Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Credeti ca vor fi reinfiintate liniile 10,11 si 12?

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul CONSTANȚA
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Credeti ca vor fi reinfiintate liniile 10,11 si 12?
DA
28%
 28%  [ 12 ]
NU
71%
 71%  [ 30 ]
Voturi totale : 42

Autor Mesaj
ducu



Data înscrierii: 20/Oct/2007
Ultima vizita: 30/Dec/2023
Mesaje: 84
Locație: Eforie Sud

MesajTrimis: Joi 26 Mar 2009 11:33:26    Titlul subiectului: Credeti ca vor fi reinfiintate liniile 10,11 si 12? 108509

Mi-as dori sa se reinfiinteze cat mai repede liniile RATC-ului 10,11 si 12 "raposate" acum aproape 10 ani. Credeti ca asa ceva e posibil in viitorul apropiat? Se tot vorbeste de reorganizarea transportului in comun in Zona Metropolitana Constanta, dar pana acum nu s-a luat nici o masura, la 2 ani de la intrarea in UE. Cat timp vor mai avea monopol operatorii privati pe liniile spre Mangalia si Techirghiol? Evil or Very Mad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tavinho



Data înscrierii: 07/Sep/2007
Ultima vizita: 19/Aug/2013
Mesaje: 206
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 26 Mar 2009 16:17:42    Titlul subiectului: linii 108528

Ar fi frumos, cand eram mic mergeam in Eforie cu 10-le sau cu 11-le cu niste Rocar-uri vechi cu autotaxare....mi-e dor de vremurile alea desi n-am mai fost in constanta de 11 ani:)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 26 Mar 2009 20:39:51    Titlul subiectului: 108559

Slabe sanse dupa parerea mea cat timp Metropolitanul sau Simpa Trans sunt bine infipte pe acest segment. Desi putina concurenta din partea RATC-ului nu ar strica, ar mai prelua din aglomeratia de pe autocarele care merg pe relatia Constanta-Mangalia in lunile de vara.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile


Ultima modificare efectuată de către guest la Joi 26 Mar 2009 22:02:44, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Aditu



Data înscrierii: 19/Mar/2009
Ultima vizita: 09/Mai/2014
Mesaje: 34
Locație: Constanta

MesajTrimis: Joi 26 Mar 2009 21:13:48    Titlul subiectului: Buna seara. 108563

Da,vor fi reinfintate. Dar nu momentan. MAZarea ar vrea asta, dar nu vrea cineva de la Ministerul Transporturilor, tocmai din cauza ca este el primar. In momentul in care nu va mai fi aici, liniile alea vor aparea imediat. Iar la vara,'etajatele' lui nu vor circula. Tot din cauza ca este el la primarie si nu vor sa-i dea licenta sa le foloseasca. Ce ironie, nu?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
phoenix12345



Data înscrierii: 16/Noi/2007
Ultima vizita: 11/Noi/2009
Mesaje: 9
Locație: Tuzla, Constanta

MesajTrimis: Vin 27 Mar 2009 22:51:32    Titlul subiectului: 108635

Sansele sunt foarte mici. Oricum chiar daca ar fi reinfiintat ce autobuze vor trimite pe linia asta(mai mult ca sigur MAZ)? Cu MAZ-ul pana in Mangalia cred ca s-ar face cam 1:30 min, in timp ce metropolitanul face o ora.

Ar mai trebui comparata si capacitatea de transport al unui Scania 113 si al unui MAZ 103 si gradul de confort al calatorilor in aceste vehicule. Lumea s-a cam scarbit de Scanii(sunt vechi, jegoase, zgomotoase si foarte poluante), dar oare vor accepta MAZ-ul(care sufera cam de aceleasi probleme, numai ca sunt mai noi)?

Ar fi rentabila reinfiintarea acestei linii? Daca ar functiona in paralel cu Metropolitanul, de ce ar merge lumea cu linia 10/11/12? Prin 99 cand inca mai circula linia 10, cu DAC-ul se facea 60 de minute pana in Constanta, iar metropolitanul pe aceeasi portiune facea 40 de minute.

Si pot sa intreb de ce au fost desfiintate aceste linii in 2001? Probabil aveau un motiv intemeiat, asa ca de ce le-ar reinfiinta?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Aditu



Data înscrierii: 19/Mar/2009
Ultima vizita: 09/Mai/2014
Mesaje: 34
Locație: Constanta

MesajTrimis: Sâm 28 Mar 2009 20:54:35    Titlul subiectului: 108673

Nu sunt sigur de ce,dar stiu ca patronul Metropolitanului este ANTI-MAZare!Sunt sigur ca si-a bagat 'radacina' MAZarea,de au disparut liniile alea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
narciX



Data înscrierii: 15/Ian/2010
Ultima vizita: 31/Ian/2010
Mesaje: 1
Locație: Constanta; Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 16 Ian 2010 17:50:10    Titlul subiectului: 122380

Liniile interurbane vor fi cu siguranta reinfiintate, mai ales ca noua Zona Metropolitana va avea nevoie de un sistem de transport public bine pus la punct.
_________________
narciX
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ducu



