Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Fotografierea mijloacelor de transport in comun (si conexe)
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Sergabi28



Data înscrierii: 11/Ian/2007
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 314
Locație: Galati

MesajTrimis: Joi 16 Mar 2006 18:49:28    Titlul subiectului: 18535

Pentru whitewolfcata:
Orice aparat are in meniu, un sistem de reglare si niste setari.Acum nu stiu ce tip de aparat/camera foto ai,....dar la a mea ( un HP-Photosmart M415) are in meniu urmatoarele: Red-Eye, Flash-on, Flash-off, Night, Autoflash. Apoi ai meniul ,,Mode" cu urmatoarele setari: Automode, Macro, Fast Shot, Action, Portrait, Landscape, Beach & Snow.
**********
Acum depinde de ce tip de camera ai.Eu de exemplu cand fotografiez un subiect aflat in miscare, si soare/lumina puternica, il setez pe ,,Action" si ,,Autoflash".Setarea ,,Autoflash" este o metoda automata de a alege optiunea Blitz in situatia in care e nevoie.Practic aparatul isi alege singur blitzul daca este cazul.Daca nu,...face poza fara blitz.

_________________
,,Vom fi iarasi ce-am fost si mai mult decat atat!" -Petru Rares-
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
metrou.usor



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 02/Mar/2007
Mesaje: 536
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 17 Mar 2006 21:27:54    Titlul subiectului: 18622

Eu fac poze de cateva saptamani si nu am avut decat o mica problema cu un 8 caruia i-am facut poza cand a intrat in statie si cand am vrut sa ma urc vatmanul a inchis usile si a accelerat animalic Mad .In rest nu am avut nici o problema , pe 41 am facut 5 minute poze la ghencea si toti vatmanii au fost de gasca , nu au comentat nimic , unul din ei mi-a dat sfaturi unde sa fac poze impresionante pe traseu , ba chiar m-a luat cu el in cabina ca sa fac poze cu panorama in mers.Cred ca comportamentul celor din miscare ratb este modificat si de traseul si tipul de vehicol pe care il conduc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sergabi28



Data înscrierii: 11/Ian/2007
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 314
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 17 Mar 2006 22:23:48    Titlul subiectului: 18629

Legat de fotografiewrea mijloacelor de transport in comun, pot sa spun ca pentru prima oara am reusit sa vizitez Depoul de tramvaie din Galati.Si pentru acest lucru tin sa multumesc PERSONALULUI de acolo si nu in ultimul rand Sefului de Sectie, al carui nume nu il/le voi divulga -nevand acceptul dansului/dansilor. De la acesti oameni cumsecade am tras o invatatura: sa nu ne ferim in a cere acceptul lor pentru a fotografia mijloace de transport.Nimeni nu iti i-a capul daca le spui oamenilor motivul pentru care vrei sa faci poze si ce anume vrei sa fotografiezi.Oricum,..am aflat multe lucruri interesante si sa stiti ca nu ...noi ca asociatie si ca organizatie si mai ales ca Forum, nu suntem in anonimat.Ne cunosc, si chiar fotografii de-ale mele facute peste gardul depoului ( din alt tramvai in care ma aflam si care trecea pe langa depou...) au fost vazute. Oamenii au fost prea amabili si nu erau suparati( desi in sufletul lor...cred ca da.) si pot spune ca m-am simtit f prost pentru acele poze. Deci sfatul meu este sa incercati si sa nu ne ferim.E normal ca unii vatmani / soferi sa fie suparati deoarece este locul lor de munca.Destul ca sunt stressati de serviciul de asa natura,...dar sa se mai vada fotografiati asa...pe nepregatite.Este exact cum ar veni cineva la servici si m-ar fotografia fara sa stiu cine este, ce intentioneaza,etc.
Si eu la randul meu am primit sfaturi de la un membru de pe Forum caruia ai multumesc f frumos si caruia la fel nu-i voi divulga numele.
Asa ca sa inchei cu o precizare: depoul nu este domeniu public.Si chiar daca legal AVEM VOIE SA FOTOGRAFIEM mijloace de transport public in trafic, sa nu uitam de ...legea intimitatii.

