Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Repartitie vehicule pe trasee
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul GALAȚI
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
cg2005



Data înscrierii: 18/Dec/2005
Ultima vizita: 12/Mai/2013
Mesaje: 97
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 21 Sep 2009 15:37:19    Titlul subiectului: 117271

Astazi, 21.09.2009, am avut ocazia sa-l vad pe YGK pe traseul 7. E o adevarata raritate sa mai vezi un DAC pe traseele locale.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deprodio



Data înscrierii: 08/Iun/2007
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 822
Locație: Galati

MesajTrimis: Joi 24 Sep 2009 11:57:05    Titlul subiectului: 117418

Intr-adevar este...imi pare rau ca n-am stiut.Ieri(22.09)am circulat cu DAB-ul FRE pe traseul 12.S-ar putea ca si acest traseu sa inceapa sa fie desevit de DAB-uri ca si in cazul traseului 17. Si apropo de YGK, tot ieri, juca rolul de Asistenta Tehnica,"oferindu-i ajutor" troleibuzului 1279.

Nu stiu ce s-a intamplat, dar pe traseul 104 a circulat midibuzul Isuzu "JTE", fiind o aglomeratie ca anul trecut inainte de "perioada" MAZ-urilor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BaditaStefanGalati



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 661
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 25 Sep 2009 11:40:48    Titlul subiectului: 117516

JTE a circulat si pe 34 ieri, incredibil am vazut traseul 6b, prin fata scolii 28! Era deservit de un Prestij! Putem afla ce e cu acest traseu?
_________________
https://linktr.ee/rsbadita (totul într-un singur loc)
MIE-MI PASĂ DE GALAȚI! VOUĂ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
deprodio



Data înscrierii: 08/Iun/2007
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 822
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 25 Sep 2009 12:53:44    Titlul subiectului: 117537

Da,era deservit de Prestij-ul MRU...Traseul 6b este de fapt,traseul 6(P-ta Centrala-Sidex)si este traseu de Conventie...Pe acest traseu se fac 3 curse:dimineata,la pranz si seara.Acest traseu era activ inca din perioada tramvaielor...nu este un traseu nou,ci un traseu de tramvaie ce face parte din seria "traseelor de conventie deservite de tramvaie",ex.1,3,43.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 25 Sep 2009 13:26:27    Titlul subiectului: 117547

Foarte corecta afirmatia insa scoala 28 (Scoala "Mihai Eminescu") nu se afla pe itinerariul parcurs de traseul 6b... Probabil midibuzul se deplasa spre unul dintre capetele de linie pe o varianta de drum ocolitoare (banuiesc datorita lucrarilor ISPA care fac ca transportul in interiorul orasului sa capete aspect de labirint)...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
deprodio



Data înscrierii: 08/Iun/2007
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 822
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm 26 Sep 2009 13:05:28    Titlul subiectului: 117583

Da,pai banuiesc ca MRU era pe alt traseu si "trecerea" pe traseul 6 s-a facut prin acea zona.In alta ordine de idei,am fost placut surprins vazand azi(26.09) pe traseul 104 doua troleibuze MAZ(1404 si 1405),in loc de un troleibuz cum am cazut pana acum.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BaditaStefanGalati



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 661
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 27 Sep 2009 15:07:18    Titlul subiectului: 117632

Au circulat 2 si chiar 3 in zilele acestea. In 60 de minute la capat au grafic pentru 3 trolee, din 20 in 20 de minute. Este vorba sa fie 6 trolee pe 104: toate Ikarusurile si inca 3 MAZ-uri, ca sa fie din 10 in 10 minute iar pe autobuz vor ramane doar 2 autobuze 104. Mi se pare mult mai bine!
_________________
https://linktr.ee/rsbadita (totul într-un singur loc)
MIE-MI PASĂ DE GALAȚI! VOUĂ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 27 Sep 2009 19:34:20    Titlul subiectului: 117645

