Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Accidente, incidente, avarii ...
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 22, 23, 24 ... 43, 44, 45  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Diverse (Bucuresti)
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 10 Aug 2011 13:04:58    Titlul subiectului: 147526

Din cauza unui dement care s-a catarat pe un stalp in zona Cotroceni, amenintand ca se sinucide, traficul auto pe bulevardul Iuliu Maniu pe sensul dinspre APACA spre Cotroceni este blocat total, sunt cateva masini de politie care interzic accesul.

Din cauza acestui incident, sunt afectate toate liniile de transport care tranziteaza zona.

Troleibuzele liniilor 61, 62, 71 si 93 sunt blocate in zona Complexului Leu - cred ca erau vreo 10 troleibuze care asteptau deblocarea zonei. Asadar, cei care au avut treaba spre gara sau dinspre gara si intentionau sa foloseasca troleibuzele, vor trebui sa-si gaseasca mijloace de transport si rute "alternative"...

Tot din cauza bizonului, unele (nu stiu daca toate) dintre autobuzele liniei 336 vireaza dreapta la APACA spre b-dul Timisoara, probabil ca apoi vireaza stanga spre Razoare si reintra in traseul normal pe la Eroilor.
Linia 139 intoarce in zona bulevardului Timisoara.

...si toate astea din cauza unui dement! Un astfel de individ care isi permite sa perturbe traficul zeci de minute si sa provoace disconfort si daune, ar trebui pur si simplu impuscat cu tranchilizante, ca un animal, iar toate cheltuielile sa-i fie facturate, inclusiv glontul, si pus sa le plateasca, ca sa nu devina obicei ca orice retardat sa blocheze traficul in capitala unei tari. Evil or Very Mad

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Aventurierul



Data înscrierii: 04/Oct/2009
Ultima vizita: 20/Ian/2022
Mesaje: 141
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 12 Aug 2011 17:56:49    Titlul subiectului: eroare 147616

Iar eu consider că s-a comis o eroare prin faptul că a fost luat în serios și au fost mobilizate asemenea forțe de ordine. De regulă, asemenea indivizi cer (în schimbul renunțării la protest) asigurarea că li se va da un loc de muncă sau un apartament, iar uneori chiar îl primesc. Nu văd ce daune ar fi putut produce aruncându-se de acolo (poate doar dacă ar fi căzut cu tot cu stâlp). După mine, faptul că s-au luat niște măsuri de ordine publică din cauza lui va încuraja asemenea manifestări și din partea altor indivizi dezaxați sau pur și simplu disperați.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PaulIP



Data înscrierii: 12/Aug/2011
Ultima vizita: 13/Iun/2024
Mesaje: 494
Locație: Bucuresti, Sector 6 (Ghencea)

MesajTrimis: Sâm 13 Aug 2011 16:20:55    Titlul subiectului: 147644

Acum vreo 3 saptamani l-am vazut pe Mercedes-ul #4741 "cazut la datorie" pe linia 268 cu toti pasagerii jos. Autobuzul avea luminile de avarie activate, iar in fata lui erau trei oameni care se uitau a paguba la bara parasoc, care era infundata, impreuna cu intreg botul. Nu am avut timp sa pozez fiindca ma grabeam sa prind un 133. Embarassed
_________________
Proiecte românești pentru simulatorul OMSI 2:
https://www.facebook.com/roworksomsi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
PaulIP



Data înscrierii: 12/Aug/2011
Ultima vizita: 13/Iun/2024
Mesaje: 494
Locație: Bucuresti, Sector 6 (Ghencea)

MesajTrimis: Joi 08 Sep 2011 10:33:27    Titlul subiectului: 148355

Ieri, #4564 a cazut la datorie pe 117. Erau o puzderie de muncitori care mestereau la roata spate-stanga. Se pare ca a cedat osia. Cum? Nu stiu... Embarassed Embarassed Embarassed
_________________
Proiecte românești pentru simulatorul OMSI 2:
https://www.facebook.com/roworksomsi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
PaulIP



