Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Deschiderea usilor intre statii - pro sau contra?

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
herminedirt



Data înscrierii: 28/Noi/2008
Ultima vizita: 05/Mai/2013
Mesaje: 254
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 20 Mar 2010 10:57:29    Titlul subiectului: Deschiderea usilor intre statii - pro sau contra? 124842

Cu siguranta cu totii am avut nevoie in anumite situatii sa coboram din autobuz, troleibuz, sau tramvai, cand acesta este oprit la semafor sau este prins itnr-o coloana de masini. Exista unii soferi care nu deschid indiferent de context (chiar daca sunt pe prima banda, langa trotuar, si nu exista nici un fel de pericol de accidentare), altii care se lasa induplecati, si mai rar, cate unii care deschid chiar din proprie initiativa la semafor, spre fericirea calatorilor.

Care credeti ca ar fi atitudinea cea mai potrivita?

_________________
http://www.no3.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mircea G



Data înscrierii: 17/Feb/2010
Ultima vizita: 18/Mar/2023
Mesaje: 19
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 20 Mar 2010 11:13:02    Titlul subiectului: 124843

In momentul cind mijlocul de transport este blocat in trafic se poate considera ca misiunea lui, pentru care functioneaza, a incetat, deci normal ar fi sa deschida usile.
Situatia ar fi similara cu un mijloc de transport ramas blocat, defect intre statii.
Nu concep sa ramin captiv iar unele persoane chiar pot face urit!

_________________
MG@
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 20 Mar 2010 12:21:40    Titlul subiectului: 124844

Deschiderea usilor intre statii este strict interzisa. Daca autobuzul este pe prima banda si nu vine nici o motocicleta pe dreapta, respectivul coboara se impiedica de bordura si -si rupe mana conducatorul auto este responsabil in conditiile legii actuale. Va spun de pe acum ca 99 % dintre voi daca patiti ghinionul asta si aflati ca puteti obtine niste bani pe de-a moca o sa dati in judecata soferul.
E bine sa se respecte legea asa cum este ea. Daca vreti, eventual se poate schimba legea.
De cei care sufera de claustrofobie, nu tine explicatia, nu am auzit claustrob numai in mijloacele de locomotie aflate in stationare, iar in miscare nu. Asta este o nazbatie.
Concluzia: daca se schimba legislatia da, daca nu, nu.
Este strict interzis deschiderea usilor in afara perimetrelor statiilor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
MYSU



Data înscrierii: 09/Ian/2008
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 192
Locație: Iasi

MesajTrimis: Lun 22 Mar 2010 08:18:54    Titlul subiectului: 124908

Perfect adevarat, coducatorul mijlocului de transport este direct vinovat de accidentarea unui calator.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
folkfan



Data înscrierii: 29/Ian/2010
Ultima vizita: 14/Iun/2022
Mesaje: 634
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 22 Mar 2010 08:59:52    Titlul subiectului: 124910

Eu sunt biciclist, iar mie mi s-au deschis de multe ori usile autobuzelor "in nas". Mult mai in pericol sunt cei care coboara in fata mea decat mine. Din punctul meu de vedere... NU
_________________
Andrei Ionel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 22 Mar 2010 15:23:05    Titlul subiectului: 124924

Sunt mai multe aspecte care trebuie analizate:

- din punct de vedere legal, deschiderea usilor in alte locatii decat statiile special amenajate este interzisa, asta nu se discuta;
- din punct de vedere personal, am "beneficiat" si eu de cateva ori de deschiderea usilor intre statii, atat de catre maxi-taxi-uri, dar trebuie sa recunosc ca si unele autobuze au deschis usile, fie la cerere, fie din proprie initiativa, in alte locuri decat statia;
- din punct de vedere economic/juridic, oprirea intre statii se constituie intr-un element de concurenta neloiala, multi calatori alegand maxi-taxi-urile tocmai pentru asta, ca-i ia de oriunde si-i lasa sa coboare aproape oriunde.
- o solutie eleganta de a rezolva mare parte din probleme ar fi amplasarea de statii legale in locatiile cu mare cerere de "deschidere a usilor"; bunaoara, la Buzau sunt foarte multi calatori care au nevoie sa coboara in zona autogarii "Piata Saraca" sau in zona Carrefour/Autogara Nord (XXL); autobuzele nu opresc acolo de teama sanctiunilor, dar dubagii opresc, fiind astfel "preferate" de multi calatori.
Desi am solicitat scris amplasarea de statii in acele locatii, "tovarasii" din "Premarie" nu au luat masuri, creand conditii favorabile pentru dubagii...

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 06 Apr 2010 11:33:14    Titlul subiectului: 125477

Si in Bucuresti exista unele locuri unde soferii de autobuze sau troleibuze deschid usile la semafor, inainte de statie, si primul loc care imi vine in minte este Piata Romana, sens spre Gara de Nord. Cum semaforul pentru masinile care vin pe bulevardul Dacia, dinspre ASE tine destul de mult, majoritatea soferilor deschid usile. Acest lucru a devenit un fel de obisnuinta si pentru calatori si pentru soferi, astfel daca un sofer nu deschide usa la semafor s-a ajuns la situatia hilara ca sa auzim comentarii din partea calatorilor nemultumiti: -Uita ba, soferul asta e cinstit, fir-ar el sa fie...
Eu personal sunt impotriva deschierii usilor intre statii, mai ales la tramvaie, sunt insa si exceptii de la regula.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nik_galati



Data înscrierii: 04/Noi/2009
Ultima vizita: 08/Iul/2015
Mesaje: 110
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 09 Apr 2010 17:30:54    Titlul subiectului: Cafeneua Tramclub 125616

Acum este la moda sa se forteze de catre calatori usile tramvaielor oprite la semafor. A trecut vremea cand il rugam pe vatman (sofer) sa le deschida.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 09 Apr 2010 21:51:13    Titlul subiectului: 125628

In anumite cazuri totusi, trebuie sa recunoastem, masura este bine-venita. Imi amintesc la Piatra-Neamt de o astfel de statie... ad-hoc. Ce-i drept, cu ani in urma, insa ar putea reprezenta un argument pro pentru aceasta discutie. Imi amintesc ca intre a doua statie dupa complexul Orion (undeva mai jos de Spital) si urmatoartea era o distanta destul de mare. Dupa ce plecai din a doua statie se ajungea la o intersectie mare, semaforizata. Aici era practic punctul unde multi doreau sa coboare insa... nu era prevazuta nici o statie in vecinatate. La inceput autobuzele opreau cand semaforul era rosu si calatorii coborau pe usa din fata. Pe urma, intrucat nimeni nu avea interes sa urce in acea zona, autobuzele deschideau toate usile cand semaforul interzicea patrunderea in intersectie. Pana la urma s-a generalizat cazul: autobuzele incetineau vizibil atunci cand ajungeau in zona si culoarea semaforului era verde iar unele opreau la cativa metri distanta... A fost, pret de cativa ani, o intelegere tacita, respectata. Zona in care coborau oamenii era una de maxim interes (aproape de centrul orasului) si era destul de dificil sa te intorci din drum sau sa cobori cu o statie inainte atunci cand aveai de rezolvat vreo problema urgenta. Distanta era pur si simplu prea mare si trebuia facut ceva... Iata o mica "bresa", un caz extrem care totusi era favorabil fara a se pune vietile oamenilor in pericol.

La Galati sunt de acord cu ceea ce spunea colegul nik_galati: oamenii se comporta ca vandalii, unii au impresia ca daca esti la semafor atunci poti cobori. Stiti de unde au ideea asta temerara? Va spun eu: de la microbuzele private, care opresc mai mereu la semafoare.
Desigur, ca in orice caz, sunt si mici exceptii pe care, din bun-simt, le fac soferii sau vatmanii de la Transurb. Nimic insa care ar putea sa pericliteze viata calatorilor. Sunt convins ca si-n alte orase exista astfel de exceptii.

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
herminedirt



Data înscrierii: 28/Noi/2008
Ultima vizita: 05/Mai/2013
Mesaje: 254
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 09 Apr 2010 23:29:59    Titlul subiectului: 125630

Exista o problema in acest sens la terminalul Romprim. Cand acesta este plin si tramvaiele nu mai pot intra in el, se da drumul calatorilor fix in mjlocul soselei. Acum, vatmanii nu au nici o vina, doar nu o sa tina calatorii sechestrati pana se avanseaza in terminal, dar... Ceva ar trebui facut, coborarea este foarte riscanta... Oricum, la noi se iau masuri numai dupa accidente, in loc sa se previna acestea - vezi cazul santierului de la Piata Sudului.
_________________
http://www.no3.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sheena



Data înscrierii: 22/Mar/2008
Ultima vizita: 09/Oct/2019
Mesaje: 281
Locație: Braila

MesajTrimis: Vin 10 Dec 2010 00:00:51    Titlul subiectului: 137344

La Braila, la Piata Mare (traseul 5), pe timp de vara toti soferii Braicar tin usa din fata deschisa pe tot parcursul traseului, dar din cate am observat la Piata Mare, daca autobuzul prinde rosu, oamenii nu mai asteapta ca autobuzul sa mearga in statia de pe Grivita.
Pe timpul celorlalte 3 anotimpuri, unii soferi deschid usa de la sine sau la cerere la semaforul de la intersectia Str. 1 Decembrie 198 cu Str. Grivita.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Aventurierul



Data înscrierii: 04/Oct/2009
Ultima vizita: 20/Ian/2022
Mesaje: 141
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 10 Dec 2010 23:17:05    Titlul subiectului: 137387

Cred ca ar trebui sa facem cateva precizari legat de subiect. Deschiderea usilor intre statii este, intr-adevar, prohibita, conform legii, iar soferul (vatmanul) poate fi amendat de catre politie. Cu toate acestea, nu am auzit pana acum sa se intample asa ceva. Aici e o chestie care tine de bunul simt al omului, o cutuma, o lege nescrisa care uneori se ridica deasupra celor scrise. Cuvantul de ordine in astfel de situatii este omenia.
Referitor la varianta horror prezentata (calatorul se impiedica si isi fractureaza o parte a corpului, sau cade intr-un canal), desi nu sunt jurist, ma indoiesc ca o instanta ar acorda victimei castig de cauza, din oficiu. Situatiile difera de la un caz la altul, iar vina poate fi cel mult impartita intre sofer si pasager, daca acesta are peste 18 ani. Aaa, in cazul cand soferul (vatmanul) ii coboara cu forta pe calatori intr-un loc nepermis, sau motivand o defectiune tehnica reala sau imaginara, atunci vina ii apartine in totalitate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
herminedirt



Data înscrierii: 28/Noi/2008
Ultima vizita: 05/Mai/2013
Mesaje: 254
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 12 Dec 2010 21:19:25    Titlul subiectului: 137449

Un obicei foarte prost pe care l-am remarcat la soferii si vatmanii RATB este oprirea in statii desfiintate. De pilda, mi s-a intamplat in repetate randuri ca autobuzele liniei 143 sa opreasca la intersectia cu Doamna Ghica si inainte (unde e statia noua) si dupa interesectie (UNDE ERA STATIA INAINTE). La fel cu tramvaiele 23 si 27 la Parcul Carol (sens spre Marasesti).

Probabil ca motivatia lor ar fi ca "lumea nu stie ca s-a mutat statia deocamdata", insa nu mi se pare corect deloc. In primul rand, se creaza confuzie (vezi ca unele masini opresc, nu iti dai seama ca statia nu mai e acolo si risti sa iti iei teapa cu alti soferi), in al doilea rand, aceeasi soferi/vatmani sunt foarte stricti atunci cand soliciti tu deschiderea usilor intre statii, in anumite contexte. Parafrazand un clasic in viata, "ori suntem corecti, ori nu mai suntem!".

_________________
http://www.no3.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alexioanpopa



Data înscrierii: 08/Ian/2012
Ultima vizita: 06/Aug/2020
Mesaje: 188
Locație: Braila

MesajTrimis: Vin 25 Iul 2014 08:33:29    Titlul subiectului: Părerea mea 174032

Eu consider că oprirea între stații ar fi bună doar dacă ar fi ca cineva să urce într-un caz de urgență sau e o linie cu interval mare de succedere (și combinate, desigur). În rest, nu aș accepta oprirea între stații. Pentru coborâre există varianta mersului pe jos. Wink
_________________
ALEX
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community