Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Fotografierea mijloacelor de transport in comun (si conexe)
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Trix



Data înscrierii: 02/Aug/2006
Ultima vizita: 04/Noi/2020
Mesaje: 1194

MesajTrimis: Mie 21 Mar 2007 23:51:32    Titlul subiectului: 77713

Dar de exemplu daca in cabina este schimbul soferului, fie inainte fie dupa ce s'a efectuat schimbul, care e problema pana la urma ? Am vazut si politisti in cabina, sau alti angajati RATB cu statii de emisie in mana si care mai coborau in cate o statie si vorbeau ceva prin cealalta "statie".
Am vazut si un film realizat in Germania cu o cursa locala a unui tren. Pe parcursul calatoriei, persoana respectiva a vorbit cu mecanicul. Nu permanent, dar a vorbit. Iar pentru filmat, montat camera si evident prezenta in cabina, poate a obtinut sau un aprobare. Daca vreau si eu sa filmez o cursa dela un capat la celalalt ?
Intr'adevar, unii soferi se gandesc ca ii pozeaza cineva cu pasageri, dar nu se gandesc ca daca vrea cineva sa le faca probleme, ii poate surprinde cu o camera ascunsa ?
Putin cam off-topic, odata mi-a facut o figura din asta un taximetrist, care dupa ce mergea pe contrasens si era sa loveasca o femeie pe trecerea de pietoni, de fapt a si atins-o, s'a dat jos si pe urma idiotul m-a vazut pe mine in masina vorbind la telefon cu camera si a inceput sa injure. L-am trimis la plimbare in acelasi mod. Oricum, am dat si niste telefoane unde trebuie, dar vorba unui viitor presedinte, daca m-as enerva si mi-as pierde timpul cu toti fraierii ca ala, as ajunge la balamuc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 15/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Sâm 31 Mar 2007 11:25:17    Titlul subiectului: Experiente placute la Constanta 78002

Tot legat de fotografiat, ieri 30 martie la Constanta, capatul de linie Poarta 2. Acolo intorc cateva linii + cateva sunt in tranzit spre Poarta 1, este un loc ideal de pozat pe la pranz (atunci cade bine lumina). Trag in poza un MAZ galben la care soferul deschide usa sa:

- (el) De ce m-ai fotografiat?
- (eu) Pentru pagina mea de Internet.
- (pauza de 2-3 secunde...) A! Foarte bine!
- (eu, ramas usor... paf!) Uau! Va felicit pentru mintea deschisa! Pana acum eram obisnuit cu 'du-te dracu', '$@#$@# %$$%$' si altele asemenea.
- (el) Pai de ce? Ca doar nu-i nici o problema!
- (eu) Inca o data multumesc frumos si servici usor!

E primul om care zice ca e BINE!

Cateva ore mai tarziu, depoul de tramvaie, locul unde 102 intoarce si 101 face dreapta. Pozez un 102 cand vine un domn spre mine.

- (el) De ce pozezi tramvaiul?
- (eu) Pentru pagina mea de internet.
- (el, usor mirat) Si... la ce-ti foloseste?
- (eu) E pasiunea mea.
- (el) Aha, interesant! Eu sunt seful de ce coloana de la 102, am in grija tramvaiel de pe linia asta.
- (eu) A, frumos! Atunci am si eu o rugaminte: Puteti sa-mi dati voie sa le pozez si pe cele din depou?
- (el) Imi pare rau, am un sef peste mine care nu e acum, doar el ar fi putut sa dea voie.

