Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Masini parcate in statii sau pe traseele de transport
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Diverse (Bucuresti)
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mie 10 Oct 2007 10:35:47    Titlul subiectului: Masini parcate in statii sau pe traseele de transport 83579

In ultimul an am observat ca se respecta din ce in ce mai putin interdictia de a parca in statiile de transport in comun; de exemplu remarc aproape zilnic o multime de masini parcate in statia de la Gorjului, sensul spre centru. Chiar ieri nu mai era nici un loc liber, masinile acoperind toata statia.

Cine se ocupa (sau ar trebui sa se ocupe) de sanctionarea acestor indivizi? Politia? Politia rutiera? Politia Comunitara? vreun serviciu din RATB? vreo firma de ridicari masini?

A reusit cineva sa sesizeze un astfel de serviciu si sa obtina ceva concret?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 21 Noi 2008 09:23:53    Titlul subiectului: 101412

Cu multa satisfactie am observat alaltaieri niste vehicule de interventie ale Primariei Sectorului 6 care ridicau masinile parcate ilegal in statia RATB Rasaritului; pe langa cele doua camioane-trailer era si un echipaj de la Politia Comunitara care probabil se ocupa de aspectele legale.

Primaria Sectorului 6 are sapte astfel de utilaje de ridicat masini, sper sa le foloseasca cat mai cu spor in statii si de asemenea sper sa nu fie doar o manevra cu caracter electoral (totusi, putin probabil) si sa continue si in viitor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 21 Noi 2008 18:35:56    Titlul subiectului: 101453

Primăria sectorului 6 nu are niciun utilaj... ele sunt ale unei firme private cu care primăria a încheiat un contract.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 28 Noi 2008 09:03:02    Titlul subiectului: 101798

Si la Mihai Eminescu au venit utilajele sa ridice masinile parcate aiurea, inclusiv cele parcate in statiile RATB. Cateva ore a fost chiar lejer, dupa care soferii iar parcau pe unde apucau. Desi vin cate 3-4 utilaje o data la 2-3 zile (uneori chiar zilnic) sa ridice masinile, nu s-a observat o ameliorare semnificativa. Marea problema in zona o reprezinta supermarketurile (MegaImage, Gemini), care genereaza un flux mare de masini, ce parcheaza pe unde apuca, cu precadere in zona statiei RATB (79, 86, 133, 135 sens spre Foisorul de Foc).
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Sâm 13 Dec 2008 11:31:05    Titlul subiectului: 102477

In multe locuri din sectorul 6, inclusiv in mute statii RATB, au aparut aceste semne care avertizeaza despre ridicarea masinilor parcate ilegal.

In rest campania pare a fi functionat, zilele astea statiile fiind mai "aerisite", lipsind masinile parcate aiurea.



2.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  112.71 kb
 Vizualizat:  de 32999 ori

2.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
bgg



Data înscrierii: 05/Dec/2007
Ultima vizita: 09/Aug/2019
Mesaje: 4
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 13 Dec 2008 15:32:06    Titlul subiectului: 102482

Acum vreo cateva zile la terminalul de la Sf. Vineri un politist oprea pe toti cei care incercau sa fenteze semaforul pentru a face dreapta si o luam direct prin statia de autobuz(accesul fiind interzis). Ma asteptam sa dea si ceva amenzi, dar fiind asa de multe masini, ca sa nu blocheze terminalul, a ales sa ii mustreze doar verbal.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 20 Ian 2009 08:12:39    Titlul subiectului: 104605

Mai nou statiile RATB au ajuns parcare "acoperita" pentru unii soferi care isi bat joc de lege si de toti in general. Fotografie preluata de pe Realitatea.net


image_123212117646003900_2.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  39.45 kb
 Vizualizat:  de 32771 ori

image_123212117646003900_2.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
silviu



Data înscrierii: 11/Feb/2008
Ultima vizita: 09/Iul/2023
Mesaje: 219
Locație: Iasi

MesajTrimis: Dum 22 Mar 2009 02:15:26    Titlul subiectului: 108346

Educatia...:


q7.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  192.46 kb
 Vizualizat:  de 32735 ori

q7.jpg



_________________
http://silviubad.wordpress.com/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
herminedirt



Data înscrierii: 28/Noi/2008
Ultima vizita: 05/Mai/2013
Mesaje: 254
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 22 Mar 2009 10:13:39    Titlul subiectului: 108348

