Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Maxi taxi-urile din Bucuresti
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Diverse (Bucuresti)
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Joi 03 Aug 2006 20:03:48    Titlul subiectului: 63248

Le-am transcris eu pe cele actuale: http://transportbucuresti.trei.ro/Dube/Trasee_dube.htm

Traseul dubei 526 nu poți să-l faci într-o oră nici cu mașina...d'apoi cu duba. Eventual dacă încalci regulile de circulație (depășire de viteză, mers pe trotuar/contrasens, depășire pe linie continuă, trecere pe roșu etc.). Cu 220 ajumgi în 20 de minute la Obregia iar de acolo în 10 minute ajungi la Apărătorii Patriei sau P-ța. Sudului. Iar un abonament pe 2 linii e mai ieftin decât să iei zilnic 2 bilete de dubă.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
bogdan_buc



Data înscrierii: 04/Ian/2006
Ultima vizita: 12/Dec/2013
Mesaje: 279
Locație: Bucuresti 3 (Vitan)

MesajTrimis: Joi 03 Aug 2006 20:12:54    Titlul subiectului: 63249

Cu tot respectul, io cred ca tanti e cam paralela cu orasul asta, daca ea crede ca ajunge mai bine cu 526 decat cu 220 Rolling Eyes .
Eu zic ca ar trebui sa ne impacam cu situatia actuala si sa invatam eventual noile linii. Daca ne batem pe aici, n-o sa revina dubele voastre, asa cum n-o sa invie Dacurile lui Dragos sau sa-mi lase in pace Rathgeberurile. Gata, istoria se face in fata noastra si nu mai putem interveni s-o schimbam. Daca nu v-am lamurit, a se vedem semnatura mea...

_________________
Urasc vremurile astea Mad (si nu ma refer neaparat la oras...)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ratbmetrou



Data înscrierii: 01/Iul/2006
Ultima vizita: 25/Iul/2010
Mesaje: 175
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 03 Aug 2006 20:32:32    Titlul subiectului: 63251

Sunt destui oameni, printre care ma numar si eu, care prefera sa dea un ban in plus ca sa beneficieze de anumite servicii pe care statul nu le asigura. Ai incercat vreodata sa iei 555 din centru pana in Militari in locul lui 336? Dupa amiaza 555 nu are pe unde s-o ia pe rosu, interzis, etc, etc, etc, toate faptele acestea infame pe care le atribui "dubelor". Si totusi, cateva zeci de oameni ce urca in microbuz (pt ca este microbuz, nu duba de marfa) de-a lungul traseului il prefera si il folosesc in detrimentul RATB.
Nu incap 50-100 de oameni in microbuz, dar daca stai sa-i numeri pe toti cei care urca si coboara, cei ce ii folosesc chiar si pt 2 statii pt ca detesta conditiile oferite de RATB.
Ca o nota, cand stateam in Rahova si ma trimitea seful spre Berceni nu eram niciodata multumit de 220; venea prea greu si ma apucau dracii inghetand in statii. Dar pe vremea aia nu exista 526. Tanti oricum era cam paralela, dupa cum am observat ca purta discutia, dar ca ea sunt atatea. Si decat sa stai juma' de ora sa astepti masina in statie, mai bine te urci in alta, de pe alta linie, iar cand iti vine bus-ul esti deja la jumatatea distantei si castigi timp. Pe asta s-a bazat filozofia maxi-taxi: time is money! Idea

De ce deabia acum ametitii astia de la primarie au catadicsit sa afiseze nu doar traseele complete de maxi-taxi (si acum astept raspunsul de la PMB pt traseele vechi Mad ), ci si obligatiile si sanctiunile prevazute de lege? De ce au reglementat deabia acum situatia? I-a durut undeva pana acum... Mad

Iata mai jos reprezentarea grafica a noilor trasee, asa cum este ea prezentata pe situl PMB (conversie din pdf in jpg - CLICK PT AFISARE MARITA):