Am mai palavragit cateva minute amical; retin doar parerea sa ca tramvaiele vor zbura cat de curand, inlocuite cu autobuze.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 17 Apr 2007 08:55:22    Titlul subiectului: 78329

Nu am multe experiente de fotrografiat la activ, dar de fiecare data lumea s-a speriat cand m-a vazut ca fac poze. Or fi spus ca sunt un soi de inspector de la RATB Laughing


Captured 2007-4-14 00029.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  122.49 kb
 Vizualizat:  de 28151 ori

Captured 2007-4-14 00029.JPG



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ker0seN



Data înscrierii: 22/Dec/2005
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 112
Locație: Resita; Timisoara

MesajTrimis: Joi 19 Apr 2007 10:17:11    Titlul subiectului: 78398

Dar exista un numar de telefon unde poti reclama orice incalcare a politiei, ca sunt drepturile tale, ca e legea, orice. E telverde: 0800 806 806.
_________________
Timis 2, Timis 2 hai de ne du si pe noi! I LOVE TIMIS2.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 20 Apr 2007 08:36:46    Titlul subiectului: Re: Ce avem voie sa pozam pe strada 78413

edepattantyus a scris:
Azi a sarit un controlor la mine la cap de linie ca nu am voie sa pozez mijloacele de transport in comun pentru ca e institutie publica.
Dar daca sunt un turist, si vreau sa pozez mijloacele de transport din orasul x sau y nu am voie ?
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Trix



Data înscrierii: 02/Aug/2006
Ultima vizita: 04/Noi/2020
Mesaje: 1194

MesajTrimis: Vin 20 Apr 2007 08:48:16    Titlul subiectului: 78414

E corect Twisted Evil
Citat:
Mijloacele de transport e institutie publica
Strada de pe care faci poze e domeniu public, iar mijloacele de transport in comun e mijloace de transport public.
Terenul din zona capetelor de linie e concesionat RATB sau in orice caz este intr'o forma sau alta in administrarea acestuia. Dar fotografierea vehiculelor de pe trotuar nu poate fi oprita.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 27 Oct 2007 15:11:16    Titlul subiectului: 84365

Ma gandeam sa fac un fel de carti de vizita cu adresa forumului si daca sunt luat la intrebari de ce fotografiez vehiculul respectiv (sau infrastructura) sa ii explic frumos omului, ca suntem un grup de pasionati ai transportului in comun si sa ii dau adresa forumului.
Nu cred ca o sa sara lumea in sus de bucurie, probabil o sa se uita putin ciudat la mine, dar stiti cum este firea omului, curiozitatea da intotdeauna tarcoale. Asa s-ar putea impusca doi iepuri deodata, pe langa fotografierea vehiculelor, infrastructurii sau altor aspecte ce tin de transportul in comun s-ar putea face si cunoscut forumul in randul celor care lucreaza in acest domeniu si nu numai.
Nu am multe poze la activ, dar nu am avut niciodata probleme. La Iasi vatmanii se uitau cam ciudat la mine, cred ca m-au luat drept un turist mai ciudat, la fel si soferii autocarelor pozate cand le-am cerut permisiunua.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 8702
Locație: Iasi

MesajTrimis: Sâm 27 Oct 2007 17:15:06    Titlul subiectului: 84366

In Iasi poate doar cei proaspat angajati inca se mai uita curiosi cand vad pe cineva fotografiind tramvaie. In rest, sunt obisnuiti, crede-ma! Mai mult, unii si-au pus in cabina fotografii (trase chiar A4) luate de pe iasi.stfp.net, infatisand vagonul pe care-l conduc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
blood13



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2018
Mesaje: 110
Locație: Iasi

MesajTrimis: Sâm 27 Oct 2007 21:13:19    Titlul subiectului: 84367

guest a scris:
La Iasi vatmanii se uitau cam ciudat la mine, cred ca m-au luat drept un turist mai ciudat.
Eu cred ca s-au uitat curiosi la tine (nu ciudat) doar pentru ca nu te cunosteau. Mai nou s-au inversat rolurile, fotografiam autobuze acum o saptamana si un vatman, cand a vazut ca nu-i pozez tramvaiul, a scos el aparatul si mi-a facut o poza Very Happy
_________________
Tiberiu Sufitchi
http://iasi.stfp.net | http://myaviation.net/?uid=9398
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 21 Dec 2007 22:39:41    Titlul subiectului: ciuat 85965