Au fost introduse la orele de varf trei troleibuze, asta fiindca o data cu deschiderea institutiilor de invatamant numarul calatorilor care apeleaza la serviciile Transurb a crescut. Pe de alta parte, conform informatiilor primite, nu se va modifica nimic in viitorul apropiat in ceea ce priveste graficul mijloacelor de transport spre Tiglina III. Adica vor fi - in limita posibilitatilor - doua troleibuze si doua autobuze MAZ pe linia 104 precum si doua autobuze MAZ pe linia 9, asta in perioada dintre orele de varf.
La orele de trafic intens, se mai introduce un troleibuz si, in conditii extreme mai intra si un autobuz pe 104.
Traseul 34 s-a intors la vechile obiceiuri, adica la midibuzele Prestij si Isuzu. Dupa ce pentru o perioada de timp au rulat doua autobuze MAZ iar mai apoi un MAZ cu un Prestij, iata ca in prezent traseul a ajuns iar sub tutela "gagalicilor". Exista insa intentia ca la orele de varf sa intre cel putin un autobuz de mare capacitate (DAB sau MAZ).
Traseul 22 este si el destul de dezordonat in ceea ce priveste mijloacele de transport care-l deservesc: se intalnesc aici Cobre, DAB-uri si MAZ-uri in cele mai interesante combinatii.
In mare, functie de parcul de autobuze disponibil, se incearca la orele de varf suplementarea unor linii (11 - MAZ, DAB sau Cobra, 19 - MAZ sau DAB, 20 - DAB sau Cobra, 22 - DAB sau Cobra) sau trimiterea unor autobuze de capacitate mare pe traseele unde ruleaza si mijloace de transport medii (7, 12, 26, 34, 36).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
BaditaStefanGalati



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 661
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 28 Sep 2009 01:18:39    Titlul subiectului: 117658

Dupa licitatia din mai 2010, cand maxi-taxi-urile vor fi reduse la 150 in tot orasul iar traseele 1, 3, 5, 6, 6b, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 15, 17, 19, 20, 21, 22, 26, 29, 31, 34, 35, 36, 37, 39, 39b, 40, 42, 43, 44, 46, 54, 101, 102, 103 si 104 vor avea EXCLUSIVITATE TRANSURB!, + trasee TransUrb noi catre Trecere Bac, un traseu pe Str. Constructorilor, si un traseu semicircular in cartierul Tiglina 3, care va avea 4 Isuzu pentru strazile inguste, Dubarii vor pierde si actualele trasee rentabile ale lor, gen 63, + cele 2 trasee circulare si altele DAB-urile si MAZ-urile ar trebui sa deserveasca traseele urmatoare: 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 17, 19, 20, 21, 22, 26, 29, 31, etc.... Iar Cobrele, Prestijurile si Isuzuurile pot intra pe fostele trasee de microbuze. Am o propunere pentru Transurb crearea traseului 7b sau traseul 4 sa zicem pentru a mai completa numerele lipsa, insemnand: 7-le revine la forma de tramvai iar traseul propus gen 4 sau 7b sa fie actualul traseu de autobuz 7. Este plin pe tot parcursul lui, oamenii s-au invatat cu traseul + ca se acopera multe strazi lipsa si plnie de populatie!
_________________
https://linktr.ee/rsbadita (totul într-un singur loc)
MIE-MI PASĂ DE GALAȚI! VOUĂ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
deprodio



Data înscrierii: 08/Iun/2007
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 822
Locație: Galati

MesajTrimis: Mar 27 Oct 2009 01:08:11    Titlul subiectului: 119024

Ieri(26.10)l-am vazut pe UXA pe traseul 10...se pare ca acestui traseu i-a venit randul la "Probe"dupa ce a fost deservit si de DAB-uri...
Am sa fac o precizare:dupa ce traseele 12,29 si 34 au fost in "Probe"o perioada de timp si au fost deservite de DAB-uri(12,29 si 34) si MAZ-uri(29 si 34) acestea au revenit la forma initiala(Isuzu-uri si Prestij-uri).Ceea ce nu e imbucurator,cu toate ca Troleibuzele deservesc de 2 luni traseul 104,pe acesta inca se mai vad Midibuze Isuzu,ceea ce pare absolut stupid,aceea ce ca nu poti compara capacitatea unui Isuzu cu un al Autobuz(MAZ-DAB)sau Troleibuz(Ikarus-MAZ) iar in intervalul orar 07-09.00 si 12-15.00(intrarea respectiv iesirea elevilor de la scoala)este un adevarat calvar sa circuli cu un Isuzu pe acest traseu...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Mar 27 Oct 2009 08:30:38    Titlul subiectului: 119033

