Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Transportul in comun in timpul pandemiei Covid19
Du-te la pagina 1, 2, 3  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Diverse (Bucuresti)
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 24 Mar 2020 14:38:53    Titlul subiectului: Transportul in comun in timpul pandemiei Covid19 206331

Se va reduce treptat capacitatea de transport in comun: http://stbsa.ro/comunicat1.php?nrcom=1232

Citat:
Autobuzele liniilor de transport în comun din București și Ilfov se reduc treptat

Liniile de transport în comun urban si regional, din Regiunea București - Ilfov, vor funcționa cu parc redus de vehicule, treptat, din 23 și 24 martie 2020, anunță ​Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București - Ilfov (TPBI).
Având în vedere cererea redusă de transport public înregistrată în ultima perioadă, precum și măsurile de protejare a populației, care se impun pentru punerea în aplicare a Decretului Președintelui României nr. 195/16.03.2020, Societatea de Transport București STB SA va reduce, din data de 23.03.2020, cu până la 25%, parcul alocat pentru traseele urbane si regionale, iar Serviciul Transport Voluntari SA va reduce cu aproximativ 15% numărul vehiculelor alocate pe liniile regionale, începând cu 24.03.2020.
Numărul vehiculelor aflate în trasee în zilele de week-end rămâne neschimbat.
Nicio linie urbană sau regională nu va fi suspendată sau desființată, cu excepția liniei regionale R430 (cu traseul cuprins între terminalele „Păcii” și „Cartier Militari”), care va fi suspendată începând cu data de 23.03.2020, ca urmare a cererii foarte scăzute de transport.
Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport public București-Ilfov (TPBI) este primul organism constituit ca structură de cooperare a autorităților publice locale din Regiunea București-Ilfov care funcționează pe principii europene, ca entitate de utilitate publică.
TPBI reglementează, exploatează, monitorizează și gestionează serviciul public de transport local pe aria de competență a unităților administrativ-teritoriale membre, conform Regulamentului (CE) nr. 1370/2007 al Parlamentului European și al Consiliului, privind serviciile publice de transport feroviar și rutier de călători.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 24 Mar 2020 14:40:09    Titlul subiectului: 206332

Site cineva, s-a ajustat programul STB, ca urmare a intrarii in vigoare a ordonantei militare, nr. 2, care interzice circulatia dupa ora 22:00 ?
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 24 Mar 2020 14:42:07    Titlul subiectului: 206333

Pe site-ul STB puteti vedea lista cu centrele de abonamente care inca mai sunt deschise: http://stbsa.ro/comunicat1.php?nrcom=1231
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 07 Apr 2020 21:31:19    Titlul subiectului: 206548

Transportul in comun din Bucuresti opereaza dupa programul unei zile de sambata. Ce am observat este faptul ca in ciuda traficului redus, mijloacele de transport in comun vin tot in sistem "trenulet", cate doua sau trei, in acelasi timp, in statie. Cel mai probabil orarul este facut in asa fel incat sa vina in sistem "trenulet".
Dimineata sunt ceva mai multi calatori, probabil care nu pot sa lucreze acasa prin natura meseriei pe care o au. Dar in timpul zilei, mijloacele de transport in comun sunt mai mult goale, rar vezi mai mult de 10 calatori.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 17 Apr 2020 20:37:07    Titlul subiectului: 206682

De ce mai circula liniile STB, dupa ora 22:00 ????

http://stbsa.ro/comunicat1.php?nrcom=1242

Citat:
Liniile 138, 178 și 278 vor funcționa, temporar, numai până la stația „Complex Comercial Militari”

În vederea desfășurării unor lucrări de asfaltare pe Str. Apeductului (pe tronsonul cuprins între Str. Rezervelor și Str. Tineretului), în seara zilei de marți, 14.04.2020, după ora 22:30, liniile de autobuz 138, 178 și 278 vor funcționa pe trasee modificate, astfel:

Autobuzele liniei 138 vor circula pe traseul de bază între stația terminal „Piața 21 Decembrie 1989” și stația „Complex Comercial Militari”, după care vor întoarce în incinta complexului, apoi pe traseul de bază.

Autobuzele liniei 178 vor circula pe traseul de bază între stația terminal „Sala Palatului” și intersecția Str. Osiei/ Aleea de acces în Complexul Comercial Militari, apoi până la stația „Complex Comercial Militari” (aferentă liniei 138), după care acestea vor întoarce spre Bd. Iuliu Maniu și vor urma traseul actual.