Azi am vrut sa fotografiez niste tramvaie in Bucuresti, la bucla de la Helitube (capatul tramvaiului 21). I-am intrebat pe vatmani, daca pot sa le fotografiez, m-au intrebat simplu: -Pentru ? Le-am spus ca imi plac tramvaiele, si daca pot sa le pozez, m-au trimis la dispecera. M-am dus la dispecera, i-am pus aceeasi intrebare, din nou am auzit intrebarea: -Pentru ? Laughing
Cand i-am spus ca sunt un fel de pasionat al tramvaielor si imi place sa le pozez, si daca pot sa le fotografiez pe cele de acolo, dintr-o data si-a schimbat expresia fetei, a spus ca nici nu se pune problema, dupa care a venit cu o replica care m-a lasat perplex si m-a amuzat teribil in acelasi timp: -Nu se poate, nu este voie si daca incercati sa pozati, va dam in judecata Laughing
In gandul meu mi-am zis, ca sunt multi nebuni pe lumea asta. Dragoste cu sila nu se poate, asa ca am renuntat la pozat si mi-am vazut de drumul meu.
Se supara sau nu RATB-istii, intre capetele de linie pot sa fac cate poze vreau la vehicule, fiind pe domeniu public. Nu stiu in ce regim se incadreaza capetele de linie, dar pe mine ma mira un fapt. De ce atata secretomanie? Sau pur si simplu am fata de ziarist si nu mi-am dat seama? Laughing Sper ca unul dintre forumisti va avea un noroc mai mare ca al meu si va reusi sa faca cateva poze si la bucla de la Helitube.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 15/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mie 06 Feb 2008 00:25:25    Titlul subiectului: 88245

guest a scris:
Se supara sau nu RATB-istii, intre capetele de linie pot sa fac cate poze vreau la vehicule, fiind pe domeniu public.
Sincer nu sunt sigur ca e asa. E posibil ca aceste capete de linie si spatiile adiacente lor sa NU faca parte din domeniul public ci sa fie cumva incredintate, concesionate (???) la RATB. Poate aici ne-ar putea lamuri cineva cu pregatire juridica.

In rest abordarea asta cu a merge sa ceri voie nu este buna, dupa parerea mea, pentru ca anumiti oameni (in cazul tau, acea doamna dispecer) s-ar putea sa n-aiba nimic cu tine daca te-ar vedea facand poze (mergand pe ideea ca fiecare isi vede de treaba lui - ei de a lor, tu de a ta) dar odata intrebati sa isi zica: "Nu stiu daca are voie sau nu sa faca poze, dar mai bine sa zic NU si sa nu risc nimic". Atitudinea mea in ceea ce priveste capetele de linie este sa-mi vad normal de treaba fara sa intreb pe cineva; daca sunt interpelat raspund politicos si daca mi se cere sa plec, ma retrag.


Capatul de la Ghencea incepe sa devina mai putin confortabil pentru fotografiat. Astazi am stat acolo vreo 90 de minute, timp in care m-am intersectat cu vreo 35 de vatmani, doua doamne care semneaza foaia la 41 plus alti 20 de soferi de autobuz.

Mare parte din vatmani n-au zis nimic cand le fotografiam tramvaiele dar din pacate vreo 5 sau 6 au protestat, unii chiar cu injuraturi sau adresari de genul 'baaaaa... vezi ca te ia garda'; pe acestia i-am ignorat. Rusine lor! Celor care m-au interpelat folosind un limbaj rezonabil le-am raspuns si am incercat sa le explic ce fac (o intrebare ce am auzit-o de doua ori: 'Cine te-a trimis?'). Cativa sustineau ca nu am voie sa fotografiez acolo, le-am explicat ca sunt pe domeniul public si ca atat timp cat fotografiez vehiculele fara oameni inauntru (vatmanii erau jos la stampliat foaia) nu incalc nici o dispozitie.

Una din cele 2 dispecerite de la capat (am prins schimbul de tura) la fel a incercat sa imi faca vant, dar politicos. I-am raspuns la fel si am incercat sa-i explic. Mi-a spus ca a anuntat la dispecerat si i-am zis ca e absolut OK.

DIn fericire erau si vatmani prietenosi; unii stiau de ce fac aceste poze (unul le explica celorlalti: Ma uit cu placere peste poze, il vad si pe X, Y, Z...), altora le-am explicat si mi-au cerut adresa site-ului.