Ultima modificare efectuată ratbmetrou la Joi 03 Aug 2006 20:46:40, modificat de 2 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Joi 03 Aug 2006 20:43:43    Titlul subiectului: 63253

701. Hypermarket Cora Pantelimon, Sos. Pantelimon, Sos. Dudesti – Pantelimon, Str. Rosu Nicolae, Str. Eretelui, Sos. Gării Cătelu, Str. Industriilor, Str. Radu Tina, Str. Valsanesti, Str. Depozitului, Str. Industriilor, Bd. Basarabia, Sos. Mihai Bravu, Bd. Ferdinand, Sos. Gării Obor, Autogara Obor.

Operatori: S.C. Milenium Expo 2000 S.R.L., S.C. Trans Cyty 2002 S.R.L., S.C. Do & Do S.R.L.

703. Intersectia Str. Marin Grigore/Str. Runcu, Str. Marin Grigore, Sos. Berceni, Str. Iriceanu, Str. Runcu, Str. Anton Bacalbasa, Str. Parincea, Sos. Berceni (sos. Oltenitei), P-ta. Sudului, Str. Nitu Vasile, Bd. Secuilor, Bd. C-tin. Brâncoveanu, Drumul Găzarului, Sos. Giurgiului, Str. Anghel Alexandru, Str. Zetarilor, Str. N.D. Cocea, Intersectia Str. N.D. Cocea/Str. Radu Dudescu.

Operatori: S.C. Prod Com Impex Sildancris S.R.L., S.C. CSL Trans S.R.L.

705. Str. Pogoanelor, Drumul Bercenarului, Str. Sacasel, Str. Actiunii, Str. Rosiori, Str. Orăstie, Str. Tudor Gociu, Str. Odei, Sos. Giurgiului, Str. Ghimpati, Str. Alunisului, Sos. Oltenitei, P-ta. Sudului, Cal. Văcărestilor, Sos. Mihai Bravu, Str. Dristorului, Bd. Camil Ressu.

Operatori: S.C. Millenium Trans S.R.L., S.C. Ridm Impex S.R.L., S.C. N & G Atlas Transport S.R.L.

707. Rostar, Sos. Alexandriei, Str. Mărgeanului, Str. Petre Ispirescu, Cal. 13 Septembrie, Sos. Progresului, Bd. Timisoara, Str. Moinesti, Str. Dezrobirii, Bd. Uverturii, Str. Apusului, Str. Ghirlandei, Str. Mărgelelor, Str. Părălutelor, Bd. Anul 1864, Str. Piscu Crăsani.

Operatori: S.C. Atlassib S.R.L., S.C. Cofrom Total S.R.L.

708. Intersectia Str. Pucheni/Str. Crasna, Str. Pucheni, Sos. Alexandriei, Cal. Rahovei, Str. Petre Ispirescu, Bd. Ghencea, Prel. Ghencea, Str. Valea Oltului, Bd. Timisoara, Str. Moinesti, Bd. Iuliu Maniu, Str. Dreptătii, Str. Orsova, Str. Boja.

Operatori: S.C. Atlassib S.R.L., S.C. Cofrom Total S.R.L.

709. (ducere): Intersectia Str. Luncii/Str. Răsadnitei, Str. Răsadnitei, Cal. Giulesti, Str. Jugastrului, Str. Mânzului, Str. Ludus, Str. Lâmâiului, Str. Butuceni, Bd. Constructorilor, Sos. Virtutii, Pasajul Lujerului, Bd. Timisoara, Str. Romancierilor, Drumul Taberei (Ramura de Nord), Str. Valea ialomitei, Str. Valea Oltului, Prel. Ghencea, Cimitirul Ghencea 2.

(întoarcere): Cimitirul Ghencea 2, Prel. Ghencea, Str. Valea Oltului, Str. Valea Ialomitei, Drumul taberei (Ramura de Nord), Str. Romancierilor, Bd. Timisoara, Pasajul Lujerului, Sos. Virtutii, Sos. Crângasi, Str. G-ral. Petre Popovăt, Bd. Constructorilor, Str. Butuceni, Str. Lămâiului, Str. Ludus, Str. Mânzului, Str. Jugastrului, Cal. Giulesti, Str. Răsadnitei, Intersectia Str. Luncii/Str. Răsadnitei.