Data înscrierii: 12/Aug/2011
Ultima vizita: 13/Iun/2024
Mesaje: 494
Locație: Bucuresti, Sector 6 (Ghencea)

MesajTrimis: Vin 04 Noi 2011 21:11:32    Titlul subiectului: 150115

Ieri seara, un Citaro I a cazut la datorie pe 313 in statia Abator, de pe Bd. Tineretului. Autobuzul era flancat de 2 dube Iveco ale RATB. Din pacate, nu i-am putut vedea numarul de parc, pentru ca era prea intuneric, iar duba din fata masca numarul Crying or Very sad . Asta prevestea parca lantul de ghinioane de astazi. Citaro II #4922 pe 330 a accidentat grav un pieton pe sos. Stefan cel Mare, acesta fiind transportat la spital cu o duba SMURD. Acolo mai era o masina de politie, iar soferul era testat cu aparatul-etilotest. Cand am surprins incidentul, erau deja 2 (doua) cozi: una pe Stefan cel Mare, dinspre Bucur Obor, cealalta pe strada care duce spre spitalul Matei Bals, de unde veneam eu. Coincidenta sau nu, Citaro I #4330, pe 331, afisase brusc "Se retrage la autobaza Nordului" (autobuzul era in "furnicarul" de masini dinspre Obor). Intamplarea a avut replica. Tramvaiele V3A-93 CH-PPC #4021 pe 1 si V3B-93 #4043 pe 5 se retrageau la Dudesti (1), respectiv Victoria (5).
Ca sa completam tabloul, tramvaiul V3A-93 #200 de scoala s-a oprit chiar pe separatorul tramvai 1-troleibuz 66 si a trebuit tractat la Victoria.
Tot la capitolul opriri peste separatoare, troleibuzul Ikarus 415T #5209 pe 86 s-a oprit peste separatorul liniei 21. A trecut Calea Mosilor din inertie. Curios este faptul ca avea captatorii pe retea. Question O Raba era prin zona si a trecut imediat la datorie.

_________________
Proiecte românești pentru simulatorul OMSI 2:
https://www.facebook.com/roworksomsi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 05 Noi 2011 16:18:43    Titlul subiectului: 150126

Troleibuzele nu se pot opri la separatoarele cu tramvaiul din lipsa de curent. Numai tramvaiele n-au curent acolo, troleibuzele au.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
PaulIP



Data înscrierii: 12/Aug/2011
Ultima vizita: 13/Iun/2024
Mesaje: 494
Locație: Bucuresti, Sector 6 (Ghencea)

MesajTrimis: Mar 06 Dec 2011 12:04:34    Titlul subiectului: 150838

Azi a avut loc un accident pe podul Ciurel, cu o masina care a luat foc deoarece a lovit parapetii liniei de tramvai 41. Tramvaiele au fost blocate aproximativ 2 ore si jumatate.
_________________
Proiecte românești pentru simulatorul OMSI 2:
https://www.facebook.com/roworksomsi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Kaustik



Data înscrierii: 11/Noi/2008
Ultima vizita: 03/Mar/2024
Mesaje: 766
Locație: Ploiesti; Bucuresti; Braila

MesajTrimis: Lun 19 Dec 2011 21:37:26    Titlul subiectului: 151154

PaulIP in alt topic a scris:
Azi a fost un trafic de cosmar in Colentina. Se circula bara la bara si asta a afectat orarul troleibuzelor 66 si tramvaielor 21. Statia Obor era azi plina ochi de oameni care au degerat asteptand 21, care nu a venit dupa mai bine de o ora.
Ciudat, 66 a avut o intarziere de doar 10 minute, in rest circuland normal.
Dupa doua ore, cand ambuteiajul s-a sfarsit, tramvaiele liniei 21 veneau unul dupa altul.

A fost un accident pe sos. Colentinei, pe sensul de iesire din oras, in jurul orei 19:00. Un berbec a intrat cu masina in balustrada statiei de tramvai "Raul Colentina", nu stiu exact ce a vrut sa faca, blocand astfel toata zona intersectiei Colentina/maior Vasile Bacila, inclusiv linia de tramvai... Cred ca vorbim despre acelasi lucru...