_________________
,,Vom fi iarasi ce-am fost si mai mult decat atat!" -Petru Rares-
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
metrou.usor



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 02/Mar/2007
Mesaje: 536
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 18 Mar 2006 14:45:29    Titlul subiectului: 18675

Azi am iesit sa fac poze pe 41 si am ajuns la ghencea , toti vatmanii super de treaba pana la cel de pe vagonul 129 de care va sfatuiesc sa va feriti Exclamation : nici nu scosesem aparatul si cum a coborat a inceput sa ma intrebe ce fac aici , ca nu am voie sa fac poze , ca da prin statie sa vina politia , ca nimeni nu are voie sa faca poze la tramvaie Mad ,pana la urma l-am calmat spunandu-i ca nu ii fac la vagon , ca fac doar cui vrea etc etc.Si am mai primit o lamurire de la vatmanita pe pe 049 care mi-a zis sa am grija ca FOTOGRAFIATUL TRAMVAIELOR SI MIJLOACELOR DE TRANSPORT E INTERZIS PRIN LEGE!!!Deoarece ele sunt ale statului si fac parte din patrimoniu Exclamation . Ce parere aveti ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 15/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Sâm 18 Mar 2006 15:09:16    Titlul subiectului: 18676

metrouusor a scris:
Si am mai primit o lamurire de la vatmanita pe pe 049 care mi-a zis sa am grija ca FOTOGRAFIATUL TRAMVAIELOR SI MIJLOACELOR DE TRANSPORT E INTERZIS PRIN LEGE!!!Deoarece ele sunt ale statului si fac parte din patrimoniu Exclamation . Ce parere aveti ?


Desigur, si marmota obosise de atata invelit de ciocolata.

Hai sa o luam pe rand:

1. Nu exista nici o lege care sa reglementeze in mod explicit pozatul de tramvaie. Deci nefiind mentionat explicit in vreo lege este permis. Desigur ma refer la pozele facute pe domeniul public (pe strazi); nu se aplica la domeniul privat (de exemplu un depou) unde proprietarul (in cazul asta RATB) are dreptul sa stabileasca ce reguli doreste, inclusiv fotografiatul interzis. Terminalul de la Ghencea are caracter de domeniu public, nefiind semnalizat cu vreo 'proprietate privata' sau 'accesul interzis'.

2. Totusi exista o lege (din pacate nu stiu exact care) ce zice ca nu poti publica (sau face? nu stiu) imagini cu o anumita persoana decat cu acordul sau. Aici e intr-adevar discutabil - daca pozezi un tramvai in mers, cu vatman + XX pasageri, se poate zice ca nu le-ai cerut acordul deci AI PUTEA fi in offside. Totusi nu se poate aplica la un vagon gol! Daca astepti sa coboare vatmanul si faci poza la tramvaiul fara oameni asta nu se aplica.

3. Mijloacele de transport NU sunt ale statului ci ale RATB, care este o Regie Autonoma, dupa cum ii zice si numele. Putine lucruri mai sunt acum in Romania proprietate a statului.

4. Patrimoniu? Asta chiar e gluma saptamanii. Cred ca doamna era plina de bune intentii dar nu prea stie ce inseamna exact cuvantul. Pe de o parte e drept ca tramvaiele fac parte din patrimoniul RATB (ca mijloace fixe - la fel cum toneta de la colt face parte din patrimoniul SC Trei Surcele SRL) dar de obicei cuvantul asta se foloseste in expresia 'patrimoniul national' ce denota anumite opere de arta samd care nu pot fi scoase din Romania (dar pot fi detinute de privati).