Operatori: S.C. Atlassib S.R.L., S.C. Cofrom Total S.R.L.

710. Intersectia Str. Ghidigeni/Prel. Ghencea, Prel. Ghencea, Bd. Ghencea, Str. C-tin. Titel Petrescu, Bd. 1 Mai, Str. Brasov, Pasajul Lujerului, Sos. Virtutii, Sos. Crângasi, Bd. Constructorilor, Cal. Giulesti, Drumul Săbăreni, Str. Chitila Triaj, Str. Fiordului, Str. Chitila Triaj, Intersectia Str. Chitila Triaj/Intrarea Câmpul cu Maci.

Operatori: S.C. Atlassib S.R.L., S.C. Cofrom Total S.R.L.

714. XXL Megadiscount, Sos. Fundeni, Sos. Colentina, Str. Doamna Ghica, Bd. Lacul tei, Str. Teiul Doamnei, Bd. Ghica Tei, Str. Judetului, Str. Pargarilor, Str. Calistrat Grozovici, Sos. Stefan cel Mare, Str. Barbu Văcărescu, Str. Ramuri Tei, Str. Gheorghe Titeica, Str. Barbu Văcărescu, Str. Aviator Alexabdru Serbănescu, Bd. Aerogării, Sos. Bucuresti – Ploiesti, Selgros Băneasa.

Operator: S.C. Laur & Oana S.R.L.

715. Pădurea Andronache, Sos. Andronache, Str. Cornisor, Sos. Colentina, Sos. Fundeni, Sos. Morarilor, Str. Lucretiu Pătrăscanu, Str. Constantin Brâncusi, Bd. Nicolae Grigorescu, Str. Liviu Rebreanu, Str. Râmnicu Sărat, P-ta. Bobocica, Cal. Vitan, Sos. Vitan – Bârzesti, Sos. Oltenitei, Str. Alunisului, Str. Ghimpati, Str. Toporasi, Prel. Ferentari, Str. Zetarilor, Str. Dragomiresti.

Operatori: S.C. Condor Impex S.R.L., S.C. Nikarom Group S.R.L.

716. (ducere): Pod Grozăvesti, Splaiul Independentei (Malul Drept), Sos. Virtutii, Str. Lujerului, Bd. Timisoara, Str. Sibiu, Drumul Taberei (Ramura de Nord), Str. Mihail Sebastian, Cal. Rahovei, Sos. Progresului, Str. Dr. C-tin. Istrate, Sos. Viilor, P-ta. Eroii Revolutiei, Sos. Giurgiului, P-ta. Progresul.

(întoarcere): P-ta. Progresului, Str. Alunisului, Sos. Oltenitei, P-ta. Eroii Revolutiei, Sos. Viilor, Str. Dr. C-tin. Istrate, Sos. Progresului, Cal. Rahovei, Str. Mihail Sebastian, Drumul Taberei (Ramura de Nord), Str. Sibiu, Bd. Timisoara, Str. Lujerului, Sos. Virtutii, Splaiul Independentei (Malul Drept), Pod Grozăvesti.

Operatori: S.C. Allegro Maxi Taxi S.A., S.C. Ridm Impex S.R.L., S.C. Amic Transport S.R.L.

717. (ducere): Intersectia Str. Nitu Vasile/Str. Emil Racovită, Str. Nitu Vasile, P-ta. Sudului, Cal. Văcărestilor, Sos. Mihai Bravu, Cal. Vitan, Bd. Energeticienilor, Str. Fizicienilor, Bd. Camil Ressu, Bd. Theodor Pallady, Bd. 1 Decembrie 1918, Bd. Basarabia, Sos. Morarilor, Sos. Vergului, Hypermarket Cora Pantelimon.