N-am stiut daca faza cu anuntatul dispeceratului era autentica sau nu pana cand m-am dus sa pozez un autobuz si am rugat 2 oameni care stateau in dreptul lui sa se traga 2 pasi in spate sa am camp vizual liber. Unul era soferul si zice "aaa, deci tu esti ala care face fotografii, ne-a anuntat prin statie". Deci intr-adevar se raspandise vestea pe undeva Smile

Mi-ar fi placut sa vad daca vine cineva mai de sus dar cat timp am stat acolo n-a venit nimeni.

Concluzia: Se pot face poze la capete de linie dar e nevoie de putina diplomatie si la fel e nevoie sa fii ferm cand ti se explica faptul ca 'nu e voie'.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
fider



Data înscrierii: 31/Mai/2007
Ultima vizita: 10/Oct/2008
Mesaje: 202
Locație: Bucuresti (Vest)

MesajTrimis: Joi 07 Feb 2008 00:52:27    Titlul subiectului: 88288

Este neplacut ca se intampla aceste incidente, desi este oarecum de asteptat sa fie si oameni indiferenti, si amabil si stresati. Oricum, ce e cu adevarat neplacut la terminalul Ghencea este ca a cam devenit un loc de parcare ad-hoc pe langa toate dubele care isi fac veacul pe acolo (si pentru care am dubii ca RATB primeste banii cuveniti folosirii spatiului).

Altfel lucrurile stau cat de cat bine, desi ma gandesc cate masini si parcari ilegale o sa mai apara, oare cand o sa se termine constructia aceea hidoasa de langa terminalul Ghencea. In fine, asta e, ideile stralucite ale stim noi cui aproba constructii pe la PMB.

Pacat ca terminalul Ghencea si Presei Libere si-au cam pierdut stilul frumos si spatiul liber de care ne puteam bucura acum cativa ani.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ParamPam



Data înscrierii: 06/Iun/2008
Ultima vizita: 11/Oct/2011
Mesaje: 5
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 23 Aug 2008 06:18:18    Titlul subiectului: 97312

Uite o intrebare de moralitate. Dupa cum spuneam eu sunt intr'un perpetuu conflict cu RATB (eu ii iubesc...si le fac rau doar pentru binele lor Very Happy ) Ideea e ca am vorbit cu un nene de la relatii cu publicul...(lucrez in acelasi domeniu..si deh...e normal sa apelez si eu la asa ceva) si mi'a spus ca nu e deloc ok ca soferii sa fumeze in cabina, cu atat mai rau sa vorbeasca la telefon sau sa stea dezgoliti pe'acolo. Ba mai mult chiar m'au rugat sa reclam orice abatere de genul pentru a putea lua masuri. Ei bine degeaba reclam eu...fara dovezi...aici intervine problema. Ca sa demonstrez ca cutarescu fumeaza sau vbste la telefon in cabina...trebuie sa ii fac poza... Credeti ca mai pot fi numit prieten al transportului in comun, cata vreme acel sofer va fi sanctionat? Confused Adica, eu fac toate eforturile astea pentru ca vreau o imbunatatire a conditiilor, vreau un RATB european...civilizat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 15/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Dum 08 Feb 2009 01:37:43    Titlul subiectului: 105759

Ieri (sambata, 7 februarie) mi s-a intamplat unul din cele mai ciudate si aiuristice incidente in cei 3 ani si ceva de cand pozez vehicule RATB.

In dreptul statiei Teatrul Masca (linii: 106, 178, 406) sensul spre centru este amenajat un parculet de joaca pentru copii cu nisip, leagane, tobogan samd. In acea statie nu exista stalpi sau alte obstacole care sa impiedice pozatul si in plus soarele cade bine pentru facut poze cam intre orele 10 si 13 astfel ca atunci cand sunt zile calde ies cu copiii in parc si cand opreste vreun autobuz ies 10 metri din parculet pana in statie pentru a-l fotografia.

