Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Vaporase si barcute din Bucuresti
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Transport naval
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
MIHAI GAZI



Data înscrierii: 02/Dec/2009
Ultima vizita: 07/Mar/2024
Mesaje: 172
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 31 Oct 2011 22:39:11    Titlul subiectului: Felicitari! 150043

Felicitari pentru filmulet! Ai niste surse-jos palaria! Tin sa-i felicit si pe domnii si doamnele care au pus umarul la constructia acestei nave-toata admiratia pentru iscusinta acestora! La un moment dat este un cadru in care un domn strange axul de directie al vaporului.Acel cadru mi-a trezit o amintire mai putin placuta,si anume, o imagine cu podeaua descompletata a salupei RANDUNICA, in care se vede o parte din ceea ce a fost candva axul de directie al acesteia. Sa speram ca BUCUR nu va ajunge niciodata asa, ci intr-o zi se vor serba 100 de ani de la lansarea lui la apa, iar cei ce se vor plimba atunci cu el vor viziona acest film "istoric".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MIHAI GAZI



Data înscrierii: 02/Dec/2009
Ultima vizita: 07/Mar/2024
Mesaje: 172
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 05 Noi 2011 00:12:00    Titlul subiectului: Snagov 150118

Am gasit intr-un anunt imobiliar mai vechi aceasta poza, despre care se mentioneaza ca ar fi din zona Complexului Astoria. In imagine apare o salupa de serviciu si se mai vede putin dintr-un vaporas tip stiuca, posibil sa fie chiar FAZANUL, care ar fi putut ajunge la Snagov. Oricum, aceste vaporase nu arata foarte bine, par chiar esuate...


Snagov.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  36.92 kb
 Vizualizat:  de 21025 ori

Snagov.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
COSTACHE MIHAIL



Data înscrierii: 01/Feb/2009
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 350
Locație: Bucuresti 2 (Tei)

MesajTrimis: Lun 07 Noi 2011 19:10:32    Titlul subiectului: 150176

In zona Complexului Astoria nu se afla alt debarcader decat al domnului George Tofan care are in subordine si vaporasul LEADER.
In prim plan se observa un vaporas stil BROTACEL, iar in plan secund, desigur, o stiuca. Nu poate fi decat FAZANUL. Daca poza este sigur pe Snagov in zona Astoria, si daca nu este prea veche, ar fi o sansa sa fie acolo FAZANUL.

Revenind la transportul de pe Lacul Herastrau, au fost retrase de la debarcader barcutele si hidrobicicletele. Nici pentru traversari nu mai este niciun vaporas. Singur, BUCUR, isi face cursele regulat zilnic pentru plimbari, acest lucru datorandu-se conditiilor din interior. Asistam la un eveniment destul de interesant, prelungirea anului acesta cu inca 2 luni de plimbari pe lac. In alti ani, deja la jumatatea lunii septembrie se pregateau toate ambarcatiunile de hibernare. Insa anul acesta, deja am intrat in noiembrie, lacul este inca la maxim crescut, si chiar daca este pustiu pentru ca asa cum am specificat nu mai sunt nici barcute, nici hidrobiciclete, nici vaporase pentru traversat, BUCUR animeaza intreg lacul prin prezenta sa. Ziua s-a micsorat iar BUCUR circula exact pana in jurul orei 17 cand se insereaza. Pentru ca lumina puternica din vaporas si geamurile fumurii, fac imposibila vizibilitatea pe lac. Asa ca o calatorie pe inserat, este inutila. Cursele se fac tot pe langa mal, se circula cu viteza redusa, iar cei aflati pe mal pot poza/filma vaporasul in toata splendoarea. Iar cei din vaporas pot privi aleile din parculet paralele cu lacul. Ieri am facut o alta calatorie cu BUCUR, cu plecare la ora 16:30. Am vazut zeci de privitori pe mal. Foarte multi dintre acestia pozau sau filmau vaporasul. Sa speram ca vor aparea pe youtube unele din filmarile lor. Vaporasul circula la o distanta de 7-8 m de mal in unele locuri, deci foarte aproape. Se intunecase, vaporasul mergea usor, singur pe toata suprafata lacului. Se aprinsesera si luminile pe aleile din parc, totul iti dadea impresia ca te plimbi pe alt lac. Pana a ajuns la mal se intunecase de tot. Dupa ce am coborat in jurul orei 17 vaporasul s-a retras. Postez doua poze din interiorul vaporasului, una cand afara era semiintuneric iar cealalta poza cand afara se intunecase de-a binelea:



