Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun

Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

M5: Cartier Drumul Taberei - Universitate (etapa 1)
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 44, 45, 46

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
guest

Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 17/Oct/2019
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 10 Sep 2019 09:07:53    Titlul subiectului: 202536

Dar la Drumul Taberei au lucrat ? In perioada cat a fost suspendat tramvaiul 41 ? Eu am avut mai multe drumuri in zona, in a doua parte a lunii august si nu prea am vazut mare miscare
UKVZ-KTM-5

Data înscrierii: 16/Dec/2018
Locație: Bucuresti 2

MesajTrimis: Mar 10 Sep 2019 13:00:26    Titlul subiectului: 202554

Au săpat traiectoria devierii, au tras cabluri, au lucrat la peroanele stației actuale și au pus bordurile stației de pe deviere. Va trebui să închidă linia într-o zi să facă devierea. Uite un reportaj complet al lucrărilor de la stația Parc Drumul Taberei începând cu închiderea liniei 41 de pe MetrouUșor:
https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=234&t=2403&start=182#p320517
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest

MesajTrimis: Mar 10 Sep 2019 13:38:44    Titlul subiectului: 202559

Atunci este o veste buna. Daca se inchide numai o zi, se poate intampla intr-o duminica sa fie inchisa circulatia lui 41
guest

MesajTrimis: Joi 19 Sep 2019 23:52:02    Titlul subiectului: 202803

Site-ul dedicat lucrarilor la magistrala 5 de metrou este "decedat" de mult: http://www.metrorexm5.ro/
guest

MesajTrimis: Joi 03 Oct 2019 09:55:21    Titlul subiectului: 203217

Titlul articolului este oarecum gresit, in articol este vorba despre stadiul lucrarilor la magistrala 5, nu se mentioneaza un termen de finalizare a lucrarilor la sectiunea Raul Doamnei-Eroilor. Articolul se gaseste aici.

Citat:
Directorul Metrorex, anunț important! Când va fi gata Magistrala 5 de metrou

Marin Aldea, directorul Metrorex a afirmat miercuri că lucările la Magistrala 5 sunt 90% gata, cele de structură fiind finalizate în materie de 97%, iar cele de finisaje, 85%.

"Magistrala 5 de metrou, Drumul Taberei - Pantelimon, avem secțiunea Râul Doamnei - Eroilor, în lucru. Magistrala 5 de la Drumul Taberei la Pantelimon este un obiectiv de investiții de circa 9 miliarde de lei, aproximativ de 1,9 miliarde de euro și este împărțit în 3 secțiuni: secțiunea Râul Doamnei-Eroilor, secțiunea eroilor Iancului și secțiunea Iancului Pantelimon. Termenul de finalizare pe care noi l-am propus este decembrie 2019. Stadiul fizic actual este de circa 90%, asta înseamnă pe lucrările de structură stadiul este de circa 97% și pe lucrările de finisaje, de 85%", a declarat miercuri, directorul Metrorex, Marin Aldea la dezbaterea "Upgrade România" organziată de DC News.

guest

MesajTrimis: Mie 09 Oct 2019 11:58:40    Titlul subiectului: 203323

Inevitabilul s-a produs, cei de la Metrorex au recunoscut ca M5 nu prea va fi gata in decembrie. Era o chestie de logica elementara iar locuitorii din Drumul Taberei pot sa confirme acest lucru. Articolul se gaseste aici.

Citat:
Metrorex nu garantează că metroul din Drumul Taberei va fi inaugurat în decembrie

Lucrările care condiționează punerea în funcțiune, cu călători, a Magistralei 5 de metrou pot fi realizate până în luna decembrie 2019, a declarat marți directorul general al Metrorex, Marin Aldea. Totuși, compania Metrorex nu mai garantează că metroul din Drumul Taberei va fi inaugurat în decembrie, aceasta deoarece se află în litigiu cu constructorul magistralei și pentru că nu există un termen contractual pentru inaugurare, ci doar unul estimat.

"Lucrările care condiționează punerea în funcțiune cu călători a Magistralei 5 de metrou pot fi realizate până la sfârșitul anului, în luna decembrie. Pentru asta am insistat și am somat constructorul să își facă treaba. Nu lucrăm în locul constructorului. Mai mult decât a merge pe șantier, a-i soma să își facă treaba, pentru că noi avem bani în buget... Ținta noastră este decembrie, dar nu depinde de noi", a afirmat Marin Aldea, după deschiderea evenimentului Zilele Feroviare.
Potrivit directorului Metrorex, structura a fost realizată în proporție de 97%, iar finisajele - 85%. "Întrucât suntem în proces cu Asocierea Astaldi, nu pot să vă spun că există un termen exact pe care ei să și-l asume sau nu. Ei l-au asumat public și au spus decembrie 2019. Asta am spus și noi, asta a spus și domnul ministru, asta v-o repet și pentru asta noi insistăm.

"Lucrările care condiționează punerea în funcțiune cu călători a Magistralei 5 de metrou pot fi realizate până la sfârșitul anului, în luna decembrie. Pentru asta am insistat și am somat constructorul să își facă treaba. Nu lucrăm în locul constructorului. Mai mult decât a merge pe șantier, a-i soma să își facă treaba, pentru că noi avem bani în buget... Ținta noastră este decembrie, dar nu depinde de noi", a afirmat Marin Aldea, după deschiderea evenimentului Zilele Feroviare.
Potrivit directorului Metrorex, structura a fost realizată în proporție de 97%, iar finisajele - 85%. "Întrucât suntem în proces cu Asocierea Astaldi, nu pot să vă spun că există un termen exact pe care ei să și-l asume sau nu. Ei l-au asumat public și au spus decembrie 2019. Asta am spus și noi, asta a spus și domnul ministru, asta v-o repet și pentru asta noi insistăm.

ADVERTISING

inRead invented by Teads
Merg pe șantier săptămânal și chiar și de mai multe ori pe săptămână și de fiecare dată am grijă, dacă găsesc probleme, să notific constructorul să accelereze lucrările și să își respecte angajamentele asumate", a continuat directorul general al Metrorex.
Citește și Gabriela Firea susține că Răzvan Cuc i-a dat asigurări că Magistrala 5 de metrou va fi deschisă până la sfârșitul anului
În ceea ce privește datoriile către firma de mentenanță, Aldea a informat că în următoarele zile se va semna actul adițional la contractul de servicii publice și se vor întruni condițiile legale pentru deschiderea de finanțare. "Am avut discuții pe această temă cu domnul director general de la Alstom și în zilele următoare vom plăti prima tranșă din datorie urmând ca până la finele acestui an să plătim întreaga datorie.
Litigiul nu influențează automatizarea pe M5. Nu are nicio legătură. Pentru sistemul de siguranță și automatizare a traficului avem bani prevăzuți în buget, deci nu există niciun motiv ca ritmul lucrărilor să fie diminuat", a susținut Marin Aldea
.
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 44, 45, 46
Pagina 46 din 46

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum