Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Efectele politicii asupra Transurb
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul GALAȚI
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
cg2005



Data înscrierii: 18/Dec/2005
Ultima vizita: 12/Mai/2013
Mesaje: 97
Locație: Galati

MesajTrimis: Joi 08 Mai 2008 10:04:06    Titlul subiectului: Reclame electorale pe mijoacele de transport ale Transurb 93059

De cateva zile, pe unele DAB-uri au aparut reclame electorale.
Asa cu se era de asteptat, toate aceste reclame promoveaza doar membrii PC-ului... doar directoarea Transurb face parte din aceasta formatiune politica. Ma indoiesc sa fi iesit ceva bani pt Transurb din aceasta afacere....
Mai jos, 2 poze cu DWI si DWK; pe cel de-al doilea "troneaza" "figura emblematica" a lui Durbaca, individ care dupa ce a trecut pe la majoritatea formatiunilor politice pt a nu pierde ciolanul, a hotarat sa candideze din nou la Consiliul Judetean si nu la Primarie, asta deoarece pe acolo trec fondurile adevarate.... Tot referitor la acest personaj: a fost si primar al Galati-ului inaintea actualului primar. Toti galatenii stiu cat a putut fura in acea perioada si cate firme si-a deschis....



DWI 06-05-2008_resize.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  150 kb
 Vizualizat:  de 32414 ori

DWI 06-05-2008_resize.jpg



DWK 06-05-2008_resize.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  178.47 kb
 Vizualizat:  de 32414 ori

DWK 06-05-2008_resize.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Joi 08 Mai 2008 22:26:52    Titlul subiectului: 93093

Nu doresc sa orientez subiectul acestui topic spre o latura de natura politica insa, din punctul de vedere al mijloacelor de transport detinute de Transurb, se evidentiaza ironia subita a claselor politice care s-au succedat in fruntea orasului. Iata, pe scurt, la ce ma refer: in timpul mandatului domnului Durbaca, nu s-au achzitionat decat midibuze iar explicatia acestui fapt, din cate am inteles, are orientari politice. Afirmatia este sustinuta atat de sursele oficiale pe care le-am consultat cat si de oamenii de rand cu care am avut ocazia sa discut despre transportul in comun la nivelul orasului Galati. Cu totii stim cat de "comode" sunt midibuzele Prestij, Isuzu si Cobra. Au trecut ani buni si tulburi pana cand ne-am ales cu autobuzele DAB care, cel putin deocamdata, functioneaza multumitor si au descongestionat traficul galatean pe trei rute (102, 9 si 104). S-a incercat si pe vremea domului Durbaca achzitia autobuzelor de mare capacitate insa propunerile au ramas la faza de cerinte, simple randuri asternute pe hartii ordonate in dosare prafuite... Ironia consta in afisarea acestor reclame electorale pe aceste autobuze de mare capacitate de care nu cred ca am fi beneficiat daca ne-am fi aflat sub conducerea altor oameni... Sunt autobuzele pe care multe chipuri din clasele politice nu le-ar fi vrut pe strazile Galatiului. Mereu s-au gasit "alte treburi" mai importante de executat decat topicul general si esential al modului in care si cum calatorim... In viitor vor sosi autobuzele si troleibuzele noi si sper ca prin aceste achzitii sa se fi depasit perioada neagra a transportului urban. Uneori ma gandesc ca, poate sub conducerea unei alte formatiuni politice ne-am fi "tarat" si acum cu Isuzu si Prestij pe linia 102 la orele de varf...
Nu stiu daca Transurb-ul primeste bani de pe urma acestor reclame electorale. Sper insa, ca galatean, ca orientarile politice ale Transurb-ului sa faciliteze achizitia de mijloace de transport si organizarea acestora.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 15/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mie 14 Mai 2008 15:44:41    Titlul subiectului: 93372