Fotografia si informatia mi-au fost puse la dispozitie de un prieten de nadejde, care locuieste in zona Wink



404908_296521510391411_100001006940743_890852_798682886_n.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  54.05 kb
 Vizualizat:  de 11462 ori

404908_296521510391411_100001006940743_890852_798682886_n.jpg



_________________
"O tara dezvoltata nu este una unde saracii pot merge cu masina, ci una unde bogatii folosesc transportul public." E.P.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kaustik



Data înscrierii: 11/Noi/2008
Ultima vizita: 03/Mar/2024
Mesaje: 766
Locație: Ploiesti; Bucuresti; Braila

MesajTrimis: Vin 06 Ian 2012 15:15:41    Titlul subiectului: 151771

Regii soselelor, din nou in actiune... Evil or Very Mad

Astazi dupa amiaza, in jurul orelor 14:00, a avut loc un accident pe bd. Vasile Milea, in dreptul Unitatii de Pompieri Grozavesti. Un destept/desteapta a avut ideea neinspirata de a taia calea tramvaiului, calcand marcajul cu linie continua in plin trafic, pentru a schimba sensul de mers. A crezut ca are timp, ca are "tancul" 4x4 mai tare si mai iute, ca tramvaiele "e proaste si lente" si... surpriza... poc! Vagonul implicat in accident este V3A-ul #097. Cand am ajuns eu cu tramvaiul, coloana se intindea pana aproape de sediul Vodafone, in deal, pe sensul catre Grozavesti, fiind blocate pe linie vreo 10-11 vagoane. Despre starea initiatorului/initiatoarei manevrei inteligente nu stiu detalii, am auzit in treacat de la martori ca a fost transportat(a) la spital.

In fotografia a treia este surprins vagonul #097 (tabla din dreptul cuplei putin botita si un far spart), iar in ultima, masina gri din dreptul stalpului a fost cea implicata in coliziune.



Imag048.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  204.38 kb
 Vizualizat:  de 11335 ori

Imag048.jpg



Imag049.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  239.38 kb
 Vizualizat:  de 11335 ori

Imag049.jpg



Imag050.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  242.93 kb
 Vizualizat:  de 11335 ori

Imag050.jpg



Imag051.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  257.03 kb
 Vizualizat:  de 11335 ori

Imag051.jpg



_________________
"O tara dezvoltata nu este una unde saracii pot merge cu masina, ci una unde bogatii folosesc transportul public." E.P.


Ultima modificare efectuată Kaustik la Vin 06 Ian 2012 15:20:42, modificat de 2 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 14/Iun/2024
Mesaje: 9958
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 06 Ian 2012 15:16:43    Titlul subiectului: 151772

Cel vinovat se pare ca a fost Mircea Lucescu. Pe bulevardul Vasile Milea, acesta a vrut sa vireze la stanga fara sa se asigure, si a fost lovit in plin de un tramvai. Articolul se gaseste aici

Citat:
MIRCEA LUCESCU, accident grav în Capitală. Antrenorul a fost descarcerat

Mircea Lucescu, antrenorul echipei Șahtior Donețk, a fost implicat, vineri, într-un grav accident de circulație, în Capitală. Potrivit primelor informații, Lucescu ar fi vrut să facă un viraj, însă nu s-a asigurat, moment în care a fost lovit în plin de un tramvai. În urma impactului, antrenorul a suferit o contuzie toracică severă și a fost transportat de urgență la spital.
Un grav accident de circulație s-a petrecut vineri, în jurul orei 13:40, pe Bd. Vasile Milea, din Capitală. Una dintre persoanele implicate în accident este Mircea Lucescu, antrenorul lui Șahtior Donețk.
În accident au fost implicate două autovehicule și un tramvai. Unul dintre autovehicule era condus de Mircea Lucescu.
"Două victime au rămas încarcerate. ISU a intervenit cu două ambulanțe. Victimele au fost preluate și transportate la Spitalul Universitar", a spus, la Realitatea TV, Daniel Vasile, purtătorul de cuvânt ISU București.
Potrivit primelor informații, Lucescu ar fi vrut să facă un viraj la stânga, însă nu s-a asigurat, moment în care a fost lovit de un tramvai care venea din spate. În urma impactului, antrenorul a suferit o contuzie toracică severă și a fost transportat de urgență la Spitalul de Urgență Floreasca, apoi a fost mutat la Spitalul Universitar.
Coordonatorul SMURD București, Bogdan Oprița, a declarat că în mașina în care se afla Lucescu se mai afla o persoană, de aproximativ 40 de ani. Acesta a suferit leziuni minore.
În urma impactului cu tramvaiul, mașina lui Lucescu a fost distrusă complet pe partea stângă.
În prezent, mai multe tramvaie sunt blocate în zonă. La fața locului se află un număr impresionant de polițiști care efectuează cercetări.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PaulIP



