Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Reincarcare online a cardului Activ
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Tarife, bilete, validatoare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
BIGRED1984



Data înscrierii: 27/Iun/2007
Ultima vizita: 07/Sep/2016
Mesaje: 67
Locație: Bucuresti 4 (Piata Sudului // Piata Straduintei)

MesajTrimis: Joi 28 Ian 2010 23:59:32    Titlul subiectului: 122837

Pot sa confirm ca nu trebuie sa validezi de 2 ori pentru a se transfera noile informatii (cel putin la cele de la metrou). Eu imi incarc abonament de metrou si/sau portofelul de pe site si pana acum nu am dat niciodata de 2 ori; de fapt nici nu ma uit daca s-au pus sau nu , pentru ca le iau in avans si pana acum nu am avut nici o problema de transfer, stiu ca sunt acolo.
De fapt, daca stam sa analizam s-ar putea sa vorbim de 2 situatii posibile:

1. cand ai deja destui bani in portofelul electronic / ab. valabil si atunci cand validezi se folosesc banii/valideaza abonamentul activ si in acelasi timp se adauga noile titluri / actualizeaza valabilitatea in cazul abonamentelor
2. cand nu mai ai destui bani in portofelul electronic si niciun abonament valabil si in acest caz s-ar putea sa faca intai adaugare bani /update al valabilitatii si abia la a 2a validare sa foloseasca noile titluri valabile.

_________________
In me the WishMaster
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 29 Ian 2010 00:08:49    Titlul subiectului: 122838

Intr-adevar, informatiile se transfera la prima validare. Dar cea de-a doua este necesara pentru plata calatoriei atunci cand nu ai abonament ci platesti din portofelul electronic! Prima validare serveste doar la transferul titlului pe card si nu reprezinta o validare normala a cardului, adica scaderea contravalorii unui bilet de calatorie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
florin



Data înscrierii: 16/Iul/2006
Ultima vizita: 30/Iun/2023
Mesaje: 79
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 29 Ian 2010 12:13:24    Titlul subiectului: 122863

Așa este, eu de obicei îmi încarc cardul cu abonamente (metrou + RATB) cu câteva zile înainte de expirare. A doua zi la metrou sunt nevoit să validez de 2 ori ca să pot intra, deși abonamentul vechi încă nu a expirat.

Ar fi bine dacă s-ar mai adăuga 2 facilități:
- notificarea pe e-mail cu câteva zile înainte de expirarea abonamentului
- implementarea unui coș de cumpărături pentru a putea face o singură tranzacție când încarci mai multe abonamente
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mie 16 Iun 2010 22:48:05    Titlul subiectului: 128493

Din 14 iunie pana pe 12 septembrie se desfasoara o campanie de promovare a cumpararii abonamentelor RATB cu cardul, in 3 variante - online pe site-ul RATB, la bancomatele BCR sau la centrele de abonamente, in acest din urma caz doar pentru plata cu cardul. Participa abonamentele de 15 zile si o luna, acestea din urma atat in varianta tarif integral cat si elev/student (donatorii n-au fost inclusi). Se dau 91 de premii, fiecare constand in cate un abonament pe toate liniile pe un an (valoarea la momentul actual - 600 lei). Afisele au aparut prin vehiculele RATB.

Interesant ca agentia de publicitate a ales sa ilustreze campania cu interiorul unui autobuz sau metrou ce pare... american, judecand atat dupa stilul scaunelor cat si dupa snurul de cerut oprirea (se vede in dreptul ferestrei). De ce n-or fi ales un vehicul RATB?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 14 Apr 2012 20:50:51    Titlul subiectului: 154972

La filialele BCR-ului, unde sunt 2 bancomate, la unul din cele doua poti sa iti reincarci cardul Activ (foto 1). ATM-ul unde se poate reincarca cardul Activ se observa usor, in partea de sus a ATM-ului fiind o inscriptie vizibila de la distanta "Bancomat-Reincarcare CARD RATB". Cine vrea sa incarce cardul Activ cu diferite titluri de calatorie, il plaseaza la locul potrivit (foto 2) si il incarca cu ce titluri de calatorie vrea.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Tarife, bilete, validatoare Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community