Conform unor ziaristi aceste reclame ar fi ilegale:

http://www.arcasu.ro/Reclama_electorala_ilegala_id_1210612762.html

Arcasu a scris:
Tot gălățeanul a remarcat, de ceva vreme, o reclamă dubioasă. Autobuzele SH, aduse de Transurb, fac reclamă unuia dintre partide. Anterior, aceleași autobuze făceau reclamă unei agenții imobiliare, ce aparține unuia dintre membrii aceluiași partid, Edurad Grosu, care deține și funcția de director al Serviciului de Administrare a Domeniului Public Galați. Ion Ștefan, președintele PAER, reclamă faptul că, o parte dintre contracandidați folosesc bunuri publice pentru a atrage voturile electoratului gălățean. Acesta a declarat: “Cel mai grav lucru este că, o hotărâre de Consiliu Local spune foarte clar că, pe instituții sau bunuri aparținând Consiliului Local nu se face campanie electorală, dar iată că vedem pe mașinile TRANSURB poze cu copii, cu tați, cu mame, cu cumetri, cu tot ce își dorește fiecare. De aceea, cerem demisia directorului acestei societăți, deoarece este obligată să respecte Hotărârile Consiliului Local și, de urgență să dea jos reclama, de pe aceste mijiloace de transport, care este o reclamă electorală postată pe bunuri care aparțin Consiliului Local”.


Totusi autobuzele apartin Transurb, si nu Consiliului Local, nu? Acum pe de alta parte daca Transurb apartine sau este subordonata CL, toata situatia este interpretabila. Ar fi interesant de urmarit daca masinile respective mai ies la traseu cu reclame electorale.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie 14 Mai 2008 21:33:35    Titlul subiectului: 93398

Bineinteles ca masinile continua sa iasa pe trasee (chiar in seara asta am ajuns acasa la "bordul" DWL-ului, pe ale carui laterale "troneaza" chipul domnului Durbaca... ). Sunt convins ca intreaga afacere va fi taraganata la umbra interpretarilor de care a amintit Stfp in postarea anterioara pana in ziua alegerilor. Pe de alta parte, situatia poate capata o turnura intersanta intrucat pana in prezent am remarcat doar doua chipuri electorale pe autobuzele DAB in timp ce restul candidatilor au fost "privati" de o astfel de metoda... "mobila" de a-si face reclama. In concluzie, apreciind numarul de kilometri ai traseelor 9, 104 si 102, numarul de autobuze utilizate in aceasta campanie cat si numarul de galateni care vad si calatoresc zilnic cu respectivele autobuze ar rezulta un excelent mod de promovare si propagare a "campaniei particulare" (campania partidului in cauza).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
deprodio



Data înscrierii: 08/Iun/2007
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 822
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 19 Mai 2008 23:47:35    Titlul subiectului: 93572

De curand, midibuzul ISUZU "XDN" detine reclama la partidul PNL.
Oare aceasta e platita sau si aici sunt "combinatii" de-ale lor?
Oricum, nici nu se compara reclama la PNL cu reclama la PC.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Mar 20 Mai 2008 07:42:23    Titlul subiectului: 93573

Daca nu ma insel, pana in prezent, XDN este singurul care promoveaza reclama electorala "din exteriorul" P.C.-ului. Iata si o poza cu XDN, realizata in cursul zilei de duminica. (Fotografia este postata, din motive obiective, si in cadrul topicului "Midibuzele Transurb Galati"):


0434 - XDN-vedere laterala (18.05.2008).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  939.7 kb
 Vizualizat:  de 32266 ori

0434 - XDN-vedere laterala (18.05.2008).jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Terry Ronald Lawson



Data înscrierii: 18/Noi/2007
Ultima vizita: 03/Mai/2022
Mesaje: 120
Locație: Gosport (Marea Britanie)

MesajTrimis: Vin 23 Mai 2008 10:44:21    Titlul subiectului: 93661

Tram 1260 also currently acts as advertising for a local politician, pictured holding a baby, as shown in the following two photographs.

Unfortunately the open window on doesn't help the politician's appearance.

Photographed on Friday 16th May 2008.



Galati 1260 TL(4).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  101.35 kb
 Vizualizat:  de 32208 ori

Galati 1260 TL(4).jpg



Galati 1260 TL(5).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  133.09 kb
 Vizualizat:  de 32206 ori

Galati 1260 TL(5).jpg



_________________
Terry Lawson

Public Transport Enthusiast
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm 24 Mai 2008 23:25:44    Titlul subiectului: 93755

Am remarcat, in cursul acestei saptamani, inca doua DAB-uri care efectueaza reclame electorale. DAB-urile au numerele de parc DWL, respectiv DWO.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
deprodio



Data înscrierii: 08/Iun/2007
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 822
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 25 Mai 2008 22:34:47    Titlul subiectului: 93786

Pai DAB-urile care purtau reclama la DONALDO acum au reclama cu PC.
Sa vedem dupa alegeri ce se intampla: revin la reclama initiala, vor purta alta reclama sau deloc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BaditaStefanGalati



