Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Telegondola Postavarul Express

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Transport pe cablu
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 17 Noi 2008 12:10:07    Titlul subiectului: Telegondola Postavarul Express 101216

Telegondola a fost lansata la sfarsitul anului 2005, fiind produsa de catre firma austriaca Doppelmayer. Traseul telegondolei este practic paralel cu cel al telecabinei Kanzel, singura deosebire este altitudinea mai scazuta a punctului terminus 1710 m. Diferenta de nivel intre punctul de plecare si punctul terminus este de 670 m, distanta dintre cele doua statii este de 2180 de metri.
Alte date tehnice:
Capacitate telegondola: 8 persoane
Capacitate transport pe ora: 1800 persoane
Numar total telegondole: 69
Viteza maxima: 6 m/s
Durata unei curse: 7 minute

Eu am prins telegondola in revizie, de altfel cabinele nu erau pe cablul de sustinere, cel mai probabil telegondola se va redeschide o data cu inceputul sezonului de iarna. In poza 1 se poate vedea statia de plecare a telegondolei precum si statia de plecare a telecabinei Kenzel (situate foarte aproape una de alta), in pozele 2-3 traseul telegondolei si in poza 4 statia terminus al telegondolei. Telegondola deserveste majoritatea partiilor de schi din statiune.



Postavaru, 16 noiembrie 029.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  73.59 kb
 Vizualizat:  de 16787 ori

Postavaru, 16 noiembrie 029.jpg



Postavaru, 16 noiembrie 027.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  66.59 kb
 Vizualizat:  de 16787 ori

Postavaru, 16 noiembrie 027.jpg



Postavaru, 16 noiembrie 083.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  67.94 kb
 Vizualizat:  de 16779 ori

Postavaru, 16 noiembrie 083.jpg



Postavaru, 16 noiembrie 086.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  51.19 kb
 Vizualizat:  de 16779 ori

Postavaru, 16 noiembrie 086.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile


Ultima modificare efectuată de către guest la Lun 23 Feb 2009 08:40:46, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 17 Noi 2008 13:36:48    Titlul subiectului: 101220

Tarifele la telegondola sunt similare cu cele de la telecabine.
Prezint in continuare cateva poze cu pilonii instalatiei si detalii ale acestora. Pilonii sunt practic idententici cu cei ai telegondolei de la Sinaia.
Poze cu telegondolele se pot gasi si pe site-ul AnaTeleferic http://www.anateleferic.ro/imagini-din-poiana-brasov.aspx

Alte informatii referitoare la telegondola se pot gasi aici: http://www.anateleferic.ro/telegondola-telecabina-teleschi-poiana-brasov.aspx
http://www.infotravelromania.com/stiriturism.php?anul=2005&lunadinan=11
http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/2005-11-24/poiana-brasov-telegondola-gata-pana-la-sarbatori.html



Postavaru, 16 noiembrie 037.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  85.58 kb
 Vizualizat:  de 16776 ori

Postavaru, 16 noiembrie 037.jpg



Postavaru, 16 noiembrie 080.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  71.28 kb
 Vizualizat:  de 16776 ori

Postavaru, 16 noiembrie 080.jpg



Postavaru, 16 noiembrie 039.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  71.49 kb
 Vizualizat:  de 16776 ori

Postavaru, 16 noiembrie 039.jpg



Postavaru, 16 noiembrie 082.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  52.36 kb
 Vizualizat:  de 16776 ori

Postavaru, 16 noiembrie 082.jpg



Postavaru, 16 noiembrie 085.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  93.76 kb
 Vizualizat:  de 16776 ori

Postavaru, 16 noiembrie 085.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 09 Feb 2009 11:07:13    Titlul subiectului: 105811

Telegondola Postavaru Expres se poate vedea in timp real aici. Camera web a fost amplasata in apropiere de capatul telegondolei dinspre varful Postavaru.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile


Ultima modificare efectuată de către guest la Lun 23 Mar 2009 13:50:45, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 23 Feb 2009 09:12:23    Titlul subiectului: 106587