Poza este facuta vis-a-vis de complexul Prosper Vitan. Acolo oricum nu mai este statie RATB; 135-ul opreste dupa intersectie. Statia fusese amenajata pe vremea cand circula naveta 634.
_________________
http://www.no3.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rosetti61



Data înscrierii: 03/Iul/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1177
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Dum 22 Mar 2009 18:03:07    Titlul subiectului: 108357

Tot nesimitire ramane, n-avea unde sa-si tie vaporu' Very Happy
_________________
Hans Oerlemans si minunatele lui tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 27 Apr 2009 20:04:52    Titlul subiectului: 110163

Nu am mai fost de ceva vreme cu 131 pe Dorobanti. Azi dimineata, surpriza la statia ASE, nu prea mai puteai sa razbati printre masinile parcate pe trotuar. Este un lucru bun ca au reusit sa elibereze cat de cat banda 1 pe Calea Dorobanti intre intersectia cu B-dul Dacia (ASE) si Perla, dar masinile de pe banda 1 au migrat pe trotuar, inclusiv in statia RATB. O solutie ar fi mutarea statiei de la ASE pe vechiul amplasament, cu 25 de metri mai inapoi, unde exista inca vechiul refugiu de statie.


Captured 2009-4-27 00001.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  102.48 kb
 Vizualizat:  de 32358 ori

Captured 2009-4-27 00001.JPG



Captured 2009-4-27 00002.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  130.41 kb
 Vizualizat:  de 32358 ori

Captured 2009-4-27 00002.JPG



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
liv_liv30



Data înscrierii: 23/Iul/2008
Ultima vizita: 08/Dec/2011
Mesaje: 48
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 28 Apr 2009 09:39:08    Titlul subiectului: 110199

Ar trebui aplicata metoda bulgareasca. Stiti cum este acolo, iti ridica masina imediat daca ai parcat-o unde nu trebuie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
CRAZY BOY



Data înscrierii: 22/Apr/2008
Ultima vizita: 09/Iul/2012
Mesaje: 368
Locație: Fundeni (jud. IF)

MesajTrimis: Mar 28 Apr 2009 16:02:37    Titlul subiectului: 110206

Pai in sectorul 2 se ridica masini pe capete. Iti fac si poza la masina in locul unde era parcata ilegal.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
silviu_alex



Data înscrierii: 06/Noi/2006
Ultima vizita: 18/Sep/2010
Mesaje: 46
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 01 Mai 2009 17:22:20    Titlul subiectului: 110309

Poza fac la toate masinile care sunt parcate ilegal pentru amenda si pentru o eventuala proba daca se contesta amenda. Masinile sunt si sigilate cu o sfoara si fotografiate daca au zgarieturi. Am cronometrat si in 2 minute maxim au ridicat un Mercedes mai vechi parcat in statia de la Lujerului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 18 Iun 2009 11:14:30    Titlul subiectului: 112566

Statia Witing este una folosita frecvent de nesimtiti de taximetristi ca loc de stationare. N-au ei treaba ca blocheaza statia de transport in comun, stau lungiti in masini, mai citesc presa, mai beau o cafea...

Legislatia rutiera?!? Mai da-o-n ... , ca noi suntem "ciumeci"...

De ce platim militienii oare?!? Asa, doar ca "sa mananca si gura lor o paine"?!?



P1240685.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  94.75 kb
 Vizualizat:  de 31872 ori

P1240685.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rosetti61



Data înscrierii: 03/Iul/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1177
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Joi 18 Iun 2009 17:38:24    Titlul subiectului: 112583

Pana cand nu i-o trozni vreunul cu autobuz ca sa stie cu cine se pune. Nu mai stiu daca pe aici, sau al alr topic era faza cu un 104 blocat de o masina in statie, sofer care si-a incasat lectia cu prisosinta Evil or Very Mad - pentru ca nu s-a dat la o parte, soferul de pe 104 a oprit in dreptul lui, a deschis usile si calatorii n-au avut ce face decat sa treaca peste el, pe capota, fiind si pus la punct cand a incercat sa comenteze.
O sa vada ei cat o sa-i coste tupeul de buricu-pamantului...

