Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Statiile mijloacelor din transport ale Transurb Galati
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul GALAȚI
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 08 Ian 2010 15:29:45    Titlul subiectului: 122075

Ultima statie pe care o vizam pe retur, pe segmentul stabilit, este cea intitulata "Liceul de Arta". Dupa cum ne precizeaza nomenclatura, in zona statiei se afla Liceul Dimitrie Cuklin pentru... artistii mici si mari. Statia este prevazuta cu refugiu pentru calatori, telefon public si punct de distributie al biletelor (cativa metri mai jos de zona inferioara a statiei). Atat la orele de varf cat si intre acestea se inregistreaza flux mare de calatori. Microbuzele private au statie la cativa metri distanta de zona inferioara a acestei opriri. Daca nu s-ar fi respectat aceste doua statii, la orele de varf s-ar putea crea ambuteiaje.
In trecut, pentru o perioada de timp, statia a fost intitulata "6 Martie". Din cate imi amintesc, se afla cu cativa metri mai jos de pozitia actuala, mutarea ei fiind determinata de stabilirea statiei speciale pentru microbuze. Din nou, panoul indicator de statie nu informeaza asupra nomenclaturii...



IMG_0899.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  278.1 kb
 Vizualizat:  de 19550 ori

IMG_0899.JPG



SP_A4804.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  344.87 kb
 Vizualizat:  de 19550 ori

SP_A4804.jpg



IMG_0901.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  279.3 kb
 Vizualizat:  de 19550 ori

IMG_0901.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 31 Ian 2010 13:23:06    Titlul subiectului: 122960

Sa vedem si cateva detalii privitoare la capatul traseului 23 din zona hypermarket-ului REAL; pentru inceput, capatul de linie. Dupa cum aminteam, intoarcerea mijloacelor de transport care ruleaza pe acest traseu se face prin cateva menvre consecutive (inainte-inapoi) datorita locului destul de ingust si totodata destul de prost ales: langa intersectia dintre parcari unde este mereu flux foarte mare de masini.
Foto 1: capat de linie ad-hoc; midibuzele si microbuzele intorc intre cele doua intersectii, asta datorita faptului ca s-a interzis rularea prin fata hypermarket-ului si stationarea la marginea parcarii din fata acestuia.



IMG_1222 - Capat de linie 23.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  213.52 kb
 Vizualizat:  de 19478 ori

IMG_1222 - Capat de linie 23.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 31 Ian 2010 13:26:46    Titlul subiectului: 122961

Prima statie se afla la... aproximativ 10 metri de capatul de linie. Este practic statia in care coboara calatorii (care inainte coborau langa intrarea in REAL) si totodata urca cei care si-au facut cumparaturile la REAL. Statia se afla practic in parcarea K1 a hypermarket-ului, eliberata tocmai pentru acest scop.
De mentionat ca la REAL, pe langa traseul 23, apartinand Transurb-ului isi mai are capat si traseul privat 62 (maxi-taxi: REAL - Piata Centrala).



IMG_1220 - Statie REAL.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  187.86 kb
 Vizualizat:  de 19496 ori

IMG_1220 - Statie REAL.JPG



IMG_1223 - Statie REAL.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  197.59 kb
 Vizualizat:  de 19496 ori

IMG_1223 - Statie REAL.JPG



Statie REAL - panou indicator.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  83.39 kb
 Vizualizat:  de 19496 ori

Statie REAL - panou indicator.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 31 Ian 2010 13:40:27    Titlul subiectului: 122963