Data înscrierii: 12/Aug/2011
Ultima vizita: 13/Iun/2024
Mesaje: 494
Locație: Bucuresti, Sector 6 (Ghencea)

MesajTrimis: Mar 10 Ian 2012 18:30:50    Titlul subiectului: 151888

Un accident tras la indigo cu cel al lui Lucescu s-a petrecut astazi in Bucuresti.
V3A-ul #328 pe linia 8 a lovit un autovehicul Dacia Logan, al carui conducator nu s-a asigurat cand a virat la stanga. V3A-ul nu a patit nimic. Dacia era praf pe partea stanga.

_________________
Proiecte românești pentru simulatorul OMSI 2:
https://www.facebook.com/roworksomsi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 14/Iun/2024
Mesaje: 9958
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 10 Ian 2012 21:27:49    Titlul subiectului: 151894

A fost o adevarata psihoza in urma accidentului lui Lucescu, s-a declarat ca vatmanul l-ar fi lovit intentionat, ceea ce nu cred ca este cazul. Declaratia vatmanului o puteti vedea aici

Citat:
Regia Autonomă de Transport București a făcut unele precizări legate de accidentul în care au fost implicați Mircea Lucescu și un conducător de tramvai de pe linia 1

Conform RATB, vatmanul implicat în accident a respectat normele de circulație preventivă și a făcut tot posibilul pentru evitarea evenimentului. Acesta a utilizat toate sistemele de frânare, cu care este dotat tramvaiul, frâna electrodinamică de serviciu, frâna electrohidraulică de oprire și staționare și frâna electromagnetică cu patină, pentru situații deosebite, însă, spațiul redus dintre tramvai și autoturism nu a permis oprirea tramvaiului și evitarea totală a evenimentului de circulație.

Angajatul are o vechime de 19 ani în RATB și în toată această perioadă nu a fost implicat în accidente rutiere din culpă proprie.

"Am făcut tot posibilul pentru evitarea accidentului. Am avut o reacție cât se poate de rapidă și am acționat toate sistemele de frânare de care dispune tramvaiul. Dacă era un conducător mai puțin experimentat în locul meu, nu reacționa atât de prompt", a declarat vatmanul implicat în eveniment.

Reacția RATB vine după ce Lucescu a declarat că a trăit cu impresia că vatmanul a provocat intenționat accidentul de vineri.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
claudiu_samy



Data înscrierii: 25/Ian/2007
Ultima vizita: 31/Oct/2017
Mesaje: 223
Locație: Galati; Bucuresti

MesajTrimis: Mie 11 Ian 2012 15:18:39    Titlul subiectului: 151913

O stire preluata de pe Cancan, daca e adevarat atunci trebuie luate masuri cat mai repede.

http://www.cancan.ro/actualitate/intern/panica-in-tramvaiul-41-un-maniac-inteapa-femeile-cu-un-ac-victimele-lui-se-tem-ca-ar-putea-fi-infectate-cu-hiv-sau-hepatita-c-202290.html

Panică în tramvaiul 41! Un maniac înțeapă femeile cu un ac. Victimele lui se tem că ar putea fi infectate cu HIV sau hepatita C!