5. Un sfat: Nu adopta o atitudine defensiva in astfel de discutii. Este dreptul tau sa pozezi tramvaiul (atentie: GOL) deci fii politicos, dar ferm. Expune-ti punctul de vedere. Nu uita ca omul ala o fi nervos pentru ca o fi avand probleme cu nevasta acasa, sau i-o fi taiat unu' calea si s-a umplut de nervi... si isi descarca nervii pe tine. Sustine-ti argumentat punctul de vedere si vezi-ti de treaba.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
metrou.usor



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 02/Mar/2007
Mesaje: 536
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 18 Mar 2006 15:36:41    Titlul subiectului: 18678

Ala de pe 129 a fost singuru nervos , restul sunt foarte de treaba , oricum pe asta de pe 129 il stiu destul de dur dupa diverse incidente pe linie in timp ex. injura lumea , trece pe rosu etc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 15/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Joi 23 Mar 2006 19:07:06    Titlul subiectului: Tot la Ghencea 18962

Astazi am stat din nou la terminalul Ghencea la pozat, de data asta la preorasenesti. Printre altele 122 si 126 au fost preluate din nou de Rocar De Simon - astazi a fost prima zi, dupa cate mi-a zis un sofer - ca si 236.

Chiar la sfarsit vine Rocar De Simon #1023 pe 126, coboara calatorii si ii fac o poza. Coboara si soferul (care nu ma vazuse ca l-am pozat dar m-a vazut ca m-am apropiat de autobuz) si foarte amabil imi zice: "Sa stiti ca plec abia la fara 10" (era :32, deci mai erau 18min). Eu: "Multumesc dar nu vreau sa merg, v-am facut doar o poza la autobuz". Tipului i se lumineaza fata si mi-a zis imediat: "Ce misto!" Smile E primul sofer cu care stau de vorba care i s-a parut faina ideea de a-i poza masina - asta ca o reactie imediata, naturala si nu 'gandita'. Am mai stat 2-3 minute de vorba, i-am urat serviciu usor si am plecat.

Postez asta apropos de Ghencea-terminalul-mortii, feriti-va-de-bestiile-de-la-volan, autobuze-care-se-urca-pe-trotuar-sa-te-vaneze si alte povesti pe care le-am mai auzit aici.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
aps



Data înscrierii: 21/Mai/2006
Ultima vizita: 23/Iul/2006
Mesaje: 11
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 22 Mai 2006 19:28:35    Titlul subiectului: 23384

Se mai pot face poze in garaje ori depouri cu complicitatea angajatiilor, asta in cazul in care aveti cunostinte printre acete persoane. Eu personal va stau la dispozitie! Pentru mai multe detalii postatzi mesajele de solicitare la adresa: sindicatul.titan@yahoo.com Wink
_________________
Dacă vor tăcea aceștia, pietrele vor striga.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 22 Mai 2006 19:52:06    Titlul subiectului: 23386

În cazul în care pozele sunt făcute cu complicitatea angajaților (nu mă laud...dar și eu cunosc câțiva oferi și am intrat odată într-un garaj) e cam riscant să fie făcute publice...pentru că omul de treabă care te-a băgat în garaj pote fi dat de gol și poate avea de suferit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
metrou.usor



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 02/Mar/2007
Mesaje: 536
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 22 Mai 2006 19:56:49    Titlul subiectului: 23388

Am avut si niste cazuri cu poze care m-au rugat soferi/vatmani sa nu le public , sa le tin pt mine si nu le voi publica.Pe siteul meu nu am pus decat poze din trafic Wink . Unul de pe 41 s-a enervat foarte tare cand i-am facut poza LA VAGON dar partea care m-a mirat este ca dupa ce i-am aratat si am sters poza de fata cu el a devenit EXTREM de prietenos Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aps



Data înscrierii: 21/Mai/2006
Ultima vizita: 23/Iul/2006
Mesaje: 11
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 22 Mai 2006 20:10:03    Titlul subiectului: 23389

Dak tot suntetzi asa de interesati, va rog trimiteti-mi adresele voastre de mail si de mess pentru a ne cunoaste mai bine, apoi va arat eu calea! Wink
_________________
Dacă vor tăcea aceștia, pietrele vor striga.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ratbmetrou



Data înscrierii: 01/Iul/2006
Ultima vizita: 25/Iul/2010
Mesaje: 175
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 06 Iul 2006 03:59:02    Titlul subiectului: 27051

Chestia cu "nu fotografia" tine de mentalitatea de neam de traista a romanului. In tarile mai civilizate decat a noastra, cum ar fi SUA, oamenii chiar se implica in acest joc subiect-fotograf. Acolo nu mira pe nimeni ca filmezi/fotografiezi multimea sau obiecte in locuri publice, mijloace de transport, etc.