P1010002-3.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  312.87 kb
 Vizualizat:  de 20994 ori

P1010002-3.jpg



P1010003-3.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  308.5 kb
 Vizualizat:  de 20994 ori

P1010003-3.jpg



_________________
http://vaporase.forumotion.net/forum.htm
http://calatorii.myfreeforum.ro/forum.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
MIHAI GAZI



Data înscrierii: 02/Dec/2009
Ultima vizita: 07/Mar/2024
Mesaje: 172
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 09 Noi 2011 00:15:27    Titlul subiectului: 150204

Postez o noua fotografie din acel anunt imobiliar, de aceasta data stiuca se vede mai bine. Se vad si niste observatii orientative pe poza, locul fiind descris in anunt ca fiind la 5 minute de Astoria si 150 m de Lacul Snagov. Referitor la prelungirea sezonului imi amintesc o iarna din anii '80 cand Lacul Tei nu a fost golit. Vaporasele se retrasesera la strand si erau husate, dar lacul era plin, iar niste cunoscuti au iesit cu o barcuta cu vele, cu toate ca era sfarsitul lui noiembrie (vremea permitea, era frumos si cald).
Si Teiul era un fel de Herastrau mai mic, cu vaporase, barci si hidrobiciclete de toate tipurile, portulet (la strandul Tei) care nu era asa dezvoltat ca la ALPA, dar era... Apropos; vaporasele se retrageau in fiecare seara la strand sau doar in sezonul rece?



36863878_1[1].jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  41.51 kb
 Vizualizat:  de 20967 ori

36863878_1[1].jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
COSTACHE MIHAIL



Data înscrierii: 01/Feb/2009
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 350
Locație: Bucuresti 2 (Tei)

MesajTrimis: Mie 09 Noi 2011 15:32:18    Titlul subiectului: 150212

Se retrageau in fiecare seara in strand. Acolo se afla si Administratia Strandului Tei iar langa mal acostau toate vaporasele. Chiar daca pe Lacul Tei mai existau si alte stranduri mari si frumoase, acestea nu aveau in dotare decat barci.
Doar Strandul Tei se ocupa de vaporase. Si de barcutele si hidrobicicletele de la debarcaderul de sub Restaurantul Brotacei. Acestea erau aduse primavara si scoase toamna numai prin strand. In timpul sezonului, barcutele si hidrobicicletele ramaneau noaptea la debarcader. Unele erau legate mai in larg de o geamandura.

Sa revenim tot la Lacul Herastrau, intrucat am gasit pe Forumul Turistic www.forumturistic.tk o ilustrata deosebit de veche in care se vede vaporasul MUNCITORUL, nu auzisem de acest vaporas. Cred ca poza este facuta prin anii '40 sau poate la inceputul anilor '50. Modelul este mult mai vechi decat vaporasele aparute in anii '50 pe Herastrau, ma refer la modelul vaporasului PACEA. Ilustrata este din colectia userului Calator Mioritic. Si daca nu ma insel, acelasi vaporas sau poate altul asemanator, se observa in filmul ,Alo ati gresit numarul!' cu Iurie Darie, Stela Popescu, realizat in anul 1958.



laculherestrau.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  83.9 kb
 Vizualizat:  de 20954 ori

laculherestrau.jpg



_________________
http://vaporase.forumotion.net/forum.htm
http://calatorii.myfreeforum.ro/forum.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
MIHAI GAZI



Data înscrierii: 02/Dec/2009
Ultima vizita: 07/Mar/2024
Mesaje: 172
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 10 Noi 2011 00:07:17    Titlul subiectului: 150216