In primul rand, nu toate MAZ-urile ies pe traseele locale, fie ca se intampla ca soferii sa aiba ziua libera sau sa lucreze intr-o anumita tura, fie ca o parte din aceste autobuze prezinta mici defectiuni care trebuiesc rezolvate si prin urmare nu mai activeaza pe trasee. Majoritatea MAZ-urilor s-au "impins" la liniile 11, 19 si 102. Celelalte trasee sunt deservite de MAZ-uri in colaborare cu DAB-uri si Cobre, functie de intervalul orar. Mai precis:
-la orele de varf se suplementeaza liniile 11, 19 si 102 cu MAZ-uri iar golurile lasate pe alte trasee sunt umplute cu midibuzele ramase functionale (de regula Prestij si mai rar Isuzu - din acest motiv la orele de varf apar midibuze pe linia 104, de exemplu);
-intre orele de varf se utilizeaza doua metode:
-fie se ruleaza cu autobuze de mare capacitate care insa vor fi mutate in intervalul urmator pe linii cu flux mare de calatori;
-fie se ruleaza cu midibuze Isuzu, Prestij si Cobra intrucat traseele nu sunt foarte aglomerate si prin urmare este posibila o astfel de jonctiune. De exemplu, in anumite intervale orare pe traseele 20 si 22 sunt Cobre iar la 104, in locul MAZ-urilor intra DAB-uri.
Sa lamurim acum alte trei aspecte:
-traseul 10 a fost in probe pentru a se determina cu exacticitate ce mijlocul de transport adecvat. S-au facut mai intai probe cu DAB-uri iar in urma cu doua vineri s-a incercat pentru cateva ture si un MAZ (este vorba de 613). S-a revenit, in cursul saptamanii trecute la DAB-uri, FRE parand cel mai multumit de noua sa repartitie. Acum se fac probe cu midibuzele Cobra. In mare, ideea propusa este aceea de a tine autobuze de mare capacitate la orele de varf si midibuze Cobra intre aceste intervale orare. Sa vedem daca oamenii din conducere adopta aceasta masura.
-traseul 26 este, in mare parte deservit de MAZ-uri. De regula, aici gasiti doua exemplare ce deservesc foarte des aceasta linie, anume 606 si 629. Atunci cand exista probleme, locul autobuzelor MAZ este luat fie de DAB-uri, fie de Prestij-uri sau Isuzu-uri insa, in cea mai mare parte a orarului, traseul se bucura de MAZ-uri.
-traseul 29 si-a pierdut "accesul la MAZ-uri" insa se pare ca nu va ramane doar la Isuzu-uri si Prestij-uri; zilele trecute au reintrat Cobrele (UMN) la acest traseu (din nou in probe) si ramane sa vedem daca si aici se va adopta masura prin care se inlocuiesc midibuzele de capacitate redusa cu cele de capacitate medie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 30 Oct 2009 17:51:46    Titlul subiectului: 119205

Dupa cum spuneam intr-o postare anterioara, traseul 10 beneficiaza de autobuze DAB la orele de varf si de Cobre in intervalele dintre aceste ore. Favorit pentru traseul 10 - din randul "galbenelor daneze" - este FRE. El a facut probele si tot el continua sa deserveasca aceasta linie in majoritatea cazurilor; atunci cand este "cerut" la traseul 17, locul sau este luat de obicei de DWR sau DWL (cum s-a intamplat de-altfel astazi dupa-amiaza)...


SP_A4686 - FRE (29.10.2009).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  97.45 kb
 Vizualizat:  de 36461 ori

SP_A4686 - FRE (29.10.2009).jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
deprodio



Data înscrierii: 08/Iun/2007
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 822
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 01 Noi 2009 16:20:52    Titlul subiectului: 119306

Spre surprinderea mea, azi (01.11) midibuzul WKC a deservit traseul 102...a trecut cam mult timp de cand n-am mai vazut Cobra pe 102...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm 07 Noi 2009 10:48:38    Titlul subiectului: 119680

In poza de mai jos puteti observa o ingramadeala "ca pe vremuri"; de fapt, in anumite perioade ale zilei se intampla ca statiile de pe strada Brailei (strabatute de majoritatea traseelor) sa se dovedeasca neincapatoare pentru convoiul de autobuze strans din diferitele zone ale orasului. La anumite ore, de exemplu, din Gara C.F.R. pleaca in aceelasi timp, liniile 9, 20 si 22, pe parcurs "mai agata" un 102 un 104 si-un 11 pe strazile Garii si Balcescu, iar daca se intampla sa li se alature si un 12 atunci deja am obtinut un "maturoi" (denumire acordata de unii colaboratori de-ai mei acestei sincronizari intrucat "curata" statiile de calatori).
Mai jos puteti vedea un astfel de "maturoi" ajuns in statia corespunzatoare Agentiei de Voiaj:
-FPW pe linia 22;
-DWK pe linia 19;
-WKC pe linia 11;
-1280 pe linia 102;
-MAV pe linia 12.



