Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Fotografierea mijloacelor de transport in comun (si conexe)
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar 24 Feb 2009 17:49:39    Titlul subiectului: 106632

Pana la urma fiecare face ce vrea. Daca stpf a decis sa nu faca reclamatie, e optiunea lui. Am ramas insa placut surprins astazi, cand luandu-mi repede telefonul mobil pentru a face o poza unui Gotha, vatmanul a incetinit sa pot face poza mai bine. Nu toti vatmanii/soferii sunt la fel. Unii sunt chiar de bun simt si se bucura sa afle ca sunt oameni pasionati de ceea ce conduc ei.
_________________
Save "Sageata Verde" (1913-1991)
First electrified rail in Eastern Europe, 8th in the World.
sageata-verde.uv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 19 Mar 2009 15:12:14    Titlul subiectului: 108208

Desi este o problema tangentiala, in noul proiect de cod civil, este o prevedere care interzice fotografiere unor anumite "obiective" de pe domeniul public, fara acordul persoanelor care se afla in "obiectivul" respectiv. Desi acest alineat se refera mai mult la pozatul vilelor, totusi am putea sa avem pe viitor si noi batai de cap, cu diferiti incuiati cand vrem sa fotografiem mijloacele de transport in comun de pe domeniul public, in caz ca s-ar adopta noua varianta a codului civil.
Articolul se gaseste aici

Voi cita ultima parte din articol
Citat:
Proiectul noului Cod civil a fost criticat de AMP și pentru articolul 80, litera f, care prevede că este considerată atingere adusă vieții private „difuzarea de imagini care prezintă (…) aspecte exterioare ale locuinței private, fără acordul celui care o ocupă în mod legal”. Acest articol ar putea împiedica fotoreporterii sau cameramanii să fotografieze sau să filmeze, de pe domeniul public, vile ale demnitarilor, întrucât legea nu prevede această excepție, consideră AMP.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
herminedirt



Data înscrierii: 28/Noi/2008
Ultima vizita: 05/Mai/2013
Mesaje: 254
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 12 Apr 2009 21:16:48    Titlul subiectului: 109411

Astazi am fost cu un prieten sa facem niste fotografii la terminalul de la Baicului. Am facut cateva dupa care ne-au abordat doi soferi: "ce baieti, e ceva in neregula?". Noi am incercat sa le explicam ca e totul ok si ca facem pozele in scop informativ. Ulterior ne-au lamurit ca erau speriati ca nu cumva sa facem vreo reclamatie ca sunt prea multe troleibuze stranse la capat.
_________________
http://www.no3.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 13 Apr 2009 06:54:59    Titlul subiectului: 109418

Pai asta este o problema la Baicului, de fiecare data am vazut multe troleibuze adunate acolo, iar pe traseu astepti si 20 de minute dupa ele. Dupa cum au reactionat soferii, e posibil sa mai fure din curse.
O faza haioasa am patit eu cand am pozat autobuzul de la Antilopa. In zona erau multi boschetari, si cand m-au vazut cu aparatul tot pozand autobuzul au devenit foarte agitati, unul dintre ei mi-a pus aceeasi intrebare, ce nu este in regula, de ce pozez Laughing
Asta vad ca este cea mai comuna intrebare pusa, cand te vad cu aparatul: "-Ce nu este in regula ?".

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Lun 13 Apr 2009 19:22:53    Titlul subiectului: 109452

Apropo de boschetari in vara anului trecut faceam ceva poze in jurul terminalului din Gara Constanta si am fost abordat de un "aurolac" care se parea ca era un pic cam violent insa pe care l-am rezolvat foarte repede in momentul cand i-am spus ca "sunt de la militie" Laughing Laughing acesta a fugit repede la auzul cuvantului "Militie"!!Va recomand si voua sa fiti un pic mai violenti in exprimare indiferent cu cine ,asta bineinteles in afara de organele legii Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Joi 23 Apr 2009 19:08:49    Titlul subiectului: 109959

Revenind la cazul lui stfp cand a fost agresat in momentul cand facea poze mijloacelor de transport in comun vreau sa va uitati la pozele facute de userul MIHAIL COSTACHE si sa sesizati cum vatmanii si soferi RATBului anilor 94-95 erau foarte fericiti cand vreun amator le facea poze.Insa acum in secolul vitezei stressul se pare ca este boala care ne face irascibili,rai si ne mai face sa impartasim fericirea noastra si celorlalti.In momentul cand un sofer sau vatman iti rade te face si pe tine fotograful sa te simti mai bine.Chiar erau frumoase acele vremuri!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 02 Iun 2009 21:35:48    Titlul subiectului: 111885