Este vaporasul ale carui poze le-am postat la pagina 2, lansat in 1937 cu ocazia expozitiei "Luna Bucurestilor", la lansare participand si regele Carol al II-lea. Am un album in care apare chiar si momentul lansarii, voi incerca sa scanez poza. Numele de MUNCITORUL sigur l-a primit dupa instaurarea regimului comunist. Vaporasul PACEA este acostat in golful de la Snagov, langa celelalte vaporase, l-am gasit pe site-ul www.marinaport.ro. Despre stiuca eu cred ca este in zona acelui brat de apa care iese in Lacul Snagov chiar la ASTORIA. Spun asta fiindca in imagini se vede si un ochi de apa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MIHAI GAZI



Data înscrierii: 02/Dec/2009
Ultima vizita: 07/Mar/2024
Mesaje: 172
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 11 Noi 2011 03:26:04    Titlul subiectului: 150228

Lansarea vaporului "Luna Bucurestilor 1937" pe Lacul Herastrau. Cred ca locul este undeva pe malul cu ecluza, la cotul lacului, intrucat se vad si niste case si doar acolo erau casele atat de aproape de malul lacului Herastrau. In imagine mai este si o barcuta de agrement, model cu carma.


Vaporul ''Luna Bucurestilor''0001.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  1.64 MB
 Vizualizat:  de 20908 ori

Vaporul ''Luna Bucurestilor''0001.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
COSTACHE MIHAIL



Data înscrierii: 01/Feb/2009
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 350
Locație: Bucuresti 2 (Tei)

MesajTrimis: Dum 13 Noi 2011 20:04:25    Titlul subiectului: 150279

Impresionanta poza! Vaporasul se numea Luna Bucurestilor 1937? Din cate vad la lansare nu avea catarg, pentru ca ar fi incomodat mult actiunea lansarii la apa, si asa destul de ingreunata din cauza folosirii uneltelor destul de primitive. Vaporasul nu pare sa fie cu mult mai mare decat RANDUNICA. Pe el nu scria nici un nume. Este posibill ca MUNCITORUL sa fi fost alt vaporas?

Referitor la barcuta cu carma inseamna ca era nevoie permanent de 2 persoane pentru a putea circula pe apa. Carma mai mult incurca la o barcuta. Daca nu exista si a doua persoana care sa stea la carma mai bine ar fi fost sa o scoata, pentru ca incomoda mult la directie!

_________________
http://vaporase.forumotion.net/forum.htm
http://calatorii.myfreeforum.ro/forum.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
MIHAI GAZI



Data înscrierii: 02/Dec/2009
Ultima vizita: 07/Mar/2024
Mesaje: 172
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 13 Noi 2011 23:16:20    Titlul subiectului: 150281

Referitor la numele acestui vaporas, eu cred ca initial nu a avut, fiind primul si singurul vaporas de pe Herastrau o perioada. El a facut"botezul" navigatiei pe Herastrau si al ecluzei. Categoric este unul si acelasi cu MUNCITORUL si cred ca a fost unicat si construit la fata locului(la acea vreme nefiind mijloace de transport agabaritic). A fost lansat cu ocazia expozitiei internationale "Luna Bucurestilor 1937". A circulat cam pana prin anii '60 pe Herastrau, (stiu asta intrucat am aratat aceste poze unor persoane care si l-au amintit) apoi nu se mai stie nimic... I-au urmat bacurile de traversari de pe Floreasca si Tei, salupele din lemn de pe Tei si IOR(si aici am inteles ca a fost una inaintea lui MUGUREL), vaporasele de tipul lui PACEA, stiucile, etajatele, cele de tipul AURORA si cele din ziua de azi. Ar fi minunat daca ALPA ar prelua initiativa RATB, de a scoate albume cu ilustrate ale vaporaselor care au plutit pe lacurile bucurestene de-a lungul timpului...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MIHAI GAZI



Data înscrierii: 02/Dec/2009
Ultima vizita: 07/Mar/2024
Mesaje: 172
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 16 Noi 2011 00:45:30    Titlul subiectului: Vaporase de vanzare 150331

Trecand ieri prin Herastrau, am zarit de la Pavilionul H vaporasul FLOREASCA acostat undeva in zona restaurantului PESCARUS, in apropiere de locul unde este BUFTEA. Stiindu-l la ALPA, m-am mirat, dar acum imi dau seama ca in urma cu vreo luna am vazut la podet, unde era acesta acostat in ultimul timp, celebrele ECO 1 si 2(lucru semnalat si pe forum). Exista mai multe posibilitati: sa fi fost dus acolo pentru a fi amenajat din nou ca restaurant, sa fi fost mutat datorita lipsei de spatiu de la ALPA, creata prin aparitia lui BUCUR, sau sa fie pregatit acolo pentru a fi scos si casat definitiv.

