Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Initiativa Metrorex de schimbare a numelor statiilor
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 04 Iul 2009 21:00:35    Titlul subiectului: 113444

Anghel Saligny e acolo pentru ca pe acolo e iesirea spre Cernavoda, implicit spre poduri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Reactor



Data înscrierii: 18/Feb/2009
Ultima vizita: 08/Dec/2013
Mesaje: 118
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 04 Iul 2009 21:03:56    Titlul subiectului: 113445

sab a scris:
http://www.mediafax.ro/social/opt-statii-de-metrou-au-de-
Metrorex precizează că a schimbat denumirea celor opt stații de metrou pentru a le corela cu realitățile actuale ale municipiului București
Nici in ruptul capului nu ineleg, daca au vrut sa coreleze numele statiilor cu "realitatile actuale", de ce nu au schimbat denumirea statiei 1 Mai?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 04 Iul 2009 21:19:50    Titlul subiectului: 113448

andrei11 a scris:
Anghel Saligny e acolo pentru ca pe acolo e iesirea spre Cernavoda, implicit spre poduri.
Atunci puteau sa-i spuna "Autostrada2" sau chiar "Litoral". Cu Laminorului m-am mirat la topicul de "Harti". Este complet aiurea sa redenumesti o statie care inca nu exista si care nici macar nu este sigur ca se va mai construi.
Si apropo de M4, am vazut azi un reportaj la TVR legat de schimbarile de la metrou in care erau cateva imagini de la statia in constructie "Parc Bazilescu". Stiti ce m-a frapat ? Era copie fidela a statiei Dristor1, cu peretii laterali sub forma de tunel...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BladHaund



Data înscrierii: 11/Iun/2009
Ultima vizita: 21/Mai/2013
Mesaje: 74

MesajTrimis: Sâm 04 Iul 2009 22:31:34    Titlul subiectului: 113452

Metrorex da dovada de un stupid atasament de istorie, acolo unde nu e cazul si da dovada de o lipsa de atasament, unde ar trebui.

Atasamentul de istorie (a lor ca entitate) se vede in fragmentarea cu indicative numerice a unor statii care ar trebui sa aiba acelasi nume (Unirii, Dristor, NG, Victoriei, GdN). Pana aici nimic prea grav, doar ca indicativele sunt date de ordinea construirii si nu de magistrala pe care se afla sau alt criteriu logic.

Acolo unde ar trebui insa sa existe un atasament mai bun fata de istorie, dar a locului, nu a tarii, acesta nu exista.

Eu consider ca denumirile de statii trebuie sa fie obligatoriu corelate cu ce este la suprafata, mai ales datorita faptului ca metroul din Bucuresti este in intregime in subteran. Denumirea unei statii ar trebuie sa fie un indiciu privitor la zona unde este amplasata, dar un indiciu clar. Consider ca denumirea unei strazi secundare perpendiculara pe marele bulevard sub care circula metroul este un indiciu prost (Teclu). Denumirea bulevardului pe care se afla minim 3 statii e iarasi un indiciu prost (Berceni). Iar denumirea statiilor cu numele unor personalitati mai mult sau mai putin obscure este totalmente gresita.

Singura denumire buna din ce au schimbat acum este Lujerului. Preciziei o consider neutra. Restul sunt aiuritoare.

Ah, da, si Laminorului e buna. Doar ca nu exista.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rosetti61



Data înscrierii: 03/Iul/2006
Ultima vizita: 29/Mar/2024
Mesaje: 1177
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Mar 07 Iul 2009 16:45:58    Titlul subiectului: 113602

Cu numele astea, ce cod vor afisa validatoarele
Petrache Poenaru - POE (ex-SEM); daca ar fi fost Ciurel era CIU
Dimitrie Leonida - LEO (ex-IMG)
Berceni - BER (ex-DEP?)
Lujerului - LUJ (ex-APO)
Preciziei - PRE (ex-IND)
Nu stiu daca Nicolae Grigorescu era GRI, NGR, acum e NG1 si 2 (!!?)
Nicolae Teclu - TEC
Linia de Centura - CEN, LCE, LDC? Acum Anghel Saligny - SAL, ASL?
Policolorul ce codificarea avea inainte pentru ca POL e la Politehnica.
1 Decembrie - nu poate avea decat DEC
Candidate la o redenumire ar mai fi Timpuri Noi (Vacaresti. Gh Sincai), Pacii (Valea Cascadelor), Costin Georgian (insa are legatura cu metroul - Vergului), Republica... (pentru ca tot si-au batut joc de Semanatoarea Very Happy - 23 August, Industriilor, ca e chiar strada, Malaxa), Tineretului (Dimitrie Cantemir, Sincai - la schimb cu Timpuri Noi), Piata Muncii (Vergului, Basarabia).