(întoarcere): Hypermarket Cora Pantlimon, Sos. Dudesti – Pantelimon, Sos. Pantelimon, Sos. Vergului, Sos. Morarilor, Bd. Basarabia, Bd. 1 Decembrie 1918, Bd. Theodor pallady, Bd. Camil ressu, Str. Fizicienilor, Bd. Energeticienilor, Cal. Vitan, Sos. Mihai Bravu, Cal. Văcărestilor, Str. Nitu Vasile, Intersectia Str. Nitu Vasile/Str. Emil Racovită.

Operatori: S.C. Condor Impex S.R.L., S.C. Nikarom Group S.R.L.
----------------
Apropo...nu se respectă (vezi "717 fost 519 circulă pe linia 102").
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Vin 04 Aug 2006 07:36:47    Titlul subiectului: 63267

Un microbuz cu hârtie de 582 circula bine mersi ieri... schimbarea traseelor e altă vrajă pentru "bobor", să îi fie ținută mintea ocupată, că evazioniștii își văd de treaba lor, durându-i pur și simplu în organ de ... organele milițienești... Evil or Very Mad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rosetti61



Data înscrierii: 03/Iul/2006
Ultima vizita: 04/Iun/2024
Mesaje: 1178
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Vin 04 Aug 2006 09:12:37    Titlul subiectului: 63268

704 Dumitru Brumarescu – intersectia Zanoaga cu Odei.

705. Str. Pogoanelor, Drumul Bercenarului, Str. Sacasel, Str. Actiunii, Str. Rosiori, Str. Orăstie, Str. Tudor Gociu, Str. Odei, Sos. Giurgiului, Str. Ghimpati, Str. Alunisului, Sos. Oltenitei, P-ta. Sudului, Cal. Văcărestilor, Sos. Mihai Bravu, Str. Dristorului, Bd. Camil Ressu.

Ciudate linii, mai ales capetele din zona Luica. A fost cineva din Primarie sa vada la fata locului strazile cu pricina? Pogoanelor, Drumul Bercenarului, Actiunii, Odei, Zanoaga, Scropoasa, Ilie Oprea, Belerciu Nicolae nu au fata de artera pe care sa ruleze maxi taxi. Locuitorii din zona pot folosi foarte bine tramvaiele si autobuzele din zona. Nu cred ca o sa le cada bine maxi taxi pe strazile alea.

Cum-necum, vad ca a si inceput sa apara un pui de regret in sufletele vostre.

Am vazut intr-un avatar de pe pagina precedenta un autobuz cu numarul 706. E pe maxi taxi sau e altceva?

_________________
Hans Oerlemans si minunatele lui tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan71



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 17/Mai/2019
Mesaje: 234
Locație: Bucuresti 3

MesajTrimis: Vin 04 Aug 2006 10:02:47    Titlul subiectului: 63271

De vreo două săptămîni încoace circulă nestingherite niște dube avînd inscripționat numărul de linie 146:
Mall Vitan - Dristor - Piața Titan - Cora Pantelimon(nu știu dacă o ia via Grigorescu - Chișinău - Pantelimon sau Postăvarului - 1 Decembrie - Bd Muncii - Str Dudești-Pantelimon) - Comuna Pantelimon.

Evident că traseul nu se găsește pe harta Primăriei; mai mult, se folosește un indicativ de linie rezervat RATB-ului.

Mîine mă gîndesc să-mi înființez o linie de dube, numerotată 132, pe traseul Aeroport Băneasa - Gara de Nord - Calea Victoriei - Piața Unirii - Șincai - Piața Sudului - Metalurgiei Wink . Miliardar mă fac, neamule.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan_buc



Data înscrierii: 04/Ian/2006
Ultima vizita: 12/Dec/2013
Mesaje: 279
Locație: Bucuresti 3 (Vitan)

