Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Articole de presa prinvind transportul local din Alexandria

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul TELEORMAN
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Vin 11 Dec 2009 13:58:30    Titlul subiectului: Articole de presa prinvind transportul local din Alexandria 121148

http://www.ziarulmara.ro/ziare/nr837.pdf

"Soferii Transloc Prest refuză să respecte programul de mers
Respectă-i programul, Marine!

Nu a trecut mult timp de când cetăŃenii municipiului Alexandria si nu numai se deplasau cu mijloacele de transport în comun, care, pe lângă faptul că erau pline de praf prin acoperisul acestora puteai privi cerul liber în mijlocul iernii. Încă nu am uitat acele clipe, dar cel putin se respecta un program, cu care se obisnuiseră călătorii permanenti. Între timp situatia s-a schimbat, în sensul că pe arterele principale ale Alexandriei circulă mijloace de transport în comun care oferă confortul necesar de care are nevoie oric călător.
Mai grav este faptul că acestia si-au exprimat nemultumirea cu privire la următorul aspect: “sunt situatii în c înghetăm de frig, asteptând mai mult de o jumătate de oră un mijloc de transport în comun, iar alteori opresc în statie câte două microbuze în acelasi timp”. Aceasta este nedumerirea multora dintre călători.
Suntem siguri că directorul Transloc nu cunoaste acest aspect, atâta timp cât nimeni nu îndrăzneste să-l aducă la cunostintă.
Pentru a afla care este motivul pentru care se generează acest decalaj am încercat să stăm de vorbă si cu ceilalti conducători auto ai Transloc Prest.
Si ei, la rândul lor, sunt supărati din cauza acestui decalaj.
Iată care a fost motivatia unuia dintre soferii firmei de
transport în comun din Alexandria: “Domnule, avem un coleg care ne dă mare bătaie de cap.Atât eu, cât si ceilalti colegi ai mei suntem supărati. Si asta pentru că nu respectă programul de mers. În loc să circule după programul în prealabil stabilit, tot timpul se bagă peste noi, intră în fată, ori merge în spatele nostru. Din spirit colegial, am incercat să vorbim doar cu el dar se pare că nu am ajuns la niciun rezultat”.
Dacă dumnealor, colegii, nu s-au făcut întelesi, rezolvarea problemei rămâne în mâinile doamnei director Mihaela Radu.
Să sperăm că de sărbători microbuzele Transloc Prest vor circula regulat, asa cum e si firesc.

V.D. Toth
"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 27 Iun 2011 13:28:30    Titlul subiectului: 145048

Aberatii tip RRomanistan: Municipalitatea din Alexandria are propria firma de transport local, TranslocPrest, si, cu toate astea, e acuzata de o firma privata ca ii fura traseele! Shocked

Asta se intampla daca lasi sa se dezvolte asa-zisa "concurenta" privata pe traseele care ar trebui sa fie alocate direct firmelor municipalitatilor!

http://www.adevarul.ro/locale/alexandria/Alexandria-_Transportatorii_de_la_Autogara_Rahova_au_parasit_zona_Alexandriei_pentru_ca_Transloc_le-a_furat_calatorii_0_506949564.html

"Transportatorii de la Autogara Rahova au părăsit zona Alexandriei pentru că Transloc le-a furat călătorii!

27 iunie 2011

Autor: Cristina Ciulei

Angajații de la Autogara Rahova au protestat în fața primăriei la începutul lunii

Supărați pe firma de transport a Primăriei Alexandria care le-a furat traseele și călătorii, transportatorii de la Autogara Rahova și-au luat autobuzele și au plecat din zonă. Din cauza neînțelegerilor dintre transportatori și edilii alexăndreni, 18 oameni au rămas fără serviciu.

Primul protest al transportatorilor a avut loc la începutul lunii când 40 de reprezentanți ai Autogării Rahova s-au dus la jalba la primărie. Firma s-a plâns de faptul că, Transloc Prest, societatea de transport în comun a Primăriei Alexandria a intrat pe traseele câștigate de Autogara Rahova în urma licitației ținute de Consiliul Județean Teleorman. „Noi am câștigat liniile de transport în Teleorman prin licitație în 2008. Treptat, Transloc Prest, transporatorul local de la Alexandria a intrat ilegal de liniile noastre și ne-a furat călătorii. Noi le cerem să se retragă și să respecte legea. Am recurs la acest protest, după ce am trimis adrese și sesizări, probe și dovezi, la care nu ne-a răspuns nimeni. Nu vrem altceva decât ca Primăria Alexandria să respecte legea, altfel ne retragem și lăsăm oamenii pe drumuri”, a spus Cosmin Constantinescu directorul tehnic al Autogării Internaționale Rahova.

Discuțiile cu primăria nu au dus la niciun rezultat. Primarul Alexandriei a justificat intrarea Transloc Prest pe traseele șoferilor de la Autogara Rahova, invocând o convenție încheiată între Consiliul local Alexandria și consiliile din mai multe comune. „Primăria Alexandria și opt comune din județ au creat o asociație în baza căreia Transloc asigură transport pe aceste trasee. Soluția ar fi să facem din nou un program de transport care să nu se suprapună cu al dumneavoastră, pentru ca ambele firme să supraviețuiască”, a spus Victor Drăgușin.

Au părăsit șapte trasee și au dat afară 18 oameni

Conducerea Autogării Rahova, nemulțumită că nu a ajuns la nicio înțelegere cu edilii alexăndreni a pus în aplicare amenințarea privind retragerea din zonă. „Am fost nevoit să suspendăm șapte trasee pentru că nu am mai putut suporta pierderile. Am restructurat 18 posturi din cadrul personalului, am fost nevoiți să facem acest lucru”, a anunțat Cosmin Constantinescu directorul tehnic al Autogării Internaționale Rahova. Reprezentnații firmei susțin că, de la apariția Transloc Prest pe traseele lor au înregistrat lunar prejudicii de 50.000 de lei."

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul TELEORMAN Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community