21:27:16    Titlul subiectului: 99496

bus_andrei a scris:
Pe de alta parte am vazut ceva uluitor autobuze Maz de linia 44 la care se tot spunea ca nu pot incapea autobuze eeh vedeti ca daca exista vointa se pot face lucruri mari in special pentru transportul in comun.


Pare ceva foarte interesant.Ma mir ca autobuzele Irisbus Agora de la RATUC Cluj se descurca pe strazile la fel de inguste ca acestea din Tg Mures... Laughing

Exista si vesti bune : intr-o zi am vazut MAZ-ul 57 (care a suferit in trecut o defectiune majora) inapoi la lucru.Ultima data am vazut ca circula pe linia 43 ; se pare ca au fost bani pentru reparatie.Si totusi,mai bine un MAZ 103 (care zic unii ca nu-i bun) decat o duba. Twisted Evil

De asemenea,MB O305G # 19 a fost revopsit si introdus pe linia 15 (linie care nu e atat de aglomerata la orele de varf ca 4 sau 17)... Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bus_andrei



Data înscrierii: 25/Mar/2008
Ultima vizita: 01/Mar/2011
Mesaje: 148
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Lun 20 Oct 2008 19:48:56    Titlul subiectului: 99816

Am vazut ceva groaznic Duminica Roman (nou) de linia 13 apoi las'o domnule da chiar asa orcum daca asa vor unii eu nu ma bag dar oricum cand se aduc autobuze pentru ca am auzit la stiri ca se vor scoate definitiv dubele peste o sau doua saptamani.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tomi_ms



Data înscrierii: 28/Ian/2007
Ultima vizita: 04/Dec/2021
Mesaje: 404
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Lun 20 Oct 2008 20:43:24    Titlul subiectului: 99819

Am si eu o rugaminte, Andrei, incearca sa folosesti semnele de punctuatie si sa fii un pic mai precis in ceea ce vrei sa ne spui. De exemplu n-am inteles treaba cu Romanul pe 13... Nu e buna masina pentru linie, sau linia pentru masina, sau .... ? Nu ca te-as contrazice, dar nu inteleg.
In rest, e foarte posibil sa apara ceva nou, pentru ca garajul a fost curatat (in sensul ca Setrele au fost mutate, le-am vazut din tren, undeva in zona strazii Depozitelor. )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
managertransport



Data înscrierii: 29/Noi/2007
Ultima vizita: 30/Ian/2024
Mesaje: 276
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Mar 21 Oct 2008 16:12:22    Titlul subiectului: 99848

Nu vreau sa zic prostie mare dar am o veste rea si una buna,cel rau este ca nu vor fi cumparate autobuze noi in locul dubelor.Vestea buna e,ca eu sunt cel care sunt rugat sa caut autobuze second hand 20 de bucati sa va zic de care??? Daca da dumnezeu putere si gasim la pret bun si an fabricatie convenabil,in scurt timp 20 de Setra S 215 SL vor strabate strazile orasului.Din pacate Consiliul local nu vrea sa dea fonduri pentru autobuze noi din bugetul local,iar asocierea pentru transport urban este nevoit sa ia din banii lui.Sa speram ca vom gasi cea ce cautam,pentru ca ne-am gandit ca Setrele ar fi cele mai bune si rezistente autobuze pentru oras,da dovada cele care au fost oprite acum cativa ani.Despre acest model este vorba!


Setra S 215 SL.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  62.44 kb
 Vizualizat:  de 12090 ori

Setra S 215 SL.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bus_andrei



Data înscrierii: 25/Mar/2008
Ultima vizita: 01/Mar/2011
Mesaje: 148
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Mar 21 Oct 2008 18:35:53    Titlul subiectului: 99852

Da,Setra S 215 Ul e bun dar in Targu Mures ar fi nevoie de articulate,pentru cei nedumeriti intrati pe www.mobile.de si cautati pentru ca am vazut acolo Mercedes Citaro,o405g sau o405n ca cele proaspat aduse la Brasov si sunt mai tinere decat Setrele adica de prin anii 2000 iar setrele sunt de prin '92.Sunt de acord cu Setrele dar daca se poate aduce ceva mai "nou" ca sa zic asa de ce nu Laughing .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Mar 21 Oct 2008 18:38:33    Titlul subiectului: 99853

Dar ce au consilierii astia? Chiar vor sa chinuieasca locuitorii cu un transport prost? De ce nu vor sa dea fonduri pt achizitionarea de autobuze noi? Ah, da inteleg, ei nu calatoresc cu autobuzul. Daca tot canta zi si noapte, ca Tirgu Muresul merita mai mult, si ca inimile lor bat la (eventual pentru) Tirgu Mures, de ce se opun imbunatatirii conditiilor de transport? E ca si cum municipalitatea ar scoate bani din buzunarul consilierilor din partidul x si y. Nu pot sa inteleg Mad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mar 21 Oct 2008 19:05:55    Titlul subiectului: 99856

Pe mobile.de se găsesc și Setre ca cele dorite, pe la 3-4.000 euro bucata. Dar la ce taxă de primă înmatriculare trebuie plătită...
Probabil se găsesc și prin țară. Totuși, dacă facem un calcul cât costă taxa de primă înmatriculare + transportul autobuzului din Germania în România (adică transportul și cazarea unui șofer + motorina) și comparăm cu prețurile umflate cu pompa ale BusTrade și OmnibusCenter... mai bine iei autobuzul din Germania.