Weekend-ul asta am ajuns iar in zona, ocazie cu care am vazut telegondolele la treaba (pozele 1-6). Telegondolele sunt aproape identice cu cele de la Sinaia-Cota 1400. In partea dreapta a telegondolei de-o parte si de alta a usii de acces in cabina sunt doua locasuri in care cei care urca pe partie isi pun schiurile, betele de schi sau placile de snow-bord (poza 2). Am facut si eu un drum dus intors cu telegondola sa vad cam cum este o calatorie cu acest mijloc de transport pe cablu. Nu am prins coada mare la case, erau deschise toate cele trei ghisee. Coada mai mare era la intrare, dar se avansa destul de repede. Dupa cateva minute am ajuns in zona de imbarcare. Telegondolele soseau la statia terminus, erau desprinse de pe cablu, si ghidate pe o sina, acestea depasind roata care invarte cablul tractor (poza 4). Pe aceasta sina telegondola avea o viteza redusa de aproximativ 3 km/ora (sa ma corectati daca ma insel), face turul statiei de imbarcare, ca un fel de U, timp in care turistii care stau la coada intai trebuie sa isi puna schiurile+betele de schi in locasurile mentionate, aflate de-o parte si de alta a usii de acces in telegondola, dupa care trebuie sa urce ordonat in cabina. Desi pare destul de complicat, este timp destul pentru ca 8 persoane (capacitatea unei telegondole) sa isi puna ustensilele in locasuri si apoi sa se urce in cabina. De asemenea sunt si angajati care ii mai ghideaza pe turisti. Totusi in caz de aglomeratie risca sa se faca "ambuteiaje" la imbarcarea in telegondole, mai ales ca majoritatea turistilor dadeau buzna sa ocupe locuri (asemanator cu situatiile din autobuze la capete de linie, cand acestea pleaca pe traseu, si la statia terminus este multa lume). Eu am asteptat cam a treia telegondola sa ma urc in ea, in celelalte doua turistii se grabeau sa se urce in ele, nemairespectandu-se ordinea cozii (asta e chestie tipic autohtona Laughing ). Daca ar cobori la fel de multi turisti cati ar urca ar fi ceva probleme la statia de imbarcare de la baza partiei. Cand telegondola ajunge in statia terminus de jos si trece pe sina, viteza incetineste, apoi se deschide usa, dupa ce turistii s-au imbarcat si telegondola a parcurs aproape in intregime "U-ul", usa de acces se inchide, telegondola revine pe cablul tractor (poza 5-telegondolele fac turul in sensul acelor de ceasornic), se simte cum accelereaza, dupa care calatoria pana sus este destul de lina. Totusi vantul se simte mai tare decat in cazul telecabinei, probabil si din cauza masei mai mici a telegondolelor, cand am coborat, balansul cabinei era destul de mare din cauza vantului care sufla dinspre lateral-stanga.
In poza 5 se poate vedea cum o telegondola soseste in punctul terminus (pe partea stanga) in timp ce alta telegondola pleaca pe traseu (in partea dreapta) in timp ce in poza 6 se poate vedea plecarea telegondolei de la statia terminus de sus.



Tura Postavaru, 21 februarie 00069.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  72.13 kb
 Vizualizat:  de 16456 ori

Tura Postavaru, 21 februarie 00069.JPG



Tura Postavaru, 21 februarie 00070.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  73.68 kb
 Vizualizat:  de 16456 ori

Tura Postavaru, 21 februarie 00070.JPG



Tura Postavaru, 21 februarie 00071.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  63.37 kb
 Vizualizat:  de 16456 ori

Tura Postavaru, 21 februarie 00071.JPG



Tura Postavaru, 21 februarie 00072.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  74.65 kb
 Vizualizat:  de 16456 ori

Tura Postavaru, 21 februarie 00072.JPG



Tura Postavaru, 21 februarie 00074.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  80.32 kb
 Vizualizat:  de 16456 ori

Tura Postavaru, 21 februarie 00074.JPG



Tura Postavaru, 21 februarie 00075.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  44.79 kb
 Vizualizat:  de 16456 ori

Tura Postavaru, 21 februarie 00075.JPG



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile


Ultima modificare efectuată guest la Lun 23 Feb 2009 09:47:10, modificat de 4 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 23 Feb 2009 09:39:14    Titlul subiectului: 106589

Calatoria cu telegondola este o experienta interesanta, daca nu este ceata, perspectiva este frumoasa. Preturile se pare ca sunt similare cu cele de la telescaunul din Predeal, astfel pentru o calatorie dus un adult plateste 17 RON, iar un copil sub 12 ani, 9 RON. O calatorie dus-intors costa 27 RON pentru un adult, iar un copil sub 12 ani plateste 15 RON (poza 1). Sistemul de acces este pe baza de tunicheti, foarte asemanator cu cele de la alte instalatii pe cablu de pe Valea Prahovei, prezentate aici. Accesul se face pe baza de cartele magnetice (pozele 2 si 3). Cartelele se pot achizitiona doar de la statia terminus de la baza partiei. De asemenea este indicat ferirea cartelelor de surse electromagnetice (cum ar fi telefon mobil) pentru a nu se demagnetiza.
Si aici exista sistemul cu puncte valorice pentru transportul pe cablu, care se pare ca este mai convenabil ca pret decat o cartela dus sau dus-intors. O calatorie cu telegondola valoreaza 8 puncte, la fel ca si o calatorie cu telecabina Capra Neagra, dar mai mult decat o calatorie cu telecabina Kanzel ! Cele mai ieftine sunt calatoriile cu teleschiurile (doua sau trei puncte-poza 1). Se pot achizitiona de la 10 pana la 240 de puncte valorice, cu care puteti face mai multe calatorii, sau cartele valabile pentru 2, 4 ore, o zi sau 10 zile. In concluzie telegondola reuseste sa faca fata fluxului ridicat de turisti, reusiid sa mai degreveze cele doua telecabine, si celelalte instalatii pe cablu (teleschiuri), reusind sa scada timpul de deplasare de la baza partiei pana sus, preturile insa un pic cam mari dupa parerea mea.



Tura Postavaru, 21 februarie 00073.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  57.85 kb
 Vizualizat:  de 16451 ori

Tura Postavaru, 21 februarie 00073.JPG



Scan09-02-22 20277.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  31.92 kb
 Vizualizat:  de 16451 ori

Scan09-02-22 20277.jpg



Scan09-02-22 2028.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  35.96 kb
 Vizualizat:  de 16451 ori

Scan09-02-22 2028.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Transport pe cablu Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community