Maturoiul.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  147.77 kb
 Vizualizat:  de 36337 ori

Maturoiul.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
deprodio



Data înscrierii: 08/Iun/2007
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 822
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm 14 Noi 2009 15:57:21    Titlul subiectului: 120023

Am avut placerea sa observ ca traseul 36 a inceput sa fie luat "mai in serios", astfel ca azi(14.11) erau 2 Midibuze (EEL si MAV) care deserveau acest traseu spre deosebire de pana acum cand era numai 1...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm 14 Noi 2009 20:56:50    Titlul subiectului: 120053

De obicei pe traseul 36 a fost pana acum o veritabila peregrinare de vehicule... au fost DAB-uri (favorite DWM si DWR), au fost Cobre (favorit CIH sustinut uneori si de UXA sau CIJ), au fost Isuzu-uri (WZG, JTE, WZH...) si Prestij-uri (MAO, MIE, LXD...) si se spune - desi eu nu am vazut acest lucru - ca au fost si MAZ-uri in "probe".
Se afirma, cu ceva timp in urma, ca traseul 36 prezinta doua inconveniente si anume:
-frecventa prea mare;
-destul de multi calatori care au de asteptat aparitia autobuzului care deserveste aceasta ruta.
Prin urmare, au aparut plangerile si solutia adoptata a fost ceea ce sustinea colegul nostru deprodio in postarea de mai sus: doua midibuze de dimensiuni relativ mici la o frecventa acceptabila. Mentionez ca si aceasta operatiune este un "test", ramane de vazut daca incercarea va avea rezultat pozitiv...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm 05 Dec 2009 14:26:26    Titlul subiectului: 120915

Stim despre traseul 29 ca a ajuns - din nou - deservit de midibuzele Isuzu si Prestij. Imi amintesc ca in perioada in care au rulat MAZ-urile, unul dintre acestea a ramas pentru o perioada indelungata pe linia 29: este vorba de 627 (GL-71-PMG).
Acum, in anumite zile si pentru anumite perioade orare, acest traseu este deservit de Cobre. Pana in prezent, specific acestei schimbari, midibuzul care are "slabiciunea cea mai mare" pentru linia 29 este WKC. In alta ordine de idei, in majoritatea cazurilor in care se introduc Cobre pe linia 29, una dintre ele este WKC. Nu intotdeauna schimbarea implica 2 Cobre, insa, atunci cand are loc aceasta modificare, "perechea" lui WKC obisinuieste sa fie UXA.
Mai jos, WKC ruland pe linia 29, in cursul acestei dimineti:



IMG_0320.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  224.2 kb
 Vizualizat:  de 36009 ori

IMG_0320.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie 16 Dec 2009 20:34:50    Titlul subiectului: 121358

Astazi, traseul 29 a fost deservit de MAZ-ul 619 (GL-54-PMG)...
Din nou modificari... Singurele mijloace de transport care par sa nu aiba de suferit datorita stratului gros de zapada strans pe parcursul celor doua zile de ninsoare sunt MAZ-urile si DAB-urile. Prin urmare, reintroducerea MAZ-urilor pe linia 29 are la baza doua motive:
-numarul mare de calatori care apeleaza la serviciile Transurb-ului in ultimele zile;
-zapada stransa pe unele strazi care nu au fost curatate corespunzator (in special in zona portuara) si care ar putea sa blocheze in trafic midibuzele Isuzu si Prestij.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 20 Dec 2009 09:20:53    Titlul subiectului: 121472

Desi nu foarte grozav organizat din punct de vedere al orarului (frecventa de 40 minute) traseul 23 totusi are suficienti calatori care sa ii justifice importanta. Initial s-au adoptat midibuzele de capacitate mica, Isuzu si Prestij insa numarul mare de calatori din ultimele zile (fie datorita conditiilor de iarna, fie datorita apropierii Sarbatorilor care "implica" aprovizionari masive de la hypermarket) au determinat o re-distribuire, astfel incat, la anumite ore si in anumite zile se introduc pe traseul 23 unul sau doua midibuze de capacitate medie, Guleryuz Cobra. Pana acum, pe linia 23 si-au "incercat norocul" UXA, UXB (in tandem cu CIH) si mai nou, UUV.
Inca nu s-au confectionat placutele de traseu... Deocamdata, numarul de linie, 23, apare scris ba "de mana", ba imprimat pe hartii, ba... deloc, unii soferi preferand sa noteze capetele de linie fara a mai trece si numarul corespunzator acesteia. Am vazut o singura exceptie, o modificare "rapida" a unei placute vechi cu numarul 28... rezultat clar si prezentabil.
Iata in poza de mai jos, midibuzul UUV la datorie pe linia 23. Mentionez ca la orele de varf cat si in marea majoritate a perioadelor intermediare acestor ore, mijloacele de transport care deservesc acest traseu sunt aglomerate.



