Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Ruta de tramvaie MSTS Slobozia

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Lun 22 Mar 2010 10:43:15    Titlul subiectului: Ruta de tramvaie MSTS Slobozia 124915

Ruta de tramvaie MSTS Slobozia http://trenulete.info/ruta-de-tramvaie-msts-slobozia-2/

Stimulat de succesul Rutei Constanta si de provocarile colegilor din Slobozia, am decis sa mai deschid un santier in MSTS si anume Ruta Slobozia, o ruta imaginara de tramvaie care ruleaza pe vechile rute de transport in comun din Slobozia, din vremea in care IJTL Ialomita functiona si lumea era multumita.

Voi crea liniile ce functionau pana la revolutie, anume linia 1 Slobozia Noua, linia 2 Amara Statiune, linia 2 barat Amara Consiliu, linia 3 Combinat, linia 4 Lactate, linia 5 Bora, linia 7 I.T.A. Poate ca asa va vedea si fudulul primar Gabi Ionascu, ce inseamna un transport civilizat, economic si nepoluant intr-un municipiu resedinta de judet, fieful PSD in Ialomita… si rusinea Romaniei in transportul public si in alimentarea cu apa potabila.

Pana in prezent am creat traseul pana la Amara si pana la Slobozia noua. Testez in acest moment un nou tip de semafoare pentru tramvaie, ceva mai complicat dar complet si inca lucrez la scriptul de comanda al semafoarelor inspirat de scriptul din ruta Olomouc.

Toate aceste modificari implementate in ruta Slobozia, sunt menite sa fie testate pentru ca mai tarziu sa imbunatateasca ruta Constanta. In fapt cele doua se vor completa reciproc. Ruta Slobozia, fiind mai mica si mai usoara la incarcarea in buffer, va fi pilonul de testare pentru aplicatiile noi din Ruta Constanta. Sper ca foarte curand Ruta Slobozia sa fie facuta publica pentru satisfactia iubitorilor de tramvaie.


_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 22 Mar 2010 15:12:37    Titlul subiectului: 124923

Mi se pare total gresita abordarea ta de a transforma trasee de autobuz din Slobozia in rute de tramvai, asa cum mi se pare gresita ideea de a transforma linii de troleibuz din Constanta in rute de tramvai, asa cum ai facut cu 42, 43 etc.
Prin asta se pierde tot farmecul si realismul oraselor virtuale pe care le creezi.

Bunaoara, eu zic sa transpui in plan virtual cat mai real situatia REALA de pe teren, linia de tramvai sa fie de tramvai, cea de troleibuz sa fie troleibuz, cea de autobuz sa fie autobuz si chiar - desi le detest - liniile de maxi-taxi sa fie operate cu microbuze.

Uite, ma gandesc la o solutie: Bunaoara, ma gandesc ca daca ai face in asa fel incat culoarea sinei de tramvai sa fie identica cu cea a asfaltului, atunci linia de tramvai de pe strada ar fi "camuflata" in carosabil. Desi linia ar "exista", ea nu s-ar vedea!

Apoi, poti desena un troleibuz sau autobuz, dar in joc sa-l declari ca tramvai. Acest "tramvai" fictiv - care de fapt e autobuz sau troleibuz - ar circula pe sina aceea "invizibila" din cauza culorii identice cu cea a asfaltului, astfel incat ai putea recrea cu foarte mare realism rute de troleibuz, autobuz, maxi-taxi sau chiar ai putea introduce diverse vehicule non-transport public (camioane, autoturisme s.a.m.d.), declarate fictiv ca tramvaie, dar care ar arata foarte realist.

Asa am "fentat" eu un screen saver cu trenuri in care userii nu puteau introduce decat locomotive single, dar eu am facut trenuri intregi customizate pe care apoi le-am inserat ca locomotive; screen-saver-ul avea impresia ca ruleaza o locomotiva, dar in realitate erau afisate trenuri intregi customizate CFR, in compunerea dorita de mine, corespunzatoare cu realitatea de pe teren!

Sper ca m-am facut inteles.

O ruta realista de autobuze din Slobozia m-ar tenta si pe mine sa joc...

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Sâm 27 Mar 2010 08:17:49    Titlul subiectului: 125082

MSTS trams Slobozia 03-27-2010

http://trenulete.info/msts-trams-slobozia-03-27-2010/

Am continuat lucrarile la ceea ce se vrea a fi o ruta poligon, pentru testarea viitoarelor implementari de echipament facut de mine pentru Ruta Cosntanta. In acest moment am reusit sa fac astfel incat sa folosesc doua tipuri diferite de texturi pentru linii, una cu piatra cubica pentru liniile din oras ale tramvaielor, si una cu traverse clasice, pentru linii de tren cu care se intersecteaza traseele de tramvai in zona a trei treceri de nivel cu bariera .
Dupa cum am mai mentionat, si aceasta ruta este rodul imaginatiei mele si a pasiunii pentru tramvaie. Am fost criticat pe unele bolguri pentru nerespectarea realitatii in cele doua rute ale mele. Am spus-o si o repet.