Si fiindca tot suntem in zona, sa vedem si statia de la universitatea Danubius; aici nu avem bancute de asteptare, refugiu pentru calatori sau punct pentru achizitionarea biletelor de calatorie. Exista insa un telefon public, aflat la iesirea din Universitate. Drumul este destul de ingust, trotuar exista mai mult cu... numele, daca asa putem intitula limba de pamant de cca 60 centimetri dintre gardul Universitatii si drumul strabatut de autoturisme. Oprirea se face chiar la accesul in curtea Universitatii. Nu am remarcat nici macar panou de statie, probabil va fi amplasat in viitorul apropiat. De celalta parte a drumului, la marginea parcarii pentru studenti si cadre didactice se afla statia de tur, intitulata tot Danubius. Nici aici nu avem refugiu pentru calatori sau bancute de asteptare (ce-i drept, aici absenta lor se justifica intrucat avem statie de coborare). Sa vedem si cateva poze (cam greu de identificat de catre necunoscatori datorita lipsei panourilor de statie):


IMG_1225 - Statie Danubius.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  210.86 kb
 Vizualizat:  de 19498 ori

IMG_1225 - Statie Danubius.JPG



IMG_1226 - Statie Danubius.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  200.37 kb
 Vizualizat:  de 19498 ori

IMG_1226 - Statie Danubius.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Mar 16 Mar 2010 14:51:21    Titlul subiectului: 124663

Dupa mai multe discutii privitoare la amplasarea statiei de capat de linie din zona garii C.F.R. s-a ajuns la un acord: mijloacele de transport in comun au voie sa opreasca in fata garii cat sa ia calatorii iar soferii sa-si semneze foaia de traseu. In alta ordine de idei, punctul de distributie al biletelor s-a mutat cu aproximativ 100 de metri, din vechea locatie (fosta bucla de intoarcere a autobuzelor) langa sediul garii.
In momentul de fata, situatia se prezinta in felul urmator:
-soferii incheie cursa in vechea locatie unde se odihnesc si asteapta intrarea intr-o noua cursa. In acest loc coboara toti calatorii. De aici, prima oprire este in dreptul garii, unde soferii isi semneaza foaia de drum, timp in care calatorii urca in mijloacele de transport. Intrucat vechiul punct de vanzare bilete nu-si mai avea nici un rost potrivit noii organizari, a fost mutat in locatia amintita.



1.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  285.42 kb
 Vizualizat:  de 19380 ori

1.JPG



2.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  240.59 kb
 Vizualizat:  de 19380 ori

2.JPG



3.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  186.81 kb
 Vizualizat:  de 19380 ori

3.JPG



4.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  162.32 kb
 Vizualizat:  de 19380 ori

4.JPG



_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 18 Apr 2010 10:05:35    Titlul subiectului: 125968

Ar fi ceva observatii, destul de pertinente, privitoare la statiile mijloacelor de transport in comun. Sa zicem un fel de concluzie a ceea ce am vazut pana acum prin oras...
-unele panouri de statie nu prezinta numele statiilor respective, alte statii nu au nici un nume. Ar fi fost corect ca pe toate panourile (in special pe cele noi) sa fie trecut atat numele statiei cat si traseele care opresc in statia respectiva.
-la capetele de linie ar fi fost utila amplasarea ordonata a graficelor de traseu cu perioada de functionare. In unele cazuri exista aceste grafice.
Sper ca si Galatiul sa se miste in directia buna, de promovare a mijloacelor de transport in comun. Mi-ar place sa aud ca Primaria si C.L.-ul vor sprijini Transurb-ul si vor dota toate statiile cu panouri electronice informative care sa anunte peste cat timp vine traseul x si peste cat timp traseul y precum si cu harti ale liniilor de transport. Doua masuri care ar insemna, in ceea ce priveste organizarea si orientarea calatorilor, doua succese. Ar fi frumos sa vedem astfel de... minuni. Peste cat timp mai facem si noi o... invartitura de roata spre civilizatia din vest?