Clubul Marina Port de la Snagov scoate la vanzare doua vaporase de pasageri. In anunt sunt prezentate fotografiile vaporaselor PORUMBEL, MIOARA si PACEA, deci doua dintre ele se vor vinde. Sa speram ca vor ramane pe Snagov!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
COSTACHE MIHAIL



Data înscrierii: 01/Feb/2009
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 350
Locație: Bucuresti 2 (Tei)

MesajTrimis: Joi 17 Noi 2011 15:34:38    Titlul subiectului: 150352

Daca aceste pasagere vor fi scoase la vanzare, este cam nasol. Inseamna ca nu mai este nevoie de ele pe Snagov, probabil sunt prea multe iar pasagerii putini. Acestea au fost foarte bine intretinute, cine stie daca nu cumva pot fi cumparate si fiind nerentabile vor fi duse la fier vechi!

In afara de PORUMBELUL, PACEA si MIOARA, au mai fost si altele construite la fel? Si dintre acestea, au circulat toate pe Lacul Herastrau?

_________________
http://vaporase.forumotion.net/forum.htm
http://calatorii.myfreeforum.ro/forum.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
COSTACHE MIHAIL



Data înscrierii: 01/Feb/2009
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 350
Locație: Bucuresti 2 (Tei)

MesajTrimis: Joi 17 Noi 2011 17:35:05    Titlul subiectului: 150353

Tocmai am primit pe e-mail un raspuns acum cateva minute din partea Clubului Marina Port in care mi s-a comunicat ca de fapt au fost scoase la vanzare toate 3 vaporase PACEA, MIOARA si PORUMBELUL, din care unul deja a fost vandut. Ce va fi cu el, vom afla curand!
_________________
http://vaporase.forumotion.net/forum.htm
http://calatorii.myfreeforum.ro/forum.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
MIHAI GAZI



Data înscrierii: 02/Dec/2009
Ultima vizita: 07/Mar/2024
Mesaje: 172
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 19 Noi 2011 20:41:23    Titlul subiectului: 150410

Sper ca vaporasul care a fost deja vandut va ramane pe Snagov, sau poate va fi adus pe vreun lac din Bucuresti. Referitor la intrebarea ta Mihail, nu stiu cate vaporase de acest tip au existat, cert este ca prin '88-'89, cand era in floare baza nautica de la Pantelimon 2, a fost si acolo un vaporas de acest tip, dar nu a stat decat un sezon. La Pantelimon de baza au fost un etajat si o stiuca-imi pare rau ca nu stiu numele acestora, intrucat ar fi interesant pentru forum. Sunt mahnit, deoarece vaporasul FLOREASCA, despre care spuneam mai sus ca l-am vazut luni mutat in dreptul restaurantului PESCARUS si era intreg, astazi l-am vazut in curs de taiere. A mai ramas doar parterul, etajul a fost in intregime taiat. Inca un vaporas pierdut, PACAT!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
COSTACHE MIHAIL



Data înscrierii: 01/Feb/2009
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 350
Locație: Bucuresti 2 (Tei)

MesajTrimis: Sâm 19 Noi 2011 22:24:31    Titlul subiectului: 150411

Asta este o veste care m-a zguduit si pe mine! Chiar si in starea in care se afla FLOREASCA tot eram multumiti pentru faptul ca exista si asa ca epava! Dar daca il taie, mai ramane doar in amintirea noastra si in cele cateva poze care le detinem!!! Sad Crying or Very sad Crying or Very sad
_________________
http://vaporase.forumotion.net/forum.htm
http://calatorii.myfreeforum.ro/forum.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
COSTACHE MIHAIL



