Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Reabilitarea Bulevardului Dorobantilor (liniile 22 si 23)
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul BRĂILA
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
katalin



Data înscrierii: 11/Noi/2009
Ultima vizita: 16/Noi/2013
Mesaje: 79
Locație: Braila

MesajTrimis: Sâm 01 Oct 2011 13:56:48    Titlul subiectului: 149088

Au venit si macazele automate la Apollo, sunt de tipul celor din Bucuresti (cu cutie mai mare). Very Happy Exclamation

Iata macazul automat de la Apollo, plus alte elemente de incrucisare si curbe.



PA010006.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  71.08 kb
 Vizualizat:  de 17691 ori

PA010006.JPG



PA010007.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  89.98 kb
 Vizualizat:  de 17691 ori

PA010007.JPG



PA010008.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  90.94 kb
 Vizualizat:  de 17691 ori

PA010008.JPG



PA010009.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  76.56 kb
 Vizualizat:  de 17691 ori

PA010009.JPG



PA010010.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  74.72 kb
 Vizualizat:  de 17691 ori

PA010010.JPG



PA010011.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  76.86 kb
 Vizualizat:  de 17691 ori

PA010011.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Data înscrierii: 11/Noi/2009
Ultima vizita: 16/Noi/2013
Mesaje: 79
Locație: Braila

MesajTrimis: Sâm 01 Oct 2011 14:01:13    Titlul subiectului: 149089

Reabilitarea Bulevardului Dorobanti a inceput din Plantelor si pe partea dreapta, odata cu fixarea macazelor pe pozitii.


PA010019.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  72.86 kb
 Vizualizat:  de 17690 ori

PA010019.JPG



PA010020.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  71.98 kb
 Vizualizat:  de 17690 ori

PA010020.JPG



PA010021.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  77.17 kb
 Vizualizat:  de 17690 ori

PA010021.JPG



PA010022.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  73 kb
 Vizualizat:  de 17690 ori

PA010022.JPG



PA010023.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  69.02 kb
 Vizualizat:  de 17690 ori

PA010023.JPG



PA010024.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  69.69 kb
 Vizualizat:  de 17690 ori

PA010024.JPG



PA010025.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  71.58 kb
 Vizualizat:  de 17690 ori

PA010025.JPG



PA010026.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  66.04 kb
 Vizualizat:  de 17690 ori

PA010026.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Data înscrierii: 11/Noi/2009
Ultima vizita: 16/Noi/2013
Mesaje: 79
Locație: Braila

MesajTrimis: Dum 02 Oct 2011 19:06:57    Titlul subiectului: 149138

Cam asa arata astazi situatia in Plantelor. Very Happy


PA020066.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  78.35 kb
 Vizualizat:  de 17637 ori

PA020066.JPG



PA020069.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  77.22 kb
 Vizualizat:  de 17637 ori

PA020069.JPG



PA020070.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  77.23 kb
 Vizualizat:  de 17637 ori

PA020070.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kaustik



Data înscrierii: 11/Noi/2008
Ultima vizita: 03/Mar/2024
Mesaje: 766
Locație: Ploiesti; Bucuresti; Braila

MesajTrimis: Mie 27 Mar 2013 22:59:51    Titlul subiectului: 163670

Circ si panarama pe banii publici si nervii brailenilor... Oare cat trebuie sa va mai suportam?!

OBIECTIV. Vocea Brailei a scris:

Pedepsirea vinovaților în "Dosarul Dorobanți"

miercuri, 27 martie 2013 | Genoveva ORACĂ, Alexandru NECULA, Ana-Maria CURCĂ

* cel puțin asta au cerut liderii formațiunilor politice din Brăila, indiferent de culoare * președintele PSD Brăila, Gheorghe Bunea Stancu, a subliniat faptul că primarul ar trebui să recurgă la desfacerea contractelor de muncă în cazul celor responsabili de pierderea procesului * aripa de dreapta strigă "conspirație" și cere demisia de onoare a primarului

Liderii partidelor politice din Brăila susțin, la unison, pedepsirea persoanelor vinovate de pierderea procesului pentru corecția la proiectul bugetului de reabilitare și modernizare a Bulevardului Dorobanților de către Primăria Brăila. Precizăm că municipalitatea a pierdut procesul cu Ministerul Dezvoltării la Înalta Curte de Casație și Justiție pentru că a formulat tardiv recursul. După cum a arătat primarul Simionescu, principalii responsabili în acest caz ar fi secretarul general, Mircea Fudulaiche, dar și șefa juriștilor, Angelica Bratu, care au intrat în atenția Comisiilor de Disciplină. În acest context, contactați telefonic de redactorii "Obiectiv Vocea Brăilei", liderii politici locali s-au arătat dezamăgiți de turnura situației în cazul Dorobanți. Mai mult decât atât, unii dintre aceștia consideră că primarul Aurel Simionescu ar trebui să-și dea demisia de onoare.

