Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Lucruri interesante/amuzante legate de transport
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 08 Mar 2010 14:25:21    Titlul subiectului: 124387

Astazi, prilej de amuzament intr-un microbuz privat: o vanzatoare intre doua varste, adoptand cel mai neaos stil country "de Romania" l-a intrebat pe sofer daca accepta sa isi plateasca transportul... in "muraturi", ca e cam stramtorata financiar si abia atunci se ducea la piata sa isi vanda produsele...
Intr-un final a fost totusi convinsa sa achite... "cash".

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
COSTACHE MIHAIL



Data înscrierii: 01/Feb/2009
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 350
Locație: Bucuresti 2 (Tei)

MesajTrimis: Mar 09 Mar 2010 20:32:08    Titlul subiectului: 124436

Dragi membri, se mai intampla uneori sa rasfoim o carte sau sa citim un ziar, si sa observam un cuvant cu o litera lipsa sau cu unele litere amestecate. Insa este vorba de sute de fraze si propozitii scrise marunt, si e ceva firesc. Si noi uneori cand scriem ceva cu pixul, sau cand tastam propozitii intregi la calculator, mai omitem o litera sau schimbam literele intre ele , si asta pentru ca scriem foarte multe fraze si propozitii. Dar sa scrii o singura expresie, formata doar din patru cuvinte, si acelea scurte pe o placuta a unei statii de tramvai,cu litere de-o schioapa, si sa gresesti un cuvant, mi se pare o faza demna de tot rasul. Prin cate maini a trecut acea placuta, mai intai fiind scrisa, apoi transportata iar apoi montata, si nimeni nu a observat!!! Dar lasa ca am observat eu, si in felul acesta am mai gasit un prilej de a ne amuza Very Happy Very Happy Very Happy Totusi, cata nepasare si indiferenta din partea lucratorilor Regiei Autonome de Transport Bucuresti!!!! Tablita se gaseste in statia de tramvai a liniei 16 , sensul spre Sf. Gheorghe la intersectia Sos. Stefan cel Mare cu Str. Viitorului!


P1010003_01-2.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  128.02 kb
 Vizualizat:  de 20087 ori

P1010003_01-2.jpg



P1010001_01-3.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  204.74 kb
 Vizualizat:  de 20087 ori

P1010001_01-3.jpg



P1010002_01-2.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  119.51 kb
 Vizualizat:  de 20087 ori

P1010002_01-2.jpg



_________________
http://vaporase.forumotion.net/forum.htm
http://calatorii.myfreeforum.ro/forum.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
rosetti61



Data înscrierii: 03/Iul/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1177
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Mar 09 Mar 2010 23:12:42    Titlul subiectului: 124439

Si asta e trasat manual, fara sablon. Nu-i mare bai, pe unul din vechile indicatoare era "Stefn cel Mare", asa ca traditia trebuia continuata. La "Stefn" macar au avut scuza ca in graba au uitat o litera-sablon. Nici pe autocolante nu scapa de greseli, si repararea lor ulterioara lasa "urme".
_________________
Hans Oerlemans si minunatele lui tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
COSTACHE MIHAIL



Data înscrierii: 01/Feb/2009
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 350
Locație: Bucuresti 2 (Tei)

MesajTrimis: Mie 10 Mar 2010 20:17:25    Titlul subiectului: 124469

Uite aici poza cu firma respectva. Apartine lui Dr 2005 si mi-a dat voie sa o postez.


statia_stefan_cel_mare_5_160[1].jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  45.12 kb
 Vizualizat:  de 19977 ori

statia_stefan_cel_mare_5_160[1].jpg



_________________
http://vaporase.forumotion.net/forum.htm
http://calatorii.myfreeforum.ro/forum.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie 31 Mar 2010 13:39:20    Titlul subiectului: 125227

Desigur ca ne mai amintim de era comunista, cand calatoream calare pe scarile mijloacelor de transport... Ei bine, iata ca unii o duc mai rau. Privind poza de mai jos am putea chiar spune ca o duc foarte rau desi, modul de a calatori este oarecum comic. Parca il aud pe sofer: "Omul sus, bagajul jos. Omul sus, bagajul jos". Cred ca asa s-a ajuns la acea... capita ordonata din oameni si bagaje. Pe de alta parte, daca ai fost la targ si ai cumparat produse perisabile, ai imbulinat-o rau de tot... chiar daca sacosa ta ar fi printre cele de la... suprafata.
Poza postata mai jos o gasiti la http://www.flickr.com



autobuz in desert.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  51.97 kb
 Vizualizat:  de 19784 ori

autobuz in desert.jpg



_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 01 Apr 2010 14:12:15    Titlul subiectului: 125306

http://www.evz.ro/detalii/stiri/ei-sunt-maistrii-umorului-de-autobaza-890591.html

