Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun

Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

M5: Cartier Drumul Taberei - Universitate (etapa 1)
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 44, 45, 46

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
guest

Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 16/Dec/2019
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 10 Sep 2019 09:07:53    Titlul subiectului: 202536

Dar la Drumul Taberei au lucrat ? In perioada cat a fost suspendat tramvaiul 41 ? Eu am avut mai multe drumuri in zona, in a doua parte a lunii august si nu prea am vazut mare miscare
UKVZ-KTM-5

Data înscrierii: 16/Dec/2018
Locație: Bucuresti 2

MesajTrimis: Mar 10 Sep 2019 13:00:26    Titlul subiectului: 202554

Au săpat traiectoria devierii, au tras cabluri, au lucrat la peroanele stației actuale și au pus bordurile stației de pe deviere. Va trebui să închidă linia într-o zi să facă devierea. Uite un reportaj complet al lucrărilor de la stația Parc Drumul Taberei începând cu închiderea liniei 41 de pe MetrouUșor:
https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=234&t=2403&start=182#p320517
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest

MesajTrimis: Mar 10 Sep 2019 13:38:44    Titlul subiectului: 202559

Atunci este o veste buna. Daca se inchide numai o zi, se poate intampla intr-o duminica sa fie inchisa circulatia lui 41
guest

MesajTrimis: Joi 19 Sep 2019 23:52:02    Titlul subiectului: 202803

Site-ul dedicat lucrarilor la magistrala 5 de metrou este "decedat" de mult: http://www.metrorexm5.ro/
guest

MesajTrimis: Joi 03 Oct 2019 09:55:21    Titlul subiectului: 203217

Titlul articolului este oarecum gresit, in articol este vorba despre stadiul lucrarilor la magistrala 5, nu se mentioneaza un termen de finalizare a lucrarilor la sectiunea Raul Doamnei-Eroilor. Articolul se gaseste aici.

Citat:
Directorul Metrorex, anunț important! Când va fi gata Magistrala 5 de metrou

Marin Aldea, directorul Metrorex a afirmat miercuri că lucările la Magistrala 5 sunt 90% gata, cele de structură fiind finalizate în materie de 97%, iar cele de finisaje, 85%.

"Magistrala 5 de metrou, Drumul Taberei - Pantelimon, avem secțiunea Râul Doamnei - Eroilor, în lucru. Magistrala 5 de la Drumul Taberei la Pantelimon este un obiectiv de investiții de circa 9 miliarde de lei, aproximativ de 1,9 miliarde de euro și este împărțit în 3 secțiuni: secțiunea Râul Doamnei-Eroilor, secțiunea eroilor Iancului și secțiunea Iancului Pantelimon. Termenul de finalizare pe care noi l-am propus este decembrie 2019. Stadiul fizic actual este de circa 90%, asta înseamnă pe lucrările de structură stadiul este de circa 97% și pe lucrările de finisaje, de 85%", a declarat miercuri, directorul Metrorex, Marin Aldea la dezbaterea "Upgrade România" organziată de DC News.

guest

MesajTrimis: Mie 09 Oct 2019 11:58:40    Titlul subiectului: 203323

Inevitabilul s-a produs, cei de la Metrorex au recunoscut ca M5 nu prea va fi gata in decembrie. Era o chestie de logica elementara iar locuitorii din Drumul Taberei pot sa confirme acest lucru. Articolul se gaseste aici.

Citat:
Metrorex nu garantează că metroul din Drumul Taberei va fi inaugurat în decembrie

Lucrările care condiționează punerea în funcțiune, cu călători, a Magistralei 5 de metrou pot fi realizate până în luna decembrie 2019, a declarat marți directorul general al Metrorex, Marin Aldea. Totuși, compania Metrorex nu mai garantează că metroul din Drumul Taberei va fi inaugurat în decembrie, aceasta deoarece se află în litigiu cu constructorul magistralei și pentru că nu există un termen contractual pentru inaugurare, ci doar unul estimat.

"Lucrările care condiționează punerea în funcțiune cu călători a Magistralei 5 de metrou pot fi realizate până la sfârșitul anului, în luna decembrie. Pentru asta am insistat și am somat constructorul să își facă treaba. Nu lucrăm în locul constructorului. Mai mult decât a merge pe șantier, a-i soma să își facă treaba, pentru că noi avem bani în buget... Ținta noastră este decembrie, dar nu depinde de noi", a afirmat Marin Aldea, după deschiderea evenimentului Zilele Feroviare.
Potrivit directorului Metrorex, structura a fost realizată în proporție de 97%, iar finisajele - 85%. "Întrucât suntem în proces cu Asocierea Astaldi, nu pot să vă spun că există un termen exact pe care ei să și-l asume sau nu. Ei l-au asumat public și au spus decembrie 2019. Asta am spus și noi, asta a spus și domnul ministru, asta v-o repet și pentru asta noi insistăm.