Am fost si astazi in parc si cum copiii se jucau cuminti am profitat de ocazie sa mai fotografiez niste autobuze. La 11:16 prind Citaro2 #4661, la 11:23 Rocar DeSimon #1070 pe linia 106, la 11:24 Citaro #4352 iar la 11:31 pe Citaro #4393. La 11:42 trece urmatorul autobuz, Citaro2 #4664, dar cand stateam pe trotuar pregatit sa-l fotografiez imi sare in fata, interpunandu-se intre mine si autobuz un domn cu un telefon mobil care vroia sa ma fotografieze pe mine. Desigur nu am nimic impotriva acestui lucru (fiind pe domeniul public oricine e liber sa faca cate poze vrea, cata vreme nu e vreun indicator Fotografiatul Interzis in zona) dar imi strica mie poza cu autobuzul asa ca ma trag mai spre dreapta si-l rog sa-mi dea voie sa pozez autobuzul; se trage si el spre dreapta mea asa ca poza cu autobuzul iese prost si cu el in cadru (e mai jos, in atasament). Autobuzul pleaca, el ma intreaba 'baaa... de ce pozezi autobuzul?' iar eu ma retrag spre parculet la copiii, mirat fiind de intamplare.

Omul striga dupa mine 'baaaaa ochelaristule!' dar evident nu am de gand sa discut cu oameni care mi se adreseaza astfel asa ca imi vad de treaba cu copiii in parc. El ramane in afara parcului, da unul sau mai multe telefoane si dupa cateva minute vine dupa mine in parc, din nou cu telefonul in mana sa-mi faca poza. Zambesc sa iasa poza frumos si apoi el incepe un dialog pe care incerc sa-l redau cat mai exact:

- (el) De ce faci poze la autobuze? Ai ceva reclamatii de facut?
- (eu) Nu stimate domn, am un site... (si incep sa-i explic ce e cu galeriile foto de la ratb.stfp.net + site-urile celorlalte orase din tara)
- (alt tatic din parc, catre el) Vezi-ti dom'ne de treaba, poate omul (eu) sa faca cate poze vrea pe domeniul public
- (eu catre celalalt tatic) Multumesc dar nu e nevoie sa ma aparati, ma descurc singur; oricum aveti dreptate dar incerc sa-i explic omului scopul acestor poze.
- (eu, continuand catre el) Numele meu este Stefan Puscasu, dvs. cine sunteti?
- (el) Lucrez la Autobaza Militari si mi s-au plans soferii ca-i stresezi facandu-le poze.
- (eu, amuzat) Imi pare rau, nu doresc sa stresez pe nimeni; oricum nu ma intereseaza soferii, care oricum nu se vad bine in poze, ci autobuzele.
- (el) Iti dau sa vorbesti la telefon cu Seful
- (eu) OK

El formeaza numarul, seful respectiv raspunde (posibil aceeasi persoana cu care vorbise la telefon si inainte de a veni in parc) si-i explica sumarul discutiei cu mine in cateva secunde, apoi imi intinde telefonul.

- (eu) Buna ziua.
- (Seful) Deci nu te potolesti?
- (eu) Numele meu este Stefan Puscasu, cu cine am onoarea?
- (Seful, dupa o scurta pauza) Mai, deci nu ne intelegem?
- (eu) Eu m-am prezentat, mi se pare normal sa stiu cu cine discut.
- (Seful) Ar fi bine sa incetezi
- (eu) Stimate domn, inca o data, numele meu este S.P. si sunt inginer, e o norma elementara de politete ca atunci cand vorbim la telefon sa ne prezentam
- (Seful) Atunci o sa vina Politia
- (eu) Sanatate.

Refuz sa continui convorbirea cu 'Seful' care nu vrea sa se prezinte si ii intind telefonul omului de langa mine, care pleaca fara a mai avea ocazia sa stam de vorba.

Am mai ramas in parc inca aproape o ora pana li s-a facut foame la copii dar Politia promisa nu a aparut; chiar mi-ar fi facut placere o discutie cu politistii dar este evident ca fie amenitarea Sefului a fost un bluf fie daca realmente a sunat la Politie cei de acolo l-au trimis la plimbare, neavand de fapt de ce sa intervina.

