Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Discutii generale despre parcul auto TCE SA (fostul RATP)

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul PRAHOVA
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
PREZIOSO



Data înscrierii: 02/Oct/2008
Ultima vizita: 03/Aug/2023
Mesaje: 149
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 19 Noi 2008 13:50:30    Titlul subiectului: Discutii generale despre parcul auto TCE SA (fostul RATP) 101304

Am vazut ca la Brasov s-au adus trolee second articulate,Volvo.Arata foarte bine.In Ploiesti la cate secole distanta se mai schimba parcul auto?Chiar si SH...ca de vehicule noi vad ca nu se aude mai nimic
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Mie 19 Noi 2008 14:21:25    Titlul subiectului: 101307

Pai nu aveti MAN noi FBW-uri aduse odata cu alea de la Brasov? BMC am mai vazut pe la voi pe-acolo... Deci pe rind
_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
George_Catalin



Data înscrierii: 29/Mai/2007
Ultima vizita: 01/Ian/2017
Mesaje: 382
Locație: Ploiesti (Vest); Bucuresti

MesajTrimis: Mie 19 Noi 2008 14:59:23    Titlul subiectului: 101314

Avem :

16 MAN SL 222 - aduse in 2000 prin primavara

apoi mai avem 2 loturi de MAN-uri SL 223 si 283 primele 20 cu afisaj verde si ultimile 15 cu afisaj rosu aduse prin 2003.

20 Isuzu din 1997.

1 Irisbuz Karosa hidramat ( singurul autobuz hidramat pe care il are RATP )

mai avem 50 de BMC-uri Probus 215.

plus 2 DAC/ROCAR 112 si vreo 50 de Ikarusuri articulate si scurte vreo 40% din ele pe GPL.

la capitolul autobuze stam foarte bine pe langa alte orase si as putea sa spun ca suntem printre primele orase din tara. La cererea Ploiestiului si la traseele pe care le avem sunt suficiente autobuzele mentionate mai sus.


Troleibuze , avem doar 2 trasee si 5 ROCAR E 312 din 1997 , alte 5 Berliet SH din 2000 ( mai merg cam un an doi ) si 15 FBW articulate SH aduse din 2007.

si cu tramvaiele prea bine pentru cele 2 linii care le mai avem , insa infrastructura lasa mult de dorit.

autobuzele existente sunt suficiente pentru Municipiul PLoiesti dat fiindca unele trasee "conventie" pentru Yazaki sunt de ceva vreme operate de particulari !!

In parcarea de la Combinatul Brazi intre orele 07:00-15:00 stau parcate Ikarusurile pe GPL ( se vad cu ochiul liber si din tren sau de pe centura de vest ) autobuze care nu se mai intorc goale in oras dupa ce duc muncitorii la schimbul I si apoi la pranz ducandu-se goale inapoi la combinat pentru a aduce muncitorii care ies de la schimbul I . Soferii cred ca se intorc si ei cu un autobuz in oras.

Schimburile II si III au numar mic de muncitori si fac fata cu cate un autobuz scurt pe fiecare cartier al orasului.

Autobuze nu ne mai trebuie! Troleibuze ar fi cazul numai daca s-ar extinde reteaua, iar daca se incepe casarea Berlieturilor si Rocarurilor, 10 troleibuze scurte ar fi suficiente, iar daca reteaua s-ar extinde abia atunci am putea vorbii de achzitii.

Parcul auto al Ploiestiului arata prea bine pe langa alte parcuri ale multor regii din tara unde vezi zeci de tipuri de autobuze in zeci de culori in orase, la Ploiesti toate is galbene cu exceptia troleelor si a catorva tramvaie. Practic acele orase din tara cu zeci de tipuri de autobuze si zeci de culori diferite seamana mai degraba cu miniautogari.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan



Data înscrierii: 14/Mai/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 681
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Lun 20 Apr 2009 18:14:44    Titlul subiectului: 109864

Vehicule de interventie RATP.
Ford-ul si tractorul NEW HOLLAND sunt achizitii noi ale RATP.