"La fel ca în urmă cu câțiva ani, un bărbat face victime în tramvaiul 41. El folosește un ac pentru a înțepa femeile, iar acestea se tem că ar putea fi infectate cu HIV sau hepatita C.

Zilele trecute, o tânără a fost înțepată în piciorul drept în timp ce călătorea cu tramvaiul. Incidentul a avut loc în apropiere de stația Lujerului.

Prietenul victimei a oferit pe blogul său câteva amănunte despre bărbatul care a rănit-o și s-ar putea să o fi îmbolnăvit.

"Aceasta persoana a urcat in spatele ei, odata cu ea, la statia 41 de la Billa Drumul Taberei, iar apoi a simtit o intepatura tare in piciorul drept. Cand s-a uitat in spate era aceasta persoana care avea o basca in mana si a aruncat-o intr-o punga pe care o detinea si apoi se chinuia sa arunce in punga ceva ce parea lipit de podul palmei. Prietena era in stare de soc si nu a realizat ce s-a intamplat exact, dar cand si-a dat seama a reusit sa faca poze persoanei care s-a dat jos la statia Lujerului. Ea apoi a coborat la statie Pod Ciurel de unde am luat-o eu cu masina. A sunat la 112 si i s-a zis sa faca plangere la politie. Am mers la Institutul de Boli Infectioase "Prof. Dr. Matei Bals" unde s-a constatat intepatura (se vedea cu ochiul liber) i s-au recoltat probe pentru analize de sange si i s-au facut cateva vaccine profilactice pentru ce s-a putut. Acum, timp de 6 luni, trebuie sa mergem la analize si sa ne rugam ca nu a fost nimic pe ac. Ce nu se poate vaccina e Hepatita C si HIV", a scris Florin, citat de Jurnalul Național.

Florin a fost contactat de mai multe femei, și ele agresate, care l-au recunoscut pe bărbatul cu acul. Se pare că porecla sa este Elvis și locuiește în Drumul Taberei.

"Am fost la Politie sa depunem plangere si sa facem o identificare pe baza unor poze, la programul de identificare, dar a ramas pentru duminica, pentru ca aveau probleme tehnice. Am fost la spital, am facut analize, au confirmat intepatura. Ne este frica de cel mai rau, ne asteptam la orice. Omul asta cu asta pare sa se ocupe, cu abuzul femeilor in mjloacele ce transport in comun. Am primit mai multe telefoane in acest sens. Norocul nostru a fost ca a apucat sa-i faca poze. Se pare ca locuieste pe undeva prin Drumul Taberei", a completat el.

Iată semnalmentele: aproximativ 40 de ani, înălțime aproximativ 1.80 m, geacă de culoare deschisă, ochelari de vedere, tuns scurt."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 14/Iun/2024
Mesaje: 9958
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 13 Ian 2012 00:15:34    Titlul subiectului: 151952

Deja s-au luat, politia l-a arestat pe atacator. Culmea, este un functionar bancar, care se pare ca a "deraiat de pe sina". Articolul se gaseste aici

Citat:
Atacatorul din tramvai, un funcționar bancar, și-a recunoscut faptele

Bărbatul care a înțepat cu un ac cel puțin șase femei din Capitală le-a mărturisit polițiștilor că a vrut să le atragă atenția, nu să le transmită vreo boală.
"Bărbatul este cercetat pentru ultraj contra bunelor moravuri, pedeapsa maximă pentru această infracțiune fiind de șapte ani", a declarat purtătorul de cuvânt al Capitalei, Diana Sarca, adăugând că bărbatul audiat la Secția 22 de Poliție și-a recunoscut faptele.

Bărbatul le-a spus polițiștilor că le-a înțepat pe femei cu acul pentru a le atrage atenția, nu pentru a le transmite vreo boală. Acesta are aproximativ 38 de ani și este din București, a spus Diana Sarca.

Potrivit unor surse apropiate anchetei, bărbatul lucrează ca funcționar într-o bancă și este căsătorit cu o avocată.

