Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Trolebuze in Arad, ar merge sau nu?
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul ARAD
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 1120
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar 04 Noi 2008 20:45:38    Titlul subiectului: 100577

Linia 20 de autobuz a circulat destul de des intr-un timp, pana la 3 autobuze in orele de varf. Asta era cand fabrica UTA mai functiona. In fine, o ruta de autobuz ce ar putea fi expolatata mai des ar putea fi 46, Pta Romana-SAnpaul, care pe modelul 39, s-ar putea transforma in 46b, cu ruta Pta Romana-L.Blaga-Marasesti-Calea Victoriei-UTA-Poetului-BAT. Raman insa la concluzia ca din moment ce nu avem nici macar o singura ruta de autobuz care sa circule regulat, troleibuzele raman o utopie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexandra2



Data înscrierii: 07/Iul/2007
Ultima vizita: 06/Mai/2015
Mesaje: 408
Locație: Viena (Austria)

MesajTrimis: Dum 09 Noi 2008 13:46:22    Titlul subiectului: 100812

Absolut nu! Iar cateva din motivele dupa care m-am format aceasta parere se afla deja postate pe pagina anterioara.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
o_serar



Data înscrierii: 19/Sep/2008
Ultima vizita: 01/Iun/2022
Mesaje: 174
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Mie 12 Noi 2008 00:09:17    Titlul subiectului: 100940

Uitati ce am gasit (de pe siteul ICIMului): http://www.icimsa.ro/700x464/podcaleferatapesteraulmures.jpg despre podul acesta este vorba? cumva liniile de pe mijloc au ecartament de 1000mm sau este mai ingust? mam gandit ca poate vor trece tramvaiele pe acolo... Laughing oricum daca da... atunci va fi restrictionat traficul tramvaielor in detrimentul CFR-ului
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
The_Kid



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 10/Iun/2022
Mesaje: 149

MesajTrimis: Mie 12 Noi 2008 00:46:47    Titlul subiectului: 100943

Contrasina aia are un ecartament mai mic de 1000mm si nu are nicio legatura cu o eventuala folosire a acesteia de catre tramvaie. Parerea mea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Plesh



Data înscrierii: 15/Oct/2008
Ultima vizita: 10/Aug/2009
Mesaje: 58
Locație: Arad

MesajTrimis: Mie 12 Noi 2008 01:07:46    Titlul subiectului: 100945

vezi ca poza nu e facuta in intregime, acolo exista doar linia CFR, cea care ti se pare tie ca e ecartament ingust, e dublaj(sau ceva de genu ii zice) se gasesc la poduri, viaducte...etc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Mie 12 Noi 2008 10:37:38    Titlul subiectului: 100956

Nu, e vb de podul rutier chiar de LANGA "Podul Rosu" (cum e cunoscut in Arad). Acel pod rutier a fost realizat pe vremea lui Ceasca, avand in proiect inclusiv spatii pe mijloc pt liniile de tramvai. Insa din lipsa de fonduri, si avand in vedere ca constructia lui a durat cam 15-20 de ani, s-a renuntat la liniile de tramvai. In momentul de fata podul nu cred ca ar mai face fata, neavand nici latimea necesara pentru a face loc si tramvaielor, deoarece tot traficul greu spre si dinspre Timisoara e deviat pe acolo. Poate dupa ce se va realiza centura completa impreuna cu podul nou de care se tot vorbeste de ani buni, se va mai elibera si acest pod, si atunci am putea vorbi de tramvaie. Mai repede de atat, ma indoiesc.


podul rosu.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  91.01 kb
 Vizualizat:  de 12182 ori

podul rosu.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
lucian81



Data înscrierii: 05/Mar/2009
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 26
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin 06 Mar 2009 21:35:29    Titlul subiectului: 107392

As veni si eu cu o parere,si anume ca nu cred ca ar mai fii loc si de un trolebuz in Arad,si asa avem un trafic aglomerat,orasul este mic,cred ca este suficient autobuzul si tramvaiul,la cum sunt parcate masinile in oras nu stiu pe unde ar mai circula si troleul.Si autobuzele au probleme pe unele strazi cum ar fii L. Blaga pt ca unii soferi nu stiu parca, sau parcheaza in curba strazii iar autobuzul este cam greu de manevrat,iar soferii nu se pot tine de program si intarzie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Plesh



Data înscrierii: 15/Oct/2008
Ultima vizita: 10/Aug/2009
Mesaje: 58
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin 06 Mar 2009 22:53:41    Titlul subiectului: 107402

S-a discutat mai demult despre problema asta, si s-a ajuns la concluzia ca nu ar fi indicat sa fie introduse trolebuze, dar..la ce spui tu, orasul nostru nu este deloc mic, Aradul este extins pe o suprafata foarte mare, avem zone rezidentiale imbinate cu sectoarele Astra I si II, zone industriale imbinate cu comerciale si rezidentiale, Aradul ocupa o suprafata foarte mare si pacat ca nimeni nu stie defapt cat de mare este centrul nostru->cetatea. Incearca sa masori extremitatile in Google Earth si ai sa-ti dai seama :wink
-Iata diferentele intre cateva orase: (distanta calculata intre extremitati)
Arad 12Km-la cei aproximativ 180 de mii de locuitori
Timisoara 13Km-la peste 300 de mii de locuitori
Oradea 9Km-peste 200 mii.loc.
Cluj 9.5 Km-peste 300 mii.loc.
Bucuresti 21Km (aprox) peste 2 milioane loc.

-Mentionez ca am calculat cu rigla din google earth printr-o linie dreapta de la cea mai mare extremitate la cealalta, iar orasul nostru, este destul de aerisit si rasfirat pe langa restul oraselor mari din "zona" si Bucuresti.

-Cetatea noastra are circumferinta de un Km, imaginati-va un cerc exact intre Uta si Gara...eu zic ca e destul de mare, si acel spatiu nu este folosit la nimic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
smilex



Data înscrierii: 27/Feb/2008
Ultima vizita: 11/Mai/2022
Mesaje: 84
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin 01 Mai 2009 23:38:11    Titlul subiectului: 110328

Troleibuzele sunt indiscutabil mai silentioase si ecologice. Oricine ar dori sa le vada in locul autobuzelor. Din punct de vedere financiar, este imposibil. O astfel de oportunitate ar exista, zic eu, poate peste vreo zece ani, cel putin. Problema este aceiasi si in ce priveste extinderea linilor de tramvai, dar cel putin aici exista o baza (experienta, depouri...).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul ARAD Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community