Data înscrierii: 01/Feb/2009
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 350
Locație: Bucuresti 2 (Tei)

MesajTrimis: Dum 20 Noi 2011 21:39:34    Titlul subiectului: 150435

In ultima vreme, am dezbatut cateva aspecte legate de vaporasele de agrement. In urma cu vreo 3 saptamani, eram incantati de faptul ca BUCUR a fost dat in folosinta transportului de pasageri. Acum cateva zile, am aflat cum ca MIOARA, PACEA si PORUMBELUL au fost scoase la vanzare. Iar acum doua zile, trista veste ca FLOREASCA este in curs de taiere, a fost una dura, o veste greu de primit pentru pasionatii de vaporase. Vaporase care le stim de cand ne-am nascut, vaporase care ne-au plimbat, vaporase pe langa care am crescut. Este dureros sa vezi cum incet, incet dispar unul cate unul! Epava plutitoare a vaporasului FLOREASCA este una demna de tot plansul. Este de nerecunoscut. Imi vine greu sa cred ca acest vaporas candva vopsit in alb, circula pe luciul apei plin cu pasageri! Acum, cand il vad legat de acel ponton inalt sub care se afla epava vaporasului CANARUL, iar 50 de metri mai incolo se afla si BUFTEA! Trei etajate si toate intr-un hal de nedescris!


P1010060-2.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  331.45 kb
 Vizualizat:  de 20676 ori

P1010060-2.jpg



P1010061-2.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  332.58 kb
 Vizualizat:  de 20676 ori

P1010061-2.jpg



P1010076.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  221.09 kb
 Vizualizat:  de 20676 ori

P1010076.jpg



P1010079-1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  188.03 kb
 Vizualizat:  de 20676 ori

P1010079-1.jpg



P1010080-1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  304.81 kb
 Vizualizat:  de 20676 ori

P1010080-1.jpg



P1010081-2.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  302.2 kb
 Vizualizat:  de 20676 ori

P1010081-2.jpg



P1010082-1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  217.58 kb
 Vizualizat:  de 20676 ori

P1010082-1.jpg



P1010083-2.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  160.48 kb
 Vizualizat:  de 20676 ori

P1010083-2.jpg



P1010085-2.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  216.71 kb
 Vizualizat:  de 20676 ori

P1010085-2.jpg



P1010086-2.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  188.23 kb
 Vizualizat:  de 20676 ori

P1010086-2.jpg



_________________
http://vaporase.forumotion.net/forum.htm
http://calatorii.myfreeforum.ro/forum.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
COSTACHE MIHAIL



Data înscrierii: 01/Feb/2009
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 350
Locație: Bucuresti 2 (Tei)

MesajTrimis: Dum 20 Noi 2011 21:54:16    Titlul subiectului: 150436

O zi posomorata si trista a fost aceea in care am pozat vaporasul FLOREASCA! Ceata a persistat toata ziua! La fel si frigul (+2 grade la amiaza) dar si faptul ca a fost innourat, exact o atmosfera tipica unor poze care marcheaza probabil disparitia unui vaporas! Si daca mai punem la socoteala ca era o zi de toamna iar vantul nu adia deloc, pozele au iesit exact asa cum se pot observa atat in mesajul de mai sus dar si in acesta: triste!


P1010088-2 (1).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  282.66 kb
 Vizualizat:  de 20674 ori

P1010088-2 (1).jpg



P1010090-2.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  305.66 kb
 Vizualizat:  de 20674 ori

P1010090-2.jpg



_________________
http://vaporase.forumotion.net/forum.htm
http://calatorii.myfreeforum.ro/forum.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
MIHAI GAZI



Data înscrierii: 02/Dec/2009
Ultima vizita: 07/Mar/2024
Mesaje: 172
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 20 Noi 2011 22:32:04    Titlul subiectului: 150439