Data înscrierii: 20/Oct/2007
Ultima vizita: 30/Dec/2023
Mesaje: 84
Locație: Eforie Sud

MesajTrimis: Sâm 16 Ian 2010 17:58:53    Titlul subiectului: 122382

Zona aia metropolitana e doar pe hartie si asa o sa fie multa vreme de acum incolo! Tu nu te-ai uitat la televizor sa vezi ca lui Mazare ii taie fondurile cu 20 de miliarde de lei? Deci adio proiecte de viitor pentru Constanta, cel putin pe anul asta! Evil or Very Mad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 18 Ian 2010 08:11:48    Titlul subiectului: 122442

narciX a scris:
Liniile interurbane vor fi cu siguranta reinfiintate

Pe ruta Eforie Nord-Costinesti-Mangalia exista curse regulate (Metropolitanul, SimpaTrans, etc). Vara aceste linii interurbane ale RATC-ului ar mai prelua din calatorii care vor sa mearga inspre statiuni, dar nu cred ca autobuzele MAZ ar fi utile pentru cei care se aurca cu bagaje multe, ar trebui alt tip de autobuz. Iarna insa in afara de navetisti nu prea sunt turisti, ar fi cerere mica de transport.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ducu



Data înscrierii: 20/Oct/2007
Ultima vizita: 30/Dec/2023
Mesaje: 84
Locație: Eforie Sud

MesajTrimis: Vin 14 Mai 2010 10:30:44    Titlul subiectului: 127025

La intrebarea mea catre RATC daca au in vedere reinfiintarea liniilor 10,11 si 12, am primit raspuns din partea sefului Serviciului de Exploatare comerciala si marketing ca "legislatia actuala nu permite inca reintroducerea acestor trasee, solicitarea dvs. ramane in atentia noastra pentru o rezolvare viitoare in cadrul Metropolei nou infiintate".
Cum adica nu permite legislatia actuala? De pe site-ul primariei Constanta am aflat ca licentele pentru traseele firmei Metropolitan au fost date pana in 2011. Nu inteleg ce i-ar impiedica de la anul sa nu mai dea licente Metropolitanului si sa bage in schimb aceste trasee scoase abuziv in 2000-2001. Confused
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Vin 14 Mai 2010 10:43:45    Titlul subiectului: 127026

Pai deocamdata traseele exterioare perimetrului Constantei sunt considerate judetene si ca atare au regim distinct de traseele locale; R.A.T.C. nu are voie sa desfasoare transport in localitatile invecinate in lipsa unei asociatii intercomunitare, adica e nevoie ca 2 sau mai multe localitati sa se asocieze si sa desfasoare la comun transportul "local"...
De aia au facut referinta la crearea "metropolei" sau zonei metropolitane...

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
OAB



Data înscrierii: 25/Noi/2005
Ultima vizita: 10/Mai/2022
Mesaje: 1621
Locație: Cluj

MesajTrimis: Dum 16 Mai 2010 02:06:59    Titlul subiectului: 127120

Constanța + zona litoralului au avut un statut aparte în perioada în care România era împărțită pe regiuni. În Enciclopedia editată în perioada 1962-1966 se afirmă că reședința regiunii Dobrogea este Constanța, dar aceasta (Constanța) nu face parte, efectivă, din regiunea respectivă. Inițial, nu am înțeles despre ce e vorba, deoarece sintagma este, aparent, un nonsens. Dar numai aparent. Acest statut aparte al Constanței și al porțiunii litoralului cuprins între Năvodari și frontiera cu Bulgaria a permis, printre altele, ca transportul în interiorul zonei respective să fie asimilat celui local în condițiile în care este, de fapt, județean. Dacă se va reface acea zonă, atunci da, legislația va permite reactualizarea tuturor traseelor desființate în jurul anului 2000
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ducu



Data înscrierii: 20/Oct/2007
Ultima vizita: 30/Dec/2023
Mesaje: 84
Locație: Eforie Sud

MesajTrimis: Dum 26 Sep 2010 09:51:47    Titlul subiectului: 133981

Sper sa se reinfiinteze curand aceste trasee, ca asa nu se mai poate! E bataie de joc, Metropolitanul a majorat din nou tarifele, un drum Eforie-Sud-Constanta e 6 lei!
Dar tare mi-e teama ca RATC va spune ca n-au suficiente fonduri pentru reinfiintarea acestor trasee, iar zona metropolitana va ramane in continuare doar pe hartie! Poate din 2012 daca va veni alt primar sa se miste ceva in acest sens, oricum licenta Metropolitanului e valabila doar 3 ani, pana in 2011.
In Constanta, pe aceeasi distanta (aproximativ), ma plimb de la un capat la altul al orasului dus-intors cu un bilet care costa 3,5 lei. Pai nu mi se pare normal asa ceva, mai ales ca in oras se sta mult la stopuri, iar Metropolitanul nu sta deloc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul CONSTANȚA Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community