"Lucrările care condiționează punerea în funcțiune cu călători a Magistralei 5 de metrou pot fi realizate până la sfârșitul anului, în luna decembrie. Pentru asta am insistat și am somat constructorul să își facă treaba. Nu lucrăm în locul constructorului. Mai mult decât a merge pe șantier, a-i soma să își facă treaba, pentru că noi avem bani în buget... Ținta noastră este decembrie, dar nu depinde de noi", a afirmat Marin Aldea, după deschiderea evenimentului Zilele Feroviare.
Potrivit directorului Metrorex, structura a fost realizată în proporție de 97%, iar finisajele - 85%. "Întrucât suntem în proces cu Asocierea Astaldi, nu pot să vă spun că există un termen exact pe care ei să și-l asume sau nu. Ei l-au asumat public și au spus decembrie 2019. Asta am spus și noi, asta a spus și domnul ministru, asta v-o repet și pentru asta noi insistăm.

ADVERTISING

inRead invented by Teads
Merg pe șantier săptămânal și chiar și de mai multe ori pe săptămână și de fiecare dată am grijă, dacă găsesc probleme, să notific constructorul să accelereze lucrările și să își respecte angajamentele asumate", a continuat directorul general al Metrorex.
Citește și Gabriela Firea susține că Răzvan Cuc i-a dat asigurări că Magistrala 5 de metrou va fi deschisă până la sfârșitul anului
În ceea ce privește datoriile către firma de mentenanță, Aldea a informat că în următoarele zile se va semna actul adițional la contractul de servicii publice și se vor întruni condițiile legale pentru deschiderea de finanțare. "Am avut discuții pe această temă cu domnul director general de la Alstom și în zilele următoare vom plăti prima tranșă din datorie urmând ca până la finele acestui an să plătim întreaga datorie.
Litigiul nu influențează automatizarea pe M5. Nu are nicio legătură. Pentru sistemul de siguranță și automatizare a traficului avem bani prevăzuți în buget, deci nu există niciun motiv ca ritmul lucrărilor să fie diminuat", a susținut Marin Aldea
.
guest

MesajTrimis: Sâm 19 Oct 2019 18:27:44    Titlul subiectului: 203551

Devieri de trafic la Razoare, din cauza lucrarilor de la metrou. Articolul se gaseste aici.

Citat:
Traficul rutier de la intersecția Răzoare va fi deviat, sâmbătă, începând cu ora 10:00, prin incinta șantierului din zonă unde au loc lucrările la stația de metrou Academia Militară, informează Metrorex.

Devierea traficului auto se va realiza pe două benzi cu sens unic, către Șoseaua Panduri, potrivit Metrorex.

guest

MesajTrimis: Joi 31 Oct 2019 00:28:08    Titlul subiectului: 203748

Va mai faceati sperante ca vom avea metrou in Drumul Taberei in acest an ? Laughing

Articolul se gaseste aici.

Citat:
Ministrul propus la Transporturi taie speranța celor din Drumul Taberei. Fără metrou, în 2019

Ministrul propus pentru Transporturi și Comunicații, Lucian Bode, a afirmat, miercuri, în cadrul audierilor din Parlament, că tronsonul de metrou Drumul Taberei – Eroilor, de pe Magistrala 5, nu va putea fi recepționat în acest an.

Licitațiile la tronsonul respectiv au început în 2008, iar lucrările în 2012. Termenul de finalizare era programat pentru decembrie 2019, cu o întârziere de 4 ani față de data inițială.

Miercuri, în cadrul audierilor din Parlament, Bode a precizat că finalizarea acestui proiect în acest an nu este posibilă.

”Îmi asumăm finalizarea tronsonului Drumul Taberei - Eroilor. Însă, din păcate, la cum arată situația acum, acest proiect nu va putea fi recepționat în 2019", a spus Lucian Bode.

El a subliniat că, printre obiectivele majore în domeniul transporturilor, asumate și de el, se numără autostrăzile Sibiu-Pitești și Comarnic-Brașov.

În plus, Bode și-a propus modernizarea Companiei Naționale Aeroporturi București (CNAB), dar și redresarea companiei Tarom.

guest

MesajTrimis: Sâm 16 Noi 2019 18:07:57    Titlul subiectului: 204018

Metroul nu va fi gata in acest an, ci in...........202x (x este incert). Articolul se gaseste aici.