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 661
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 26 Mai 2008 13:02:33    Titlul subiectului: Efectele politicii asupra Transurb 93802

Primarul Galatiului in exercitiu, Dumitru Nicolae, a dat bani la TransUrb Galati pt. achizitionarea unor autobuze, 40 la numar, NOI, dar cum in TransUrb daca nu esti la PC, supravituiesti greu...
Consiliul Local Galati, presedinte Eugen Durbaca, a adus aceste DAB-uri Second-Hand... si restul de bani au disparut ca prin minune.
Alta gogomanie... a doamnei Genica Totolici, dealtfel la PC, un tramvai nou 1 MILOIN DE EURO! Nici un automotor Desiro nu costa atat!... Personal doresc sa ramana acelasi primar, care sper sa preia gestionarea TransUrb Galati, sa refaca traseele lipsa si sa termine cu reclamele electorale! Cred ca Durbaca stia clar: AUTOBUZE MARI PT. RECLAME MARI!

_________________
https://linktr.ee/rsbadita (totul într-un singur loc)
MIE-MI PASĂ DE GALAȚI! VOUĂ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 26 Mai 2008 14:18:07    Titlul subiectului: 93808

Pai se intampla aceeasi manevra ca cea de pe la inceputul anilor 2000 cand s-au achizitionat ISUZU si PRESTIJ... Stim noi cine le-a comandat. Ar fi fost mai eficiente pana si ROMAN-urile 112 daca s-ar mai fi fabricat in acea perioada... Si acolo a fost un joc de bani si de partide. In primul rand omul s-a uitat la bani, nu la aspectul conform caruia, troleibuzele articulate circulau aglomerate la orele de varf... Prin urmare, de ce nu s-au achizitionat macar un lot de ROCAR-uri U 312 B?! Principala minciuna a constat in falsa afirmatie potrivit careia traseul 102 va fi "sprijinit" de micutele ISUZU. In realitate, in spatele "usilor inchise" deznodamantul era clar si trist: urma peste cativa ani sa se caseze toate troleibuzele articulate (in vremea aceea TRANSURB daduse anunt in ziar si la radio prin care anunta vanzarea geamurilor de la troleibuzele si autobuzele casate), transportul in comun era la pamant si de achizitionat nu se mai achizitona nimic. Practic s-a favorizat transportul particular, adica maxi-taxi. Intr-un cuvant, s-a tratat haosul cu haos. S-a incercat sa se arate galatenilor ca fara transport particular Transurb-ul nu poate supravietui. Si s-a reusit.
Jocurile politice au facut posibila si achizitia acestor DAB-uri. Sa nu ne amagim: stim cu totii ca au momente in care isi "arata" varsta si subrezeala. DWH zace si acum in curtea Transurb-ului si inca nu se stie cum sa se procedeze cu el. Daca ar intra la casare si s-ar afla ca s-au dat bani pe o epava nefunctionala, e posibil sa iasa scandal. Politica din orasul nostru nu tine cont de modul in care calatorim cu mijloacele de transport, ci de panza deasa si ametitoare de interese.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Sergabi28



Data înscrierii: 11/Ian/2007
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 314
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 26 Mai 2008 21:24:12    Titlul subiectului: 93820

Badita Stefan, cred ca nu esti destul de mare ca varsta sa-ti dai seama de niste lucruri, ca daca ai ai avea habar catusi de putin de incompetenta si delasarea asa-zisului primar al Galatiului, Dumitru Nicolae, ai mai merge si tu prin tara asta si sa vezi cum e gospodarit Galatiul, comparativ cu alte orase. Asa ca nu-mi spune mie de alde Nicolae care a fost directorul Combinatului si a facut ravagii pe acolo! Eu lucrez de 14 ani in Combinat si cunosc multe.
Iar legat de Genica Totolici, nu stiu de cate ori ai avut ocazia sa discuti cu aceasta femeie, dar iti spun ca eu am avut cateva intrevederi cu dansa si fii sigur ca nu vorbeste GOGOMANII asa cum afirmi tu! Am avut ocazia sa vad acte, documente si multe altele care demonstreaza faptul ca actualul primar are un interes foarte mare de a taragana achizitionarea de vehicule noi pentru a nu pierde dubarii si dubele in mafia carora este innecat pana in gat acest actual primar al Galatiului. Asa ca inainte de a vorbi, judeca!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Mihai6200



Data înscrierii: 15/Apr/2008
Ultima vizita: 18/Iun/2008
Mesaje: 2
Locație: Galati