Astfel, independenta Simona Drăghincescu este de părere că ar trebui "să plece toată Primăria" și să vină cineva capabil să găsească soluții. "Primarul spune că va trebui să pice unul sau mai multe capete. Văd că domnul primar niciodată nu este în stare să ia o decizie. Pentru chestia asta, pentru 9 milioane de euro trebuie să plece toată primăria. Toți cei care s-au ocupat de această licitație trebuie să plece. Nu mai vorbim despre faptul că ei nu au mai făcut recurs pentru că pierduseră și în primă instanță. Nu au câștigat atunci și au pierdut în recurs. (...)Toată vara, în campania electorală și înainte de campanie au urlat că Udrea are ceva cu ei. Udrea, Boc și Băsescu, atât au știut să spună. Uite cine a distrus orașul Brăila. Nu l-a distrus Udrea, nu l-a distrus Boc, că nu i-a pus să pună clauzele alea în contract, care s-a pierdut la instanța de fond, iar la instanța supremă au uitat să facă recurs. Ca să nu mai vorbesc despre motivația de la instanță. Uitând să facă recursul, au făcut o cerere de repunere în termen, motivând că au uitat să facă recurs pentru că le-a luat foc biroul. Dar unde putea să fie dosarul decât la Primărie și eu n-am auzit să fi luat foc vreun dosar de la Primărie", a declarat independenta.

Drăghincescu a precizat că din punctul său de vedere nu se va lua nicio măsură în această privință, iar amenințările edilului-șef la adresa secretarului general, Mircea Fudulaiche, și a șefei juriștilor, Angelica Pamfil, nu sunt decât "praf în ochii plătitorilor de taxe și impozite". Totodată, aceasta a reamintit și de creditul de 10 milioane de dolari pe care municipalitatea îl plănuia înainte de alegerile locale din iunie 2012, pentru continuarea lucrărilor la Bulevardul Dorobanților, spunând că va fi categoric împotriva acestui demers.

"Eu îmi aduc aminte că Sergiu Diacomatu, la un moment dat, a strâns 25.000 de semnături ale cetățenilor, că nu sunt de acord să facă acest credit. Și le atrag atenția că dacă există aceste semnături - indiferent ce motivație a avut la momentul acela Diacomatu -, dacă 25.000 de cetățeni și-au spus părerea că nu vor să facă credit ca municipalitatea să se împrumute, eu personal nu o să aprob niciodată un asemenea credit și le voi face și procedură penală pentru că nu țin cont de cele 25.000 de semnături existente la sediul municipalității", a încheiat independenta.

Stancu este pentru desfacerea contractelor de muncă ale vinovaților

Președintele PSD Brăila, Gheorghe Bunea Stancu, s-a arătat revoltat de situația în care s-a ajuns cu Bulevardul Dorobanților, considerând că cei vinovați ar trebui trași la răspundere. Din punctul său de vedere nu este admisibilă o astfel de eroare, declarându-se convins că primarul va lua decizia corectă în pedepsirea celor responsabili de acest eșec. "Părerea mea este că cei care au funcție de răspundere pe această zonă trebuie să plătească. Nu este admisibilă o astfel de eroare, indiferent care sunt motivele. Avem direcție juridică, avem probabil secretar general care răspunde de problemele astea pe partea juridică, ei sunt obligați să urmărească termene, să se informeze de pe site-ul Ministerului Justiției, al tribunalului respectiv, a Înaltei Curți, acolo unde a fost procesul. Ei au oligația prin fișa postului și probabil că domnul primar va lua în calcul să meargă până la desfacerea contractului de muncă pentru că nu se poate să ne comportăm în astfel de situații așa cum s-a întâmplat cu Dorobanțiul", a declarat Stancu.

De aceeași părere a fost și copreședintele USL, Cătălin Boboc, care spune că "cineva ar trebui să-și asume treaba asta pentru că nu vorbim de mărunțiș, ci vorbim despre o sumă care afectează grav bugetul local și așa destul de mic".

Dănuț: "Uitatul termenului de recurs este inadmisibil"

Proaspătul senator PC Brăila, Mihai Dănuț, este un pic mai dur în declarații considerând că astfel de greșeli ar trebui plătite "până la pensie și mai departe". Din punctul său de vedere "uitatul" termenului de recurs este inadmisibil, acuzând că a devenit deja un obicei al funcționarilor brăileni. "După ce că suntem săraci, ne mai trezim și cu o situație de-asta extrem de delicată, că s-a uitat un termen util. Mă gândesc ca nu cumva să fi fost și interesul cuiva să nu se mai facă recurs. Nu mi se pare normal. Din punctul meu de vedere, cine a greșit trebuie să răspundă. (...)Tăierea cu 10% sau 20% din salariu a celor responsabili nu rezolvă nimic. Se recuperează aproximativ 2.500 de lei din 20 de milioane de lei. Deci, cei care au greșit ar trebui să plătească o cotă parte, până când vor ieși la pensie și așa mai departe. Cred că ar trebui să se facă un audit pentru a vedea exact de câte ori la această Comisie juridică s-a uitat să se depună recurs sau contestații. Nu este prima dată când Primăria a uitat să depună recurs și văd că funcționarii respectivi au rămas în continuare în funcție", a declarat parlamentarul.