_________________
Hans Oerlemans si minunatele lui tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 18 Iun 2009 18:00:51    Titlul subiectului: 112585

Pentru taxiuri ar trebui amenajate niste locuri speciale, tot cu alveole ca in statiile RATB. Politia ar trebui sa ii amendeze. Daca insa politia face razii, taximetristii avertizeaza prin statie si fug de acolo, urmand sa revina dupa ce pleaca politia.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
unimog



Data înscrierii: 28/Mai/2009
Ultima vizita: 21/Dec/2016
Mesaje: 56
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 26 Iun 2009 09:49:59    Titlul subiectului: parcare in statia de autobuz 112910

Pe str. Doctor Felix s au facut peste 20 de dosare penale pentru blocarea liniei de tramvai de catre cei ce parcheaza o ora, doua sau toata noaptea. Problema este ca in zona nu exista locuri de parcare, s au construit o gramada de centre de afaceri, iar normele spun ca se cere un loc de parcare la un birou(considerat la 20 mp). Intr un astfel de birou pot lucra lejer(3-4 oameni, deci pot fi 3 masini pe un loc).
Nu exista nici un plan concret al primariilor privind locurile de parcare, deci e normal ca multi sa parcheze aiurea. Pe de alta parte transportul in comun nu asigura conditii de transport civilizat in astfel de zone. Cum ma pot duce la o intilnire de afaceri sifonat si mirosind a transpiratie, dintr un tramvai, troileibuz sau autobuz fara aer conditionat? Problema e destul de complexa si nu o pot rezolva 3-4 masini si un politist
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 12 Iul 2009 18:58:03    Titlul subiectului: 113928

Cearta intre firma Dalii si Primaria Capitalei pe tema locurilor de parcare http://www.gandul.info/news/dalli-ameninta-ca-l-da-in-judecata-pe-sorin-oprescu.html?3927;4634047
Citat:
Dalli amenință că-l dă în judecată pe Sorin Oprescu
Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, a anunțat că, de astăzi, va recupera gradual de la firma Dalli cele 3.000 de locuri de parcare pe care aceasta le exploatează. „Noi am înștiințat societatea Dalli Exim SA că este necesar să predea Primăriei cele peste 3.000 de locuri de parcare exploatate până acum, deoarece contractul cu nr. 20 din 1995 este nul de drept. Am respectat legea și am trimis notificările. Începând de săptămâna viitoare, Primăria, prin structura nou înființată, va prelua gradual aceste parcări pentru că dorim să facem ce am promis: să recuperăm domeniul public în folosul bucureștenilor”, a declarat Sorin Oprescu.
În replică, reprezentanții firmei Dalli Exim susțin, într-un comunicat, că intenția de evacuare este ilegală și își rezervă dreptul de a acționa în instanță instituția publică pentru abuz în servici. „Până în prezent, Primăria Municipiului București, prin primarul general, a trimis către Dalli Exim SA numai notificări, fără a ni se comunica și o dispoziție a primarului general privind evacuarea administratorului parcării, așa cum este prevăzut în contract, nici în cazul celor 11 parcări preluate anul trecut și nici în cazul parcărilor care eventual vor fi preluate în perioada următoare. Având în vedere aceste aspecte, managementul companiei Dalli Exim consideră intenția de evacuare ilegală și își rezervă dreptul de a acționa în instanță instituția publică pentru abuz în servici”, se arată în comunicatul remis de Dalli Exim.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 23 Dec 2011 02:00:59    Titlul subiectului: 151260

(... continuare de aici
http://tramclub.org/viewtopic.php?t=12665&postdays=0&postorder=asc&start=100 )

Atat cat a fost construita noua infrastructura arata destul de bine ! Cand o sa se finalizeze toata povestea, trebuie neaparat sa fie sanctionati cei care parcheaza aiurea, altfel totul s-a facut in zadar, si nu ne vom putea bucura de o fluidizare reala a traficului !

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CLAXON



Data înscrierii: 09/Noi/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 160
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 27 Dec 2011 18:58:24    Titlul subiectului: 151419

Sanctionarea sa se faca dupa ce sunt creeate si conditii pentru a nu parca aiurea.