"Sâmbătă, 27 Martie 2010

Ei sunt „maiștrii” umorului de autobază

Autor: Mihnea-Petru Pârvu

Umorul muncitorilor din unitățile de stat nerentabile nu dă faliment. Șoferii Mațe, Limbă, Șoferu’ și Albano confirmă regula.
De la stânga la dreapta: Albano, Mațe, Limbă și nea Vali, zis Șoferu’Sursa: Răzvan Vălcăneanțu

Toată lumea are pe la serviciu câte un glumeț, cu glume mai deșucheate, care, în ciuda umorului sănătos, e luat la mișto de colegi cum că ar avea „umor de autobază” sau „de tractorist”. Sunt ai noștri și râdem la poveștile, farsele și poantele lor fie că avem studii superiore sau suntem doar absolvenți de gimnaziu.

De aici și imensul succes al reclamei cu celebrul „Dorel”, clona ucenicului de care șmecherii din întreprindere își bat joc uneori rău, dar niciodată fără umor. Bulă, pare-se, e în moarte clinică, de câțiva ani.

Hazul de necaz, specific, vorba „Divertișilor”, de „întreprindere de stat nerentabilă”, e în ascensiune. Firmele de publicitate ar economisi mulți bani dacă ar organiza castinguri în autobazele RATB, unde „Dorel” e natural și n-ar face risipă de cadre.

Topul glumelor din Autobaza Nord

Când s-a angajat mecanic la ITB, actuala RATB, Stelică Tudera, alias Mațe din Pipera, a fost luat din prima la ochi de maistrul „Piston”, de la „Motoare”: „Mă pune ăla să strâng ambreiajul. Bag priza pe rulment și dau să-ncep, când ăla miaruncă: «Bă, nepoate, strângi până pocnește». Și io încep să strâng. Unșpe am rupt din doișpe! Una n-am mai putut. Îi zic, «Nea Costică, una n-a pocnit!». «Cum, mă, le-ai rupt pe toate?», s-a îngălbenit moșul. «Fir’ai al dracu’ cu cine te-a adus!»”.

La masa de la cârciumioara Gil, de lângă Autobaza Nord, ceilalți trei șurubari prezenți se strică de râs. E vorba de nea Vali Georgescu, zis „Șoferu’”, „Albano”, pe numele lui Cristi Ștefănescu, și „Limbă”, Nelu Simion, care zice că are anul de fabricație ’67. Mațe are 45 de ani și din ’89 călărește autobuzele bucureștene.

Limbă, la bază prelucrător prin așchiere, sau cum se recomandă: „belitor de fiare”, e mai tânăr în branșă. Veteranii sunt nea Vali, 55 de ani, și Albano, cu un an mai mic, care au venit la ITB la doi ani după cutremurul din ’77.

Baba de sub mașină

Mațe, un grăsuț de genul care știe bancuri, bagă și el din topul pesonal: „Lucram pe 282, era iarnă grea, și pe la Maica Domnului iese, vijelie, o babă dintr-un butic. Dă să urce, n-o văd, că închisesem ușile și alunecă grăsana de o sută de kile sub ușa din mijloc. Până la cardan s-a dus, la cutia de viteze, de abia îi vedeam capul. Un șurub îi prinsese rochia. Zbiera rău! Îl iau pe unu’ din mașină s-o scoatem. Tragem, da’ i se sfâșie fusta de-a lungul. Ca la stripteoze”, povestește Mațe, cunoscător în ale domeniului. „Iese și mă ia de gât... că io-s de vină! Dup’aia, când mă vedea: «Fir’ai al dracu’, să-ți trag și două palme!». Am avut șou cu ia, un an!”: se întristează Mațe.

Limbă: „I-am pus să împingă autobuzul!”

„Pe personajul meu îl cheamă Gigel. L-am dus la magazie să-i dau niște curele de cauciuc, și-i zic să meargă să le alămească. L-a luat inginerul șef la înjurături de nu se mai oprea! Că-l ia la mișto!”, dă pe goarnă Limbă, unu’ cu mustăcioară hitleristă. Ăsta, mai ofticos din fire, i-a pus pe unii să-i împingă mașina, la Buftea, linie preorășănească, așa de-al dracu’. „Le zic că nu mai am baterie și împingeau țiganii la mașină la greu... M-au înjurat de toate neamurile”, se dă singur în gât Limbă.

Mațe: „La câți ai lăsat tu pe jos, io i-am dus și-n gură!”

Pe 1 aprilie ’96, Albano și-a dat jos călătorii, la televiziune, că, cică, nu-i mergea mașina. Apoi le-a zis că-i ziua păcălelilor. Unii au râs. Alții l-au trimis la origini. „La câți ai lăsat tu pe jos, io i-am dus și-n gură! Să vezi pe pre-orășenești!”, râde Limbă.