Autobuzele liniei 278 vor circula pe traseul de bază între stația terminal „Bd. Preciziei” și intersecția Str. Osiei/ Aleea de acces în Complexul Comercial Militari, apoi până la stația „Complex Comercial Militari” (aferentă liniei 138), după care acestea vor întoarce spre Bd. Iuliu Maniu și vor urma traseul actual.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ADK



Data înscrierii: 09/Apr/2019
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 691
Locație: Buzau

MesajTrimis: Vin 17 Apr 2020 20:44:52    Titlul subiectului: 206685

Este normal ca liniile STB să mai funcționeze și după orele 22 deoarece asigură transportul unora către/dinspre servici. Chiar și în timpul pandemiei, anumite fabrici nu pot să-și înceteze activitatea, indiferend de loc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 17 Apr 2020 20:52:13    Titlul subiectului: 206687

Cati angajati sunt in total ?
Ce rute folosesc ?
Nu mi se pare OK sa lasi transportul sa mearga sa favorizeze raspandirea virusului.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ADK



Data înscrierii: 09/Apr/2019
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 691
Locație: Buzau

MesajTrimis: Vin 17 Apr 2020 22:19:48    Titlul subiectului: 206689

Chiar și dacă numărul angajaților este unul mic, mai ales ce folosesc transportul în comun, autobuzele societății trebuie să funcționeze. În București numărul angajaților find în general mare, chiar și dacă fabricile au contracte încheiate cu anumite firme private de transport aceștia nu transportă angajații întotalitate. Unii locuiesc înafara ariei de acoperire a lor, și singura modalitate de a ajunge spre/dinspre acasă nu este decât cu autobuzele societății. Deși unii folosesc mașina personală, lucru ce este în continuă creștere, dar sunt și angajați care nu dețin permis de conducere sau autoturism personal în familie și sunt nevoiți să se deplaseze prin alte căi. Iar un eventual taxi nu-ți permiți să-l folosești zi de zi. Așa este de când se știe. Cât despre răspândirea acestui virus, acesta nu se face decât prin nepăsare, în principiu refuzul purtării mănușilor și măștii în spații interioare publice, deplasările fără rost și pe distanțe lungi, în locuri aglomerate, la ore aglomerate, și fără acea declarație chiar și scrisă eronat sau necompletată total.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 18 Apr 2020 18:51:37    Titlul subiectului: 206694

Laughing Laughing Laughing
ADK a scris:
Cât despre răspândirea acestui virus, acesta nu se face decât prin nepăsare,...și fără acea declarație chiar și scrisă eronat sau necompletată total.

Adică dacă ai declarația la tine și corect completată nu iei virusul ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
ADK



Data înscrierii: 09/Apr/2019
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 691
Locație: Buzau

MesajTrimis: Sâm 18 Apr 2020 19:49:06    Titlul subiectului: 206695

Virusul îl puteți lua oricât v-ați proteja, dar sunt șanse mai mici când vă achipați cu cele spuse. Se subînțelege ce am vrut să spun cu declarația. Vă interesează să aduceți ceva nou pe forum sau tot batjocoră?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 18 Apr 2020 20:22:03    Titlul subiectului: 206696

Ideea este ca transportul in comun sa fie in asa fel organizat incat sa nu contribuie la raspandirea virusului ci la franarea lui. In timpul starii de urgenta transportul in comun trebuie sa fie gandit in asa fel incat lumea sa stea acasa.
Pai eu vad un tramvai de pe linia 21 pe jumate plin, la ora 16:50, pe Calea Mosilor care s-a dus spre Obor, acum doua zile, apoi la mai putin de un minut a venit alt 21, cu numai doi calatori. Asta este organizare ??? Asta e tampenie marca STB ! Adica sa fie asa anomalii in frecventa uneia dintre principalele linii de tramvai din Bucuresti in conditii de trafic aproaper zero. inseamna ca trebuie sa fii batut in cap !!! In felul asta se lupta cu pandemia autoritatile locale din Bucuresti si conducerea STB ? Cu aceste anomalii in frecventa mijloacelor de tranport in comun, in conditii de trafic redus ? Pai unde sunt GPS-urile ? In creierul sefilor de la STB ?

Cat despre cei care lucreaza, cred ca nu este greu de aflat ce linii folosesc. Banuiesc ca nu este greu in tehnologia informatiei !!!