Pe 5 ianuarie, în jurul orei 8.45, Paula, în vârstă de 26 de ani, care se deplasa cu tramvaiul 41 dinspre Drumul Taberei spre stația Lujerului, a fost înțepată cu un ac, de un necunoscut. Bărbatul a urcat în spatele ei și a înțepat-o tare în piciorul drept. Când s-a uitat în spate, femeia a văzut că necunoscutul avea un obiect ce părea lipit de podul palmei, pe care voia să îl îndese într-o bască, pe care a aruncat-o apoi într-o pungă. După ce și-a dat seama de ce i s-a întâmplat, Paula a reușit să îl fotografieze pe maniacul care a înțepat-o în piciorul drept. Ea a depus pe 10 ianuarie o plângere împotriva bărbatului la Secția 22 de poliție.

După ce povestea Paulei a apărut în presă, alte cinci femei s-au prezentat la Secția 22 de Poliție pentru a depune plângere. Ele susțin că acesta l-ar fi înțepat în luna decembrie.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 14/Iun/2024
Mesaje: 9958
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 19 Ian 2012 19:14:44    Titlul subiectului: 152163

Bulevardul Magheru a fost blocat de protestatari in urma cu aproximativ 20 de minute, traficul fiind intrerupt pe ambele sensuri. Au de suferit liniile RATB care trec pe aici, 381 in principal, apoi linia expres 783, precum si liniile 122,137,138,268 pe sensul inspre Universitate.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
folkfan



Data înscrierii: 29/Ian/2010
Ultima vizita: 14/Iun/2022
Mesaje: 634
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 19 Ian 2012 23:09:01    Titlul subiectului: 152181

Cateva masini de pe 336 au circulat de la Eroilor la Piata Unirii, pe la ora 21.00. Soferii anuntau devierile prin microfon.
_________________
Andrei Ionel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
rosetti61



Data înscrierii: 03/Iul/2006
Ultima vizita: 15/Iun/2024
Mesaje: 1180
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Vin 20 Ian 2012 00:30:08    Titlul subiectului: 152182

Panourile de sticla au fost demontate preventiv de pe refugiile de la Arhitectura.
_________________
Hans Oerlemans si minunatele lui tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Mie 25 Ian 2012 19:54:55    Titlul subiectului: 152349

Vagonul Tatra #3400 de pe linia 35 a "provocat" haos in zona de vest a Bucurestiului,pur si simplu i s-a smucit pantograful in plina intersectie provocand haos in intersectie de la Afi Palace Cotroceni-B-dul Timisoara .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 14/Iun/2024
Mesaje: 9958
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 27 Ian 2012 12:45:01    Titlul subiectului: 152414

Pe RealitateaTV au aratat imagini de la un incident in cartierul Straulesti in caare au fost implicate un utilaj de dezapezire si un autobuz Mercedes Citaro de pe linia 148. Se pare ca utilajul a intrat in partea laterala a autobuzului, avariindu-l usor.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
folkfan



Data înscrierii: 29/Ian/2010
Ultima vizita: 14/Iun/2022
Mesaje: 634
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 27 Ian 2012 20:34:33    Titlul subiectului: 152431

Dupa ce ca trece de 2 ori pe zi, exact atunci s-a intamplat Smile))

Soseaua Straulesti nu permite nici vara incrucisarea unor masini atat de mari...

_________________
Andrei Ionel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Kaustik



Data înscrierii: 11/Noi/2008
Ultima vizita: 03/Mar/2024
Mesaje: 766
Locație: Ploiesti; Bucuresti; Braila

MesajTrimis: Dum 29 Ian 2012 00:06:57    Titlul subiectului: 152504

Iata si o inregistrare video cu accidentul din zona Straulesti, pare a fi destul de "proaspata" filmarea, facuta la cateva secunde dupa ciocnire...

http://www.220.ro/faze-tari/Dorel-A-Intrat-Cu-Buldozerul-In-RATB-149/k05CEXnD9n/

_________________
"O tara dezvoltata nu este una unde saracii pot merge cu masina, ci una unde bogatii folosesc transportul public." E.P.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mircea700