Concluziile mele dupa acest incident nefericit:

Pentru soferii stresati: Stimati domni, nu doresc sa stresez pe nimeni. Inteleg ca 178 e o linie plina de ambuteiaje si in general dificila dar nu eu sunt sursa problemelor dvs. ci diversii bizoni care conduc aiurea prin oras. Socotind timpul necesar pentru ca domnul respectiv sa ajunga de la Autobaza Militari pana la Teatrul Masca cel mai probabil s-au plans primii trei soferi pozati in ziua respectiva - Citaro #4352 sau #4661 sau Rocar DeSimon #1070; de la trecerea Citaro-ului #4393 pana la incident fiind doar 11 minute.

Pentru domnul cu care am dialogat: Adresari de genul 'baaaa ochelaristule' nu va fac cinste. Politetea deschide multe usi; daca nu se poate, macar exprimarea normala ajuta, nu cea stil stadion. In plus poze cu mine gasiti destule pe site-ul meu personal, http://stfp.net/

Pentru 'Seful' de la ETA Militari care nu a vrut sa se prezinte la telefon: Imi pare rau dar nu sunt vreun subordonat de-al dvs. caruia sa-i dati ordine. In plus nu inteleg aceasta secretomanie... nu e normal cand stam de vorba cu cineva sa ne prezentam?

Pentru toti 3 de mai sus si RATB in general: Legislatia specifica clar ca nu exista nici o interdictie de a face fotografii pe domeniul public, deci nici dvs. nici oricine altcineva nu poate impiedica aceste fotografii facute pe strada (desigur, in interiorul depourilor/autobazelor este o cu totul alta poveste). In plus aceste fotografii si site-ul in care ajung isi propun doar sa documenteze evolutia transportului in comun urban din Romania in ultimii ani; nu exista vreun scop subversiv sau ascuns. Micile nereguli ce pot fi surprinse in fotografii (persoane in plus in cabina, vorbit la telefon in mers) sunt oricum greu de remarcat in poze datorita felului in care cade lumina soarelui si oricum nu sunt problema mea ci a celor care le fac. In plus fotografiile mele au fost folosite chiar de RATB Smile atat in unele afise cat si in filmuletele ce ruleaza prin Citaro2 (lucru care ma onoreaza, dealtfel). Dealtfel in cazul catorva sute de vehicule RATB (si alte cateva mii din tara) nu mai exista decat aceste fotografii facute de entuziasti.



1.jpg
 Descriere:
Domnul de la RATB - ETA Militari cu care am discutat fata-in-fata.
 Mărime fișier:  130.33 kb
 Vizualizat:  de 25800 ori

1.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 08 Feb 2009 08:28:52    Titlul subiectului: 105763

Eu sunt de parere ca trebuie facuta o plangere la RATB daca mai au loc astfel de incidente, mai ales ca ei au profitat de "roadele muncii" pasionatilor de transport in comun, folosind multe poze si pentru site-ul lor. Oamenii respectivi au in continuare o mentalitate tipic comunista. Sunt curios daca in tarile din vestul Europei s-ar intampla vreodata astfel de incidente.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Dum 08 Feb 2009 09:20:12    Titlul subiectului: 105765

Sunt de parere ca acum, avand si poza cu domnul respectiv, ar trebui sa depui o plangere insotita de poza la registratura RATB, cerandu-le sa-si spuna punctul de vedere oficial despre problema pozatului pe domeniul public, sa ceri ca prin autobaze sa le fie prelucrat soferilor, dispecerilor etc cum sta treaba.

Un raspuns, o hartie la mana, poate fi de folos.

