Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Generalitati despre troleibuzele sibiene

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul SIBIU
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
bogdan17



Data înscrierii: 09/Iul/2008
Ultima vizita: 04/Dec/2015
Mesaje: 235
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Mar 29 Iul 2008 08:34:37    Titlul subiectului: Generalitati despre troleibuzele sibiene 96391

Mergand ieri cu T1..am stat de vorba cu un sofer si mi-a spus ca de cate ori se iveste ocazia si sunt masini disponibile se adauga pe trasee cate 1-2 troleibuze!
Ieri, de exemplu, pe la ora 18 erau 3 troleibuze pe T1! Very Happy ...de asemenea mi-a spus ca si pe T2, cand se poate, la orele de varf, sunt chiar 5 troleibuze!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cos



Data înscrierii: 20/Iul/2007
Ultima vizita: 31/Oct/2012
Mesaje: 83
Locație: Bucuresti; Sibiu

MesajTrimis: Mar 29 Iul 2008 21:15:18    Titlul subiectului: 96418

Troleibuzele in plus sunt "rezerve active" si fac curse normale in loc de a sta in depou. Pe T1 sunt 3 troleibuze cu orele stabilite in asa fel incat pe calea Dumbravii si pe traseul comun, impreuna cu A1 sa existe legatura la 15 minute.

Asa cum ma asteptam, T2ul e din ce in ce mai eficient, pentru ca zona Mihai Viteazu asigura un flux mare de calatori care cand au vazut ca "vine mai bine troleul" il folosesc din ce in ce mai des. Foarte bine!

Mai mult, ar fi destule masini (nu si oameni...) pentru a-l face si pe T1 "premier".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
radu



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 29/Mar/2024
Mesaje: 1352
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Mie 30 Iul 2008 00:09:05    Titlul subiectului: 96433

Tendinta este ca aceste ultime relicve "cu coarne" (troleele) sa fie inlocuite cu inca 25 de MAN uri noi, asta desi consumul de motorina al acestora este inexplicabil! Traseele T1 si T2 vor deveni probabil 101 si 102! T3 si T5 nu vor mai avea viata lunga! Asta pt ca a venit o nota de la primarie, prin care se interzice circulatia mijloacelor de transport in comun pe sensuri unice! Daca la T5 exista posibilitatea de a-l devia prin Bdul M Viteazu pana in giratoriul de pe Calea Dumbravii pentru a evita str. Ghe Dima, aceasta investitie-adica un macaz mecanic la piata Rahovei si unul electric-2 cruci si unul mecanic la giratoriu nu s-ar renta pentru doar un troleibuz pe un traseu intreg.
In plus de asta T5 ar deveni aproape total nerentabil deoarece nu ar mai lega nici Ciresica de zona din care vine, astfel ca este o deviere de traseu pur teoretica!
Ddespre traseul T3 NO COMMENT-nu exista solutii- "macar daca ar fi mers pana la gara"- citandu-l pe incompetentul nostru de la Tursib! - Pai cine l-a scos din gara?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cos



Data înscrierii: 20/Iul/2007
Ultima vizita: 31/Oct/2012
Mesaje: 83
Locație: Bucuresti; Sibiu

MesajTrimis: Mie 30 Iul 2008 14:17:00    Titlul subiectului: 96448

In fine, stiu despre cele 25 de MAN-uri cu care ne amenintau inca de anul trecut si pentru care nu s-a facut inca nici un demers. Mai mult, se pare ca inversunarea lui Popa impotriva troleibuzelor s-a mai temperat tocmai din cauza pretului motorinei. Si ce avem acum in Sibiu: MANuri care au un consum enorm si MAZuri care abia se tarasc (sa zicem ca cele 10 din ultimul lot sosit sunt mai bune, dar avem inca 25 care sunt intr-o stare generala cam proasta, 3 picate definitiv si 2 deja taiate) si aproximativ (din ce am vazut eu in garaj) 15 autobuze Rocar si Ikarus functionale din care mai circula maxim 2-3 Ikarusuri si un Rocar. Mr. Popa are ce sa inlocuiasca cu cele 25 de MANuri fara sa se atinga de vreun troleibuz. Raman la aceeasi parere dintotdeauna ca troleibuzul nu va disparea, conditiile acum sunt din ce in ce mai bune in acest sens. Ramane sa vedem cat de mult se deschide mintea unora.

Ca fapt divers, ceea ce deosebeste Sibiul de restul oraselor in care transportul electric a fost asasinat in masa este ca primarul ii da mana libera lui Popa sa faca ce vrea. De asta se intampla ce se intampla. Daca Tursibul doreste sa introduca de maine in Sibiu dube pe toate traseele, primarul probabil ca va semna. Ceea ce e foarte rau.