Cat priveste calitatea pozelor, nu toti au aparate foto digitale. Eu de exemplu folosesc la greu telefonul meu Nokia6230i cu obiectiv de 1,3Mp interlacing, zoom digital 4x si video la calitate (din pacate doar) CIF. In conditii bune de iluminare surprinde imagini bune, de calitate exceptionala, dar alteori, mai ales in conditii de iluminare puternica imaginea este oarecum neclara.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mrM



Data înscrierii: 18/Iul/2006
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 1023
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 06 Iul 2006 08:57:38    Titlul subiectului: 27060

În caz că există un bloc în zona obiectivului care se vrea fotografiat, se pot folosi: ultimele etaje ale blocului, terasa, sau de ce nu acoperișul blocului Cool
Nu au vrut ăia care dețin Moara ("Vaporul") lui Assan să mă lase să fac poze din curte, m-am suit bine mersi pe terasa unui bloc de pe Ștefan cel Mare și am făcut poze Twisted Evil Săraca fabrică-monument istoric... Mad Au ras din ea; și acolo a fost prima moară cu abur din București

_________________
I love Swiss stuff.
Ștefan tel. 0720.930.536 h 10.00-23.00 Fără beep-uri! (SMS da).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 28 Iul 2006 18:54:02    Titlul subiectului: 29131

Astăzi am ieșit împreună cu Metrouușor la poze prin București.
Ajungând în zona Lic Șincai am dat de un De Simon tras pe dreapta în stație. După traseu, era de la Obregia (nu i-am văzut numărul...avea trapa din spate ridicată iar în față nu m-am băgat). Se pare că o babă nu s-a îndepărtat de autobuz după ce a cobprât și a fost acroșată cu ușa și a cazut, spărgându-și capul. Oricum, accidentul se ptrecuse de cel puțin o oră, vicitma era la spital în stare bună etc.
La fața locului se aflau șoferul, un polițist, 2 dispeceri și șeful garajului Obregia.
În timp ce ei se învârteau pe lângă De Simon, eu fotografiam ce venea în stație (nu m-am băgat la De Simonul implicat în accident că era prea mult RATB pe m2).
La vreo 15 minute a plecat polțistul cu al sau Logan și a venit un echipaj din 2 polițiști tot cu Logan, care a parcat în dreptul autobuzului(autobuzul era pe banda 2), eliberând un lo numai bun pentru pozat ce venea. Am pozat liiștit vreo 10 autobuze în timp de încă vreo 30 de minute...
La un moment dat observ pe unul din polițai(aflat lângă șeful de garaj): ,,Veniți încoace"(că lui îi era lene să meargă 5m pe jos până la noi).
Și a început circul(făcut de oamenii care ar trebui să aplice legea)... că ce facem, că nu știm că dânșii(n.m. dispecerii, șoferul și șeful de garaj) sunt de la RATB, că nu avem voie că puii mei și pana mea... asta deși șeful nu era deloc deranjat(!) de faptul că îi pozam autobuzele la stradă (normal...majoritatea erau Mertzane și Iveco). În final datele mele și ale lui Metrouușor din buletin au fot notate de către milițian în agenda-i personală și mi-a fost luată lista cu autobuzele cu care mai îmi trebuiau poze (bine că o mai am în calculator), bineînțeles, nu mi -sa eliberat proces verbal sau alte alea(mă rog...oricum nu m-aș fi agitat pt. o hârtie). Apoi s-a trecut la scandal de genu' ,,Voi sunteți maniaci și fotografiați femeile car eurcă în autobuz" și ,,Nu aveți voi să fotografiați pe stradă fără autorizație(!!! De la cine? De la tovarășul agent?) că violați întimitatea, că sunt bătrâni, copi etc pe acolo"(bineînțeles, în timp ce ei ne făceau nouă scandal, aurolacii ușurau toate gențile celor care urcau în autobuze). În final am fost amenințați chiar cu pușcăria și cu ,,dacă apare ceva în presă sau pe oriunde venim direct la voi la ușă și vă luăm ca din oală", apoi am fost trimiși la plimbare pe jos (nu ni s-a permis să așteptăm autobuzul în stație, loc care este DOMENIU PUBLIC), ba mai mult, au venit încet cu mașina pe lângă noi(mergeau încet pe carosabil și ne urmăreau) ca să fie siguri că ne tulim.
Și toate astea s-au petrecut în capitala unei țări care se dorește a fi membră UE, însă în UE (mai concret, în Grecia) nu mi s-a interzis să pozez nimic, mai mult, puteam fotografia chiar și polițiștii (mă rog...și polițistele Smile ) aflate pe stradă.