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 07 Mai 2010 22:08:59    Titlul subiectului: 126722

Dupa cum au sesizat deja colegii nostri, BaditaStefanGalati si deprodio, au aparut deja in oras noile indicatoare de statii. O observatie: s-au pastrat statiile auxiliare pentru microbuzele private, la fel si opririle comune.
Sa vedem cateva exemple:

foto 1: panoul indicator de la Agentia C.F.R. Dupa cum se poate observa, panoul este mai mic si poate... mai modern. Pana in prezent Transurb-ul pastrase formatul dreptunghiular existent din cele mai vechi timpuri. Acum avem o prezentare inedita, "cocheta". Sa speram ca nu vor rugini prea repede. Informatiile prezente sunt corelate la noua organizare publica, in alta ordine de idei, a disparut traseul 21 si a aparut traseul 16 in ceea ce priveste Transurb-ul. De asemenea, s-au introdus si liniile 101 si 103 (considerate auxiliare) precum si pentru regimul privat, numerele traseelor supravietuitoare.

foto 2: panoul indicator din Ada Marinescu. Ciudat ca nu s-a trecut aici si traseul 31. Ma bucur insa ca statia a primit pana la urma o denumire oficiala.

foto 3: statie doar pentru maxi-taxi. Se afla la mai putin de 50 de metri de intersectia strazilor Brailei si Otelarilor. Inainte ajungeam aici direct de pe strada Brailei. De luni, ca sa ajungem in aceasta locatie cu maxi-taxi ne vom invarti mai intai prin cartierul Micro 21, pe drumul de centura...



Indicator 1 (07.05.2010).JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  142.53 kb
 Vizualizat:  de 19240 ori

Indicator 1 (07.05.2010).JPG



Indicator 2 (07.05.2010).JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  135.95 kb
 Vizualizat:  de 19240 ori

Indicator 2 (07.05.2010).JPG



Indicator 3 (07.05.2010).JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  143.51 kb
 Vizualizat:  de 19240 ori

Indicator 3 (07.05.2010).JPG



_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 09 Mai 2010 10:36:33    Titlul subiectului: 126760

Un alt aspect pe care l-am observat astazi... Iata ca se tine cont de devierile temporare, mai precis, pe noua placuta postata in statia de la Albatros nu sunt trecute traseele modificate din cauza lucarilor ISPA: 12, 15 respectiv nou-intratul 16. Cu toate acestea - desi presa nu a publicat deocamdata nimic - va informez ca traseul 16 va avea capat de linie temporar la Albatros. Dupa terminarea lucrarilor ISPA (peste ani si ani...) traseul va fi mutat impreuna cu 12 si 15 in Piata Mare.


IMG_0255.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  103.92 kb
 Vizualizat:  de 19214 ori

IMG_0255.JPG



_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
BaditaStefanGalati



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 25/Mar/2024
Mesaje: 661
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 09 Mai 2010 16:19:16    Titlul subiectului: 126771

La Cinema Dacia figureaza doar traseul 10, fara 23. Am sesizat la Transurb. Va rog sa mai postati pe forum greseli pe placute ca sa le corectam acum cu ajutorul celor din Transurb.
_________________
https://linktr.ee/rsbadita (totul într-un singur loc)
MIE-MI PASĂ DE GALAȚI! VOUĂ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 09 Mai 2010 19:25:09    Titlul subiectului: 126782

Se pare ca placutele noi sunt in special pentru autobuzele, troleibuzele si microbuzele urbane... Tramvaiele nu au primit inca panouri indicatoare noi. Un exemplu tipic este cel de la Sala Sporturilor, prezentat in fotografia de mai jos... Probabil ca in viitorul apropiat - sau dupa ce mai avanseaza lucrarile ISPA si se mai deschid ceva linii de tramvai - vor fi inlocuite si aceste panouri cu unele similare cu cele deja amplasate in statiile celorlalte mijloace de transport...


IMG_0272.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  262.86 kb
 Vizualizat:  de 19178 ori

IMG_0272.JPG



_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie 12 Mai 2010 12:09:12    Titlul subiectului: 126928

In zona Garii C.F.R. sunt panouri din vechea generatie care trebuiesc schimbate. Daca privim la panoul postat in penultima statie (corespunzatoare autogarii) ne amintim de vremurile cand circula traseul 21... Bine, acesta nu lipseste de multa vreme insa pe retur, plecand din Gara, poti astepta linia 21 (mai ales daca nu esti la curent cu noul regim urban) mult si bine.