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 19 Apr 2020 18:16:04    Titlul subiectului: 206701

Și dacă un cretin a blocat linia câteva minute în zona buclei de întoarcere de la Sf. Gheorghe ? Pe formula " Șefu, doar 5 minute, să-mi iau țigări ?" Te-ai gândit la această variantă ? Ce rezolvare propui ? Ce vină ar avea STB - ul în astfel de situație ?
Prea dăm vina pe STB din prima fără să cunoaștem situația reală !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 19 Apr 2020 18:24:59    Titlul subiectului: 206702

Daca un cretin a blocat linia, politistii cretini, ai caror sefi sunt si mai cretini, trebuiau sa il ridice pe ala de pe sine si sa ii face si dosar penal. Doar este stare de urgenta.

In timpul urgentei medicale, cauzate de Covid19, frecventa mijloacelor de transport in comun din capitala trebuie sa fie fara cusur, nu sa imi vina un vehicul in statie dupa 10 minute, apoi urmatorul dupa 1 minut, apoi altul dupa 2 minute, apoi dupa 15 minute !

Anomaliile astea le-am observat si la autobuzele de pe linia 135 (in unele zile) cele de pe 605.

In zilele de joi si vineri, cand multa lume era pe strazi in cautare de miel si celelalte accesorii de Paste, frecventa mijloacelor de transport a fost cu anomalii.

Intreb ica o data, in felul asta lupta sefii STB-ului precum si cei de la Primarie cu pandemia ?

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 19 Apr 2020 19:34:50    Titlul subiectului: 206703

Intr-un articol din Libertatea, puteti vedea cum edilul sectorului 3, respecta legea: https://www.libertatea.ro/stiri/robert-negoita-plimbare-bicicleta-parc-ior-2962089

Citat:
Filmare scandaloasă: Primarul sectorului 3, Robert Negoiță, se plimbă cu bicicleta, alături de iubită, în parcul IOR, închis pentru cetățeni: „Am fost la treabă”

O bucureșteancă a postat pe Facebook două filmulețe care îl arată pe edilul sectorului 3 plimbându-se nestingherit prin parcul IOR. ”Nu eu am dat ordonanța militară”, susține femeia că i-a răspuns Negoiță când l-a întrebat de ce încalcă legea valabilă pe perioada stării e urgență.

Bucureșteanca Lilia Stana a publicat pe rețeaua socială o filmare realizată în jurul orei 18:00, care îl arată pe primarul sectorului 3, Robert Negoiță, plimbându-se pe bicicletă prin parcul IOR alături de partenera lui, în ciuda interdicțiilor în vigoare din cauza pandemiei.

Edilul cu coșul de picnic

”Locuiesc lângă parcul IOR, sector 3. Astăzi, eram pe biciclete cu copiii pe lângă parc, ne oprisem pe podul care desparte parcul pentru că observasem 2 bicicliști chiar în parc. Când ajung în dreptul nostru, îmi dau seama că era primarul sectorului 3, Robert Negoiță”, își începe Stana postarea pe facebook, unde există două filmulețe. ”La întrebarea mea de ce nu respectă regulile de interdicție de a intra în parc, mi-a răspuns: verific ca totul să fie în regulă, stând pe bicicletă în pantaloni scurți, cu un coș de picnic și cu iubita alături”, a scris Lilia Stana pe Facebook

”Mi-a răspuns că nu el a închis parcurile”

Și a continuat: ”Am vorbit preț de câteva minute. După alte întrebări de ce ni se interzice nouă, familiilor cu copii, intrarea în parc, mi-a răspuns că nu el a închis parcurile și nu el a dat ordonanța militară. De ce tocmai edilul sectorului 3 se plimbă prin parc încălcând ordonanța militară? După ce a plecat, am abordat un jandarm care stătea în apropiere și supraveghea accesul în parc. La întrebarea de ce domnului Negoiță îi este permisă plimbarea prin parc, ne-a răspuns că dânsul are declarația pe proprie răspundere și că poliția locală care supraveghează parcul este în subordinea primarului. Cum vi se pare, legea este egală pentru toți?”. a comentat bucureșteanca.

Negoiță: „Am fost la treabă”. Șefii Poliției Locale S3 nu sunt de găsit

Libertatea a încercat să ia legătura cu primarul Robert Negoiță, însă acesta nu a răspuns apelurilor și mesajelor.

Edilul a oferit un punct de vedere pentru HotNews.ro și a spus că nu i se pare în neregulă faptul că a ieșit cu bicicleta în parc, întrucât „era la treabă”. „Am fost la treabă și ieri, m-am dus la treabă și astăzi, mă duc la treabă și mâine. Nu este nimic în neregulă. Mi-am convocat colegii la treabă, mâine se lucrează pe șantiere. Cineva trebuie să și muncească. Este adevărat, în ziua de Paști am luat și iubita cu mine, dar am fost la verificat lucrări. O las singură tot timpul, am zis ca măcar azi, în ziua de Paști să vină cu mine, să fie cu mine, să nu o las singură.