Ca fapt divers... RATB vinde Ikarusuri cu 17.700 RON și DeSimone cu 47.700 RON. Ikarusurile au RK recent și cutii cu 6 trepte. DeSimoanele au cutii automate. Cred că acestea ar face treabă bună la Mureș.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
bus_andrei



Data înscrierii: 25/Mar/2008
Ultima vizita: 01/Mar/2011
Mesaje: 148
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Mar 21 Oct 2008 19:13:21    Titlul subiectului: 99857

Nu cred ca cei de la Siletina ar dori sa cumpere Ikarus-uri si De Simson de la Bucuresti dar i sfatuiesc pe cei de la Siletina sa se uite cu atentie pe mobile.de pentru ca si-ar schimba parerea.Bafta si sa auzim numai de bine in viitoarele achizitii!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bus_andrei



Data înscrierii: 25/Mar/2008
Ultima vizita: 01/Mar/2011
Mesaje: 148
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Joi 23 Oct 2008 14:32:34    Titlul subiectului: 99927

Hopa!!!; a aparut o stire noua la Radio Targu Mures ca de la 1 Ianuarie se scot dubele definitiv si se vor aduce 40 de autobuze noi dintre care asa zisele midibuze cu 20 de locuri pe scaune si 10 in picioare dar din declaratiile dl-ui Maior parcul auto de autobuze ar trebuie sa contina in jur de 120-130 de autobuze. Laughing
Dupa cum vedeti am scris mai sus 1 Ianuarie nu 1 Decembrie dupa cum se spunea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tomi_ms



Data înscrierii: 28/Ian/2007
Ultima vizita: 04/Dec/2021
Mesaje: 404
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Joi 23 Oct 2008 20:38:26    Titlul subiectului: 99950

Da, si marmota invelea ciocolata in staniol. Dupa aceea o sa zica februarie, martie, aprilie, si uite asa nu scapam de dube (decat dupa ce se dezmembreaza in mers sau se intampla Doamne fereste o tragedie.)

Firma FANY din Cluj si-a adus o flota absolut impresionanta de Setra 215 UL (acelasi lucru ca si SL-ul, numai cu usa simpla in fata) din strainatate, masinile arata impecabil si merg frumos. Unele inca asteapta inmatricularea definitiva, dar circula cu numere rosii, si pe zi ce trece tot mai multe primesc numerele definitive. Asta inseamna ca au fost aduse recent. S-ar putea lua legatura cu ei pentru a afla mai multe despre "sursa". Sunt masini suburbane si au o anumita vechime, dar Setrele sunt fiabile, si decat nimic...

Cat despre oferta RATB-ului: nu cred ca masinile sunt vandute fara motiv. Ikarusuri nu cred sa se cumpere, din moment ce acum vreo 5 ani s-au taiat toate pentru a face loc dubelor (mai putin doua 280-uri care mai stau in garaj). In legatura cu Rocar De Simon ma abtin. Le cunosc de la Cluj, si recunosc calitatile lor, dar nu stiu daca sunt potrivite pentru orasul nostru. Si din nou, daca RATB renunta la niste masini de mare capacitate, trebuie sa aiba un motiv.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 24 Oct 2008 00:52:47    Titlul subiectului: 99963

Motivul... au venit prea multe Mercedes și o să mai vină încă 500 (se mai face o lictiație). Prin urmare, o să scoată din exploatare și autobuzele Rocar de Simon produse în 2002.
Ikarusurile toate au RK recent, dar nu le mai vor că sunt non-euro. Șoferii plâng după ele (din Citaro nu mai poți să tragi motorină și nici nu mai poți să mergi cu 100 la oră la ultima cursă).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
bus_andrei



Data înscrierii: 25/Mar/2008
Ultima vizita: 01/Mar/2011
Mesaje: 148
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Mar 11 Noi 2008 20:31:36    Titlul subiectului: 100915

Oare mai misca lucrurile pe la transportul local cand vor veni ceva achizitii noi este o intrebare la care orice muresean ar vrea sa afle raspunsul
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bus_andrei



Data înscrierii: 25/Mar/2008
Ultima vizita: 01/Mar/2011
Mesaje: 148
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Sâm 15 Noi 2008 10:50:07    Titlul subiectului: 101106