Picture 038.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  1.76 MB
 Vizualizat:  de 16620 ori

Picture 038.jpg



Picture 039.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  1.73 MB
 Vizualizat:  de 16620 ori

Picture 039.jpg



Picture 040.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  1.72 MB
 Vizualizat:  de 16620 ori

Picture 040.jpg



Picture 041.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  1.73 MB
 Vizualizat:  de 16620 ori

Picture 041.jpg



_________________
37 de ani de tramvai in Ploiesti! 1987-2024! La mai mare!
Avatar:vagon KT4DM 102.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PREZIOSO



Data înscrierii: 02/Oct/2008
Ultima vizita: 03/Aug/2023
Mesaje: 149
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 18 Oct 2009 16:43:24    Titlul subiectului: Stiri 118573

Un autobuz Irisbus cu nr. de IF circula in Ploiesti.
Are 3 usi, ultima fiind mai ingusta decat primele doua. E LF si are aer conditionat in salon.
N-am vazut locas pt.afisajul electronic al liniilor pe care va circula, avea clasica hartie/tablita in geam Twisted Evil
O parere personala: nu prea imi place.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
George_Catalin



Data înscrierii: 29/Mai/2007
Ultima vizita: 01/Ian/2017
Mesaje: 382
Locație: Ploiesti (Vest); Bucuresti

MesajTrimis: Dum 18 Oct 2009 20:32:12    Titlul subiectului: 118585

L-am prins si eu vineri pe traseul 1, usa a 3-a e mai ingusta e doar pentru o persoana, usa 1 si usa 2 sunt pentru 2 persoane. De la mijloc in spate e mai sus, mai inalta podeaua, in schimb cele 3 locuri din spate de langa usa 3 ofera confort sporit pentru cei care au de la 1,80 in sus Wink

Este hidramat, ceea ce mi-a si placu , este condus de un sofer de BMC si se conporta bine in trafic.

Are compostoare clasice, iar cand am mers eu in salon se asculta National Fm.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
George_Catalin



Data înscrierii: 29/Mai/2007
Ultima vizita: 01/Ian/2017
Mesaje: 382
Locație: Ploiesti (Vest); Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 23 Ian 2010 08:41:00    Titlul subiectului: 122612

A trecut campania electorala de mult si mult va mai trece pana vom vedea ceva noutati sau second-hand noutati la Ploiesti.

Pana atunci in garajul RATP PLOIESTI este activitate tot cu un RATP si anume RATP IASI are la RATP PLOIESTI autobuze Renault care se modernizeaza. Se scoate instalatia veche ( toate cele ) si se monteaza GPL pe Renaulturile aduse de la Iasi. Apoi sunt trimise inapoi in capitala Moldovei. Deocamdata sunt 3 autobuze la RATP care beneficiaza de aceasta lucrare. Nu stiu cine executa lucrarea dar sunt veniti oameni si de la Iasi, care la inceput erau cazati la un hotel.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PREZIOSO



Data înscrierii: 02/Oct/2008
Ultima vizita: 03/Aug/2023
Mesaje: 149
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 01 Sep 2010 16:15:40    Titlul subiectului: Troleibuzele Neoplan 132777

Ce se va intampla cu surplusul de troleibuze? Vor fi pe liniile 30, 104, 2 in curand?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
George_Catalin



Data înscrierii: 29/Mai/2007
Ultima vizita: 01/Ian/2017
Mesaje: 382
Locație: Ploiesti (Vest); Bucuresti

MesajTrimis: Mie 01 Sep 2010 16:27:13    Titlul subiectului: 132781

Deocamdata cu epsiodul NEOPLAN pe 44 si 202 se incheie pentru 2010 telenovela troleibuze in Ploiesti.