Colegii mei știu, i-am umplut de poze, de filmulețe de la șantiere. Nu trăim de mult într-o țară normală. Nici la treabă nu mai am voie să mă duc. Parcă am eu vreo vină că s-a închis parcul, nu l-am închis eu. Am verificat zona de aspersie, spațiile verzi, copacii, toaletările, cositul, lacul, nivelul apei din lac, pavajul, mobilierul urban. Am mai fost și la alte șantiere. Am verificat și aleile de la Liviu Rebreanu, Dristorului, Decebal, Unirii, Baba Novac, Câmpia Libertății, Odobești. Dacă trebuie să-mi fie rușine că muncesc, atunci îmi este rușine”, a declarat Negoiță, pentru HotNews.ro. Acesta a mai spus că nu a ieșit la picnic, iar în plase avea mâncare pentru lebede.
”Am avut pâine, eu strâng pâinea când se usucă și o duc la păsările din parc, la rațe, la lebede. Sunt obișnuite să li se dea să mănânce și mi-e teamă să nu plece dacă nu mai au de mâncare. Nu am avut niciun coș de picnic. Erau două pungi pline cu pâine uscată. Eu nu merg la picnic, nu cred că m-a văzut pe mine cineva la picnic, nici în parc, nici în locurile amenajate”, a mai spus primarul. Pe numărul de call-center al Poliției Locale Sector 3, femeia care a răspuns la apelul Libertatea a explicat că doar biroul de presă poate oferi un răspuns, după care a închis brusc telefonul, refuzând continuarea discuției.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mar 21 Apr 2020 16:38:38    Titlul subiectului: 206726

Doua mii din cei 11,000 salariati STB vor fi trimisi in somaj tehnic:

https://stirileprotv.ro/stiri/financiar/mii-de-angajati-ai-stb-vor-intra-in-somaj-tehnic-explicatiile-viceprimarului-capitalei.html

Stirile ProTV a scris:


Viceprimarul Capitalei Aurelian Bădulescu a anunțat, marți, că 2.000 dintre cei 11.000 de angajați ai STB vor intra în șomaj tehnic, din cauza reducerii semnificative a numărului de călători.

“Dintre cei 11.000 de angajați ai STB, 2.000 vor intra în șomaj tehnic. Asta înseamnă că vor primi doar 75% din salariul pe care până la această dată îl aveau, conform contractului colectiv de muncă, urmând că numărul acestora să nu mai crească. Este o situație generată de numărul scăzut de călători pe care compania îl are acum”, a declarat Bădulescu.

Acesta a precizat că măsura este valabilă pentru perioada stării de urgență, informează Agerpres.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 22 Apr 2020 21:47:59    Titlul subiectului: 206756

Dupa 15 mai, restrictiile se vor ridica temporar, daca nu va fi o crestere a numarului de infectii. In mass-media se vehicula ideea obligativitatii de a purta masca in spatiile inchise si in mijloacele de transport in comun.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ADK



Data înscrierii: 09/Apr/2019
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 691
Locație: Buzau

MesajTrimis: Mie 22 Apr 2020 22:56:16    Titlul subiectului: 206760

Restricțiile se vor ridica treptat după data de 15 mai, dar până atunci se vor redeschide treptat activitățile comerciale ce în această perioadă sunt închise. Ideea purtării măștii în spațiile publice închise (magazine, transport în comun etc) este ceva oficial, și se vehiculează ca aceasta să devină obligatorie timp de un an de zile, adică până la data de 15 mai 2021. Chiar și așa, anumite state și-au decis închiderea granițelor timp de un an de zile. Shocked Deciziile sunt însă cu scop de prevenire al acestui virus agresiv, dar închiderea granițelor nu este o soluție deoarece multe activități nu pot funcționa dacă acestea nu au acces de a trece vămile, mai ales pentru un an de zile...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 23 Apr 2020 07:09:10    Titlul subiectului: 206761

Cel mai probabil, politistii pe care ii vedem acum la „vanatoare” pe strazi, se vor muta in mijloacele de transport in comun, dupa 15 mai, pentru alt tip de „vanatoare”. Închiderea granitelor timp de un an, va afecta sever turimul, dar si posibil si transportul in comun, posibil sa fie intarzieri la achizitiile de noi vehicule.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ADK



Data înscrierii: 09/Apr/2019
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 691
Locație: Buzau