Cat despre T3, el e rentabil doar pe tronsonul Valea Aurie - Piata Cibin, dupa care circula cu maxim 5 persoane la bord pana la Constitutiei. Probabil va fi scurtat la Libertatea. T5 se simtea cam rau (si cam singur...) de multa vreme. Nimic nou sub soare.
radu a scris:
despre traseul T3 NO COMMENT-nu exista solutii- "macar daca ar fi mers pana la gara"- citandu-l pe incompetentul nostru de la Tursib! - Pai cine l-a scos din gara???
Nu Popa l-a scos, ci Johannis, facand un gest "de trista amintire" precum facea Ceausescu atunci cand voia o zona demolata pentru a ridica marete blocuri: "Nu mai vreau fire pe-aici" ar fi spus primarul...

De numere de parc ale celor 3 autobuze MAZ de care s-au pomenit, respectiv cele 2 taiate, nu am intrebat pentru ca nu m-a prea interesat... vizitele mele in depou s-au axat pe transportul electric. Cele doua deja taiate stiu ca au picat dinainte de a li se fi terminat leasing-ul, celelalte trei au defectiuni grave la motor si problema e ca belorusii nu au mai livrat piese pentru service-ul autobuzelor carora le-a expirat garantia, deci cele picate sunt donoare de piese pentru moment. Nu cred ca or sa fie casate pentru ca acum in depou sunt multe masini descompletate grav dar nu casate definitiv pentru ca vor sa le valorifice prin programul rabla.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
radu



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 29/Mar/2024
Mesaje: 1352
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Mie 30 Iul 2008 19:03:52    Titlul subiectului: 96453

Personal nu cunosc sa se fi casat nici unul, dar de descompletat (si nu putin) sunt convins ca sunt! nu le cunosc numerele, asta si datorita faptului ca actuala conducere nu mai da numere de parc ci se bazeaza doar pe numerele de inmatriculare! Nu ma mira sa fie insa niste MAZuri la care si in prezent primaria mai plateste rate la leasing!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cos



Data înscrierii: 20/Iul/2007
Ultima vizita: 31/Oct/2012
Mesaje: 83
Locație: Bucuresti; Sibiu

MesajTrimis: Lun 01 Sep 2008 22:21:47    Titlul subiectului: 97675

Popa ar scoate de maine toate troleibuzele si n-ar mai lasa in oras nici un centimetru de sarma. Ar fi facut asta deja daca nu se scumpea atat de mult motorina. Pretul motorinei este singurul lucru ce mai tine in viata troleibuzul in Sibiu. S-a trezit totusi la timp Popa, pretul petrolului evolueaza in favoarea transportului electric, deci sunt sanse ca, cel putin in viitorul apropiat, troleibuzul sa nu dispara complet.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan17



Data înscrierii: 09/Iul/2008
Ultima vizita: 04/Dec/2015
Mesaje: 235
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Lun 01 Sep 2008 22:37:38    Titlul subiectului: 97678

Cu siguranta troleibuzele nu vor disparea din Sibiu! Am impresia ca Popa va fi mult timp la conducerea Tursibului si cred ca acesta asteapta si pana ce ultimele FBW-uri aduse din Elvetia vor ceda! Din pacate nu ai cum sa nu observi ce troleibuze circula in Sibiu! Sunt intr-o stare jalnica (exceptie fac parte cele 11 FBW aduse in 2003, care se prezinte in general bine!). Nu stiu daca s-a mai urcat Popa in ultimul timp in troleibuzul 222..sa vada in ce stare jalnica se afla! Ma mir cum mai rezista...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cos



Data înscrierii: 20/Iul/2007
Ultima vizita: 31/Oct/2012
Mesaje: 83
Locație: Bucuresti; Sibiu

MesajTrimis: Lun 01 Sep 2008 23:47:08    Titlul subiectului: 97686

222 este neingrijit, nu are nevoie decat de un facelift si de cateva reglaje. Toate troleibuzele au caroserie de aluminiu, nici nu poate fi vorba de rugina. O cosmetizare chiar se poate face fara prea multa bataie de cap. Nu se vrea, in conditiile in care MAZurile incep sa rugineasca si troleibuze de 2-3 ori mai batrane n-au pic de rugina, cineva acolo sus moare de ciuda. Rau.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan17



Data înscrierii: 09/Iul/2008
Ultima vizita: 04/Dec/2015
Mesaje: 235
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Mar 02 Sep 2008 00:06:05    Titlul subiectului: 97688

Cred ca nu se mai poate vorbi de face-lift la nici un troleibuz! Ti-e mai mare dragul cand te urci in ceva nou si nicidecum in ceva foarte vechi! Noi masini ar aduce de doua ori mai multe calatori...Popa se gandeste doar la un profit mare pe termen scurt si nicidecum pe un termen mai lung!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
radu



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 29/Mar/2024
Mesaje: 1352
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Mar 02 Sep 2008 20:25:23    Titlul subiectului: 97729