Se pare ca astazi am primit si eu "botezul focului". Azi dupa masa la capatul lui 32 de la Unirii mi-a atras atentia aglomeratia neobisnuita. Asa ca am scos aparatul si am vrut sa scot lucrul asta in evidenta. Vatmanul de pe #252 m-a intrebat daca pozele le tin pentru mine sau nu, fiindca in zilele noastre se umbla cu sperietoarea !!! Oare se referea la ce in cautare de senzational, la reporterii de scandal ? Eu i-am raspuns politicos si oarecum amuzat ca sunt un pasionat care pozeaza tramvaie, autobuze, troleibuze, sau ceea ce tine de transportul in comun etc. Eu cred ca m-a luat drept ziarist sau ceva de genul asta. A tinut sa imi precizeze salariul lui de anul trecut era de 16 milioane, iar acum a scazut fiindca le-a taiat din sporuri. In cele din urma el a plecat pe traseu iar eu mi-am vazut de treburile mele.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 17 Aug 2009 17:52:11    Titlul subiectului: 115540

O faza foarte amuzanta s-a petrecut ieri pe str. Viitorului in timp ce pozam lucrarile de modernizare a liniei de tramvai 16 din Bucuresti. Pe strada respectiva mai mult de 60 % din locuitori sunt "minoritari". Nu am avut nici o problema cu cei de seama mea, care probabil ca ma luau un soi de inspector de la CTC (asa m-a intrebat unul dintre ei datile trecute cand eram la fotografiat), in schimb cand am ajuns aproape de capatul strazii, la intersectia cu B-dul Stefan cel Mare, niste tiganusi au inceput sa ma injure si sa ma intrebe de ce fac fotografii. Mie personal mi s-a falfait de "protestele" micilor "bastinasi" si am continuat sa fotografiez tacticos noile linii de tramvai, insa o intrebare pusa de unul dintre copii m-a dat pe spate. Aceste m-a intrebat: "-Nenea, nenea de ce faceti poze aici, daca il pozati pe unul in timp ce fura de pe santier si intra in puscarie saracul om din cauza pozelor ???" Laughing Laughing Laughing
M-a amuzat teribil, dar pe urma m-am intristat cand mi-am dat dat seama cat de normal li se parea acestor copii, care vor fi generatia de maine verbul: "a fura". Mi-am dat seama ca mai avem mult pana la civilizatie. Bag de seama ca nu numai la Iasi s-au furat traverse si alte chestii de pe santiere, mai ales ca fiind duminica, nu erau muncitori, dar nici paznici in zona nu am vazut.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
silviu vlad



Data înscrierii: 10/Mar/2008
Ultima vizita: 06/Noi/2023
Mesaje: 134
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Dum 23 Aug 2009 15:14:22    Titlul subiectului: fotografii din garajul transil 115899

Are cineva posibilitatea sa intre in curtea Transil (Targu Mures) si sa faca niste poze si de prin spate, dintre spalatorie si atelierul de reparatii?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
managertransport



Data înscrierii: 29/Noi/2007
Ultima vizita: 30/Ian/2024
Mesaje: 276
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Lun 24 Aug 2009 18:18:24    Titlul subiectului: 115943

Daca cumva ai observat fotografiatul este interzis este un loc privat si chiar acolo nu ai cum sa mergi fara sa nu te vada pe camere sau gardianu!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 24 Aug 2009 21:03:08    Titlul subiectului: 115959

Fotografiatul este interzis în garaj, insă ce e în vecinătatea gardului garajului e fie loc public, fie privat, dar nu al Siletina. Iar dacă este loc public nu există, din punct de vedere legal, nicio restricție, iar în caz că vreun angajat agresează un fotograf care NU este pe proprietatea Siletina legea ar trebui să dea dreptate fotografului, desigur trăim în România, nu în Austria, unde depourile nici nu au gard, doar o plăcuță care te avertizează că intri pe o prorpietate privată, însă lipsa gardului îți permite să pozezi tot ce te lasă inima fără să trebuiască să intri pe proprietatea depoului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Ghita



Data înscrierii: 04/Feb/2009
Ultima vizita: 31/Dec/2010
Mesaje: 7
Locație: Brasov

MesajTrimis: Lun 24 Aug 2009 23:54:44    Titlul subiectului: 115968

Dar fotografiatul nu este interzis daca cineva iti permite accesul, nu-i asa? Ca doar nu faci spionaj industrial.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mihaiatanasie



Data înscrierii: 02/Noi/2008
Ultima vizita: 10/Ian/2017
Mesaje: 373
Locație: Rosiorii de Vede