În concluzie: Miliția e neschimbată, chiar dacă și-a schimbat numele.


---------------------
Apropo, știe cineva ce număr ale legea care reglementează fotografiatul în locurile publice? Că data viitoare vreau să le dau material de studiu. Oricum, de la anul(când voi avea 18 ani) vor vorbi direct cu avocatul meu despre chestiuni din astea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
metrou.usor



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 02/Mar/2007
Mesaje: 536
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 28 Iul 2006 19:00:41    Titlul subiectului: 29132

Pun accent pe treaba cu grupul de aurolaci care au atentat si la punga cu Fornetti a lui Dragos , iar politaiul se uita plictisit. Cineva mi-a spus ca probabil omul nu avea ce raport de patrulare sa faca si a profitat de orice lucru i-a picat ca sa aiba ce nota in agenda aia. Seful de autobaza chiar a precizat ca a vazut pe multi facand poze dar nu s-a luat de nimeni. Sau poate le e frica sa nu violam intimitatea celor care fura din buzunare si pe care ei nu sunt in stare sa ii prinda Very Happy
Cum o fi sunat raportul polițiștilor?
"2 criminali deosebit de periculosi vindeau poze cu autobuze in dreptul liceului Sincai , unul din ei avea o lista cu numere de autobuze marcate cu multe culori si care este atasata raportului , la 3 metrii in spate un grup organizat de aurolaci confisca banii si telefoanele mobile celor care se urcau in autobuz , acestia fiind goniti deoarece ingreunau ancheta in privinta traficului de poze cu autobuze , cu aceasta inchei raportul de activitate pentru data de azi"
. . . nici un New York nu este interzit fotografiatul (chiar si dupa 11 septembrie) , politia elibereaza o autorizatie in mai putin de 24 de ore daca cel care a cerut precizeaza scopul pentru care face pozele.Si asta stiu de la cineva de acolo.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
power322



Data înscrierii: 20/Iun/2006
Ultima vizita: 04/Mai/2014
Mesaje: 200

MesajTrimis: Vin 28 Iul 2006 20:36:02    Titlul subiectului: 29141

Pe domeniul public aveti voie sa faceti poze,nu aveti voie pe domeniul privat.Pe domeniul public nu exista intimitate,intimitatea exista numai pe domeniul privat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
busilica



Data înscrierii: 22/Iun/2006
Ultima vizita: 18/Noi/2014
Mesaje: 33
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 28 Iul 2006 20:45:07    Titlul subiectului: 29144

...Sunt rosu de furie!!!! Aici este cazul unui protest extrem de dur; de preferat din partea TRANSIRA!
Acest protest trebuie sa solicite in mod ferm motivatia pentru care doi tineri sunt umiliti in conditiile in care fotografiaza intr-un loc public!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
busilica



Data înscrierii: 22/Iun/2006
Ultima vizita: 18/Noi/2014
Mesaje: 33
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 28 Iul 2006 20:55:16    Titlul subiectului: 29149

Era foarte bine sa solicitati imperios numele "organului", ba chiar sa-l notati in fata lui motivand ca vreti sa reclamati cele intamplate.
Daca erau de la sectie, ar trebui sa fie de la Sectia 14( de langa Lic. Creanga).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
metrou.usor



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 02/Mar/2007
Mesaje: 536
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 28 Iul 2006 21:26:23    Titlul subiectului: 29155