Inca un aspect ce trebuie mentionat... S-au dat jos indicatoarele de statie pentru traseul 29 de pe strada Dogariei. Pe stalpii care anuntau statiile de la Autogara cat si urmatoarele opriri nu mai sunt placutele vechi. Acum, fie ca au fost scoase pentru a fi schimbate, fie ca au fost furate... Fie ca se intentioneaza mici modificari... Vom vedea.

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
deprodio



Data înscrierii: 08/Iun/2007
Ultima vizita: 19/Apr/2024
Mesaje: 824
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie 12 Mai 2010 21:38:12    Titlul subiectului: 126952

Pe Str.Dogariei sunt indicatoare noi si s-au facut mici modificari cu privire la amplasarea statiilor.O greseala se afla pe noul indicator de la Gara C.F.R. si anume ca au trecut si traseul 21,precum in Micro 19 la capat pe indicatorul situat pe primul peron scrie 17,101,102.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie 12 Mai 2010 22:18:12    Titlul subiectului: 126956

Eu am fost astazi dimineata pe strada Dogariei, pe portiunea cuprinsa intre intersectia cu strada Ana Ipatescu si pana mai sus de autobaza celor de la Dumony (fosta fabrica de biscuiti Dunareana). Nu am vazut nici un indicator desi in acea zona ar fi trebuit sa fie patru: doua la autogara si doua in vecinatatea autobazei. Din pacate am ratat cursa cu autobuzul care deservea linia 29 si nu stiu unde sunt amplasate noile statii. Poate explica cineva.
_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
peisaj_urban



Data înscrierii: 03/Feb/2009
Ultima vizita: 23/Aug/2011
Mesaje: 166
Locație: Galati

MesajTrimis: Joi 13 Mai 2010 22:40:58    Titlul subiectului: 127012

Ar trebui ca pe 1 iunie sa soseasca autobuzele. Ramane sa vedem daca se adevereste ce mi-a spus cineva din cadrul Transurb.
Parerea mea ca o investitie mai profitabila chiar si decat cele 30 de autobuze ar fi ... dotarea tuturor mijloacelor Transurb cu GPS iar in fiecare statie sa fie tabele electronice. Ca sa-mi sustin ideea, am atasat si o poza. Trebuie sa va uitati cu atentie .



Imagine0225.jpg
 Descriere:
ORA??
 Mărime fișier:  349.46 kb
 Vizualizat:  de 19119 ori

Imagine0225.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BaditaStefanGalati



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 25/Mar/2024
Mesaje: 661
Locație: Galati

MesajTrimis: Joi 13 Mai 2010 23:05:25    Titlul subiectului: 127014

Am propus si eu demult treaba cu tabele electronice, dar ce rost are sa pui intr-un oras necivilizat asemenea minunatii? Sa le strice golanii? Si in plus, daca pe o tabla electronica scrie TRASEUL 9 soseste peste 2 minute si el sta de 3 ori la semafor pe Brailei ..... sa fim seriosi, deja soseste peste 5 minute!
_________________
https://linktr.ee/rsbadita (totul într-un singur loc)
MIE-MI PASĂ DE GALAȚI! VOUĂ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 19/Apr/2024
Mesaje: 9880
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 14 Mai 2010 08:02:51    Titlul subiectului: 127016

Exista politie, exista jandarmi. Daca tot timpul spunem ca ce rost are sa revenim la normalitate, cum ar fi instalarea acestor sisteme, vom ramane o tara primitiva multi ani de acum in colo. Eu sunt pentru instalarea acestor sisteme, si pentru educarea oamenilor.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
peisaj_urban



Data înscrierii: 03/Feb/2009
Ultima vizita: 23/Aug/2011
Mesaje: 166
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 14 Mai 2010 08:38:14    Titlul subiectului: 127018