Am mai patit si eu o faza la Depoul Militari, faceam niste poze unor Tatre aflate la cap de linie si ne-am trezit cu unu', Manta, care facea spume ca n-avem voie sa pozam. Si asta la fel, era cam "agitat" (astia nu dau teste psihologice?!?) si facea pe zmeul, s-a dus sa "dea un telefon" unui "sef", facea ca toate alea. Numai ca noi ne-am tinut dupa el si bine am facut, caci omul baga numai strambe, ii spunea celui cu care vorbea ca noi am fi facut poze IN tramvai, ceea ce era fals, asa ca am inceput sa strigam tare, ca sa auda ala cu care vorbea ca noi am pozat doar din exterior si pana la urma nea' Manta a dat-o la intors.

Faza cea mai tare e ca ala cu care vobea i-a dat peste bot si i-a zis ca avem voie sa pozam, asa ca omul s-a intors cu coada-ntre picioare iar noi am mai facut cateva poze.

Ma enerveaza indivizii astia robotizati, isi inchipuie ca cine stie ce faci daca faci niste poze, la vedere si nu pe furis, chiar nu-si inchipie ca daca ai vrea sa faci ceva rau ai putea fie sa faci poze cu telefonul mobil, fara sa dai de banuit, ca ai putea sa faci poze cu un aparat mai performant, cu un zoom mai mare?!? Mi se par de-a dreptul stupide "iesirile" unora... Ca sa nu mai vorbim de unul care a vrut sa dea cu troleibuzul pete mine, #7417, sofer cu care insa ulterior m-am imprietenit si mi-a explicat ca a crezut ca sunt de la "Tradati in Dragoste" Laughing Am crezut ca mor de ras!
Sau alta faza cand un sofer recalcitrant s-a dus cu autobuzul mult spre trotuar si a lovit aparatul foto al unui alt pasionat... astea nu se fac!

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf


Ultima modificare efectuată de către Catalin Ghita la Dum 08 Feb 2009 15:55:11, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 15/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Dum 08 Feb 2009 09:40:10    Titlul subiectului: 105766

Din punctul meu de vedere nu e cazul de vreo plangere. Pana la urma la fel cum avem noi dreptul sa facem poze cate vrem pe domeniul public la fel si domnul respectiv (sau oricine altcineva) are dreptul sa se bage in cadru.

Sa privim putin si din punctul lor de vedere: Niste soferi au raportat o problema (din punctul lor de vedere, desigur) si cineva a venit sa investigheze si/sau rezolve problema.

E drept ca acel cineva ar fi putut discuta calm si politicos, la fel ca si seful de la telefon, dar astea sunt aspecte minore... ce sa reclami la RATB? Ca un angajat de-al lor ti s-a adresat cu 'ba' ? Sau ca unul din sefi care a dorit sa vorbeasca cu mine nu vrea sa se recomande? Sa fim seriosi, are RATB alte probleme reale pe cap...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Dum 08 Feb 2009 09:46:01    Titlul subiectului: 105767

Nu e bine ca problema sa ramana asa, suspendata, la un moment dat te poti trezi cu alti "viteji" si mai recalcitranti si poate nu o sa ai si poze cu ei.
Acum, cu poza aluia, poti cere RATB sa-l identifice si sa precizeze in ce calitate te-a agresat, pe domeniul public.
RATB trebuie sa stie de problemele de tipul asta si se poate rezolva simplu prin prelucrarea personalului, unora precum ala din poza daca li se seteaza neuronul pe 1 in loc de 0 e suficient... Laughing

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FBW58



Data înscrierii: 15/Dec/2006
Ultima vizita: 01/Iun/2021
Mesaje: 322
Locație: Brasov

MesajTrimis: Lun 09 Feb 2009 12:34:26    Titlul subiectului: 105818

guest a scris:
... Sunt curios daca in tarile din vestul Europei s-ar intampla vreodata astfel de incidente.
Nu. Am un prieten, pasionat si el de transport in comun. Locuieste in Elvetia.
Face poze din perioada cand inca nu exista camera digitala.
El nu a avut niciodata asemenea probleme nici macar in depou. Acolo depoul e "open domain", poate a intre orice pasionat sa faca poze si soferii sunt mai deschisi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
florin



Data înscrierii: 16/Iul/2006
Ultima vizita: 30/Iun/2023
Mesaje: 79
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 09 Feb 2009 13:55:12    Titlul subiectului: 105822