1.Rutele sunt semi-imaginare.
2.Pasiunea mea este pentru tramvaie, (deci cine vrea autobuze sa-si faca singur rute de autobuze care nu sunt specifice MSTS…)
3.Nu mi-am propus NICIODATA ca in aceste rute sa respect realitatea suta la suta…

Ca atare, ceea ce am creat ramane asa cum am creat, imbunatatirile urmand a fi aplicate pe aceasta structura si nu pe alta. De exemplu, la Ruta Slobozia, mi-am imaginat un depou de tramvaie in imediata vecinatate a depoului de trenuri din zona Garii Slobozia Veche...


_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Vin 18 Iun 2010 19:02:27    Titlul subiectului: 128597

Troleibuze la Slobozia
http://trenulete.info/troleibuze-la-slobozia/

Luand in consideratie actuala criza economica mondiala, primaria Blumenberg a decis prin vot unanim in Consiliul Local, introducerea trasportului urban electrificat. Masura propusa este menita sa aduca importante economii la bugetul local dar si sa promoveze un transport urban ecologic, nepoluant in Orasul din Sufragerie. Pe aceasta strategie, primaria Blumenberg a achizitionat un prim lot de doua troleibuze, aduse tocmai din Elvetia prin mijlocirea Companiei Silviu si cu spijinul Companiei HP Botosani. Troleibuzele au fost garate momentan in curtea IJTL Blumenberg, iar inginerii de la PanArin au fost solicitati sa realizeze si sa implementeze pe Diorama de la Slobozia, in timp record toata instalatia de electrificare necesara introducerii transportului urban electrificat in municipiul Blumenberg. Ziaristii prezenti la fata locului au imortalizat momentul in care troleibuzele au fost descarcate din vagoanele speciale si au fost depuse pe strada principala, Bulevardul Prognosis, spre a fi remorcate la garaj. La eveniment au participat numeroase personalitati ale urbei si au fost invitati primari din localitatile invecinate. Din pacate, primarul din Slobozia s-a ferit de expunerea publica in urma ultimului eveniment de la Kaufland unde a fost umilit crunt de trei babe si un tigan, care au aruncat cu rosii de import in mustaciosul nesuferit care otraveste Slobozia cu apa infecta.


_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 08 Iul 2010 13:28:31    Titlul subiectului: 129628

Un articol interesnt despre colegul nostru Arin Panait (Prognosis) si machetele pe care acesta le realizeaza:

http://www.adevarul.ro/locale/slobozia/Slobozia-_Arin_Panait_-_A_construit_un_oras_in_miniatura_0_294570679.html

"Slobozia: Arin Panait - A construit un oraș în miniatură

Alexandru Boștină

Joi 8 iul 2010

Slobozia

Toate trenurile lui Arin Panait sunt realizate din materiale reciclabile foto: Alexandru Boștină

Are în sufragerie o dioramă ce redă imaginea unui oraș german din ani ’70. Pe macheta automatizată circulă șapte trenuri simultan, ce respectă indicatoarele rutiere.

Diorama din sufrageria lui Arin reproduce fidel detaliile unui oraș, fiind construită în mare parte din materiale reciclabile. Arin a construit semafoare din mine de pix, piese lego și leduri. Toate sunt funcționale și sincronizate în sensul siguranței circulației. Trenurile respectă culoarea semaforului și, dacă în viața reală se mai întâmplă accidente feroviare, în orășelul lui Arin (Blumenberg) aceste incidente sunt excluse.

S-a născut în gară

Pasiunea sa pentru trenuri nu este întâmplătoare. Arin Panait s-a născut în gara din Piatra Neamț. „Părinții mei plecaseră la Vatra Dornei, în concediu, și în gară la Piatra Neamț un călător a scăpat geamantanul pe burta mamei. Am fost născut în gară. Mama avea opt luni de sarcină“, spune Arin.

Arin a copilărit la malul mării și a făcut liceul CFR din Palas și, mai apoi, Școala populară de Arte din Constanța. A lucrat la Depoul Palas ca electrician locomotive și mecanic de locomotivă și, mai apoi, la Întreprinderea Județeană de Transport Local Constanța (IJTL), ca electrician. „Am fost «racolat» de IJTL când a demarat campania de introducere a tramvaielor în sistemul de transport public“, își amintește Arin, explicând astfel pasiunea pentru trenuri și tramvaie.
"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Sâm 10 Iul 2010 16:11:25    Titlul subiectului: 129755

Primarul din sufragerie
Inca un articol in seria celor aparute in ziarul ADEVARUL de seara… dar la rubrica hobby de data aceasta! Voi face tot ce pot pentru a mediatiza acest hobby fara a vorbi despre costuri. Numai pasiunea conteaza si dorinta de a raspandi microbul in randul cititorilor...



http://trenulete.info/primarul-din-sufragerie/

_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Sâm 21 Mai 2011 10:35:24    Titlul subiectului: 143740

M-am apucat sa realizez macheta tramvaiului ITB la scara 1/87 H0. Sper sa reusesc reproducerea cat mai fidela, dar, tinand cont ca macheta va fi functionala pe Diorama de la Slobozia, cel mai probabil ca vagonul tractor va avea geamurile acoperite pentru a nu se vedea mecanica si motorul!
_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community