Pasageri lăsați aiurea au mai fost. Unu’, de la Pipera, de-i zicea Burebista, pe o căldură de 40 de grade C afară și 55 în cabină, a clacat. A oprit 135-ul pe podul de pe Floreasca, pe motiv că i-a fiert motorul și are nevoie de apă. S-a dat jos, a făcut o baie și s-a scuzat, nevinovat, că... a alunecat în apă.

Cutie de viteze pierdută. Plecat în recunoaștere

Nea Vali, zis Șoferu’, se simte ignorat. „Aveam un țigan. Urât cu draci, buze vinete, negru, nas turtit, tot tacâmu’.... ăla, când intra să-și ia «itinerariul» saluta: «’rați ai dracu de țigani, că v-ați aciuat toți p-aci». Bătea la șefu’ de stație, că era tot țigan! Și ăla se făcea că n-aude! Mai tare a fost aia când i-a zis controloarei de la cap de linie să-i pună mai repede ștampila, că și-a pierdut cutia de viteze pe la Victoriei și se duce s-o caute. I-a pus-o femeia că nu știa care-i diferență între o jantă și volan”.

„Ce faci, faza mea lungă?”

Albano, domol de fel, se mai remarcă și el. „Bă, aveam doi țigani și noi, Benone și Mitică... Dacă-i saluta-i cu «Ce faci, bă, țigane?», răspunde doar unu’: «Care din noi?»”.

Nea Vali completează, hâtru: „Când îl văd pe câte unu’ îi spun: «Ce faci, faza mea lungă, proiectorul meu? Ce bine te-a prins soarele!»”. Albano, poreclit așa după un radio la care asculta pe vremuri, în cabină, muzică italienească, mai bagă una: „Eram în 331, prin ’96, în pantă la Hotel Parc, după Casa Presei. Nu mai plecam din loc. Deodată: BUF! Mă dau jos să-i iau numărul. Pân’ să ajung. BUF! BUF! Alți doi se bușiseră. În douăj’ de minute am numărat zece”.

Milițianul de la tamponări s-a crucit: «De unu’ peste zece am auzit. Da’ de unu’ peste care au dat zece n-am văzut!»”. De întreprindrea lor nerentabilă, băieții nu fac mișto. De acolo își iau leafa.

„Mersi că m-ai băgat în canal!”

„Odată, pe 667, se buluceau oamenii pe mine. Bă, le zic, vreți autografe? Se holbau și tăceau. Când ajung la cap, mă duc în «salon» și ce văd, un «sconcs». Un boschetar. «Candea» (mirosea - n.r.) de te epilai definitiv în nas... «Scoală», îi zic, «că te-ai îngălbenit la față...». Se dă jos și mă-ntreabă: «Încotro s-o iau?». Încolo, i-arăt. Peste doi metri dă de un canal desfăcut. «Mersi că m-ai adus acasă», zice, și se bagă în el. Cum le vede Dumnezeu pe toate!”, filosofează RATB-istul Limbă. N-a băut, că pleca la slujbă.
"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BaditaStefanGalati



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 25/Mar/2024
Mesaje: 661
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie 14 Apr 2010 00:01:51    Titlul subiectului: 125800

O intamplare amuzanta, cat de cat: Acum cateva zile, un sofer de pe un troleibuz MAZ, a oprit troleibuzul inainte de a face dreapta pe Brailei catre Neacsu pentru a lua o bancnota de 100 de RON de pe asfalt. Acum cine a avut bafta sa o fi vazut din salon a ramas cu gura cascata si cu ochii lacrimati... A tinut Dumnezeu cu el de Paste.
_________________
https://linktr.ee/rsbadita (totul într-un singur loc)
MIE-MI PASĂ DE GALAȚI! VOUĂ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Kaustik



Data înscrierii: 11/Noi/2008
Ultima vizita: 03/Mar/2024
Mesaje: 766
Locație: Ploiesti; Bucuresti; Braila

MesajTrimis: Lun 19 Apr 2010 18:02:33    Titlul subiectului: 126032

Vezi cel mai tare banc dupa Rapid – Steaua, 5-1! Smile)
16:47, 19 apr 2010
Fanii giulesteni nu au ratat ocazia de a face glume pe seama stelistilor, dupa ce elevii lui Ioan Andone au facut instructie cu echipa ros-albastra.
"RATB anunta schimbarea numarului tramvaiului care circula pe Bulevardul Ghencea, dinspre Podul Grant, din 41 in 51", este cel mai nou banc inventat de suporterii alb-visinii.