SP_A4783.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  242.46 kb
 Vizualizat:  de 35857 ori

SP_A4783.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 04 Ian 2010 22:17:55    Titlul subiectului: 121937

O prezenta mai putin obisinuita a fost cea a lui DWO pe linia 104. De regula, DWO ruleaza la traseul 31 si ocazional la linia 10. In urma cu doua saptamani, acesta a facut o "exceptie" pentru traseul 11 iar in cursul acestei dupa-amieze a avut loc si... cea de-a doua exceptie...

Cred ca in prezent, cea mai mare brambureala in ceea ce priveste repartitia de vehicule locale pe trasee se inregistreaza la liniile 29 si 104. La linia 29 putem vedea " de toate". In urma cu doua zile erau in serviciu, pe aceasta linie, un MAZ (41 PMG) si o Cobra (CIK), ieri au rulat doua MAZ-uri (69 PMG si 47 PMG) iar astazi s-a revenit la varianta cu-n Isuzu (WZM) si un Prestij (LXD). Interesant cum de la modificarea din februarie 2008 acest traseu si-a pierdut din importanta la stabilirea repartitiei mijloacelor de transport. La linia 104 se introduce "cam ce mai ramane functional" dupa ce s-au "livrat" masinile pentru traseele principale; si aici avem "de toate". UMO (Cobra), CIK (Cobra), LXD (Prestij), FPW (DAB), FRC (DAB) sunt doar cateva exemple care, la nevoie, "alearga" alaturi de MAZ-urile titulare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Mar 12 Ian 2010 17:07:22    Titlul subiectului: 122201

Zi destul de grea in ceea ce priveste repartizarea mijloacelor de transport in comun pe traseele locale... In urma faptului ca o parte dintre MAZ-uri au probleme iar altele sunt in pregatire pentru ITP, traseele pe care acestea erau titulare au fost atribuite si altor mijloace de transport din "ograda Transurb". Prin urmare, functie de vehiculele disponibile, s-au realizat tot felul de... permutari iar linia care a avut cel mai mult de suferit a fost 11.
Sa vedem o scurta prezentare asupra traseelor care au "avut de suferit":
-linia 20 a "cazut" astazi in serviciul Cobrelor si al MAZ-urilor: CIH si UEE din randul Cobrelor, 69-PMG din randul MAZ-urilor;
-linia 22 a avut, inainte de ora de varf, un midibuz Prestij si un MAZ;
-linia 29 a beneficiat, in absenta MAZ-urilor, de "forma mai veche", cu doua Isuzu-uri titulare: YRB si XDO;
-linia 19 a fost deservita de DAB-uri si MAZ-uri; DWM si DWH din randul DAB-urilor si 71-PMG din randul MAZ-urilor;
-linia 104 a adunat din nou "cam tot ce s-a putut", au circulat astazi si Cobre (VOE) precum si DAB-uri (FPZ);
-linia 11, dupa cum spuneam, a fost cea mai "baltata" in ceea ce priveste repartizarea mijloacelor de transport: Prestij-uri, DAB-uri, Cobre si MAZ-uri. Daca FRD (DAB) si UMN (Cobra) apar mai des la supliniri, iar 49-PMG (MAZ) poate fi considerat titular de linie, Prestij-ul MIE a constituit azi o aparitie rara si poate cam... nepotrivita pentru o linie cu flux mare de calatori. In pozele de mai jos il puteti vedea in statia de la TreiStar, abia facand fata numarului mare de pasageri.

Au fost si linii care nu au avut de suferit, acestea au fost cele care de obicei sunt deservite de midibuzele de capacitate mica (10, 12, 15 si 34) precum si linia 102 unde au fost doar MAZ-uri. Surprinzator cum la linia 26 au rulat astazi MAZ-uri (de ex. 47-PMG) in loc sa fie trimise la linii mai aglomerate...