MesajTrimis: Joi 29 Mai 2008 14:01:41    Titlul subiectului: 93925

E evidenta implicare Transurbului in mizeria politica. Madam Totolici ar fi in stare sa picteze cu mana ei chipul protectorului ei politic. Cineva spunea ca s-au inlocuit reclamele Donaldo cu pozele lui Durbaca si compania... Fiti linistiti, cei de la Donaldo sunt de la acelasi partid... Partea haioasa e ca Durbaca n-a facut nimic pentru societatea de transport, dar chipul lui troneaza pe aceste masini!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sergabi28



Data înscrierii: 11/Ian/2007
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 314
Locație: Galati

MesajTrimis: Joi 29 Mai 2008 22:45:40    Titlul subiectului: 93947

Mihai6200 a scris:
E evidenta implicare Transurbului in mizeria politica. Madam Totolici ar fi in stare sa picteze cu mana ei chipul protectorului ei politic. Cineva spunea ca s-au inlocuit reclamele Donaldo cu pozele lui Durbaca si compania... Fiti linistiti, cei de la Donaldo sunt de la acelasi partid... Partea haioasa e ca Durbaca n-a facut nimic pentru societatea de transport, dar chipul lui troneaza pe aceste masini!
Dar Nicolae ce mare branza a facut pentru amaratul asta de oras in 2 mandate si mai are nesimtirea sa candideze a treia oara? Vrei sa spun ce a facut Durbaca pentru orasul asta? Macar a largit B-dul Brailei zona Tiglina, B-dul Siderurgistilor, B-dul 1-Decembrie 1918, a creat spatii verzi si locuri de joaca si recreere pentru copii respectiv adulti ( vezi Parcul de la Popescu!)
Si ce daca se lipesc reclame electorale? Bravo lor! E o idee originala poate! Si nu numai Durbaca este prezent si cu Avram Razvan ci si Marius Stan.
....Ce sa aleg?...prefer pe Razvan Avram si Durbaca & Co. Macar ca Transurbul are culoare politica la fel cu acesti candidati poate se misca ceva in transportul public din Galati! Dar tu stii, caracatita se invarte in mafia dubelor si shandramalelor de maxi-taxi din Galati? Si stii cine-i marele dirijor? Iti spun eu: Dumitru Nicolae. Asta a pus aproape pe chituci Transurbul, nu Durbaca! Ah,...si cu fostul director Eugen Iordache care acum este patronul asociatiei SHERR, care are ca obiect de activitate....dubele!
De ce am incredere in Razvan Avram? Simplu: e tanar si e galatean 100%! Si cred ca e momentul pentru unul tanar! Gata cu relicvele trecutului care sunt prea amortiti pentru mileniul asta si pentru universul intreg!
Nu stiu prin cate orase din Romania ai trecut/vizitat,...dar eu iti spun: majoritatea! Si iti mai spun un lucru...Slatina, Tulcea, Vasluiul, Piatra-Neamt ne dau clasa noua, Galatiului la capitolul gospodarire! Si fii atent, am enumerat orasele mici care fara doar si poate... sunt cat cartierul Dunarea din Galati poate ca marime! Dar sa nu mai zic de Cluj si Brasov unde lalele cresc frumos pe strazi, de Timisoara si Arad sau Oradea unde curatenia este NUMITORUL COMUN! Sa nu zic de Iasi unde arhitectura, spatiile verzi, transportul in comun, investitiile in infrastructura sunt OMNIPREZENTE, asa ceva nu ai sa vezi la Galati sub bagheta vechilor si trecutilor dirijori ai PCR-ului de ieri, iar azi dandu-se mari...capitalisti!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
raven84



Data înscrierii: 24/Mar/2008
Ultima vizita: 06/Aug/2013
Mesaje: 124
Locație: Galati