Citat:
Metroul din Drumul Taberei NU va fi gata în acest an. Ce spune noul ministru al Transporturilor

Ministrul Transporturilor Lucian Bode a afirmat, miercuri, că metroul Drumul Taberei nu va dat în funcțiune nici în acest an, scrie Mediafax. În schimb, Răzvan Cuc a declarat că a lăsat, la încheierea mandatului, 98% dintre lucrările fizice finalizate și nimeni nu i-a spus că nu va fi gata.

„Am spus și la comisie (despre finalizarea metroului din Drumul Taberei - n.r.), din păcate, nu pe tronsonul Drumul Taberei - Eroilor - Magistrala 5, așa cum arată datele pe care eu le-am, primit în acest moment, nu se pot recepționa și nu se poate finaliza acest tronson. Voi face o evaluare și voi comunica un termen realist", a declarat Lucian Bode, miercuri, la primirea mandatului la Transporturi de la Răzvan Cuc.

În schimb, Răzvan Cuc a afirmat că românii au cerut finalizarea cât mai rapidă, fără să înțeleagă că nu se poate.

„Eu am avut discuții cu constructorii, eu întotdeauna mi-am luat feedback-ul de la constructori și din teren, la modul cum au evoluat lucrurile fizice, eu n-am vorbit niciodată de recepție finală, am vorbit de dat în trafic. Darea în trafic implică și niște lucrări ulterioare pentru a se face recepția finală. Românii au cerut, în momentul în care am preluat mandatul, au cerut măsuri de îndată, nu au vrut să le explic că nu se poate, eu asta le-am spus și directorilor de minister, sunteți cu mandatele pe masă, dacă nu găsiți soluțiile necesare, plecați acasă, pentru că înseamnă că nu sunteți buni", a explicat Cuc.

Fostul ministru a explicat că a a lăsat finalizate 98% din lucrările fizice.

„Eu așa am spus din discuțiile pe care le-am avut cu constructorii, asta a reieșit la sfârșitul lui decembrie, că se putea da în trafic. Eu nu am mai vorbit cu dl director, dar cu siguranță dacă este o problemă, cu siguranță trebuie să comunice, de ce nuse dă. La modul la care am lăsat eu lucrurile în minister, undeva la 98% stadiul finalizat, trebuia să se dea. Mie nu mi-a adus nimeni la cunoștință, când am plecat din fucția de ministru, din punctul meu de vedere, se poate da până la sfârșitul anului", a conchis Cuc.

Ministrul Transporturilor Lucian Bode a mărturisit că nu știe cât costă o călătorie cu metroul, deoarece nu a mai utilizata acest mijloc de mult timp.

guest

MesajTrimis: Sâm 14 Dec 2019 18:22:44    Titlul subiectului: 204479

Metroul din Drumul Taberei, o noua amanare. Articolul se gaseste aici.

Citat:
Veste proastă pentru bucureșteni! Metroul din Drumul Taberei, amânat pentru iunie 2020

Metrorex precizează într-un comunicat de presă că magistrala de metrou din Drumul Taberei va fi deschisă începând cu iunie 2020.Totodată, comăania estimează pierderi de peste 100 de milioane de lei, în 2019, se arată într-un proiect de hotărâre privind aprobarea bugetului de venituri și cheltuieli rectificat, de trei ori mai mici decât proiecția inițială.

Compania estimează totodată venituri totale de 923,95 milioane lei în acest an, comparativ cu cele 1,991 miliarde lei cât își bugetase în proiectul de buget de la începutul anului. În 2018, Metrorex a avut pierderi de aproape 194 milioane lei.

Compania și-a planificat cheltuieli cu investițiile în sumă de 504,79 milioane lei. În proiectul inițial privind bugetul de venituri și cheltuieli erau prevăzute cheltuieli cu investițiile de 1,051 miliarde lei.

De asemenea, Magistrala 5 Eroilor-Drumul Taberei va fi pusă în funcțiune abia în iunie 2020. Același termen de punere în funcțiune a fost avansat și de premierul Ludovic Orban la sfârșitul lunii noiembrie.

"Față de bugetul de venituri și cheltuieli aprobat, veniturile totale rectificate prezintă o reducere cu 53,60%, cheltuielile sunt reduse cu 55,28% pierderea brută fiind redusă cu 66,26%. Rectificarea, prin reducerea veniturilor totale este cauzată de nepunerea în funcțiune a obiectivului de investiții Magistrala V. Cheltuielile de natură salarială, câștigul mediu lunar pe salariat prezintă diminuări ca urmare a reducerii numărului de personal, din cauza decalării termenului de punere în funcțiune a Magistralei V ( iunie 2020)", se arată în nota de fundamentare.

Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 44, 45, 46
Pagina 46 din 46

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum