Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Amintiri despre un vechi troleibuz

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul GALAȚI
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
NightWishMaster



Data înscrierii: 03/Sep/2009
Ultima vizita: 21/Iul/2014
Mesaje: 133
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie 06 Ian 2010 16:44:00    Titlul subiectului: Amintiri despre un vechi troleibuz 121988

Sunt un membru al acestui forum din pasiune pentru mijloacele de transport dar niciodata nu am avut curajul sa intervin cu ceva nou din pricina faptului ca am de invatat de la domniile voastre si nu invers.

Cu ceva timp in urma cautand in "sertarele" memoriei mele mi-am amintit ca in urma cu ceva ani undeva in jurul anului 1992, pe esplanada din fata Casei de Cultuta a Sindicatelor din Galati pentru o perioada consistenta de timp a stat garat un toleibuz despre care stiu sigur ca nu a circulat niciodata pe infrastructura Galateana.

La vremea respectiva aveam doar 5 ani iar amintirile sunt lipsite de detalii dar totusi tin minte perfect urmatoarele:
Era model articulat, nu era DAC, era alb cu dungi/model rosu, avea ferestre dreptunghiulare cu laturile mici semicerc (ca la DAC), era prevazut cu doua cai de acces pe acoperis de tip "talpici rabatabili". Jantele puntea fata si a treia erau tip Ikarus. As vrea sa-mi impartasiti informatii sau amintiri legate de acel troleibuz. Pentru mine e interesant acest subiect deoarece e ca o enigma din amintirile copilariei mele. Tatal meu cel cu care imi amintesc perfect ca ma ducea la "troleu" sa-l vad (de mic se pare ca eram pasionat de astfel de vehicole) din pacate nu-si aminteste nimic despre acel troleibuz si singura speranta sunteti dvs.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
vali.iftimie



Data înscrierii: 27/Iul/2008
Ultima vizita: 15/Feb/2024
Mesaje: 28
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie 06 Ian 2010 21:15:27    Titlul subiectului: Amintiri despre un vechi troleibuz 122004

Prin anii '90, hotelul Turist a fost vandut unei firme din rep.Moldova. Acea firma detinea la acea vreme si un troleibuz, care nu a fost acceptat pe liniile locale. Troleibuzul a ramas ani buni in parcarea hotelului Turist (in acea vreme se numea Regina), devenind o epava.
Troleibuzul a fost fabricat in Romania in anul 1989 si exportat in Ucraina. Tin minte ca interiorul arata mult mai bine decat la troleibuzele autohtone.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Teo



Data înscrierii: 05/Feb/2010
Ultima vizita: 04/Feb/2024
Mesaje: 18
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 05 Feb 2010 13:53:19    Titlul subiectului: Amintiri despre un vechi troleibuz 123288

Salutare tuturor!

Troleibuzul respectiv era un 217E din lotul destinat exportului catre Ucraina, pe o schema de vopsire alb albastra si avand pe laterale inscriptia VALEOLOGIA, dupa numele firmei de care aminteati si care odata cu achizitionarea fostului hotel TURIST, rebotezat ulterior "Regina" a adus si acest troleibuz in incercarea de a il integra in sistemul de transport local.
Desi era intr-o stare impecabila (sincer la cum arata interiorul, nu cred ca apucase sa faca traseu la viata lui.....spre exemplu un amanunt care il retin perfect , periile de pe muchia inferioara a usilor isi pastrasera nuanta deschisa fara pic de praf sau mizerie ), troleibuzul a zacut inert in parcarea din fata hotelului o perioada indelungata, cazand prada incet incet "civilizatiei urbane" si ma refer aici la diversele elemente care au inceput sa dispara de pe el: lampile posterioare, cele de pe exterior de deasupra usilor.
Odata cu acest troleibuz a fost adus si un autobuz turistic 112 RDT in schema de culoare traditionala alb-bleu deasemenea inscriptionat cu VALEOLOGIA si avand inmatriculare de Chisinau - Republica Moldova. Acesta a fost inchiriat deseori pentru deplasari private, personal in perioada cand eram elev de liceu, fiind pasager intr-o deplasare de 3 zile la Slanic Moldova, cu autocarul mentionat.
Soarta ambelor mijloace de transport a fost aceeasi: au fost executate financiar in contul datoriilor acumulate de societatea mama pompos numita "Concernul VALEOLOGIA" si care la vremea respectiva a tinut prima pagina a cotidienelor, patronul acesteia, un fost ofiter al serviciilor secrete ruse pe nume Vitali Usturoi fiind implicat in mai multe afaceri suspecte pe teritoriul Romaniei si fiind acuzat in presa romaneasca ca fiind exponentul mafiei ruse.
Troleibuzul a parasit locatia respectiva remorcat, destinatia lui nefiindu-mi insa cunoscuta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
NightWishMaster



Data înscrierii: 03/Sep/2009
Ultima vizita: 21/Iul/2014
Mesaje: 133
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 30 Iun 2013 11:04:32    Titlul subiectului: 165441

Cu ajutorul grupului Asociatia pentru Renasterea Galatiului, de pe Facebook, am reusit sa gasesc o fotografie cu acest troleibuz.
Nici nu va imaginati ce amintiri mi-a rascolit.



1040149_10151707912261215_348435640_o.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  311.54 kb
 Vizualizat:  de 15988 ori

1040149_10151707912261215_348435640_o.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Mar 16 Iul 2013 22:14:40    Titlul subiectului: 165737

Venea din Republica Moldova si spera sa debuteze pe Bulevardul George Cosbuc (conform promisiunilor MINCINOASE!!! ale edililor din acele vremuri de a "turna" troleu pana-n Bariera"!). Nu l-a achizitionat Transurb-ul si a trebuit sa se retraga din peisajul nostru local.

Nu stiu unde si cand... Poate altii vor fi in stare sa completeze aceasta... odisee.

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
castrosua



Data înscrierii: 24/Noi/2006
Ultima vizita: 24/Feb/2024
Mesaje: 945
Locație: New York (SUA)

MesajTrimis: Mie 13 Sep 2017 18:06:04    Titlul subiectului: 191655

Nu stiu daca s-a mai aflat despre acest troleu...

Nu cred sa fi fost nerulat, ca are geamul 3 al remorcii inlocuit cu geam glisant. Sa fi avut parte unui RK (din spusele cu periile la usi noi etc), dar avand stopuri originale si tragatoare originale (nu de Ziu sau altele) ma gandesc ca DACA a avut RK, acesta s-a facut in tara.

Am sa ma uit prin poze si sa elimin dupa numere de parc. Cred ca e vorba de un fost Harkov (desi e posibil sa fie si Kiev in mica masura).

Sau, e posibil sa fie ceva refuzat la export (gen 68 de la Timisoara)

_________________
https://www.bitchute.com/channel/dac_dynasty/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
PaulIP



Data înscrierii: 12/Aug/2011
Ultima vizita: 22/Feb/2023
Mesaje: 490
Locație: Bucuresti, Sector 6 (Ghencea)

MesajTrimis: Sâm 31 Aug 2019 00:25:18    Titlul subiectului: 202347

Povestea ramane incurcata. Colegul care il descrie cu lux de amanunte mentioneaza ca era albastru si avea inscriptia "Valeologia", or in poza apare un troleu rosu si fara vreo inscriptie. Schema de culoare e clar pentru R.S.S. Ucraineana, dar lipsa inscriptiilor arata ca nu a ajuns sa fie inclus in vreo flota. Sa il confunde antevorbitorul cu Roman-ul 112 RDT, presupus a fi avut aceeasi vopsire si inscriptionare? Sa fi fost troleibuzul revopsit in albastru si inscriptionat? Daca da, cu ce scop, tinand cont ca RATU Galati l-a refuzat (alt "de ce?")?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
castrosua



Data înscrierii: 24/Noi/2006
Ultima vizita: 24/Feb/2024
Mesaje: 945
Locație: New York (SUA)

MesajTrimis: Joi 26 Sep 2019 06:01:54    Titlul subiectului: 203005

Fara amanunte de la propriatar, e aprope imposibil de zis. Pai cate masini din astea au o poveste unica si intersanta care se pierde cu casarea sau dupa moartea propriatarului.
_________________
https://www.bitchute.com/channel/dac_dynasty/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul GALAȚI Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community