Data înscrierii: 27/Aug/2006
Ultima vizita: 17/Aug/2018
Mesaje: 153
Locație: Bucuresti 6; Galati

MesajTrimis: Dum 29 Ian 2012 17:59:17    Titlul subiectului: 152516

Filmarea a fost facuta in data de 26.01.2012, la schimbul 1, pe strada Baiculesti. Vehiculul implicat in incident este #6210 si circula pe linia 149.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 06 Feb 2012 12:05:27    Titlul subiectului: 152804

http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti/bucuresti-tramvai-36-lacul_tei-cablu_rupt-ratb-imbulzeala-remediere-interventie-calatori_0_641336014.html

"Îmbulzeală de tramvaie din cauza unui cablu rupt în urma ninsorii. Călătorii așteaptă înfrigurați un autobuz care nu mai vine!

6 februarie 2012

Autor: Florin Stoican

Bucuresti
Un cablu rupt a blocat deplasarea tramvaielor în zona Pipera

Un cablu de la instalația electrică care făcea posibilă deplasarea tramvaielor pe șine s-a rupt în această dimineață și a blocat patru mijloace de transport. Incidentul s-a produs în stația Șoseaua Fabrica de Glucoză din zona Pipera.

Potrivit unor călători care așteptau în dreptul stației un autobuz trimis special de RATB să-i preia, cablul s-ar fi rupt azi dimineață, în jurul orei 7.00. Pentru a repara situația, la fața locului s-au prezentat opt muncitori cu două mașini de intervenție, care lucrează și în acest moment.

Stația Șoseaua Fabrica de Glucoză este în prezent blocată de patru tramvaie, câte două pe fiecare sens. Un grup de trecători așteaptă înfrigurați un autobuz care ar fi trebuită să apară acum mai bine de o oră. "Cei de la RATB au promis că vor trimite un autobuz care să ne preia, însă așteptăm de vreo oră și încă nu a apărut", a explicat o femeie.

"Mai repede ajungeam dacă o luam pe jos. Eu înțeleg că se circulă foarte greu, dar totuși, nu se poate să așteptăm atât", a mai spus un călător supărat.

Pe această linie, care are punctul de plecare din stația Republica și ajunge până la stația Platforma Industrială Pipera, circulă tramvaiele 16 și 36."

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 14/Iun/2024
Mesaje: 9958
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 06 Feb 2012 16:20:13    Titlul subiectului: 152817

Nu ninosarea a fost "inamicul numarul 1", ci ploaia care a cazut ieri. Cum temperatura a fost si ieri sub 0 grade, s-a depus un strat de gheata mai mic sau mai mare pe cablurile electirce. Cum acestea sunt ingreunate si a inceput sa bata si vantul, se intampla astfel de incidente. De fapt este de urmarit ce sa va intampla seara asta, cand se va intensifica vantul si mai tare, iar copacii sunt ingreunati din cauza ghetii, nu este exclus sa avem probleme in orele care urmeaza, din cauza copacilor care pot cadea pe cabluri.
Astazi cand eram in tramvai am vazut ca vatmanul, in unele locuri cand vroia sa porneasca de pe loc, cobora si ridica pantograful de cateva ori.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile


Ultima modificare efectuată de către guest la Lun 06 Feb 2012 16:29:44, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 06 Feb 2012 16:25:20    Titlul subiectului: 152818

guest a scris:
Astazi cand eram in tramvai am vazut ca vatmanul, in unele locuri cand vroia sa porneasca de pe loc, cobora si ridica pantograful de cateva ori.
Curentul/Amperajul cel mai mare este absorbit la demaraj, acolo apare arcul electric cel mai periculos.
Probabil ca vatmanul ridica/cobora pantograful "in gol" pentru a produce caderea stratului de gheata de pe reteaua aeriana pentru a asigura o lungime oarecare fara gheata si abia apoi cupla motoarele pentru a permite tramvaiului sa-si ia avant pe zona cu contact electric (mai) bun.

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Diverse (Bucuresti) Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 22, 23, 24 ... 43, 44, 45  Următoare
Pagina 23 din 45

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community