Poza 1: DWM - linia 19, plecare din statia "Agentia C.F.R." Despre acest DAB se poate spune ca este unul dintre cele mai active si de regula este "in linia intai" atunci cand vine vorba de supliniri sau dublari de trasee;
Poza 2: MIE - linia 11, in statia "Trei Star". Se cunoaste ca MIE a fost reparat la modul serios (nu carpeli sau alte artifcii de functionare), dupa RK-ul din urma cu aproximativ doi ani acesta ruland pe aproape toate traseele locale fara a acuza defectiuni (7, 8, 9, 10, 11, 12, 15, 17, 20, 22, 23, 26, 29, 35, 36, 104);
Poza 3: XDO - linia 29, la plecare din statia "Tiglina". Probleme minore pe care le-a acuzat in luna noiembrie a anului trecut au fost rezolvate. In prezent, XDO este unul dintre cele mai active Isuzu-uri din lot, insa palmaresul sau este mai redus decat cel al lui MIE... 7, 10, 12, 15, 17, 23, 26 si 34).

Observatie: Situatia prezentata mai sus este valabila pentru tura I - tura de dimineata.



IMG_0990.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  259.25 kb
 Vizualizat:  de 35644 ori

IMG_0990.JPG



IMG_0998.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  247.96 kb
 Vizualizat:  de 35644 ori

IMG_0998.JPG



IMG_1000.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  261.91 kb
 Vizualizat:  de 35644 ori

IMG_1000.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie 13 Ian 2010 12:27:53    Titlul subiectului: 122218

Astazi, 13.01.2010, repartitia mijloacelor de transport in comun pe traseele locale pare sa fie mai... apropiata de varianta cu care ne-am obisinuit in ultima vreme. Totusi, mai exista si exceptii. Iata-l in poza de mai jos pe LXB (Prestij) ruland pe linia 104, lucru mai rar intalnit intrucat pe acest traseu ne asteptam sa gasim MAZ-uri titulare precum DAB-uri sau Cobre la suplinire. Mentionez ca acest traseu este aglomerat chiar si intre orele de varf, prin urmare LXB va avea ceva de furca astazi, in tura de dimineata.
Foto 1: LXB plecand din statia "Azilul de Batrani".



IMG_1020 LXB-linia 104 (13.01.2010).JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  254.12 kb
 Vizualizat:  de 35613 ori

IMG_1020 LXB-linia 104 (13.01.2010).JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 17 Ian 2010 13:03:13    Titlul subiectului: 122413

O alta situatie rara se inregistreaza astazi - 17.01.2010 - pe traseul 34 unde putem remarca Cobra cu numarul de parc CEY. Dupa ce s-a dovedit ca autobuzele MAZ pe traseul 34 nu sunt rentabile, ele transportand un numar relativ redus de calatori, linia a revenit in "responsabilitatea" midibuzelor Isuzu si Prestij. Iata ca mai sunt insa si exceptii...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 18 Ian 2010 13:16:48    Titlul subiectului: 122461

DAB-urile... contraataca. Ca asa s-ar putea numi episodul de astazi - 18.01.2010 - in ceea ce priveste repartizarea mijloacelor de transport in comun pe traseele locale. DWR, FPY si DWN sunt doar cateva exemplare care deservesc azi linia 11, DWJ este la traseul 9 (din nou o apartie rara, dupa cum observam si mai sus), FRC la 22, FRE si FPW la 17 iar DWM (sper sa fi observat corect) este la linia 20.
Pe trasee mai sunt scoase si DWH, DWL si DWO.
Intr-un cuvant, mai bine de jumatate din parcul activ de DAB-uri isi ia astazi "revansa", profitand fie de ninsoarea care impiedica unele masini sa iasa la trasee, fie de pregatirile pentru ITP-ul prin care trebuie sa treaca MAZ-urile titulare de linii, fie de alte mijloace de transport defecte...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
peisaj_urban



Data înscrierii: 03/Feb/2009
Ultima vizita: 23/Aug/2011
Mesaje: 166
Locație: Galati

MesajTrimis: Mar 19 Ian 2010 14:39:20    Titlul subiectului: 122494

Am vazut un fapt incredibil azi, am vrut sa iau autobuzul 22 sau 11 din statia de la Agentia de voiaj si dupa mult timp a venit un 11 (DAB), care era supraaglomerat, de abia i se inchideau usile. In timp ce am mai umblat prin oras am vazut un troleu si un autobuz 102 care circulau unul in spatele celuilalt, ambele avand foarte putini oameni care stateau in picioare. Mie mi se pare o discriminare in repartizarea asta!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul GALAȚI Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următoare
Pagina 1 din 9

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community