Rapid a surclasat Steaua duminica in derby, ros-albastrii suferind cea mai drastica infrangere din istorie, contra giulestenilor, 1-5, in deplasare.

http://www.antena1.ro/sport/fotbal-intern/vezi-cel-mai-tare-banc-dupa-rapid-steaua-5-1-104357.html



30607-51_copy.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  21.61 kb
 Vizualizat:  de 19445 ori

30607-51_copy.jpg



_________________
"O tara dezvoltata nu este una unde saracii pot merge cu masina, ci una unde bogatii folosesc transportul public." E.P.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 13 Mai 2010 15:15:24    Titlul subiectului: 126983

Mai avem putin si ne vom "integra" si noi printre tarile cu astfel de transport civilizat... cat de tare seamana cu dubele/maxi-taxi "vehiculul" din poza... Laughing


mx-tx.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  58.53 kb
 Vizualizat:  de 18626 ori

mx-tx.JPG



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Mar 18 Mai 2010 11:18:47    Titlul subiectului: 127226

La Galati, din anumite considerente justificabile, la traseul 102 nu se da bilet. Uneori, calatorii cu simt civic platesc la sofer calatoria. Cu cateva seri in urma... mare comedie. O tanti se urca cu o bancnota de 10 RONI (da, chiar aia de pe care ne priveste Nicolae Grigorescu) si o intinde soferului. Soferul n-are insa in buzunar suficiente bancnote sa dea rest. Scoate vreo 7RONI cu chiu si vai, o parte din ce a castigat, o parte din ce a mai gasit prin buzunar... Mai trebuie 3RONI! Si atunci, cu mare tristete, presat de insistentele calatorilor (intrucat stateam in statie de aproximativ 2 minute iar la unii li se pare mult timp, dar deh, la maxi-taxi n-ar fi contat) murmura cu durere "Trebuie acum sa dau din banutii mei norocosi!". N-am inteles la inceput despre ce era vorba... Omul s-a aplecat sa caute pe sub presurile de cauciuc si tolicurile mochetate de langa pedale... "Fir-ar, mi-a furat din ei parsivul din tura 1... Ah, ba nu, iata-i aici, la adancime si racoare" (!!! Laughing ) Intr-un tarziu omul scoate sase monede de 50 bani. "Si cand te gandesti ca i-am pus acolo sa se puiasca!", a murumurat soferul Laughing ...
Desigur, ar fi putut sa puna in schimb hartia de 10RONI... insa la cata debandanda este in tara asta, la cate genii neintelese trambiteaza prin localurile de lux cu pitipoancele ganguritoare la sub-brat, la cati tembeli care se cred artisti de prima clasa, ma indoiesc ca Grigorescu ar fi fost de acord sa se... "puiasca" sub presurile si tolicele de langa pedalele soferului. Laughing Mai bine intr-un alt veac, cand poate vom fi si noi mai civilizati, mai cumpatati, mai umani, mai... valorosi.

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Kaustik



Data înscrierii: 11/Noi/2008
Ultima vizita: 03/Mar/2024
Mesaje: 766
Locație: Ploiesti; Bucuresti; Braila

MesajTrimis: Mar 25 Mai 2010 11:14:29    Titlul subiectului: 127512

Metroul nu inseamna doar inginerie rece, desene tehnice laborioase si plictisitoare pentru unii, munca multa, periculoasa, mult praf, ulei... Metroul in unele parti ale lumii inseamna si arta... Smile

Imaginile va las sa le descoperiti singuri Wink . Le voi posta aici doar pe cele care mi-au placut mie foarte mult si mi s-au parut interesante si foarte reusite.

http://www.incont.ro/transporturi/top-cele-mai-frumoase-si-interesante-statii-de-metrou-din-lume.html

Top cele mai frumoase si interesante statii de metrou din lume

Daca o retea de metrou cat mai dezvoltata arata statutul unui oras, atunci Romania pleaca rusinata capul. In alte tari, constructia de metrouri a atins niveluri record. Ce au altii? Ce avem noi? Aflam in cele ce urmeaza.

Sa faci o noua linie de metrou nu mai inseamna doar sa sapi un tunel si sa pui o garnitura sa circule prin el, ci, inspirate de frumusetea si eleganta unor statii cu traditie, precum cele de la Moscova sau Paris, statiile mai noi se intrec in fast si originalitate.

Oricine s-a plimbat cu metroul prin afara a observat ca statiile de acolo sunt o adevarata incantare vizuala.

Unele sunt somptuoase, altele moderne, iar cea mai noua tendinta este sa fie realizate de artisti urbani, care isi fac astfel cunoscut talentul, iar vietile milioanelor de calatori devin dintr-o data mai colorate, dupa o zi grea de munca.

Kievskaya, Moscova

Capitala rusa are una dintre cele mai elaborate retele de metrou, in care fiecare statie are o tematica diferita. Kievskaya a fost terminata in 1937, iar peretii sai sunt decorati cu mozaicuri, celebrand prietenia ruso-ucraineana. Statia face parte dintr-o linie construita in cerc. Legenda spune ca Stalin si-a asezat cana de cafea pe planuri, atunci cand i-au fost aduse spre aprobare. Temandu-se pentru slujbele lor, inginerii ar fi modificat proiectul dupa urma de cafea lasata de cana si astfel a luat nastere linia de metrou in forma de cerc.