BaditaStefanGalati a scris:
Am propus si eu demult treaba cu tabele electronice, dar ce rost are sa pui intr-un oras necivilizat asemenea minunatii? Sa le strice golanii
Cate lucruri ai propus tu Stefan si cate s-au realizat? Tabelele alea se pun la o anumita inaltime. Nu cred ca oamenii din Galati sunt chiar asa huligani. Eu cred ca ne-am schimbat foarte mult in bine in ultimii 10 ani. Singurul lucru negativ e ca ne-am obisnuit cu dubele dar nu e o problema pentru ca incet, incet le vom uita. Cat despre perioada de timp , autobuzul nu poate avea intarzieri mai mari de 1 minut 2 mai ales daca are o frecventa mare. De ce in Cluj sau Timisoara se poate, sunt si acolo semafoare si la noi nu s-ar putea?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BaditaStefanGalati



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 25/Mar/2024
Mesaje: 661
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm 15 Mai 2010 22:03:59    Titlul subiectului: 127111

O noua statie este vis-a-vis de benzinaria de pe Strada Frunzei, pentru tramvaie. Se opreste si la semafor acum.
_________________
https://linktr.ee/rsbadita (totul într-un singur loc)
MIE-MI PASĂ DE GALAȚI! VOUĂ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm 15 Mai 2010 22:07:05    Titlul subiectului: 127112

Remarc totusi o anomalie... la traseul 29. In aproximativ 400 de metri are 3 statii! Este vorba de Cimitirul Catusa, Gradinitia Prichindel si Asa Marinescu. Cam multe statii pentru o distanta asa scurta...
_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
BaditaStefanGalati



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 25/Mar/2024
Mesaje: 661
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm 15 Mai 2010 22:08:42    Titlul subiectului: 127113

Propun anularea celei de la Gradinita Princhindel.
_________________
https://linktr.ee/rsbadita (totul într-un singur loc)
MIE-MI PASĂ DE GALAȚI! VOUĂ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm 15 Mai 2010 22:13:00    Titlul subiectului: 127115

Intr-un fel, statia aia de la Gradinita Prichindel se potriveste ca nuca in perete. Nu am avut ocazia sa vad daca autobuzele o respecta. Microbuzele da. Gasesc si eu logic ca statia de la Prichindel sa fie desfiintata pentru traseul 29... sau macar sa devina facultativa.

In plus, la noua configuratie a traseului 29, respectand toate statiile, nu prea ne incadram in timpul alocat pe tura. Exceptand statiile care s-au adaugat pe tur, pe drumul de centura din Micro 21, mai avem combinatia din zona portuara, unde 29 a fost "deviat" prin fata spitalului C.F.R. Acum masinile care deservesc acest traseu pleaca pe strada Dogariei, trec pe la spital si ajung in gara pe strada Ana Ipatescu (ceva mai jos de autogara Dumitru).

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 18 Iun 2010 10:51:21    Titlul subiectului: 128571

Sa vedem acum statiile tipice traseului 16. Prima statie, pe tur, este cea din vecinatatea pietei din Tiglina I. Asa se si intituleaza - Piata Tiglina I - si se afla la cativa metri mai jos de locul amintit. Nu este o statie dotata cu bancute de asteptare, refugiu pentru calatori sau telefoane publice. Nici masinile care deservesc acest traseu nu au "intrandul" lor, in plus, pe trotuare, asteptarea este stanjenita de autoturisme parcate neregulamentar.
La anumite ore, statia are flux mediu de calatori - aici coboara cei care din Centru doresc s-ajunga in Tiglina precum tot aici urca pietarii care locuiesc "peste Dunare" (adica la Zaclau).