De-a dreptul dezolant! Din cate se vede si BUFTEA arata destul de rau, pupa lui fiind aproape scufundata sub povara constructiilor adaugate.Coca vaporasului CANARUL spui ca mai este sub acel ponton? Imi aduc aminte ca era si el pe acolo, apoi a fost taiat iar pe coca lui s-a bazat constructia acelei platforme. Si CANARUL era de baza prin anii '80, m-am plimbat de multe ori cu el. Sigur ca mersul lucrurilor este spre aparitia de vaporase noi si moderne, dar nu cu pretul abandonului si distrugerii celor vechi,nu? Spre exemplu astazi in cadrul emisiunii SECVENTIAL, de pe ANTENA 3, moderata de Adrian Ursu si avandu-l invitat pe domnul academician Dinu C. Giurascu, au fost prezentate niste imagini dintr-un documentar aflat in Arhiva Nationala de Film(ANF) despre inaugurarea agrementului nautic pe Lacul Snagov in anul 1933, de catre Regele Carol al II-lea. Vreau sa spun ca agrementul de la Snagov era mult mai intens decat este astazi, cu barcute cu vasle, caiace, barci cu vele si am vazut si un vaporas identic cu vaporasul CIOCARLIA, asa cum era el cand a aparut pe Lacul Herastrau, adica salonul vaporasului acoperit cu prelata si nu inchis cu geamuri cum este acum. Posibil sa fi fost chiar CIOCARLIA, care a stat la Snagov din 1933 pana in anii '90, cand cineva l-a adus la Herastrau, l-a modificat, l-a folosit(rar) ca vaporas cativa ani, apoi l-a transformat in magazin de jucarii pe mal. Uite ca iar ajungem la subiectul batjocurii fata de vaporase. Sigur, CIOCARLIA a ajuns la Herastrau ca vaporas particular, fiecare face ce vrea cu bunurile sale, fie ca se cheama CIOCARLIA,MOGOSOAIA sau CERNICA, dar in urma acelui film mi-am dat seama ca acest vaporas era unul de epoca, mai vechi decat MUNCITORUL chiar si trebuia conservat ca atare indiferent ca era in proprietate de stat sau privata. Acum, ca s-a redeschis ecluza era bun si pentru treceri prin ea, dar Restaurantul Herastrau are traditie in modificarea si scoaterea din uz a vaporaselor, exceptie facand LASTUN si LICURICI, dar nu se stie pentru cat timp...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
COSTACHE MIHAIL



Data înscrierii: 01/Feb/2009
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 350
Locație: Bucuresti 2 (Tei)

MesajTrimis: Lun 21 Noi 2011 22:11:29    Titlul subiectului: 150452

CANARUL se afla tot sub ponton. BUFTEA este lasat in grija unui paznic pana in primavara cand se va deschide din nou ca restaurant plutitor. In partea din spate i s-au pus scaune, mese si alte acareturi, de aceea s-a lasat. Oricum, arata jalnic si acesta!!
_________________
http://vaporase.forumotion.net/forum.htm
http://calatorii.myfreeforum.ro/forum.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
rosetti61



Data înscrierii: 03/Iul/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1177
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Mar 22 Noi 2011 21:55:00    Titlul subiectului: 150467

4 septembrie 1971
https://www2.landesarchiv-bw.de/ofs21/bild_zoom/zoom.php?bestand=20946&id=1611637&screenbreite=1280&screenhoehe=994



1971 herastrau.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  119.93 kb
 Vizualizat:  de 20599 ori

1971 herastrau.jpg



_________________
Hans Oerlemans si minunatele lui tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
COSTACHE MIHAIL



Data înscrierii: 01/Feb/2009
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 350
Locație: Bucuresti 2 (Tei)

MesajTrimis: Mar 22 Noi 2011 22:30:58    Titlul subiectului: 150469

Superba fotografie! Era intr-o zi de sambata. Dat fiind si faptul ca in septembrie calatorii sunt mai putini decat in lunile de vara, de aceea se observa asa putini plimbareti in zona. Pacat ca nu se vede numele vaporasului! Dar dupa model nu poate fi decat CERNICA. BUFTEA, MOGOSOAIA, sau chiar actuala epava din pozele de mai sus adica FLOREASCA!
_________________
http://vaporase.forumotion.net/forum.htm
http://calatorii.myfreeforum.ro/forum.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
MIHAI GAZI



Data înscrierii: 02/Dec/2009
Ultima vizita: 07/Mar/2024
Mesaje: 172
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 23 Noi 2011 23:06:15    Titlul subiectului: 150491

