Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Campanie pentru folosirea transportului in comun

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Sheena



Data înscrierii: 22/Mar/2008
Ultima vizita: 09/Oct/2019
Mesaje: 281
Locație: Braila

MesajTrimis: Vin 26 Sep 2008 13:04:37    Titlul subiectului: Campanie pentru folosirea transportului in comun 98819

La cererea unor useri ca Ionescu de exemplu, m-am hotarat ca impreuna cu verisorul meu sa initiem o campanie pentru constientizarea folosirii transportului in comun.
Campania am lansat-o deja pe Youtube: http://www.youtube.com/watch?v=Vwf5hPjQuX4
Sper sa fie pe placul vostru. Astept laudele si criticile de rigoare.
(La sfarsitul clipului apare doar numele verisorului)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Vin 26 Sep 2008 14:36:12    Titlul subiectului: 98824

Hmm... dragut. Cel putin pt inceput. Totusi nu trebuie sa punem accentul numai pe RATB,multe orase din tara beneficiaza de transport in comun Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Vin 26 Sep 2008 14:51:32    Titlul subiectului: 98825

Bravo! Uite asa se incepe!
Acum: prima chestie: nu mai puneti poze cu vechituri. Nu atragi lumea cu poze cu lucruri care nu mai exista, precum DAC sau Saurer, sa predomine Citaro, De Simon, Irisbus si Ikarus. La fel si la tramvaie, puneti si cateva PPC-uri de pe linia 41. Atentie, lumea nu stie de DAC si Saurer cum stim noi, cu valoare sentimentala, etc.
Apoi problema programului este o problema de optimizare de alocare a resurselor. Deci faza cu la 2-3 minute PERMANENT e nefezabila fizic, mai pe romaneste, un basm! Asa ca sloganul ala ar trebui schimbat in ceva de gen: un orar bine gandit, bine facut, ceva de genul asta!
Succes si felicitari!

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Sheena



Data înscrierii: 22/Mar/2008
Ultima vizita: 09/Oct/2019
Mesaje: 281
Locație: Braila

MesajTrimis: Vin 26 Sep 2008 14:53:09    Titlul subiectului: 98826

Da. Majoritatea oraselor din tara beneficiaza de transport in comun. Dar asa a facut verisorul. Eu am fost doar cu ideea si el cu practica
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Vin 26 Sep 2008 15:15:36    Titlul subiectului: 98829

Bravo! Felicitari, cu cat mai mult feedback cu atit mai bine...
_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
zzz



Data înscrierii: 26/Aug/2007
Ultima vizita: 19/Apr/2024
Mesaje: 913
Locație: Bacau

MesajTrimis: Vin 26 Sep 2008 15:52:20    Titlul subiectului: 98831

Ok Facem campanie. Pe cine credeti ca o sa impresioneze? Eu nu cred ca am sa-l vad pe parlamentarul x care are masina la scara sau masina personala ca o sa vina cu autobuzul la service lasandu-si masina in garaj, sau pe smecherul cu masina bengoasa de sute de mii de euro folosind transportul in comun. Nu vreau sa fiu negativist dar stim cu totii cum e mentalitatea romaneasca si multi posesori de autovehicule or sa zica «De ce sa-mi las masina acasa in care pot sa stau relaxat la volan, unde nu trebuie sa miros transpiratia altuia etc etc si sa merg cu autobuzul pe care il astept in statie cu zecile de minute?»
Singurii care vor fi impresionati si se vor bucura vor fi tot pietonii care vor scapa de aglomeratie si de frica ca da un nebun peste tine chiar si pe trecerea de pietoni.
Lasand asta la o parte ma bucur ca s-a facut acest pas si sper sa aiba rezultate bune. As avea un sfat: de ce nu trimite-ti filmuletul si la posturile tv. O mediatizare cat mai mare si rezultate mai mari. Succes in continuare
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stefan_br



Data înscrierii: 04/Feb/2008
Ultima vizita: 01/Noi/2017
Mesaje: 1170
Locație: Braila

MesajTrimis: Vin 26 Sep 2008 16:20:17    Titlul subiectului: 98833

Felicitari Sheena si daca vrei sa faci un clip cu poze al transportului in comun as fi foarte fericit.Oricum felicitari si astfel de clipuri ar pute fi preluate de catre CNA.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sheena



Data înscrierii: 22/Mar/2008
Ultima vizita: 09/Oct/2019
Mesaje: 281
Locație: Braila

MesajTrimis: Vin 26 Sep 2008 20:27:11    Titlul subiectului: 98836

In primul rand doresc sa multumesc tuturor celor care ma incurajeaza si ma sustin. In al 2-lea rand vreau sa anunt ca voi continua campania cu astfel de filmulete, insa imi trebuie colaboratori. Eu nu stiu sa lucrez in movie maker asa ca aici m-a ajutat verisorul meu, insa obiceiul meu este ca sa dau sansa tuturor sa ma ajute, sa simta fiecare ca se implica si ca ajuta cu ceva, astfel incat fiecare sa aiba constiinta impacata. Eu am venit cu ideea, verisorul cu punerea in practica. De aceea l-am si lasat pe el sa isi scrie numele. Deci cine se ofera sa imi fie urmatorul colaborator? Eu vin cu ideea, felul in care va arata videoclipul si scrisul de pe videoclip, iar colaboratorul, cu crearea lui in Movie Maker sau in ce program se pricepe.
In ce priveste teleiziunile, nu cred ca ar dori asa repede sa il difuzeze, insa o sa caut totusi un post de televiziune dispus.
Si in urmatorul videoclip o sa tin cont de sfaturile voastre.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 19/Apr/2024
Mesaje: 9880
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 28 Sep 2008 12:43:01    Titlul subiectului: 98886

Ar trebui pus accent mai mult pe timpii de deplasare. In cazul transportului de suprafata din Bucuresti, piesa de rezistenta in orice campanie de promovare a transportului in comun este linia de tramvai separata de trafic 41. Pe lucrul asta ar trebui batut moneda, 30 de minute cu tramvaiul de la Piata Presei Libere in Drumul Taberei si o ora jumate cu masina.
De asemenea la metrou ar trebui evitate imaginile cu aglomeratia, este unul dintre motivele pentru care lumea fuge de transportul in comun.
Slide-urile ar trebui sa se deruleze mai incet, ca lumea sa citeasca scrisul, eventual de evitat folosirea scrisului alb, ci un font care sa sara in ochi.
In concluzie trebuie batut moneda pe avantajele transportului in comun+metrou (in cazul capitalei).

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community