MesajTrimis: Vin 04 Aug 2006 10:15:25    Titlul subiectului: 63272

Dar dubele precum 153, care bat periferia dar totusi intra in comunele vecine, vor ramane? Si daca da nu ar putea sa le schimbe indicativele in ceva care suna mai a maxi-taxi? 153 e mai grav ca are acelasi indicativ ca si linia de midibuze a Voluntariului!
_________________
Urasc vremurile astea Mad (si nu ma refer neaparat la oras...)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ciordescu



Data înscrierii: 02/Noi/2005
Ultima vizita: 07/Iul/2009
Mesaje: 143
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 04 Aug 2006 10:19:18    Titlul subiectului: 63273

In fiecare dimineata cand plec la servici, un dubar de pe 146 are frigiderul plin de carne...ca nu am pic de vizibilitate la iesirea de pe strada din spate le Policlinicii Titan...si fix la 8.10, aceeasi duba si in acelasi loc, blocheaza circulatia.
Acest "146" vine pe Grigorescu si la Potcoava face dreapta si se duce pe linia lui 70/79/102/253.
Si la fel putem discuta de 153/155/167...dar macar acolo transportul este cat de cat putin mai civilizat cu midibuzele primariei Voluntari.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
RobertC



Data înscrierii: 29/Mai/2006
Ultima vizita: 26/Iul/2009
Mesaje: 178
Locație: Bucuresti 4 (Obregia)

MesajTrimis: Vin 04 Aug 2006 10:54:45    Titlul subiectului: 63276

Licente nu mai au cele 26 trasee care erau in Bucuresti. De cele preorasenesti nu prea ii intereseaza pe cei de la PMB.

In alta ordine de idei, azi dimineata l-am intrebat pe un sofer de pe 703 de ce merge pe Obregia pentru ca conform PMB nu are traseul pe acolo, si mi-a zis ca merge pe unde vrea el iar daca mai pun multe intrebari isi cheama colegii la bataie!

_________________
Degeaba se schimba parcul de vehicule, daca numarul lor scade Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bogdan_buc



Data înscrierii: 04/Ian/2006
Ultima vizita: 12/Dec/2013
Mesaje: 279
Locație: Bucuresti 3 (Vitan)

MesajTrimis: Vin 04 Aug 2006 11:02:33    Titlul subiectului: 63277

Data viitoare ia-ti un reportofon si inregistreaza intrebarea si raspunsu. Incearca pe toate liniile. Apoi trimiti la primarie si poate scapam de tot de astia Twisted Evil
_________________
Urasc vremurile astea Mad (si nu ma refer neaparat la oras...)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Liviu1983



Data înscrierii: 06/Iun/2006
Ultima vizita: 29/Feb/2024
Mesaje: 72
Locație: Bucuresti 4

MesajTrimis: Vin 04 Aug 2006 11:30:27    Titlul subiectului: 63278

Si eu l-am vazut pe 703 pe Obregia. Dar nu numai un maxi-taxi, ci toate 703 o iau pe aici. Am vazut clar traseul acestuia Sebastian-Soseaua Berceni. Parca nu ajungea la Sebastian. E clar ca dupa tepele trase la fiecare termen cand trebuiau desfiintate dubele, ni s-a mai tras o teapa. Cele 11 trasee infiintate sunt lasate de fapt in voia lor sa circule pe unde vor, in afara inelului principal.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 04 Aug 2006 14:09:11    Titlul subiectului: 63286

146 este un traseu cu licență, dat fiind că e una din fostele linii preorășenești deființate anul trecut. Însă traseul lui din acte este Cora Pantelimon . Școala Com. Pantelimon, nu Mall Vitan - Ferma Pantelimon.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
andrei.07
Vizitator






MesajTrimis: Vin 04 Aug 2006 15:08:40    Titlul subiectului: 63292

ce sunt acele aparate montate deasupra volanului pe bord la dube ?? seamana mult cu GPS de la Ploiesti ...am vazut ca scoate si bilete sub forma unui bon fiscal ... toate dubele care circula pe traseul Sinaia - Azuga au aceste console galbene ... ma poate lamuri cineva ce sunt si la ce folosesc ele ?? multumesc
Sus
Manimal