Eu am mai facut poze cu politisti martori dar nu mi-a zis nimeni nimic.Nici in acest incident , Dragos a facut o gramada de poze iar primul politist nu a zis nimic , se uita dar nu a comentat nimic , la fel si colegul celui care ne-a facut scandal care dupa ce am fost chemati s-a bagat in masina si nu a zis nimic. Dar toti acestia sunt tineri , cel cu scandalu era probabil comunist convins.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ratbmetrou



Data înscrierii: 01/Iul/2006
Ultima vizita: 25/Iul/2010
Mesaje: 175
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 28 Iul 2006 21:52:58    Titlul subiectului: 29158

Vehiculele de politie arondate sectiilor au pe aripile din spate urmatoarea combinatie de identificare (exemplu):
22 14 - sectia 22, masina 14
sau la modelele mai vechi
6 22 14 - sectorul 6, sectia 22, masina 14.

Este bine sa soliciti f calm si politicos "organului" sa se legitimeze. Daca refuza s-o faca mergi in audienta la comandantul sectiei de care apartine. Daca esti minor, obligatoriu mergi insotit de un parinte sau un adult in grija caruia te afli (ex: bunic, unchi, vecin, etc.).

Cel mai bine este sa te "blindezi" cu dovezi audio-foto-video si cu legislatia actualizata, ca sa le dai peste nas.

Marian, taica-tu lucreaza la UTI? Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sisintea



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 21/Iun/2008
Mesaje: 455
Locație: Medias

MesajTrimis: Vin 28 Iul 2006 22:26:16    Titlul subiectului: 29159

N-ar fi fost rau (e tirziu acum?) sa urechem dobitocii respectivi. In ambele ipostaze (fie garcile ramin victorioase si vor recidiva, fie nu o sa mai intimpinati vreo problema din partea lor), trebuie sa existe un inceput.
Eu am in "spate" o anumita "experienta", deci m-am inflamat citind cele relatate, presupunind ca sint reale.
Singura faza ce mi-a venit in minte a fost cea intimplata la Iasi, cu un neica-nimeni, angajat la RATP, care ne interzicea fotografiatul, amintind de... uzucapiune.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 15/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 28 Iul 2006 22:59:23    Titlul subiectului: 29164

Oameni buni, vad ca v-ati aprins cu totii parca prea tare. Uitati totusi 2 aspecte:

a) Intotdeauna pentru a judeca o intamplare trebuie ascultata si cealalta parte, lucru imposibil in acest caz. V-ati grabit sa trageti concluzii ascultand doar o singura parte.
b) Nu utiati ca Dragos este, dupa cum spune si el, la o varsta la care simti nevoia, in general, sa te dai mare, sa faci pe nebunul si per ansamblu discernamantul nu e complet format. Atentie, nu spun ca asta s-a intamplat in *acest* caz.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
metrou.usor



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 02/Mar/2007
Mesaje: 536
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 29 Iul 2006 15:36:40    Titlul subiectului: 29202

Am gasit ceva interesant:
http://www.badorgood.com/detailq.php?id=497
http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=50528&st=0
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ratbmetrou



Data înscrierii: 01/Iul/2006
Ultima vizita: 25/Iul/2010
Mesaje: 175
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 29 Iul 2006 18:32:48    Titlul subiectului: 29208

Paranoia e in floare! Sad
Am citit si ce s-a scris prin locurile indicate de Marian Andrei. Asta se intampla in conditiile in care legislatia este ambigua sau lipseste cu desavarsire.
Mai frumos este ca nimeni nu s-a hotarat sa faca presiuni asupra autoritatilor in acest sens.


Ultima modificare efectuată de către ratbmetrou la Dum 30 Iul 2006 08:22:17, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
citaro



Data înscrierii: 18/Apr/2006
Ultima vizita: 08/Apr/2007
Mesaje: 116
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 30 Iul 2006 11:21:15    Titlul subiectului: 29263

Are perfecta dreptate dragos sa intimplat cum a siz eram de fata eu fiind soferul cu accidentul
_________________
NU SUNTEM PERFECTI SUNTEM OAMENI
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare
Pagina 2 din 6

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community