Aripa de dreapta strigă "conspirație"

Prim-vicepreședintele PNȚCD Brăila, Gheorghe Chiru, a fost mai acid în declarații, mergând până la ideea unei adevărate conspirații pe tema Bulevardului Dorobanților. Din punctul său de vedere, totul este "cusut cu ață albă", nefiind vorba de neglijență sau prostie.

"Eu cred că este premeditat. Oamenii au interes acolo ca lucrurile să fie așa cum sunt acum. Este o chestie pe care noi nu o știm, dar există acolo și avantajează pe cineva. (...) Revenind la Dorobanți, la importanța începerii lucrărilor și a puterii instituției Primăriei de a o rezolva a fost din start o problemă mare și nu-i găsesc din punct de vedere economic nicio ieșire. Deci, a fost făcută această investiție tot pentru a rezolva niște probleme, niște contracte pentru unii, care la rândul lor dau bani la partid sau pe la Ministerul Dezvoltării sau pe unde dau. La Dorobanțiul ăsta din prima zi de când a fost inițiat până în momentul de față au fost numai probleme", a declarat Chiru. În plus, acesta consideră că vina este în totalitate a edilului șef, fiind ferm convins că "primarul știa de chestia asta, iar acum aruncă motanul în altă parte. Eu mă îndoiesc că Fudulaiche, după atâta timp în administrație, poate fi tras la răspundere pentru o chestie de genul ăsta, pe care sunt convins că o cunoaște. Într-o situație ca aceasta nu a contat decât voința primarului".

În ceea ce privește poziția Partidului Noua Republică Brăila vizavi de dosarul Dorobanți, vicepreședintele Florin Drăgan consideră că următorul pas al primarului, după finalizarea proiectului, ar trebui să fie demisia sau renunțarea la un nou mandat. "Toți cei care au organizat licitația trebuie să plătească. Cei care au uitat să declare recursul, pe care eu îl consider inutil, deși nu am oarecum căderea să fac lucrul acesta, trebuie să răspundă tot așa cum prevede legea. Și sigur a anunțat deja o anchetă internă. (...) Și după ce își pune la punct sistemul din primărie și după ce finalizează lucrarea trebuie să ia în calcul ori o demisie de onoare, ori o renunțare la o nouă candidatură, fiindcă paguba produsă la Bulevardul Dorobanților afectează major comunitatea brăileană", a declarat Drăgan.

Legat de acest subiect, președintele FC Brăila, Marius Terzea, consideră că la baza întregii probleme se află un management defectuos, acuzând administrația locală de incompetență și neseriozitate. "Constatăm o imensă lipsă de responsabilitate și interes pentru brăileni, pentru că, la urma urmei, această sumă va trebui plătită, indiferent cum - printr-un împrumut cel mai probabil, și va fi plătită de cetățenii orașului nostru", a precizat Terzea.

Nazare: "Vinovat sau nu, primarul va fi sancționat de brăileni"

Președintele interimar al PDL Brăila, Alexandru Nazare, susține că repercusiunile pot veni chiar de la nivel european, banii europeni fiind strict monitorizați. Pe de altă parte, acesta este ferm convins că brăilenii vor taxa greșelile municipalității, indiferent dacă primarul își va da sau nu demisia. "Din păcate, este un lucru foarte grav. Important este cum se pregătește Primăria și ce face să evite situațiile de acest gen pe viitor. Pentru că suntem sub o monitorizare foarte strictă a auditorilor de la Bruxelles, ministerele sunt sub o monitorizare foarte strictă la fel și unitățile administrative, cum este Primăria Brăila. Eu cred că indiferent ce intenție are primarul, brăilenii vor sancționa această greșeală. Este un proiect la care eu țin foarte mult și nu este un lucru normal să se întâmple acest lucru. Deci, dacă a fost sau nu vinovat, eu cred că brăilenii îl vor sancționa pentru că este complet contrar a ceea ce ei s-au angajat în campania electorală și a ceea ce au spus public până acum", a declarat Nazare.

Liderul PPDD Brăila, Marioara Nistor, susține continuarea lucrărilor la Bulevardul Dorobanților și pedepsirea persoanelor vinovate de pierderea procesului. Aceasta crede, totuși, că opinia publică nu trebuie să arunce cu noroi în Primărie în ansamblul său și pledează pentru acordarea prezumției de nevinovăție. "Fiecare om este supus greșelii, dar trebuie să fim toleranți, cu atât mai mult cu cât ne aflăm în marele Post al Paștelui. Important este să rezolvăm problema, nu să arătăm cu degetul pe toată lumea!", a conchis deputatul Marioara Nistor.

_________________
"O tara dezvoltata nu este una unde saracii pot merge cu masina, ci una unde bogatii folosesc transportul public." E.P.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul BRĂILA Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3
Pagina 3 din 3

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community