Metroul turistic din Bund, Shanghai

Situat exact in centrul Shanghaiului, Bund este una dintre cele mai cunoscute destinatii turistice din China. Nu ne mira, asadar, ca este dotat cu un mijloc de transport subteran special si putin spus suprarealist. Tunelul de aproape 650 de metri trece pe sub raul Huangpu, iar metroul propriu-zis este o capsula de sticla, oferindu-le calatorilor o experienta inedita si asta pentru ca din pereti esti asaltat de flash-uri de lumini colorate.

Metroul din Dubai

Unde altundeva te-ai astepta sa gasesti o retea de metrou moderna, care sa-ti taie respiratia numai cand o privesti, daca nu in Dubai? Statiile sunt o combinatie intre designul modern si traditia Emiratelor Arabe. Au forma unei scoici, fiind inspirate de traditia locala a pescuitului de perle, iar in interior gasim cele patru elemente ale naturii: apa, aerul, pamantul si focul. De mentionat ca unele statii includ elemente arhitectonice specifice tarilor arabe.

T-Centralen, Stockholm

E lesne de inteles de ce metroul din Stockholm a fost considerat multa vreme cea mai lunga galerie de arta din lume, daca ne uitam la statia T-Centralen, pe linia albastra, realizata in 1975. Multe dintre statiile de pe aceasta magistrala sunt construite pe stancile originare, atmosfera fiind unica si stranie deopotriva.

Canary Wharf, Londra

Se prea poate ca metroul din Londra sa fie cel mai vechi din lume, dar cu siguranta nu este cel mai darapanat. Iar statia Canary Wharf, cu uriasele arconade din beton si interiorul sau futurist, face ca periplurile prin zona business, din estul Londrei, sa fie ceva mai placute.

Olaias, Lisabona

Cine a mers cu metroul prin Lisabona cu siguranta a ramas cu o impresie placuta. Majoritatea statiilor din intreaga Portugalie au fost realizate de artisti contemporani si, la fel ca la Moscova, fiecare are o tema diferita. Olaias este o adevarata explozie de culori, ceea ce i-a facut pe multi turisti sa spuna ca este cea mai frumoasa statie de metrou pe care au vazut-o vreodata.

Arts et Metiers, Paris

Muzeul Tehnologiei Arts et Metiers din Paris este si statie de metrou. Realizat in 1994, are interiorul din cupru, sub forma unui submarin. Muzeul ii este dedicat lui Jules Verne, autorul volumului “20.000 de leghe sub mari”.

Imam Khomeini, Teheran

In 1999, Teheranul a devenit primul oras iranian cu o retea de metrou. Majoritatea statiilor sunt fastuoase, o combinatie intre arta persana si cea contemporana.

Dulferstrasse, Munchen

Metroul usor din Munchen a fost inaugurat in 1972, exact inainte sa inceapa Olimpiada de Vara. Mai toate statiile din Munchen sunt curate, moderne, dar reci. Ei bine, cele mai noi, intre care si cea pe care am ales-o, din 1993, este plina de culoare si luminata intr-un mod original, ce mai, parca ai sta la baza curcubeului.

Bockenheimer Warte, Frankfurt

Statia arata ca un tren care strapunge trotuarul. Arhitectul Zbiginiew Peter Pininski a marturisit ca s-a simtit inspirat de artistul suprarealist Rene Magritte atunci cand a creat aceasta statie.

Metroul din Bilbao

Micul oras basc nu se lauda numai cu viteza si eficienta retelei sale de metrou, ci si cu designul acesteia. Arhitectul metroului din Bilbao, Norman Foster, este cel care a creat si Reichtagul din Berlin, cladirea Gherkin din Londra si cel mai mare aeroport din Hong Kong. Statiile realizate de el sunt luminoase, spatioase, mai ales ca sunt construite numai din sticla si otel.

City Hall, New York

Se prea poate ca metroul din New York sa fie in zilele noastre unul dintre cele mai murdare locuri intalnite in acest oras, dar nu este cazul City Hall. Inginerii new yorkezi au creat o statie impresionanta, dar si practica. Si cu toate acestea, City Hall nu mai este circulata de 65 de ani.

Si ajungem la metroul din Bucuresti…

Prima linie de metrou din Romania a fost inaugurata in noiembrie 1979, intre Timpuri Noi si Semanatoarea. Ne putem lauda ca avem o retea mai mare decat cele din Praga, Amsterdam sau Budapesta, metroul bucurestean transportand peste 600.000 de calatori in fiecare zi. Statiile nu au fost construite ca sa impresioneze, ba chiar sunt printre cele mai intunecoase. Ca sa facem haz de necaz, singura pata de culoare pe care o aduce acum metroul bucurestean este cea din desenele graffiti de pe garniturile vechi.