MesajTrimis: Joi 29 Mai 2008 23:42:22    Titlul subiectului: 93948

Problema este ca in Galati este un haos de nedescris, cu dube mici de 16 locuri care dimineata incarca pana la 25 de pasageri pe scaune, in picioare, nu conteaza, totul e sa iasa banul; cu autobuze SH enorme care nu prea isi gasesc rostul in viitorul unui Galati cu strazi prea inguste pentru traficcul si asa extrem de aglomerat si cu multe alte hibe.
personal nu ma intereseaza cine iese primar, nici unul din candidati nu imi vine a crede ca va avea capacitatea si taria sa taie rau din radacina.
acum vor veni MAZ-urile cele noi, care cu siguranta vor arata deplorabil dupa un an sau doi, asta este, pe la noi, nu exista o logica in gandire.
Transurb-ul nu duce lipsa de bani, e subventionat de la Buget si castiga si din alte surse. Era o idee buna sa se faca un studiu de caz si eventual sa se ia in calcul introducerea 100% sau cat mai aproape de aceasta valoare a transportului ecologic, adica tramvaie si troleibuze.
Pe de alta parte, dincolo de orice orientare politica, doamna Totolici a demonstrat ca Transurb-ul nu a murit. Desi mai e mult...Uite de exemplu, de ceva vreme, in Oradea s-au adus tramvaie NOI: Siemens ULF. Asta e ceva, e primul oras din tara care face o asemenea investitie. Am putea sa incercam si noi, dar nu avem inca infrastructura, liniile sunt la pamant in multe zone.
Per ansamblu, probabil ca singura solutie este limitarea fortata a numarului de maxi-taxi-uri si introducerea de autobuze si tramvaie cat mai noi dotate la standarde europene.
La urma urmei, trebuie sa recunosc ca Sergabi28 are dreptate aici: noi nu ar trebui sa fim mai prejos decat alte orase, mai ales la potentialul Galatiului
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 30 Mai 2008 08:21:44    Titlul subiectului: 93957

Nu stiu ce va face noul primar pentru transportul urban din Galati. Deja se considera, intr-o oarecare forma, "rezolvata" aceasta problema prin achizitia noilor mijloace de transport.
Desigur, ideea exprimata de raven84 vis-a-vis de un transport ecologic, cu tramvaie si troleibuze ar fi minunata, insa, deocamdata o privim ca pe o simpla utopie intrucat sfera de interese politice primeaza in alte directii. Sunt orase modernizate, ridicate la nivel european, orase care beneficiaza de un transport in comun eficient, civilizat, organizat. La Galati insa, cand vine vorba de transport, responsabilii paseaza cu gratie motanul de la unul la altul. Din punct de vedere financiar, castigurile "insemnate" provin de la transportatorii privati si prin urmare, atata vreme cat aceste castiguri sunt considerate "rentabile" (aici ma refer, ironic, atat la banii incasati de cei din C.L. cat si la conditiile de transport) nu se va renunta la maxi-taxi.
Reclamele amplasate pe DAB-urile daneze nu prevestesc nimic nou. Este practic o forma de campanie electorala "relativ ilegala" prin care conducerea Transurb-ului isi arata orientarea politica. Daca nu ma insel, este prima data cand Transurb-ul posteaza pe autobuzele sale reclame electorale.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
raven84



Data înscrierii: 24/Mar/2008
Ultima vizita: 06/Aug/2013
Mesaje: 124
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 01 Iun 2008 04:25:01    Titlul subiectului: 94041

Faptul ca s-au dat bani pt 40 de autobuze noi este laudabil - aplauze pentru Dumitru Nicolae - dar realitatea este ca in achizitia autobuzelor s-a luat in seama mai mult pretul de cumparare decat alti factori obiectivi:
- gradul de poluare
- confortul pasagerilor
- rezistenta in timp
- pretul si disponibilitatea pieselor de schimb
si altele
Sunt convins ca Bucurestiul nu a achizitionat cele mai ieftine autobuze atunci cand s-a dotat cu Citaro 1 si 2 sau Oradea nu a ales cea mai ieftina solutie cand a cumparat tramvaiele Siemens ULF
In ceea ce priveste DAB-urile SH, sa fim seriosi, Galatiul nu a avut niciodata asa ceva: vehicule de transport partial LF, bine intretinute acolo de unde au venit si cu sisteme electronice avansate. Din pacate noi galatenii nu suntem in stare sa apreciem ceea ce avem. Uite spre exemplu, in Bucuresti mai circula si acum autobuze aduse SH sau primite donatie din partea altor tari. Sa nu uitam nici de SAVIEM-urile acelea verzi aduse din Franta si care au circulat ani de zile prin capitala. Oare erau la fel de bine ingrijite ca DAB-urile la noi? Nu prea cred, si dk aveti placerea sa intrati pe pagina de autobuze a Bucurestiului veti vedea despre ce vorbesc.
La fel si cu tramvaiele, acele Ratheberg-uri (sper sa nu le gresesc numele) aduse din Germania si care au circulat pana de curand.
Daca se aduceau din nou midibuse tot mai erau comentarii cum ca nici alea nu ar fi bune pt Galati.
Cert este ca inainte de masini trebuie umblat la infrastructura. Atat la cea urbana cat si la cea din conceptiile oamenilor de la putere. Haosul generat de punerea pe primul plan a intereselor personale a tras mult in jos Galatiul si probabil ca asa o sa faca si in continuare.
Totusi, desi nu sunt de acord cu Sergabi28 in multe puncte trebuie sa recunosc inca odata ca din ceea ce vad si aud directoarea Transurb, indiferent de culoarea ei politica, chiar a miscat ceva spre mai bine. Din pacate, daca dupa alegerile locale, balanta puterii va inclina spre alt partid, doamna directoare mai mult ca sigur ca va trebui sa lase locul altcuiva si astfel se va produce o ruptura in continuitatea lucrurilor, pentru ca ai mult ca sigur ca noua persoana ajunsa la conducere va avea grija sa modifice tot ceea ce a realizat d-na Totolici pe motiv k n-a facut bine si astfel sa aduca si mai mult haos in societatea asta de transport in comun
Si apropo, ca veni vorba de dezinteres: http://www.transurbgalati.ro/ ce ziceti de asta?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Dum 01 Iun 2008 19:03:17    Titlul subiectului: 94050