_________________
Hans Oerlemans si minunatele lui tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
3mil



Data înscrierii: 06/Sep/2007
Ultima vizita: 08/Aug/2010
Mesaje: 148
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 08 Iul 2009 14:22:08    Titlul subiectului: 113621

herminedirt a scris:
am auzit numeroase discutii despre schimbarile de nume, si absolut toata lumea ironiza denumirile "Petrache Poenaru", "Dimitrie Leonida" si "Nicolae Teclu". Asta ca sa fie clar pentru toata lumea ca Metrorex a facut o tampenie colosala in aceste 3 cazuri.
Eu zic sa ii bombardam pe cei de la Metrorex cu sesizari (daca or avea aceasta aplicatie pe site la ei si daca este functionala), si sa ne exprimam nemultumirea fata de noile denumiri atribuite statiilor de metrou. De ce au mai cerut propuneri daca nici nu le-au luat in seama? Rolling Eyes Oricum, nu cred ca se mai poate face ceva, iar ar crea confuzii redenumirea statiilor, dar sa mai tina cont si de calatori Metrorexul. Mad
Cum au spus si alti colegi, denumirile statiilor de metrou trebuie sa fie cel mai important reper de la suprafata, sa isi dea seama cu usurinta unde se afla si cineva care merge prima data cu metroul.

Decat sa se repete situatia de acum, sa puna niste nume care n-au legatura cu vreun cartier ceva, mai bine le lasa asa. E mult mai bine. Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Mie 08 Iul 2009 16:44:27    Titlul subiectului: 113626

Am vazut si eu noile denumiri de statii.
Cateva sunt reusite.
Intr-adevar ar trebui ca numele statiei sa reflecte numele zonei mari aflate la suprafata.
Punctual: Industriilor - Preciziei OK, Armata Poporului - Lujerului OK (desi preferam Veteranilor, cu rezonanta mai mare), IMGB - Berceni OK. Si cea cu Dimitrie Leonida e ok.
Acum revenind, la celelalte, pai Linia de Centura ce avea asa de rau ca denumire? Ok, sa ii fi zis Centura Bucuresti... sau asa...
Petrache Poenaru e chiar ca nuca in perete si vorba unui coleg de mai sus, parca as vrea sa vad si eu statisticile in care bucurestenii cereau ca denumire numele asta. La pariu ca 99% dintre bucuresteni nu stiu cine e ala. Poate ca s-o fi facut la ideea ministerului educatiei, sa facem istorie peste orele de la scoala Very Happy.
Despre ultimele 2 cred ca Timpuri Noi s-ar putea numi Splai sau Vacaresti, fiindca asta e si numele cartierului din zona. Uite, luind modelul francez s-ar putea da o denumire complexa. Ideea: acolo se intersecteaza Vacaresti cu Nerva Traian deci: Vacaresti-Nerva Traian. Suna si f ok.
Aparatorii Patriei va fi chiar un mister pentru mine, deoarece avem deja o statie cu numele Berceni. Ce strazi se intersecteaza acolo? Iriceanu cu Luica? sau gresesc?

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 08 Iul 2009 17:15:27    Titlul subiectului: 113631

O intrebare, asa, sa ma aflu in treaba : De ce statuia Aviatorilor nu se afla in fosta Piata Aviatorilor? Si ca sa aduc intrebarea pe fagasul normal, statia Aviatorilor cu ce loc are legatura? Ca b-dul Aviatorilor este din P-ta Victoriei pana pe la Ambasada Chinei, s-ar putea sa ma insel.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Kaustik



Data înscrierii: 11/Noi/2008
Ultima vizita: 03/Mar/2024
Mesaje: 766
Locație: Ploiesti; Bucuresti; Braila

MesajTrimis: Mie 08 Iul 2009 21:40:13    Titlul subiectului: 113659

E acelasi lucru ca si cu denumirea statiei de metrou Stefan cel Mare. Statia este fix la mijlocul bulevardului, care incepe de la Bucur Obor si se termina la intersectia cu Dorobantiul. Dar fii sigur ca au sa le schimbe si pe astea doua... Probabil in Charle de Gaulle, respectiv Barbu Vacarescu sau mai stiu eu ce... Oricum am vazut pana unde duce imaginatia celor de la Metrorex si ma astept la orice din partea lor... Very Happy
_________________
"O tara dezvoltata nu este una unde saracii pot merge cu masina, ci una unde bogatii folosesc transportul public." E.P.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
herminedirt



Data înscrierii: 28/Noi/2008
Ultima vizita: 05/Mai/2013
Mesaje: 254
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 08 Iul 2009 21:53:57    Titlul subiectului: 113662

Cred ca Metrorexul incearca sa scape de numele de statii denumite dupa operatori privati (ca pana la urma asta sunt si fabricile). De asta nu mai avem Policolor (care inca exista), Semanatoarea, Laromet si IMGB. Ar mai ramane Timpuri Noi (care e si ea pe lista neagra) si Republica.