Dubai.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  61.8 kb
 Vizualizat:  de 19715 ori

Dubai.jpg



Frankfurt.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  44.29 kb
 Vizualizat:  de 19715 ori

Frankfurt.jpg



Lisabona.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  71.75 kb
 Vizualizat:  de 19715 ori

Lisabona.jpg



Moscova.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  84.34 kb
 Vizualizat:  de 19715 ori

Moscova.jpg



New York.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  67.96 kb
 Vizualizat:  de 19715 ori

New York.jpg



Shanghai.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  38.07 kb
 Vizualizat:  de 19715 ori

Shanghai.jpg



Stockholm.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  68.68 kb
 Vizualizat:  de 19715 ori

Stockholm.jpg



_________________
"O tara dezvoltata nu este una unde saracii pot merge cu masina, ci una unde bogatii folosesc transportul public." E.P.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Dum 30 Mai 2010 22:31:09    Titlul subiectului: 127743

Astazi eram cu fiica-mea Mara (4 ani) in autobuz mergand spre un centru comercial; era zi afara. Fara nici o legatura cu discutia de pana atunci ma intreaba: "Tati, tramvaiele dorm noaptea in depou cu farurile aprinse sau stinse?" Smile

M-a amuzat ce dilema poate sa aiba... (ea stie ca autobuzele si tramvaiele se retrag noaptea tarziu la autobaze si depouri ca sa faca nani, sa se odihneasca pentru a relua lucrul a doua zi).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
ovidiu



Data înscrierii: 19/Iun/2009
Ultima vizita: 12/Feb/2024
Mesaje: 33
Locație: Iasi

MesajTrimis: Lun 31 Mai 2010 00:52:26    Titlul subiectului: 127753

Trebuia sa-i raspunzi ca si tramvaiele dorm cu ochii inchisi, ca toata lumea. Smile

Pe jumatate pe langa subiect: MAZ-urile iesene au afisaje electronice generoase, pe care cineva cu imaginatie ar putea improviza multe chestii simpatice. De pilda, in loc de omniprezentul mesaj sec "se retrage la garaj T. Vladimirescu", ar fi o surpriza (poate) placuta texte ca "Ma duc acasa, la garaj" sau "Si eu am nevoie de odihna". Cine stie, poate de un 1 iunie sau de Sarbatori... Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kaustik



Data înscrierii: 11/Noi/2008
Ultima vizita: 03/Mar/2024
Mesaje: 766
Locație: Ploiesti; Bucuresti; Braila

MesajTrimis: Mie 02 Iun 2010 21:44:32    Titlul subiectului: 127893

^Sau si mai frumos, sa fie un anunt de genul "Ma duc la sooomn... Zzzz" Laughing . Ar fi cea mai tare chestie.

In alta ordine de idei, eram asta seara intr-o IVA, ma intorceam catre casa. Rama in care eram eu era #172, restul doua care completau garnitura nu cunosc ce numar de parc aveau. Toata lumea (putina e drept, in jurul orelor 22) linistita, fiecare pe scaunelul lui cand, dupa celebrul anunt "Atentie, se inchid usile. Urmeaza statia... cu peronul...", domnisoara cu vocea cuprinsa de avantul revolutionar socialist (asa ii zic eu vocii feminine din vechile anunturi, dinainte de '89, din cauza tonului Very Happy ) anunta dupa un DOONNG!!! (care a produs vizibile tresariri printre colegii de salon) ca de catedrala, in difuzoare: "A fost ora 22. Metrou Bucuresti va ureaza o seara placuta"... Shocked Laughing Laughing .

M-a surprins anuntul, dar m-a si amuzat in acelasi timp, nu mai auzisem asa ceva pana acum. Bineinteles, dupa anunt toata lumea se uita cu nedumerire/uimire la ceasuri... Laughing . Bai, sa fie, ce iute trece timpu'...

_________________
"O tara dezvoltata nu este una unde saracii pot merge cu masina, ci una unde bogatii folosesc transportul public." E.P.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin Sandu



Data înscrierii: 14/Mar/2009
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1004
Locație: Iasi

MesajTrimis: Sâm 05 Iun 2010 22:25:50    Titlul subiectului: 127984

Sau ar mai fi tot "omniprezentul" mesaj: Cursa Spoeciala" ce ar putea fi inlocuit cu, de exemplu: "Ma grabesc, la capatul celalalt cineva ma asteapta!" Very Happy
*Pe perioada Sarbatorilor de Iarna a existat "obiceiul" ca in momentul retragerii la garaj sa fie afisat un mesaj de genul: "RATP Iasi va ureaza Sarbatori Fericite ! " Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm 05 Iun 2010 22:37:26    Titlul subiectului: 127986