Faptul ca prefectul este din acelasi partid cu Doamna Directoare Totolici nu il gasesc un fapt rau. Poate ca daca totii cei din Administratia Locala daca si-ar da mana cu mana transportul in oras ar avea de castigat.
De altfel poate ca daca Doamna Totolici nu ar fi fost la conducerea TRANSURB, astazi am fi vorbit numai de lucruriile negative care s-ar fi intamplat in societate, dansa dupa cate am citit pe aici vad ca este trup si suflet pentru transportul in comun din Galati.
Ca o concluzie personala chiar daca se schimba seful din primarie, doamna Totolici trebuie sa ramana acolo unde ii este locul la conducerea TRANSURB!
Iar pretul de 1 mil de euro nu mi se pare exagerat pentru un tramvai nou Oradea este cel mai bun exemplu, in Bucuresti inca se mai asteapta Evil or Very Mad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 02 Iun 2008 09:24:06    Titlul subiectului: 94070

Mai jos, un articol publicat de Monitorul de Galati editia de luni, 24.05.2008: se pare ca in cadrul cursului normal de achizitionare al noilor mijloace de transport intervin, din nou, obstacole.

"Primaria a blocat achizitia autobuzelor in Galati

Societatea de transport local este la un pas de a fi actionata in judecata de firmele care au castigat licitatia pentru achizitia a 30 de autobuze si 10 troleibuze pentru ca nici pana la aceasta data Primaria nu a contractat creditul care urmeaza a fi folosit pentru plata mijloacelor de transport.

Ne place sa credem ca suntem cetateni cu acte in regula ai Uniunii Europene, dar cand ne aruncam ochii prin oras ne vine sa ne apucam cu mainile de cap. Un prim pas spre asigurarea unor conditii de transport civilizate s-ar fi putut face odata cu punerea in circulatie a celor 30 de autobuze si 10 troleibuze noi achizitionate de SC Transurb in urma licitatiei organizate la data de 24 martie. Acum pana si acest lucru este pus in pericol de indiferenta functionarilor din Primarie, care nu au fost capabili sa organizeze la timp licitatia pentru obtinerea creditului de 9 milioane de euro necesar pentru plata mijloacelor de transport in comun.

“Am fost contactati de reprezentantii firmelor castigatoare ale licitatiei, care ne-au anuntat ca la data de 1 iunie ne vor actiona in judecata si ne vor cere daune pentru ca nu am incheiat contractul dupa finalizarea licitatiei”, ne-a declarat directorul SC Transurb SA, Genica Totolici. Castigatorii licitatiei sunt firmele Maz Truck&Bus SRL Bucuresti si SC Dunarea SA Bucuresti, in favoarea carora s-a inclinat balanta dupa ce au oferit cu un milion de euro mai putin decat concurenta.

Interesul public nu intra in discutie?

Conform legii, contractul cu cele doua societati trebuia incheiat in maxim 60 de zile de la finalizarea licitatiei, asta insemnand data de 24 mai. Ori, pe 25 mai Primaria abia va organiza licitatia pentru contractarea creditului, deci termenul va fi in mod sigur depasit, daca e sa tinem cont de toate procedurile bancare ce trebuie urmate dupa finalizarea actiunii. Avertismentul firmelor care au castigat licitatia vine in contextul in care acestea au inceput deja productia autobuzelor si troleibuzelor, cheltuind milioane de euro in procesul de fabricatie.