E usor de pus "placa" cu sanctionarea celor care parcheaza in locuri unde exista indicator de stationare interzisa. E si mai usor se facut si montat aceste indicatoare, dar se pare ca e foarte de greu de creeat locuri de parcare.

_________________
611
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
fantt



Data înscrierii: 01/Noi/2005
Ultima vizita: 12/Ian/2024
Mesaje: 193
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 31 Dec 2011 03:38:03    Titlul subiectului: 151521

Se poate discuta legat de sanctionare eventual pentru cei care stau in zona (desi avand case, ar fi normals a parcheze in curte, in spatiu deshis sau in garaj)...cei care nu locuiesc acolo ar trebui sanctionati fara discutie, nu ii obliga nimeni sa vina cu masina daca nu sunt locuri de parcare in zona...asta cu sa se faca parcari pentru toti si oriunde e o idee tipic romaneasca, pe principiul ca daca mi-am luat masina statul trebuie sa-mi asigure "n"-spe locuri de parcare oriunde am eu nevoie... degeaba facem strazi daca le folosim ca loc de parcare, daca primarii nostrii ar fi niste oameni pe care i-ar interesa sa faca ceva pentru oras, ar aplica sanctiuni dure pentru parcare ilegala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Aventurierul



Data înscrierii: 04/Oct/2009
Ultima vizita: 20/Ian/2022
Mesaje: 141
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 31 Dec 2011 12:53:31    Titlul subiectului: 151532

Admit ca cetatenii au obligatii legale in privinta parcarii, dar intrebarea mea e daca nu cumva au si drepturi la acest capitol? Daca statul inmatriculeaza un autovehicul incasand sume consistente (de 3 ori fata de tarile din jur), dar din acesti bani nu creeaza si un amarat de loc de parcare, deja avem o problema. Statul roman (din pacate) nu e un stat de drept, se tinde spre aceasta stare, dar va mai dura inca multe decenii. Din informatiile mele, au existat firme straine care au vrut sa construiasca garaje supraetajate, insa s-au lovit de birocratie si de ticalosia unor functionari care au cerut spagi grele pentru aprobari.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
folkfan



Data înscrierii: 29/Ian/2010
Ultima vizita: 14/Iun/2022
Mesaje: 634
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 31 Dec 2011 14:53:44    Titlul subiectului: 151538

Problema este urmatoarea: in Bucuresti sunt prea multe masini, iar infrastructura nu face fata. Daca numarul de masini depaseste capacitatea orasului, municipalitatea NU este obligata sa asigure conditii pentru toata lumea, ci dimpotriva - sa rezolve problema in mod radical, pentru ca in Bucuresti sa existe un numar omenesc de masini. Logic ca nu se va intampla niciodata, este o utopie ce zic eu acum, dar... Ca idee, in trecut a existat o lege prin care daca nu aveai loc de parcare atat acasa, cat si la servici, nu aveai voie sa-ti cumperi masina Very Happy
_________________
Andrei Ionel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Impiegatul



Data înscrierii: 10/Apr/2007
Ultima vizita: 27/Feb/2024
Mesaje: 186
Locație: Bucuresti 6 (Crangasi) & 5 (Rahova)

MesajTrimis: Mie 04 Ian 2012 17:19:17    Titlul subiectului: 151691

Nu este normal nici sa se parcheze aiurea, dar nici sa creezi o legislatie de tip stalinist, caci asa suna, cine nu ma crede se poate informa, in care sa pedepsesti accesul cu autoturismul intr-o zona sau alta. Asta seamana a economia ceausista "cu sot, fara sot". Locurile sunt putine, bataie este pe ele, dar solutii din acestea cu dat in capul omului care poate nu are nicio vina ca este atunci acolo mi se par aberante. Eu sofez de ceva ani in acest oras si stiu ce inseamna sa cauti un locusor sa lasi masina undeva. Si nu neaparat ca nu imi place sa merg cu tramvaiul ci din simplul fapt ca uneori mai am nevoie si de asa ceva. Solutii sunt, cum ar fi luarea in posesie a terenurilor virane sau cu constructii ilegale, parcari de zona, subterane, supraterane, amenzi date cu cap etc.
Toate sunt grele, dar asta nu inseamna ca sunt imposibile ...

_________________
Du-ma acasa mai tramvai...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Diverse (Bucuresti) Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 1 din 4

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community