MesajTrimis: Mar 25 Aug 2009 08:12:20    Titlul subiectului: 115970

"Cineva" ala trebuie sa fie o persoana autorizata sa vorbeasca, sau te poti pomeni cu vreun alt personaj ca te ia de par. A, mai sunt si cainii ... care nu stiu e autorizari verbale!
_________________
Mihai
http://constructorideavioane.blogspot.ro/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cos



Data înscrierii: 20/Iul/2007
Ultima vizita: 31/Oct/2012
Mesaje: 83
Locație: Bucuresti; Sibiu

MesajTrimis: Mar 25 Aug 2009 08:59:49    Titlul subiectului: 115972

Ghita a scris:
Dar fotografiatul nu este interzis daca cineva iti permite accesul, nu-i asa? Ca doar nu faci spionaj industrial.
Depinde cine il permite. Daca te lasa portarul sa intri, e frectie la picior de lemn, daca te vede directorul prin depou te va da afara. De cele mai multe ori, o cerere la seful de depou sau la directorul societatii are sanse mari sa fie aprobata, daca ii explicati frumos care sunt intentiile voastre. Ba cateodata veti gasi in persoana respectiva un om la fel de pasionat care va va da multe detalii interesante. Daca el aproba cererea, o puteti arata oricui intreaba ce faceti acolo, de la portar la "Ilie de la scularie" si sunteti in regula. Uneori directorul va trimite pe cineva (sau va veni personal) sa va insoteasca in timpul vizitei. Deci problema are rezolvare. Sigur ca se intampla, uneori, sa intalniti directori care nu doresc nici fotografierea vehiculelor, nici intrarea in depou si poate nici sa stea de vorba. Dar din cate am observat, asemenea cazuri sunt rare. Cat despre argumentul "sunt pe domeniul public deci fac poze la ce vreau", depinde cat de receptiva e persoana cu care vorbiti. Si atentie la noul cod civil, ca lucrurile se schimba cu el. Practic, o poza "peste gard" facuta de pe domeniul public spre domeniul privat (deci case particulare, curti, depouri) este penalizabila, conform noului cod. Sa speram ca nu va intra in vigoare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stefan_br



Data înscrierii: 04/Feb/2008
Ultima vizita: 01/Noi/2017
Mesaje: 1170
Locație: Braila

MesajTrimis: Mar 25 Aug 2009 10:55:59    Titlul subiectului: 115975

Un lucru important pe care l-am observat la pozatul in Depouri este acela ca vatmanii sau soferii nu sunt deranjati ca le pozezi tramvaiul sau autobuzul lucru care ma mira deoarece cand ii pozez pe la vreun capat de linie sau intr-o statie sa uita nedumeriti la mine ba chiar unii au crezut ca sunt de la politie sau de la vreun ziar local! Razz
_________________
SBT-IJTL-RATCGL-S.C. Braicar S.A.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 25 Aug 2009 10:58:41    Titlul subiectului: 115976

Asta fiindca se mai practica furtul de curse, si se simt cu musca pe caciula, pe cand in depou nu cred ca au ceva de ascuns.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
herminedirt



Data înscrierii: 28/Noi/2008
Ultima vizita: 05/Mai/2013
Mesaje: 254
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 25 Aug 2009 20:50:21    Titlul subiectului: 115997

Fie furtul de curse, fie ca sunt cu cineva in cabina (practica foarte raspandita dar interzisa), fie ca vorbesc la telefon. Cand fotografiez vreun vehicul RATB, ma uit intai sa nu fie vreunul din ultimele doua cazuri de mai sus, astfel sunt sanse mai mari de reusita fara dificultati.
_________________
http://www.no3.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mircea700



Data înscrierii: 27/Aug/2006
Ultima vizita: 17/Aug/2018
Mesaje: 153
Locație: Bucuresti 6; Galati

MesajTrimis: Sâm 29 Aug 2009 17:47:44    Titlul subiectului: 116127

In cursul vizitelor mele in Timisoara (iunie 2008) si Galati (septembrie 2008 si iunie 2009) am fotografiat vehicule RATT, respectiv TransUrb Galati, avand acordul prealabil al soferilor. Pozele le-am facut in Timisoara la capatul liniei 14 de la Gheorghe Baritiu, iar la Galati la Parc CFR si Gara CFR. Nu am intampinat niciun fel de dificultati din partea soferilor, ei fiind chiar receptivi la astfel de poze, iar la plecarea in cursa claxonau in semn de salut.
Asadar bravo soferilor din Timisoara si Galati.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
herminedirt