MesajTrimis: Joi 23 Apr 2020 14:45:52    Titlul subiectului: 206768

Este foarte probabil ca oamenii legii să fie îmbrăcați în statut civil, pentru a-i prinde mai ușor pe cetățenii care nu respectă această ordonanță ce poate duce cu foarte mic efort la decesul rapid al populației. Până atunci aceștia vor fi ca deobicei pe străzi, și în aproprierea spațiilor comerciale pentru a-i supraveghea pe cetățeni dacă aceștia și-au luat deja măsurile preventive înainte de intrarea în spațiile publice închise. Sper însă ca după data de 15 mai, ca verdictul dat de domnul președinte pentru a putea circula iar liberi pe străzi, să nu afecteze expedițiile între orașe și județe iar trenurile CFR și regiile de transport locale să-și poată relua programul obișnuit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 23 Apr 2020 20:14:02    Titlul subiectului: 206773

Mie mi se pare bizar ca nu este obligativitate de a purta masca in transportul in comun, pe timpul starii de urgenta si va fi dupa. Chit ca acum circula putina lume cu STB-ul, dar in ultimul timp putini mai poarta masti.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ADK



Data înscrierii: 09/Apr/2019
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 691
Locație: Buzau

MesajTrimis: Joi 23 Apr 2020 21:17:21    Titlul subiectului: 206774

În curând cel mai probabil n-o să mai poarte nimeni, mai ales într-un oraș ca Bucureștiul. Acolo la cât e pe ”fugă” fiecare doar de măști și mănuși n-o să-și mai poarte de griji. Să sperăm că într-o bună zi vor ieși la iveală cei vinovați și/sau complici de această situație și vor plătii fiecăruia în primul rând familiilor care și-au pierdut apropriații, dar și restului de populație pentru restricțiile apărute (circulația între anumite ore și în anume scopuri, interdicția de a intra sau ieși din țară, de a merge la cimitir sau la evenimente, etc), incomoditatea creată (program dat peste cap, somaj, coadă la magazin, așteptatul autobuzelor minute în șir, distanța obligatorie, etc) dar și pentru ”accesoriile” obligate să le avem și nu primite cum ar fi fost normal (măști, mănuși, declarații, produse pentru dezinfecție, etc), ci cumpărate din buzunarul propriu al fiecăruia.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 27 Apr 2020 15:45:44    Titlul subiectului: 206814

Recomandarile Ministerului Sanatatii privind conduita sociala pe timpul pandemiei Covid-19, le puteti citi aici.

Recomandarile sunt valabile si pentru cei care folosesc transportul in comun de suprafata.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 29 Apr 2020 21:23:26    Titlul subiectului: 206839

Stau si ma intreb cum se va produce "minunea" si vor purta toti calatorii masti cand vor circula cu mijloacele de transport STB. In prezent cam un sfert dintre cei care ii vad in mijloacele de transport poarta masca.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ADK



Data înscrierii: 09/Apr/2019
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 691
Locație: Buzau

MesajTrimis: Mie 29 Apr 2020 22:49:27    Titlul subiectului: 206840

Și-n Buzău se simte o diferență, aici deja poartă cam jumătate dintre călători mască de protecție. Mănuși... nici atât. O fi epidemie, situație de urgență, dar lumea s-a săturat să iasă din locuințe mascați și specificând obligatoriu pe foi intenția deplasării fiecăruia cu dată și semnatură. Eu unul sunt de părere că dacă fiecare se protejează și respectă distanța socială n-are nimic ce să se întâmple. Aceste ordonanțe sunt și exagerate, încălcând drepturile omului în repetate rânduri. De la 1 mai (sau 2 mai exact) o să se reia alte activitățile comerciale ce au fost închise, deoarece cum am mai spus, nu pot fi închise la nesfârșit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mar 05 Mai 2020 12:15:38    Titlul subiectului: 206924

Comunicat oficial al STB:

http://www.stbsa.ro/comunicat1.php?nrcom=1248

STB a scris:
Accesul în mijloacele STB va fi limitat: călătorii vor putea ocupa numărul de scaune din autobuze, troleibuze și tramvaie, precum și un rând în picioare, respectând distanța reglementată, de 1,5 m.

Urcarea călătorilor în vehiculele STB se va face DOAR prin ușa din față, iar coborârea pe celelalte uși.

Pentru respectarea noilor reguli de acces în mijloacele de transport în comun, în punctele de transbordări masive și cu trafic intens, călătorii vor fi îndrumați către ușile de acces în vehicule de controlorii STB, sprijiniți de Poliția Locală.


Am mari dubii cu privire la implementarea practica a masurii cu urcarea pe la usa din fata si coboratul prin rest.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Diverse (Bucuresti) Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Următoare
Pagina 1 din 3

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community