Kaustik a scris:
(...) dupa celebrul anunt "Atentie, se inchid usile. Urmeaza statia... cu peronul...",
Mi-ai amintit de o intamplare oarecum similara ce s-a petrecut la Galati si la care am asistat in primele zile de la introducerea autobuzelor MAZ. La Galati, in salonul acestor autobuze se anunta statia, oarecum similar cu procedeul aplicat la metrou. Tot o voce feminina, of course. La inceput, lumea s-a amuzat, a comentat, a barfit, in fine, asa cum e romanul de zi cu zi... Cert este ca doi pensionari au fost prinsi in offsaid de vocea feminina, si probabil fiind depasiti de tehnologie, au privit cu stupoare la sofer apoi au mai ascultat odata vocea feminina... "Mai sa fie, dar ce voce frumoasa si feminina are soferul asta cand vorbeste in statie", a zis unul dintre ei Laughing . Celalalt a ramas perplex si cu toata buna-vointa unui tanar care s-a chinuit sa ii explice de unde provine vocea, nu a inteles nimic, ramanand ferm convins ca "pe acoperis se intampla lucruri ciudate".
In fine, cand unele lucruri ne depasesc, imaginatia gaseste raspuns la toate.

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 09 Iun 2010 08:47:33    Titlul subiectului: 128109

La capitolul "lucruri interesante/neobisnuite":

http://www.adevarul.ro/actualitate/social/Judet_cu_judet-Bacalaureatul_-geniilor-_a_inceput_ieri_la_Slatina-judetul_Olt_0_276572965.html

"BOTOȘANI. Preoții țin slujbe pentru prinderea piromanului care a dat foc Bisericii Izvorul Tămăduirii din Botoșani. Lăcașul de curs a ars din temelii, la mai puțin de un an după un incendiu similar. Biserica a fost înălțată din banii donați de enoriași și de preoți. Ani buni, slujbele s-au ținut într-un tramvai până la ridicarea bisericii."

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Joi 10 Iun 2010 13:45:30    Titlul subiectului: 128184

"Autobuzul de serviciu" cunscut si sub denumirea de kiticar muncitoresc... Ehe, nene, ce ti-e si cu rentabilitatea asta la orele de varf...


Ei erau mai multi ca noi....JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  313.6 kb
 Vizualizat:  de 19261 ori

Ei erau mai multi ca noi....JPG



_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 14 Iun 2010 07:20:45    Titlul subiectului: 128339

Sa zambim:

In tramvai, un barbat mesteca mereu un chewing-gum. Dupa vreo jumatate de ora este interpelat de femeia din fata sa:
-Degeaba imi vorbesti atata, sunt complet surda!


Un sofer intra cu autobuzul intr-un brad.
-Sa mai zica cineva ca lemnul de brad este cel mai moale, spune el cu naduf.

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 14 Iun 2010 12:48:41    Titlul subiectului: 128351

Pe data de 09.06.2010, in jurul orei 16:00, in Bucuresti s-a declansat aproape din senin o ploaie torentiala, turna efectiv cu galeata...

De la adapostul "Coloanelor" de la Gara de Nord am pozat un autobuz Rocar al armatei in mijlocul ploii... nu stiu cat de bine se vede in poze, dar cand valul de apa se lovea de autobuzul incins se produceau aburi si pulbere de apa... Rolling Eyes



A00000-P1330001-1.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  111.56 kb
 Vizualizat:  de 19128 ori

A00000-P1330001-1.JPG



A00000-P1330002-2.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  117.99 kb
 Vizualizat:  de 19128 ori

A00000-P1330002-2.JPG



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 21 Iun 2010 11:56:32    Titlul subiectului: 128708

1. - 5. O ploaie "cu spume" in Cluj si ...
6, - 8. Urmarile ei, baltile prin care vehiculele treceau cu voiosie...



01-000-000-P1330228.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  74.45 kb
 Vizualizat:  de 19018 ori

01-000-000-P1330228.jpg



02-451-024-P1330229.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  74.21 kb
 Vizualizat:  de 19018 ori

02-451-024-P1330229.jpg



03-451-024-P1330237.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  93.55 kb
 Vizualizat:  de 19018 ori

03-451-024-P1330237.jpg



04-707-009-P1330236.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  83.64 kb
 Vizualizat:  de 19018 ori

04-707-009-P1330236.jpg



05-150-001-P1330226.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  76.45 kb
 Vizualizat:  de 19018 ori

05-150-001-P1330226.jpg



11-024-006-P1330238.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  83.2 kb
 Vizualizat:  de 19018 ori

11-024-006-P1330238.jpg



12-037-006-P1330277.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  76.24 kb
 Vizualizat:  de 19018 ori

12-037-006-P1330277.jpg



13-384-024-P1330245.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  82.55 kb
 Vizualizat:  de 19018 ori

13-384-024-P1330245.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 28 Iun 2010 20:17:02    Titlul subiectului: 129108

Ei bine se pare ca transportul in comun poate sa fie un subiect bun pentru reporteri. Ieri ma intorceam cu tramvaiul 21 (Bucuresti) inspre casa, si vad la o statie reporterii de la Antena 2 care trageau de zor cadre cu tramvaiul si ii intervievau pe calatorii care coborau.