De amintit este faptul ca forul deliberativ local si-a dat avizul pentru achizitia mijloacelor de transport in comun de aproape trei ani de zile, perioada in care firmele participante la licitatie s-au contestat reciproc. Nimeni nu mai credea ca pe baza actualei legislatii licitatia va fi incheiata, iar acum, cand acest obstacol care parea insurmontabil a fost depasit, ne-am impiedicat de Primarie, care pana la urma ar putea sa ne scoata datori din aceasta afacere.
"

Lipsa de interes de natura politica cat si scopurile mascate de culorile partidelor si concurenta existenta intre acestea determina intarzierea achizitiilor. Motive au fost si vor exista mereu. Asa s-a intamplat si in cazul DAB-urilor daneze.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 02 Iun 2008 09:41:01    Titlul subiectului: 94074

Dupa cum am afirmat intr-un mesaj anterior, DAB-urile care promovau "campania electorala" si-au pastrat afisele si reclamele pana in ziua alegerilor. Mai jos, un fragment preluat din Monitorul de Galati:

"Dispare sau nu afisajul electoral de pe mijloacele de transport?

Biroul Electoral Central nu a fost capabil sa raspunda concret daca materialele de propaganda electorala lipite pe autobuzele si microbuzele din oras trebuie sa fie inlaturate in ziua alegerilor.

Biroul Electoral Judetean (BEJ) va decide in cursul zilei de sambata daca afisele electorale de pe mijloacele de transport trebuie inlaturate intrucat existenta lor reprezinta o incalcare a legii. La aceasta intrebare Biroul Electoral Central (BEC) a raspuns invocand Legea nr. 86/2008, care este cunoscuta de toata lumea si care precizeaza ca partidele politice si candidatii independenti nu mai pot lansa, afisa sau distribui materiale electorale dupa incheierea oficiala a campaniei electorale, la data de 31 mai, ora 7.00.

Problema care se punea in adresa expediata de BEJ era cu totul alta si se referea la materialele cu caracter electoral afisate sau postate pe vehicule de orice tip, aflate in miscare sau stationare. Daca e sa ne luam dupa interpretarea proprie a legii de catre BEC, textul reglementarii nu face nicio distinctie in ce priveste suportul pe care sunt plasate respectivele materiale electorale, ceea ce, pe cale de consecinta, ar insemna ca afisele de pe mijloacele de transport pot ramane acolo si in ziua alegerilor, daca au fost postate inainte de incheierea campaniei electorale."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
greentiger



Data înscrierii: 14/Noi/2007
Ultima vizita: 21/Noi/2010
Mesaje: 63
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 02 Iun 2008 21:17:56    Titlul subiectului: Transportul galatean,ce influente va avea noul primar ? 94100

Dupa cum se stie in turul 2 pe 15 iunie batalia se da intre Andrei Lisinschi (PD-L) si Dumitru Nicolae (PSD), ce influente va avea noul primar, fiind Andrei Lisinschi? Ce reforme credeti ca ar baga in transport?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 02 Iun 2008 21:59:55    Titlul subiectului: 94103

Indiferent de primar banuiesc ca la conducerea Transurb-ului se va instala un alt membru, apartinand formatiunii politice victorioase. Campania P.C.-ului a fost un esec la Galati. Reclamele de pe DAB-uri, cu chipurile celor doi candidati ai P.C.-ului au fost scoase si s-a revenit la reclamele pentru agentia Donaldo.
Desigur, exista acea rivalitate intre formatiunile politice care genereaza de cele mai multe ori modificari in structura institutiilor atunci cand sefii sunt schimbati. Desigur, si organizarea acestor institutii se va schimba fiindca, din orgoliu, de cele mai multe ori ceea ce a facut inaintasul nu convine predecesorului.
In cazul Transurb-ului, nu stiu cine se va instala la sefie. Personal, d-na Totolici a facut treaba excelenta pana in prezent, s-a luptat cu "balaurii puturosi" din primarie si C.L. pentru a achizitiona mijloace de transport si a organiza transportul galatean. Din pacate, din cauza "hapsanilor" privati care se agita la bordurile maxi-taxi-urilor, cea de-a doua incercare s-a dovedit partial reusita... Ar fi pacat ca dumneaei sa nu culeaga laurii achizitiei noilor mijloace de transport. Au fost ani in care transportul urban a mers in deriva, au fost ani in care nu s-a achizitionat nimic semnificativ. Iata, ca dupa o perioada neagra, la Transurb incep sa se arate zorii.
Ma indoiesc ca noul primar va acorda o atentie deosebita transportului public. Am vazut principalele obiective de pe fluturasii distribuiti prin oras: nu era nimic scris acolo despre transportul in comun, nici despre haosul urban. Este posibil ca, in cazul in care d-na Totolici va fi schimbata din functia pe care o ocupa in prezent, Transurb-ul sa intre intr-un nou con de umbra. Vor fi noile achizitii si atat... Insa atat nu este suficient. Si mai am o teama, sper insa sa nu se adevereasca niciodata: daca Transurb-ul nu va fi mentinut pe linia de plutire, este posibil ca in timp sa se prabuseasca in favoarea transportului privat. Am mai vazut un caz similar care a dus la dizolvarea unei regii autonome de transport...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 20 Iun 2008 23:09:50    Titlul subiectului: 94850