Initiativa in sine este foarte buna, dar ar fi trebuit ceva mai multa atentie la gasirea numelor noi. Totul s-a facut prea repede... Doar ce am vazut stirea in presa si deja se schimbau afisajele. Nu stiu cu cine au dezbatut ei public si unde dar nu prea a iesit deloc bine.

_________________
http://www.no3.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Reactor



Data înscrierii: 18/Feb/2009
Ultima vizita: 08/Dec/2013
Mesaje: 118
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 08 Iul 2009 23:02:15    Titlul subiectului: 113672

Oriunde ar fi fost un pic de minte si de bunavointa, afisajele din statii, cele din trenuri, anunturile vocale din trenuri erau schimbate intr-o noapte, maxim 2, in momentul in care schimbarea avea loc. Dar stati ca e vorba de metrorex, deci inca mai auzim "Semanatoarea", "pentru directia Linia de Centura...", sau inca mai ii mai vad pe cei nefamiliarizati cu stau si se holbeaza la hartile vechi nedumeriti...
Si indata se face o saptamana. Mai exista anunturile acelea scrise cu carioca sau cu pixul?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lucian-crusher



Data înscrierii: 25/Iul/2008
Ultima vizita: 21/Dec/2010
Mesaje: 100
Locație: Bucuresti 4 (Brancoveanu - Luica)

MesajTrimis: Mie 08 Iul 2009 23:08:56    Titlul subiectului: 113674

Ionescu a scris:
Aparatorii Patriei va fi chiar un mister pentru mine, deoarece avem deja o statie cu numele Berceni. Ce strazi se intersecteaza acolo? Iriceanu cu Luica? sau gresesc?
Se intersecteaza Iriceanu cu Dumitru Petrescu sau Turnu Magurele. Nu stiu exact. Luica in niciun caz. Strada Luica tine de la Soseaua Giurgiului pana la Bulevardul Constantin Brancoveanu. Apoi incepe Strada Turnu Magurele. Se tot zvoneste ca statia ,,Aparatorii Patriei" se va numi ,,Mircea Lucescu". La inceput credeam ca e o gluma, dar vazand cum au numit celelalte statii incep sa cred ca este adevarat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Joi 09 Iul 2009 11:27:12    Titlul subiectului: 113689

Kaustik a scris:
... respectiv Barbu Vacarescu sau mai stiu eu ce... Oricum am vazut pana unde duce imaginatia celor de la Metrorex si ma astept la orice din partea lor... Very Happy

Pai pt. statia Stefan cel Mare, Barbu Vacarescu ar fi o idee, sau s-ar putea folosi un nume scurt, gen Tunari, fiindca e fix in capul strazii.

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
herminedirt



Data înscrierii: 28/Noi/2008
Ultima vizita: 05/Mai/2013
Mesaje: 254
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 09 Iul 2009 20:16:22    Titlul subiectului: 113708

lucian-crusher a scris:
Nu stiu exact. Luica in niciun caz. Strada Luica tine de la Soseaua Giurgiului pana la Bulevardul Constantin Brancoveanu. Apoi incepe Strada Turnu Magurele. Se tot zvoneste ca statia ,,Aparatorii Patriei" se va numi ,,Mircea Lucescu". La inceput credeam ca e o gluma, dar vazand cum au numit celelalte statii incep sa cred ca este adevarat.


Statia este situata la intersectia dintre strazile Ion Iriceanu, Turnu Magurele si Soseaua Berceni. Desi denumirea "Aparatorii Patriei" este stupida, intregul cartier este cunoscut astfel (chiar si statiile RATB poarta acest nume), deci o schimbare a numelui nu este necesara.

Daca si Mircea Lucescu este o personalitate dupa care sa numim statii de metrou, e clar in ce tara traim.