Statie Piata Tiglina 1 (a).JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  284.81 kb
 Vizualizat:  de 18836 ori

Statie Piata Tiglina 1 (a).JPG



Statie Piata Tiglina I (b).JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  283.14 kb
 Vizualizat:  de 18836 ori

Statie Piata Tiglina I (b).JPG



Statie Piata Tiglina I (panou indicator).JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  230.84 kb
 Vizualizat:  de 18836 ori

Statie Piata Tiglina I (panou indicator).JPG



_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 18 Iun 2010 10:56:31    Titlul subiectului: 128572

Vis-a-vis de statia prezentata anterior se afla prima oprire de pe retur, purtand tot denumirea pietei din cartier. Sunt bancute de asteptare (ca de altfel pe o portiune insemnata din umbroasa strada Saturn) dar nu exista refugiu pentru calatori sau telefoane publice. Oprirea se face tot... pe prima banda de circulatie, aici, ce-i drept, nu se poate face refugiu atat din cauza parcarii pentru masini cat si din cauza trotuarului tot mai ingust.
Flux de calatori mediu, in special la orele pietei, cand vin sau pleaca cei ce locuiesc in Zaclau precum si-n satele si comunele de peste Dunare.



Statie Piata Tiglina I (retur).JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  310.72 kb
 Vizualizat:  de 18834 ori

Statie Piata Tiglina I (retur).JPG



Statie Piata Tiglina I panou indicator (retur).JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  263.31 kb
 Vizualizat:  de 18834 ori

Statie Piata Tiglina I panou indicator (retur).JPG



_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 18 Iun 2010 11:04:27    Titlul subiectului: 128573

Si, in cele din urma, ajungem la capatul traseului 16: Trecere Bac. Pe vremuri, autobuzul cobora pana in dreptul cabinei de vanzare a biletelor pentru bac (oprea chiar in fata bacurilor). Acum, acel loc si-a modificat atat forma cat si scopul (parcari, cabine, chioscuri - care ar stanjeni manevrarea autobuzului) si prin urmare statia a fost amplasata "in amonte", pe strada ce urca spre rondoul din dreptul Gradinii Botanice.
Nici aici nu exista refugiu pentru calatori bancute de asteptare, ce-i drept nici n-ar prea avea rost intrucat mersul autobuzelor pe traseul 16 este perfect corelat cu orele de plecare si sosire ale celor doua bacuri.



Statie capat Trecere Bac (a).JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  228.99 kb
 Vizualizat:  de 18833 ori

Statie capat Trecere Bac (a).JPG



Statie capat Trecere Bac (b).JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  205.78 kb
 Vizualizat:  de 18833 ori

Statie capat Trecere Bac (b).JPG



Statie capat Trece Bac - panou indicator.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  158.6 kb
 Vizualizat:  de 18833 ori

Statie capat Trece Bac - panou indicator.JPG



_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie 23 Iun 2010 09:40:56    Titlul subiectului: 128814

Un lucru oarecum nefiresc: traseele de autobuz 29 si 31 au statii diferite pe portiunea de aproximativ 2oo de metri dintre intersectia strazilor Brailei cu Otelarilor si intersectia strazilor Brailei cu Dunarea (centura). Mai precis, intr-o postare anterioara aminteam de o ingramadeala de statii in aceasta zona (oprire la Gradinita Prichindel, oprire peste alti cativa metri, in Ada Marinescu, si oprire pe colt, la Cimitirul Catusa) insa lucrurile s-au cristalizat: 29 opreste in Ada Marinescu si apoi la Catusa, pe cand 31 opreste la Gradinita Prichindel (Catusa nu este statie pentru 31, acesta coborand spre Barbosi). Desigur, modificarea nu stanjeneste prea mult calatorii, in mare parte si datorita traseului destul de complex al lui 29. Calatorii acestui traseu, pentru a urca intr-un 31, fie coboara in Ada Marinescu si merg pe jos pana la Gradinita Prichindel (se putea totusi statie comuna, nu?) fie raman in masina pana la capat de linie, in Micro 19, capat comun pentru ambele trasee. Zic eu ca mai elegant era ca sa fie o singura statie (cea de la Prichindel intrucat cea din Ada Marinescu e foarte aproape de intersectie) si nu doua...
_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul GALAȚI Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următoare
Pagina 5 din 8

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community