Desigur, campania electorala s-a incheiat insa urmeaza repercursiunile; ca si cum n-ar fi fost suficienta lalaiala dintre Transurb, primarie si C.L. vis-a-vis de achizitia noilor mijloace de transport, iata un fragment de articol preluat din cotidianul galatean "Viata Libera", care ne relateaza despre noile masuri pe care primarul le va lua la inceput de nou mandat fata de principalul operator de transport in comun. In loc de prolog...

"CANDIDAȚII UMBLĂ PE AUTOBUZE

Primarul Dumitru Nicolae a anunțat că va amenda zilnic Transurbul pentru că a făcut afișaj electoral pe autobuze. Primarul admite că firmele care fac publicitate pentru candidați "au strecurat" acest fel de reclamă prin contractele pe care le au cu societatea de transport în comun, care permit ca în loc de reclame la bunuri să apară fețe de politicieni, însă crede că, dacă nu ar proceda mai dur, se va înmulți acest gen de reclamă. Anterior, liderul Partidului Alternativa Ecologistă, Ion Ștefan, ceruse demisia directoarei Transurb, pentru același lucru și a solicitat primarului măsuri împotriva afișajului nelegal. Potrivit primarului, dna Genica Totolici este în concediu; nici noi nu am putut stabili o legătură telefonică cu dumneaei.
Dispoziția conform căreia va acționa primarul este dată tot de dumnealui: nr. 3814, din 24 aprilie, și se bazează pe prevederile Legii alegerilor locale. Făcute însă parcă pentru a fi interpretată în fel și chip, căci, după modelul Legii, și dispoziția prevede, la articolul 2, că afișajul electoral se poate face și în afara panourilor electorale, "numai cu acordul proprietarilor, administratorilor sau după caz, al deținătorilor". Or, Primăria este proprietară a autobuzelor, Transurb este administrator, iar firmele de publicitate, deținătoare ale spațiului închiriat pe flancurile autobuzelor…
Primarul a avertizat însă și firmele de maxi‑taxi care permit publicitate electorală pe microbuzele lor că va trebui să ajungă la mâna Primăriei pentru autorizare. În cazul acesta, Primăria are pretenție la un procent din banii pe care firmele le iau pentru publicitatea respectiva. Dar dacă oamenii vor spune că nu au luat bani?
"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie 28 Oct 2009 10:06:48    Titlul subiectului: 119077

E din nou campanie electorala... si prin urmare, din nou orasul se umple de afise cu candidati, incep sa se faca mici lucrari - de ochii lumii, in special ai celor naivi - si sa se promita "marea cu sarea"... In fine, iata ca "posterele" din seria "Vreau sa fiu presedinte" au inceput sa fie afisate si pe autobuzele Transurb-ului. In poza de mai jos puteti observa Cobra cu numarul de parc WKC promovand reclama candidatului din partea PSD-PC.
Din motive obiective, am postat fotografia de mai jos si in cadrul Cafenelei Tramclub.



IMG_3055.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  292.47 kb
 Vizualizat:  de 30649 ori

IMG_3055.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 28 Oct 2009 10:27:25    Titlul subiectului: 119080

Politica murdareste totul, din pacate nu au scapat nici mijloacele de transport in comun. Intrebarea mea este daca regia de transport din Galati castiga ceva de pe urma acestei "poluari vizuale" (a se citi afise) ? Sunt tarife identice ca in cazul unor reclame obisnuite, sau tarife speciale ?
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul GALAȚI Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community