Ieri am vazut un lucru destul de neplacut, am vazut ca Maz-ul 28 are langa sofer un scaun de FBW si in locul amenajat pentru sofer s-au pus niste bare de la un Mercedes (cred sau de la altceva) apoi oameni buni chiar asa rau am ajuns sa demontam autobuze iar piesele lor sa le punem pe alte autobuze Evil or Very Mad .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
managertransport



Data înscrierii: 29/Noi/2007
Ultima vizita: 30/Ian/2024
Mesaje: 276
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Sâm 15 Noi 2008 15:22:09    Titlul subiectului: 101112

Sincer nu vezi bine nu e masina 28 ci e masina 38 ti-am zis de multe ori ca inainte sa scri ceva gandestete bine si mai ales nu ai tu treaba ce pun soferii in autobuze !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Sâm 15 Noi 2008 17:01:42    Titlul subiectului: 101120

Poate ca el nu are treaba cu soferii, dar din punct de vedere estetic arata teribil, si da senzatia de carpeala! Si autobuzul nu este al soferului, ci a societatii de transport. Dar probabil soferii stiu cum trebuie intretinut un autobuz, de aceea tin mai mult autobuzele aici, decat la colegii lor din Germania / Elvetia, probabil de aceea vand nemtii autobuzele la Mures, in loc sa le caseze.

Da, avem treaba cu ce pun soferii in autobuze, si avem si treaba cum se imbraca la serviciu, pt ca altfel arata un sofer imbracat in camasa si cravata, decat intr-un tricou pe care se vad urmele de transpiratie...

Calitatea unui transport nu tine numai de cat de punctual a fost autobuzul, si cat costa biletul, ci si de aspect, de modul de comportare al angajatilor, de intretinere. Desigur, nu se poate totul deodata, dar macar o mica vointa sa vedem... Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tomi_ms



Data înscrierii: 28/Ian/2007
Ultima vizita: 04/Dec/2021
Mesaje: 404
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Sâm 15 Noi 2008 21:13:59    Titlul subiectului: 101129

Sa nu exageram, Andrei. Nu se taie niciun autobuz pentru a scoate scaunele din el. In schimb, unele masini scoase din functiune au scaune foarte bune, care e mult mai bine sa ajunga in cabina vreunui MAZ decat la groapa de gunoi. Pentru ca soferii vor pune oricum ceva in cabina pe care sa stea pasagerii ocazionali, si un scaun de autobuz vechi oricand arata mai bine decat o scandura pusa peste un filtru de aer, cum au multe masini.

Daca e sa ne legam de obiecte inestetice din autobuze, nu cred ca scaunele care eventual nu se potrivesc perfect ca model sunt cele mai importante. Mult mai important ar fi sa nu fie tinute capacele de roti infipte intre scaunele din spate si peretele compartimentului motor (dulapului), sa nu se tina galeata si mopul puse pe un filtru de aer in coltul masinii, etc.
Dar cred ca la momentul actual aceste detalii ar trebui sa fie ultima noastra grija, avem probleme mult mai importante de rezolvat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CLAXON



Data înscrierii: 09/Noi/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 160
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 15 Noi 2008 22:09:55    Titlul subiectului: 101135

de cand au voie soferii de pe transportul public sa primeasca "pasageri ocazionali" in cabina?
_________________
611
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
tomi_ms



Data înscrierii: 28/Ian/2007
Ultima vizita: 04/Dec/2021
Mesaje: 404
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Sâm 15 Noi 2008 22:49:41    Titlul subiectului: 101143

Pai in teorie nu au. Numai ca asa se rezolva o parte din problemele cu transportul angajatilor. Daca un sofer din schimbul 2 locuieste undeva pe traseu, nu merge la sediu, ci iese in statie si isi asteapta colegul, dupa care il duce pe acesta ori pana in zona in care sta el, ori pana undeva de unde alt coleg il ia in zona in care sta. Bine, e alta poveste ca soferii ar putea avea o legitimatie cu care sa calatoreasca fara bilet. Dar poate ca au, numai ca e mai interesant in cabina.

Si mai sunt si linii, ca 3 de exemplu, unde taxatorul sta in cabina.

Apoi ca unii isi duc copii acasa de la scoala sau sotia de la munca e alta poveste, si regulamentul prevede sanctiuni pentru calatoria in cabina.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bus_andrei



Data înscrierii: 25/Mar/2008
Ultima vizita: 01/Mar/2011
Mesaje: 148
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Joi 20 Noi 2008 18:10:29    Titlul subiectului: 101366

Cate Mercedes-uri,Volvo-uri si Fbw-uri mai sunt in circulatie???
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul MUREȘ Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 22, 23, 24  Următoare
Pagina 7 din 24

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community