Data înscrierii: 19/Oct/2005
Ultima vizita: 30/Apr/2008
Mesaje: 92
Locație: Bucuresti 5

MesajTrimis: Lun 07 Aug 2006 11:40:39    Titlul subiectului: 63359

Ce trasee fara sens ... ma rog unele se invart degeaba in anumite zone pe o raza minuscula ... cine are de gand sa foloseasca asemenea aberatii > Crying or Very sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ratbmetrou



Data înscrierii: 01/Iul/2006
Ultima vizita: 25/Iul/2010
Mesaje: 175
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 07 Aug 2006 18:08:15    Titlul subiectului: 63369

M-am riscat zilele trecute sa merg cu 708 de pe Valea Oltului catre Margeanului. Desi in pdf-ul descarcat de pe site-ul PMB zice ca vehiculele sosesc la intervale de 5-10 minute, am stat circa 27 de minute in statie. Sad Mad Pana la urma m-am saturat si m-am dus la troleibuz.
Cand a venit troleibuzul, la capat la Valea Ialomitei, surpriza: 708, care potrivit proiectului merge pe Valea Oltului, a venit de pe artera respectiva, a intrat pe Valea Ialomitei unde a si facut statie, apoi a intors si a plecat mai departe pe Valea Oltului! Sad
Inutil sa spun ca soferul respectiv cat si sefii lui au avut frigiderul plin de carne in ziua respectiva. Chiar o sa merg sa vad daca e anuntata vreo statie, pe vreunul dintre stalpii din intersectia respectiva, iar apoi o sa scriu la PMB, insistand asupra reglementarii situatiei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
power322



Data înscrierii: 20/Iun/2006
Ultima vizita: 04/Mai/2014
Mesaje: 200

MesajTrimis: Lun 07 Aug 2006 18:12:23    Titlul subiectului: 63370

De cand au debele aceleasi traseu cu tramvaiele? Astazi am vazut linia 714 pe la Baneasa care avea pe un geam lateral o foaie pe care scria "Circula pe traseul tramvaiului 5."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Joi 10 Aug 2006 01:53:02    Titlul subiectului: 63436

Dubă pe linia 708...păcat că nu se vede și hârtia laterală cu ,,circulă pe linia 173" Sad Mad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
ratbmetrou



Data înscrierii: 01/Iul/2006
Ultima vizita: 25/Iul/2010
Mesaje: 175
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 19 Aug 2006 20:13:04    Titlul subiectului: Sesizare catre Serviciul Transporturi din PMB 63826

Astazi am trimis urmatoarea sesizare catre DIRECTIA TRANSPORTURI, DRUMURI SISTEMATIZAREA CIRCULATIEI din cadrul PMB:
Citat:
Date: Sat, 19 Aug 2006 11:00:48 -0700 (PDT)
From: Ionut <ionut80_mail@yahoo.com>
Subject: Neconcordante in transportul de maxi-taxi
To: Gheorghe.Udriste@bucuresti-primaria.ro

Buna ziua!

Doresc sa va semnalez cateva inadvertente in functionarea serviciului maxi-taxi autorizat si organizat conform HCGMB 87/2006.

Pe linia 708 (operator "AOT Atlassib SRL - Cofrom Total SRL") intervalul de succedare pe sensul spre Rahova trece de multe ori lejer de jumatate de ora, chiar 45 de minute, desi in documentatia pusa la dispozitia bucurestenilor de catre PMB se mentioneaza 5-10 minute. In plus, desi traseul autorizat este pe Str. Valea Oltului, soferii intra si fac statie pe Str. Valea Ialomitei intr-un loc nemarcat si nesemnalizat corespunzator spre instiintarea calatorilor.
Pe linia 709 (operator "AOT Atlassib SRL - Cofrom Total SRL") intervalul este de circa 20 de minute, in ciuda aceluiasi interval mentionat in lege.
Pe linia 714 (operator "Laur & Oana SRL") pana de curand erau anunturi cu "circula pe linia tramvaiului 5". Acum microbuzele afiseaza in fata vechea linie 582, desfiintata prin HCGMB 87/2006, si pe partile laterale si in spatele vehiculului scrie "Nou! Circula pe linia 714".