_________________
http://www.no3.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
1.cremsnit



Data înscrierii: 23/Iun/2009
Ultima vizita: 09/Dec/2023
Mesaje: 29
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 13 Iul 2009 18:36:04    Titlul subiectului: 113977

Tot nu inteleg de ce i-au schimbat numele statiei IMGB in Berceni.... Ciudata alegere si in primul rand mi se pare ca bucuresteanul de rand stie prea bine unde sunt uzinele IMGB, pe cand Berceni e un cartier destul de mare si in plus dupa cum au mai spus si altii Berceni este soseaua pe care se mai afla inca trei statii (P. Sudului, Aparatorii si Depoul). Nu mai spun de alte denumiri de care personal n-am auzit in viata mea. Si-mi asum vina ca nu sunt o persoana asa de culta astfel incat sa stiu despre Petrache Poenaru de exemplu... Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 13 Iul 2009 18:44:18    Titlul subiectului: 113978

Plumpy1995 a scris:
Petrache Poenaru de exemplu... Shocked

Apropo de aceasta denumire, astazi am fost prin zona iar cand este anuntat numele statiei tot se mai produce confuzie in randul calatorilor. De exemplu azi o doamna se uita inspre harta nedumerita si intreba pe ceilalti daca trenul mai ajunge la Eroilor si ce este cu aceasta statie Laughing Nu stiu daca cei de la Metrorex au dus o campanie de informare a publicului cu privire la schimbarea numelui statiilor. Oricum eu personal voi folosi si in continuare tot vechiule denumiri ale statiilor, niciodata nu o sa ii spun Lujerului la Armata Poporului sau Petrache Poenaru la Semanatoarea si exemplele pot continua.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 13 Iul 2009 19:23:38    Titlul subiectului: 113980

Eu Lujerului am apucat zona aceea, daca esti din zona, pasajul rutier parca Lujerului îi spune, nu ? E o intrebare, nu stiu zona, stau in P. Iancului
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 13 Iul 2009 19:33:17    Titlul subiectului: 113981

guest a scris:
Oricum eu personal voi folosi si in continuare tot vechiule denumiri ale statiilor, niciodata nu o sa ii spun Lujerului la Armata Poporului sau Petrache Poenaru la Semanatoarea si exemplele pot continua.

Lujerului si Preciziei sunt singurele denumiri schimbate cu cap...Restul cred ca nu are rost sa discutam. Oricum toata lumea stie zona ca Lujerului sau Veteranilor, nimeni nu mai spune "stau la Armata Poporului", asa ca nu vad de ce ar fi "confuzati"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
herminedirt



Data înscrierii: 28/Noi/2008
Ultima vizita: 05/Mai/2013
Mesaje: 254
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 13 Iul 2009 19:36:27    Titlul subiectului: 113982

In opinia mea, avem:

- schimbari inspirate de nume:
Armata Poporului - Lujerului ;
Industriilor - Preciziei;
Laromet - Laminorului;
(toate 3 se leaga de zona, spre deosebire de vechile nume);

- schimbari neinspirate de nume
IMGB - Dimitrie Leonida (numele nu spune absolut nimic);
Depoul IMGB - Berceni (Berceni este ditamai cartierul, denumirea este foarte vaga);
Semanatoarea - Petrache Poenaru (nu are nici o legatura cu nimic);
Policolor - Nicolae Teclu (Policolor inca mai exista si se lega foarte frumos de cromatica statiei);
Linia de Centura - Anghel Saligny (iarasi derutant, mai ales pentru un capat de linie).

_________________
http://www.no3.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kaustik



Data înscrierii: 11/Noi/2008
Ultima vizita: 03/Mar/2024
Mesaje: 766
Locație: Ploiesti; Bucuresti; Braila

MesajTrimis: Mar 14 Iul 2009 10:20:58    Titlul subiectului: 114000

Eu zic ca ar fi fost mai bine:

1) Semanatoarea -> Ciurel sau Stavilarul Ciurel
2) Linia de centura -> Catelu Wink
3) 1 Mai -> Piata Chibrit
4) Timpuri Noi -> Vacaresti
5) Piata Muncii -> OK, ca trebuie sa le mai reaminteasca unora dintre compatriotii nostri ca trebuie si dintr-asta (adica munca Very Happy )
6) Republica -> FAUR sau Bd. Basarabiei (poate sa-i zica si Malaxa Laughing )
7) Aparatorii Patriei -> Turnu Magurele (in niciun caz Mircea Lucescu, e de-a dreptul ilar Laughing Laughing )
8 ) Tineretului -> Ghe. Sincai sau D. Cantemir (desi si denumirea asta e OK... totusi am auzit ca vor s-o schimbe)
9) Policolor -> OK
10) IMGB si Depoul IMGB -> OK, niciun turist sau cetatean din provincie ("ne-bucurestean") nu cred ca ajunge pana acolo ca n-are ce vedea, plus de asta, denumirile au intrat deja in memoria colectiva.