Data înscrierii: 28/Noi/2008
Ultima vizita: 05/Mai/2013
Mesaje: 254
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 30 Aug 2009 15:43:47    Titlul subiectului: 116157

Si eu am fotografiat vehicule RATP in Ploiesti. Pot spune acelasi lucru - nu am avut nici un fel de dificultate. Soferii au fost amabili si chiar mi-au oferit detalii.
_________________
http://www.no3.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mihaiatanasie



Data înscrierii: 02/Noi/2008
Ultima vizita: 10/Ian/2017
Mesaje: 373
Locație: Rosiorii de Vede

MesajTrimis: Mar 01 Sep 2009 17:59:59    Titlul subiectului: 116268

In interior, atentie (si) la calatori, daca exista; era s-o patesc odata in metrou ...
_________________
Mihai
http://constructorideavioane.blogspot.ro/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
deprodio



Data înscrierii: 08/Iun/2007
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 822
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie 11 Noi 2009 21:38:45    Titlul subiectului: 119891

Acum cateva zile eram in zona "Bariera Traian" din Galati (fiind originar de acolo) si, dat fiind faptul ca s-au efectuat lucrari de modernizare (asfaltare, desfiintarea unor sine de tramvai, reconstructia partial a alteia) m-am dus sa ma uit. M-am uitat la liniile de tramvai,..la retea...in fine,"studiam" eu diferite aspecte si m-am hotarat sa plec spre alta zona a orasului; dupa ce am plecat, pregatindu-ma sa traversez...m-am trezit cu o duba de politie in fata mea, iar politistii mi-au cerut sa ma identific... acestia incoltindu-ma si perchezitionandu-ma... intrebandu-ma ce caut in zona aceea asa departe de zona in care locuiesc. Eu le-am zis ca imi place sa ma plimb si sa studiez liniile de tramvai.,.in fine. Acestia bineinteles ca nu m-au crezut ca "n-au mai auzit asa ceva".In continuare m-au intrebat de nu ma ocup cu nimic (eu fiind somer) si daca e din cauza problemelor mele psihice Shocked(aproape de acea zona se afla un spital de nebuni). Sincer, m-am mirat si am zis ca nu am asa ceva...ci pur si simplu faceam ce am zis mai devreme. Vazand ca sunt in regula, m-au crezut explicandu-mi ca m-au abordat "de aia, ca erai pierdut in spatiu".

Oricum mi-am continuat "calatoria" ramanand in continuare mirat deoarece am fost tratat ca un infractor dintr-o pasiune legala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Mie 11 Noi 2009 22:37:56    Titlul subiectului: 119893

Daca te opreste Politia sa te intrebe daca ti-e bine, inseamna ca esti infractor?
_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
deprodio



Data înscrierii: 08/Iun/2007
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 822
Locație: Galati

MesajTrimis: Joi 12 Noi 2009 13:58:16    Titlul subiectului: 119929

Una e sa te intrebe daca ti-e bine...si una e sa te perchezitioneze si sa te inconjoare sa nu ai cum fugi...
Sa va explic:daca la politisti li se pare ca ai patit ceva...pur si simplu te opresc si te intreaba daca esti in regula,bineinteles trebuie sa te legitimezi fara nici o perchezitie si in functie de starea de santate,transportul acasa sau la un spital;daca politistilor li se pare suspect modul tau de a circula pe strada si li se pare ca ai fi un potential infractor,atunci iti aplica metoda care mi-a aplicat-o mie(abordare-legitimare-perchezitie)daca la perchizitie se gasesc lucruri dubioase,transportul la sectie,arestare..etc.
Oricum,eu nu m-am plans sau sa ma declar nemultumit de aceasta practica dar...am ramas mirat ca nu am mai patit asa ceva...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Joi 12 Noi 2009 15:46:44    Titlul subiectului: 119930

Măcar te-au luat de pe stradă, la mine s-au uitat vreo 10 minute... după aia am intrat într-un magazin și m-au abordat acolo (!), probabil să nu le înghețe mâinile pe agendă Smile) Se întâmpla la Ploiești, prin nov. 2008.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi 12 Noi 2009 15:58:21    Titlul subiectului: 119931

^ Nu stiu cat de normal e sa te "transporte" la sectie daca doar erai pe strada si iti vedeai de treaba. Daca in schimb faceai poze care pot parea suspecte sau sa pari tu suspect in acea ipostaza, cred si eu ca te plimba putin cu masinuta Smile
_________________
Save "Sageata Verde" (1913-1991)
First electrified rail in Eastern Europe, 8th in the World.
sageata-verde.uv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare
Pagina 5 din 6

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community