Deoarece dumneavoastra detineti parghiile legislative necesare pentru reglementarea situatiei doresc sa stiu ce veti intreprinde in acest sens.
In plus, desi stiu ca in urma negocierilor cu operatorii ati convenit ca pasagerii sa fie preluati de pe traseu, totusi consider ca ar fi oportuna infiintarea si semnalizarea prin placi marcate corespunzator a statiilor de imbarcare, atat pentru normalizarea situatiei si delimitarea de vechile obiceiuri, cat si pentru instiintarea calatorilor.

Deasemenea, va rog sa-mi comunicati adresa de e-mail la care se pot face astfel de sesizari cu privire la situatia transportului din Capitala, pentru a nu va deranja inutil.

Cu cordialitate,
Ionut Iosub
Daca mai intalniti astfel de cazuri e bine sa le sesizati spre rezolvare autoritatilor competente.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Sâm 19 Aug 2006 20:42:04    Titlul subiectului: 63827

Că autoritățile o să le și rezolve... ca să nu-și mai ai ciubucul... mai sunt multe cazuri din astea... de exemplu, pe Str. Alunisului, Drumul Bercenarului, Str. Actiunii nu a trecut niciodată vreo dubă, deși o groază de trasee trec pe acolo.
Mai sunt MULTE exemple negative. De exemplu, linia 716 nu are traseul
(ducere): Pod Grozăvesti, Splaiul Independentei (Malul Drept), Sos. Virtutii, Str. Lujerului, Bd. Timisoara, Str. Sibiu, Drumul Taberei (Ramura de Nord), Str. Mihail Sebastian, Cal. Rahovei, Sos. Progresului, Str. Dr. C-tin. Istrate, Sos. Viilor, P-ta. Eroii Revolutiei, Sos. Giurgiului, P-ta. Progresul.
(întoarcere): P-ta. Progresului, Str. Alunisului, Sos. Oltenitei, P-ta. Eroii Revolutiei, Sos. Viilor, Str. Dr. C-tin. Istrate, Sos. Progresului, Cal. Rahovei, Str. Mihail Sebastian, Drumul Taberei (Ramura de Nord), Str. Sibiu, Bd. Timisoara, Str. Lujerului, Sos. Virtutii, Splaiul Independentei (Malul Drept), Pod Grozăvesti.
Operatori: S.C. Allegro Maxi Taxi S.A., S.C. Ridm Impex S.R.L., S.C. Amic Transport S.R.L.

ci Gara Basarab, Șos. Orhideelor, Bd. Vasile Milea, Bd. Timișoara, Șos. Progresului, Str. C-tin. Istrate, Șos. Viilor, P-ța. Eroii Revoluției, Șos. Giurgiului, P-ța. Progresu (nu am urmărit dacă întorc acolo sau mai merg). Deci dublează linia 12 de tramvaie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
OAB



Data înscrierii: 25/Noi/2005
Ultima vizita: 10/Mai/2022
Mesaje: 1621
Locație: Cluj

MesajTrimis: Mie 30 Aug 2006 14:07:26    Titlul subiectului: 64084

La știrile Info Pro de la ora 15 s-a spus că dubele ar putea reveni în vestul, nord-vestul și nordul capitalei. Știe careva ceva concret? Se au în vedere 6 trasee
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mrM



Data înscrierii: 18/Iul/2006
Ultima vizita: 05/Apr/2024
Mesaje: 1023
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 30 Sep 2006 14:30:42    Titlul subiectului: 64849