Captured 2010-6-27 00000.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  76.71 kb
 Vizualizat:  de 18925 ori

Captured 2010-6-27 00000.JPG



Captured 2010-6-27 00001.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  62.48 kb
 Vizualizat:  de 18925 ori

Captured 2010-6-27 00001.JPG



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Sâm 17 Iul 2010 21:43:52    Titlul subiectului: 130318

Diferenta de civilizatie si de abordare:

http://www.adevarul.ro/locale/brasov/Brasov-_Iulian_Florea_foloseste_tehnologia_japoneza__in_inventiile_sale_0_299970336.html

"[...]Brașoveanul s-a adaptat cu ușurință regimului alimentar urmat de japonezi. „Mâncarea japonezilor este foarte sănătoasă. Folosesc multă soia, dar și orez, pește crud și alge. După fiecare masă, japonezii beau ceai verde care este foarte benefic pentru organism. Bătrânii fac sport și se mențin în formă. Se simt jigniți dacă le oferi locul în autobuz, e ca și cum le-ai spune că au probleme de sănătate datorate vârstei", spune râzând Iulian Florea.[...]"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm 17 Iul 2010 22:33:25    Titlul subiectului: 130322

Foarte frumos... Acum, Cataline, sa continuam aceasta prezentare cu varianta romaneasca! "Mancarea romanilor este foarte sanatoasa. Prospetime printre E-uri, se utilizeaza multa sare, ulei si conservanti care fac organismul sanatos. Dupa fiecare masa unii obisinuiesc sa bea pana cad pe jos si atunci isi dau seama ca ar fi fost foarte buni daca ar fi lucrat in vre-un partid. Desigur, si batranii nostri fac sport, insa sport extrem. De multe ori se impart lovituri de K1 atunci cand sosesc ziarele "Adevarul de seara" in tonetele special amenajate. Au rabdare sa astepte la cozi si uneori se dovedesc incredibil de sprinteni atunci cand trebuie sa prinda un maxi-taxi sau un autobuz. Se simt jigniti daca nu le oferi locul in autobuz, e ca si cum i-ai sfida intrucat toata lumea stie ca omul de varsta a III-a trebuie sa stea jos, indiferent daca trebuie sa ridice de pe bancheta un tanar caruia ii este rau, o femeie insarcinata sau un copilas. Am asistat la scene in care pensionare imbracate in bluza decoltata si pantaloni de piele si-au dovedit isteria pentru un loc in autobuz. Este caracterul de caragata, extrem de suparator si totodata factor decisiv al culturii cumulate de-alungul vietii.
Desigur, sunt tot felul de aspecte... Nu ma refer, in cadrul acestei postari, la bunul-simt de care trebuie sa dam dovada atunci cand, intr-adevar, este cazul. Sa nu uitam ca suntem oameni. Insa, unele ipostaze, unele afirmatii concretizate in pretentii suparatoare, impinse la limita ridicolului parca iti "zgarie" respectul si totodata demnitatea...
Ca de altfel, tot in autobuz auzi femei in varsta, rujate si coafate, care se plang ca nu le ajunge salariul pentru un abonament insa au grija sa treaca pe la salonul de masaj...
In fine, suntem romani si sa nu uitam ca Romania "is the land of all choices"...

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 04 Aug 2010 07:50:14    Titlul subiectului: 131186

Iarasi am trait o faza amuzanta azi dimineata. Ca de obicei, eu si cativa colegi de munca asteptam in statia, unde de obicei opreau troleibuzele 79 si 86 (Bucuresti) de la Piata Romana, sens spre ASE, autocarul institutului cu care facem naveta dimineata de dimineata. Cum troleibuzele nu mai circula o perioada, si nu mai opreste nimic in statia respectiva lumea este foarte contrariata sa ne vada ca asteptam ceva. Astazi am fost certati de o batranica, care tot vroia sa ne explice ca asteptam degeaba in statie, ca nu vine nimic. Noi i-am spus ca facem naveta in fiecare zi, interlocutoarea noastra a crezut ca RATB-ul a bagat o masina naveta in locul troleelor. Si mai amuzant a fost ca s-a mai adunat lume in statie, vazandu-ne pe noi ca asteptam, si-au spus ca probabil circula ceva si de la RATB (exemplu clasic de spirit de turma), desi noi incercam sa le tot explicam ca nu asteptam nici un mijloc de transport de la RATB Laughing
In cele din urma cand a sosit autocarul nostru in statie situatia s-a elucidat, desi batranica care ne tot bodoganea l-a intrebat pe sofer daca este de la RATB Laughing
Pe de o parte intamplarea a fost amuzanta, pe de alta parte a reiesit inca o data slaba informare a oamenilor legat de modificarea traseelor RATB.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următoare
Pagina 4 din 8

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community