Berlieturile vor fi taiate (cel mai probabil in aceasta toamna).

Rocar-urile sunt trecute in conservare pana se va lua o decizie finala cu ele.

FBW-urile nu se vor vinde cum se tot vehiculeaza, momentan 2010 e incheiat pentru activitati cu troleibuze in acest oras, poate la anul ceva extinderii.

NEOPLAN - circula pe 44 de maine si 202 si ramane sa vada cum se comporta.

Din cand in cand prin rotatie va mai circula si cate 1-2 FBW-uri.

RATP-ul nu are timp acum pentru extinderi, anul asta cea mai ramas din el e ca si incheiat, acum is ocupatii cu traseele exterioare, incepe scoala se modifica graficele vine frigul etc...prioritate pentru Ploiesti este sa avem macar strazile pe care circula RATP-ul asfaltate corespunzator si refacerea liniilor de tramvai, nici vorba de extindere retea de troleibuz anul asta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
macelarul



Data înscrierii: 12/Sep/2012
Ultima vizita: 13/Sep/2012
Mesaje: 1

MesajTrimis: Mie 12 Sep 2012 17:53:38    Titlul subiectului: 158868

George_Catalin a scris:
Parcul auto al Ploiestiului arata prea bine pe langa alte parcuri ale multor regii din tara
Laughing Laughing Laughing

La ce arata prea bine parcul auto al Ploiestiului fata de altele ?? La rable poate... alte orase au zeci de tipuri de autobuze noi Very Happy

Si in 2008 era printre cele mai la pamant regii din tara la capitolul autobuze (cand ai scris tu)... Dar acum ca avem peste 30% poate aproape 40% din autobuze DAC-uri si mai ales Ikarus-uri vechi de aproape 40 de ani care circula pe aproape toate traseele din oras... ce sa mai zici, suntem ultimii din Romania. Mai sunt doar foarte putine orase care mai au cateva DAC-uri si Ikarus-uri. Si noi mai avem 60-65 in functiune din cate stiu (cele mai multe din tara) Evil or Very Mad

Pana si in judet suntem ultimii printre orasele mai mari care mai avem asemenea autobuze (Campina, Sinaia). La noi nu s-au mai cumparat autobuze de aproape 10 ani si nici nu prea am auzit sa aiba de gand sa se achizitioneze prea curand altele noi (si aici suntem cam singurul oras in care nu s-a achizitonat niciun autobuz atatia ani) Evil or Very Mad

Probabil ca la noi se asteapta sa dispara si ultima rabla din putinele ramase in celalalte orase din tara... ca sa ajungem in prim-plan cu ceva... si unii sunt multumiti de asta vad... Surprised Am vazut pe un forum oameni care cauta autobuze vechi prin tara sa mai circule cu ele ca la ei in orase nu mai au de ani buni. Si se pare ca doar in Ploiesti si in Targu Jiu au mai gasit. Pai mai trec cel putin vreo 20 ani poate pana cand o sa avem autobuze luxoase sa zicem gen Mercedes Conecto, Solaris Urbio, Man Lyon's City...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
virgilius



Data înscrierii: 21/Noi/2006
Ultima vizita: 18/Iun/2023
Mesaje: 316
Locație: Constanta

MesajTrimis: Lun 03 Dec 2012 09:10:47    Titlul subiectului: 160806

Deci practic, in acest sfarsit de an 2012, ce troleibuze mai circula prin Ploiesti si ce ganduri de viitor au oficialitatile ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan



Data înscrierii: 14/Mai/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 681
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Lun 03 Dec 2012 19:48:23    Titlul subiectului: 160824

Practic, si nu din acest an...ci de vreo 2 ani..circula doar trolee Neoplan.
_________________
37 de ani de tramvai in Ploiesti! 1987-2024! La mai mare!
Avatar:vagon KT4DM 102.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul PRAHOVA Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community