Superba poza, bravo! Facuta chiar acum 40 de ani.Ce frumos ar fi ca vaporasul din imagine sa faca o cursa jubiliara acum...De fapt nu este chiar imposibil, daca in imagine este CERNICA, intrucat acesta este singurul ramas de acest tip. Ma tem ca BUCUR sa nu scoata BANEASA si OTOPENI pe linie moarta, ca ar fi pacat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
COSTACHE MIHAIL



Data înscrierii: 01/Feb/2009
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 350
Locație: Bucuresti 2 (Tei)

MesajTrimis: Mie 23 Noi 2011 23:17:49    Titlul subiectului: 150494

In ultima perioada s-au inmultit numarul de pasageri care se plimba pe Lacul Herastrau. Pentru ca in ultimii ani a fost promovat acest tip de transport de agrement, tarifele au ramas nemodificate, iar faptul ca in anumite zile de sarbatori legale transportul a fost gratuit si au avut ocazia ca sa circule cat mai multi calatori, le-a trezit dorinta de a mai calatori si cu alte ocazii chiar daca acesta nu mai era gratuit. Sincer, nu as crede ca vor fi scoase din circulatie OTOPENI si BANEASA. Si ca o parere personala este mai placut o cursa cu aceste vaporase decat cu BUCUR. Pentru ca acestea nu sunt inchise, iar zgomotul de motor iti da o placere sa calatoresti. O calatorie de agrement. Pe cand cu BUCUR pentru ca este inchis nu ai asa satisfactie, nu se aude nici zgomotul de motor si parca ai calatori de nevoie si nu din placere! O calatorie cu BUCUR este placuta doar in zilele friguroase!
_________________
http://vaporase.forumotion.net/forum.htm
http://calatorii.myfreeforum.ro/forum.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
MIHAI GAZI



Data înscrierii: 02/Dec/2009
Ultima vizita: 07/Mar/2024
Mesaje: 172
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 23 Noi 2011 23:58:24    Titlul subiectului: 150495

Pe site-ul orasulluibucur.blogspot.com am gasit doua vederi cu barcile din lemn care au plutit candva pe lacul din Parcul National.


Vedere din parcul 23 August1[1].jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  159.29 kb
 Vizualizat:  de 20563 ori

Vedere din parcul 23 August1[1].jpg



3[2].jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  71.77 kb
 Vizualizat:  de 20563 ori

3[2].jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MIHAI GAZI



Data înscrierii: 02/Dec/2009
Ultima vizita: 07/Mar/2024
Mesaje: 172
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 24 Noi 2011 00:14:37    Titlul subiectului: 150496

Si o fotografie din Parcul Carol, cred ca dateaza dintre cele doua razboaie.


49.%20Parcul%20National%20Regele%20Carol%20al-II-lea[1].jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  50.23 kb
 Vizualizat:  de 20561 ori

49.%20Parcul%20National%20Regele%20Carol%20al-II-lea[1].jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MIHAI GAZI



Data înscrierii: 02/Dec/2009
Ultima vizita: 07/Mar/2024
Mesaje: 172
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 25 Noi 2011 22:00:29    Titlul subiectului: 150527

Iata o poza interesanta; cartierul Floreasca, prin anii '60-'70. Se vede Lacul Floreasca, iar pe suprafata acestuia se pot observa plutind mai multe barci in zona cotului lacului si un vaporas care pare a fi o stiuca.Stiu ca in acel loc a functionat un bac de traversari, asemeni celui scufundat la Tei, dar probabil ca in timp acesta a fost inlocuit cu o stiuca, intocmai ca la Tei. Nu stiu care dintre stiuci sa fi functionat acolo, stiu ca in anii '80 s-a ingradit zona cu gard si s-a inchis publicului. Tot atunci a fost deschis agrementul nautic pe Lacul Pantelimon 2, o ipoteza ar fi ca stiuca de la Floreasca sa fi fost mutata la Pantelimon.


5[1].jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  132.83 kb
 Vizualizat:  de 20517 ori

5[1].jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Transport naval Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Următoare
Pagina 6 din 11

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community