Am făcut și eu poze la mijloace de transport prin Europa pe unde am fost și nici vorbă de probleme, ba chiar din contră, șoferii chiar zâmbeau sau îmi făceau cu mâna.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
florin.lifticariu



Data înscrierii: 01/Noi/2007
Ultima vizita: 05/Iul/2016
Mesaje: 14
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 10 Feb 2009 20:34:16    Titlul subiectului: 105896

Sincer..eu daca as fi fost in locul tau....sint deplin de acord cu dl. Catalin Ghita....as depune o plingere...macar de curiozitate sa vad ce raspuns as primi....mai mult imi displace tonul conversatiei...tu le-ai aratat respect si deschidere... "reprezentantii RATB" cu care ai avut de-a face... nu...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar 10 Feb 2009 21:33:39    Titlul subiectului: 105900

Si eu sunt de acord cu plangerea. Vor sau nu, trebuie sa inteleaga "bizonii" ca trebuie sa ne civilizam si noi. Trebuie sa fim mai deschisi, mai primitori. Trebuie sa respectam domeniul public. In secolul 21, intr-o tara a Uniunii Europene este inadmisibil ca cineva sa se recomande ca reprezentant RATB si sa trateze oamenii intr-un asemenea hal. Vrem sau nu, trebuie sa ne civilizam.
_________________
Save "Sageata Verde" (1913-1991)
First electrified rail in Eastern Europe, 8th in the World.
sageata-verde.uv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
GRSu



Data înscrierii: 20/Feb/2009
Ultima vizita: 26/Feb/2009
Mesaje: 2
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Sâm 21 Feb 2009 00:05:12    Titlul subiectului: 106470

Eu fac poze la camioane si autobuzele din Ploiesti. De foarte multe ori am patit ca soferii sa imi adreseze injurii dar unii sunt chiar amabili si te poftesc sa faci poze si la interior. Din cate stiam eu nu exista nici o lege care sa imi interzica sa fotografiez camioanele. Intr-o seara am ajuns langa un centru comercial, mi-am montat trepiedul si am facut poze la un camion, nestiind ca in alt camion era soferul. S-a dat jos si a venit la mine vorbindu-mi pe un ton ridicat ca de ce ii fotografiez camionul eu i-am raspuns civilizat ca sunt pasionat de camioane si mi-am luat lucrurile.
Oricum mai avem mult pana sa ii ajungem din urma pe cei din alte tari. Oricum majoritatea soferiilor de pe camioane nu au mai mult de 2 clase (fara nici o suparare).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar 24 Feb 2009 16:48:21    Titlul subiectului: 106626

Nu vreau sa dau in offtopic, dar se pare ca si politistii sunt deranjati de fotografierea in spatii publice (in acest caz, masina era parcata in statia de autobus).
Mai multe puteti afla aici

_________________
Save "Sageata Verde" (1913-1991)
First electrified rail in Eastern Europe, 8th in the World.
sageata-verde.uv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
The_Kid



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 10/Iun/2022
Mesaje: 149

MesajTrimis: Mar 24 Feb 2009 17:22:46    Titlul subiectului: 106630

@stfp,

Eu sunt de parere ca ar merita sa faci o plangere pentru ca asa cum reiese din postul tau tu ai dat dovada de foarte mult bun simt si politete cu un asemenea grobian iar el ti s-a adresat ca ultimul borfas.
Eu sa fi fost in locul tau nu cred ca as fi putut sa nu-i carpesc doua daca il auzeam ca mi se adreseaza cu "ba ochelaristule". Desigur nu asta e solutia insa uneori cu asemenea specimine nu ai alta solutie pentru ca nu stiu ce este ala respect si bun simt.
Ca si o explicatie a reactiei lor as pune-o pe baza reminescentelor comuniste cand oamenii se simteau urmariti si vizati la orice pas sau poate stiu ei ceva si se simt cum musca pe caciula, in rest ce naiba sa te determine sa reactionezi asa in conditiile in care altii abia asteapta sa intalneasca oameni pasionati de munca lor?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare
Pagina 4 din 6

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community