_________________
"O tara dezvoltata nu este una unde saracii pot merge cu masina, ci una unde bogatii folosesc transportul public." E.P.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vic



Data înscrierii: 26/Iun/2008
Ultima vizita: 17/Iul/2017
Mesaje: 37
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 14 Iul 2009 14:26:45    Titlul subiectului: 114013

herminedirt a scris:
In opinia mea, avem:

...
- schimbari neinspirate de nume:
...
Semanatoarea - Petrache Poenaru (nu are nici o legatura cu nimic);
...

Stai sa vezi ce explicatie savanta mi-au dat cei de la Metrorex ca urmare a mesajului pe care l-am trimis pe mail, referitor la redenumirea lipsita de orice fel de logica a statiei Semanatoarea :
Citat:

Stimate domn,


Urmare scrisorii dvs. în care ne solicitați informații referitoare la semnificația noilor denumiri de stații vă răspundem:
Scopul redenumirii unor stații de metrou a fost punerea lor în acord cu realitățile actuale ale Municipiului București și promovarea unor personalități românești cu contribuții deosebite la dezvoltarea științei și tehnicii. A avut loc o dezbatere publică pe această temă, la care au participat locuitori ai Municipiului București precum și Agenția pentru Strategii Guvernamentale.
Stația Semănătoarea a fost denumită Petrache Poenaru , ca un omagiu adus inginerului și matematicianului Petrache Poenaru, fondatorul Colegiilor Naționale din București și Craiova, inventatorul stiloului , creatorul steagului României moderne, de la a cărui naștere se implinesc anul acesta 210 ani.

Cu stimă,

DIRECTOR GENERAL,

Gheorghe Udriște


Admirabile sentimente, nu-i asa?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 14 Iul 2009 14:39:23    Titlul subiectului: 114015

vic a scris:
Admirabile sentimente, nu-i asa?
Daca tot o dau prin balarii, n-ar fi mai bine sa redenumeasca statia Piata Victoriei in Mobutu Sese Seko Koko Ngbendu Wa Za Banga?, ca un omagiu adus dictatorul Zairului (azi Republica Democrată Congo), pentru bunele relatii de "pretentie" intre cele 2 tari "pretene"?!?

Nea Udrisete si cei din ograda lor ar trebuie sa se ocupe de treburi serioase, nu de baliverne... in afara de Armata Poporului/Lujerului, restul schimbarilor mi se par stupide, in diferite grade de stupizenie... Evil or Very Mad

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
1.cremsnit



Data înscrierii: 23/Iun/2009
Ultima vizita: 09/Dec/2023
Mesaje: 29
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 14 Iul 2009 15:31:46    Titlul subiectului: 114020

Citat:
punerea lor în acord cu realitățile actuale ale Municipiului București
Pai nu stiu cum sa spun dar mie mi se pare ca se contrazice: pe de-o parte spune ca vrea sa fie in acord cu realitatile actuale ale orasului si pe de-alta parte schimba numele in Petrache Poenaru care Exclamation NU Exclamation are nici o legatura cu zona Semanatoarea. Shocked Domnul Udriste traieste cumva in vreun univers paralel? Confused
Citat:
A avut loc o dezbatere publică
Daca e publica de ce nu am fost anuntati cu totii? Confused Ma intreb cu cine a facut dezbaterea... cu tanti Cici de la 2? Evil or Very Mad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Mar 14 Iul 2009 19:45:13    Titlul subiectului: 114036

Stiti ce concluzie vad din postarile voastre? Ca daca nu-l considerati pe roman ceva mai destept, nici macar nu vreti sa il desteptati. Daca Petrache Poenaru si D Leonida nu va spun nimic ca nume, atunci dati iama prin carti, decat sa stati pe spate si sa comentati, nu? Cool
_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Spasi



Data înscrierii: 29/Apr/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2009
Mesaje: 2
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 14 Iul 2009 20:04:19    Titlul subiectului: 114038

OK,dar numele statiei trebuie sa fie in concordanta cu zona in care se afla,nu unul pus asa,fara nicio legatura cu zona respectiva.Eu tot nu inteleg,de ce sa pui Petrache Poenaru sau Anghel Saligni cand nu e nicio strada sau piata cu denumirea asta in zona respectivelor statii ?

Daca e asa,hai sa schimbam numele statiei Timpuri Noi in General Gheorghe Magheru,in cinstea generalului. Ce-are?


Ultima modificare efectuată de către Spasi la Mar 14 Iul 2009 20:07:14, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare
Pagina 4 din 6

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community