222ul arata jalnic. Facelift nu se mai poate face! Nu se doreste achizitioanarea nici unui troleibuz! Se asteapta ca cele 11 FBWuri sa cedeze...si asta probabil ca se va intampla in 2009 cand Tursib cu sprijinul primariei va achizitiona inca 25 de autobuze! Troleibuzele din Sibiu sunt terminate din toate punctele de vedere inclusiv "look"ul! 227 care s a aprins are probleme mari. Oo zi merge, o saptamana sta in garaj, 226le are o hiba si nu i da de cap ca nu are cine. La 239 e ars blocul logic, la 242 ii huruia compresorul, 238 nu avea frane...si asta la masiniile achizitionate in 2003. 218, 220, 224, 231, 233 sunt aprobate pentru casare! Deci situatia este trista, atata timp cat nimeni nu poate sa i schimbe ideile Buergermeisterului
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan17



Data înscrierii: 09/Iul/2008
Ultima vizita: 04/Dec/2015
Mesaje: 235
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Mar 02 Sep 2008 20:49:15    Titlul subiectului: 97731

La un moment dat cand majoritatea troleibuzelor se vor strica trebuie sa se faca ceva! Ma gandesc atunci ce scuze penibile or sa gaseasca Popa cu Johannis. Ce le ia atat timp sa achizitioneze macar cateva troleibuze fie si second hand din Elvetia...Trebuie sa se intample ceva grav cu unul dintre troleibuze, fie un accident, fie un sa arda iar un motor, ca sa fie sensibilizata presa pana ce actualul director isi va da demisia in urma scandalurilor!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mar 02 Sep 2008 21:45:29    Titlul subiectului: 97736

bogdan17 a scris:
Trebuie sa se intample ceva grav cu unul dintre troleibuze, fie un accident, fie un sa arda iar un motor
Nu, atunci va dispărea troleibuzul definitiv și irevocabil din Sibiu-
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
bogdan17



Data înscrierii: 09/Iul/2008
Ultima vizita: 04/Dec/2015
Mesaje: 235
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Dum 12 Oct 2008 12:52:42    Titlul subiectului: 99478

Se pare ca cele doua troleibuze de pe T3 au fst mutate cand se poate pe T1! Vineri intre orele 17-18 pe T1 erau 4 troleibuze!Totusi un lucru bun..decat 2 troleibuze...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cos



Data înscrierii: 20/Iul/2007
Ultima vizita: 31/Oct/2012
Mesaje: 83
Locație: Bucuresti; Sibiu

MesajTrimis: Dum 12 Oct 2008 15:05:55    Titlul subiectului: 99482

Nu au fost mutate, sunt rezerve active. Pe T1 sunt in continuare doar 2 troleibuze titulare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan17



Data înscrierii: 09/Iul/2008
Ultima vizita: 04/Dec/2015
Mesaje: 235
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Mie 22 Oct 2008 16:55:28    Titlul subiectului: 99899

Monitorul a scris:
Vocile Sibiului

De curand, conducerea SC Tursib SA a luat hotararea de a scoate din uz troleibuzele. Acestea vor fi inlocuite de autobuze. Parerea sibienilor in legatura cu aceasta decizie o puteti afla in aceasta rubrica.

Alexandra Roman, 21 ani, studenta

Cred ca este un lucru foarte bun. De foarte multe ori troleibuzele întârziau din cauza ca întâmpinau dificultati în deplasare datorita deplasarii pe linii. Asteptam deseori dupa ele si ele nu veneau.

Nicolae Petru,27 ani, muncitor

Nu stiu ce sa zic. Ma bucura vestea. Circul cu mijloacele de transport în comun si cred caa autobuzele sunt mult mai bune. Circula mai repede decât autobuzele. Acestea din urma sunt si mult prea uzate pentru a mai fi tinute în trafic.

Mihaela Boiu, 46 ani, referent

Este foarte bine ca troleibuzele vor fi înlocuite. Autobuzele sunt mult mai eficiente si în plus, mult mai confortabile.

Alexandra Troanta, 26 ani, consilier juridic

O astfel de decizie este foarte buna. Având în vedere ca troleibuzele sunt toate vechi si ca acestea vor fi înlocuite cu autobuze în stare mult mai buna. Nu stiu însa daca deplasarea cu acestea nu va fi la fel de dificila ca si cea cu troleibuzele întrucât traficul este la fel de aglomerat.


Cand a fost luata aceasta decizie?

Deci clar! Troleibuzele din Sibiu nu mai au mult de trait...

http://www.monitorulsb.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ikarus



Data înscrierii: 20/Iun/2007
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 135
Locație: Cluj

MesajTrimis: Mie 22 Oct 2008 19:44:44    Titlul subiectului: 99903

Ce se intampla in tara asta Shocked ?Constanta Brasov acum Sibiu.Vom fi invadati de mazuri sau de bmc? Embarassed Ar putea cumpara trolebuze noi sau second hand dar traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul Embarassed
_________________
ikarusurile viata mea
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
radu



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 29/Mar/2024
Mesaje: 1352
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Mie 22 Oct 2008 19:46:23    Titlul subiectului: 99904

Este vorba de actuala conducere a orasului care deja este nepasatoare la ceea ce face un incompetent! Speram sa nu se intample! Mai este pana la anul ceva timp!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul SIBIU Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community