S-a dat drumul din nou la maxi-taxi cu 5xx? Nu de alta, dar am zărit din nou microbuze (mai bine zis dube) care purtau numerele 528, 535, 547 (pe 547 erau midibuze). Recunosc că am mers cu 528, din cauză că nu venea 101; n-am cerut bilet că mi-a fost lene Mad
_________________
I love Swiss stuff.
Ștefan tel. 0720.930.536 h 10.00-23.00 Fără beep-uri! (SMS da).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
valentin07



Data înscrierii: 27/Sep/2006
Ultima vizita: 10/Noi/2009
Mesaje: 28
Locație: Bragadiru (jud. IF)

MesajTrimis: Sâm 30 Sep 2006 16:21:57    Titlul subiectului: 64850

Poftim? Credeam ca nu se mai dau astfel de indicative pentru oras, ci numai pentru preorasenesti.
Parerea mea este ca ar trebui ridicate toate licentele de maxitaxi. din toata tara. sunt un pericol public pentru orice participant la trafic, dar mai ales pt calatori atunci cand se circula precum" sardelele".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ratbmetrou



Data înscrierii: 01/Iul/2006
Ultima vizita: 25/Iul/2010
Mesaje: 175
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 30 Sep 2006 17:40:24    Titlul subiectului: 64852

Valentin07, inteleg ca stai in Bragadiru. Acum 10-12 ani nevoit fiind, faceam zilnic naveta catre Mihailesti, cu anticul 407. Am apucat inceputul traseelor de maxi-taxi, inclusiv pe traseul lui 407, unul dintre primele introduse.
Repet (pt a cata oara?) ceea ce am spus mereu atat eu, cat si alti colegi de forum: daca RATB avea vehicole cu care sa-si faca treaba, dar si trasee bine gandite, maxi-taxi nu mai existau de mult.
Crezi ca e noua situatia? Si pe vremea lui Ceausescu existau "dube", ba chiar mai de rahat decat astea. ITB-ul folosea cu predilectie TV-uri, care sunt mult mai mici si mai joase decat actualele Iveco-uri si Mercedes Sprinter. Asadar, inainte ca intreprinzatorii particulari sa cumpere aceste modele, se circula si mai nasol. Crezi ca atunci nu erau accidente? Ca soferul nu baga bani in buzunar (apropo, ai apucat perioada cand soferii RATB 407 negociau cu "tzaranii" cat sa dea pt o calatorie, fara sa elibereze bilet?)? Crezi ca atunci cand "dubele" erau in ograda statului se respecta regulamentul rutier? Sau cate si mai cate motive invocate acum?
In prezent, asa cum am spus, majoritatea particularilor folosesc vehicole cu mult mai moderne decat TV-urile.
Pentru cine nu stie, Mercedes Sprinter nu e adaptat si carosat la noi, ci, asa cum reiese din pliantul Mercedes-Benz, e special conceput pt transport de calatori. Desigur, a fost gandit initial pentru transport de marfa, si nemtii s-au prins imediat ca e o chifla de mancat si din asta.



RF_Microbuze Sprinter.JPG
 Descriere:
Foaie de catalog Mercedes-Benz pentru seria Sprinter, adaptate pt transport de calatori
 Mărime fișier:  22.78 kb
 Vizualizat:  de 17970 ori

RF_Microbuze Sprinter.JPG




Ultima modificare efectuată de către ratbmetrou la Sâm 30 Sep 2006 17:41:53, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 04/Apr/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Sâm 30 Sep 2006 17:41:20    Titlul subiectului: 64853

Haideti sa precizam un lucru! Ca sa nu ne inteleaga gresit lumea! Noi nu avem absolut nimic cu firmele private. Se zice, ca o concurenta face numai bine ecomomiei, calitatea serviciilor prestate etc. Noi avem probleme cu aceste furgonete de transport maimute! Si in vest exista firme private pe langa regiile de transport, care deservesc linii urbane, insa acolo se folosesc autobuze / midibuze. Daca faci concurenta, atunci so faci mai bine decat rivalul tau, insa eu nu pot sa compar avantajele unui maxi-taxi cu cele ale unui autobuze!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Diverse (Bucuresti) Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Următoare
Pagina 8 din 11

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community