Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Plata calatoriei cu metroul prin SMS

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 29 Iun 2010 08:45:01    Titlul subiectului: Plata calatoriei cu metroul prin SMS 129123

O initiativa laudabila, deocamdata doar in stadiu experimental:

http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti/Bucuresti-_Cartela_de_metrou-cumparata_prin_SMS_0_288571442.html

"Cartela de metrou, cumpărată prin SMS

Oana Balan

Luni 28 iun 2010

Codul de bare primit pe telefon reprezinta "cartela" de acces la metrou

Începând de astăzi după-amiază, Metrorex experimentează o nouă modalitate alternativă de achiziționare a legitimațiilor de călătorie, care le permite călătorilor grăbiți sau care n-au bani la ei să-și ia bilet cu ajutorul telefonului mobil.

Astfel, bucureștenii care merg cu metroul și dețin un abonament sau o cartelă de telefon în rețeaua Orange, își pot achita biletele de călătorie trimițând un SMS la numărul 801 pentru o călătorie, la 802 pentru două călătorie și la 810 pentru zece călătorii. Ei vor primi în schimb un mesaj multimedia cu un cod de bare pe care îl vor scana la dispozitivele speciale instalate deocamdată în doar șase stații: Politehnică, Piața Victoriei, Petrache Poenaru, Grozăvești, Universitate și Timpuri Noi.

„Dispozitivele au fost instalate de compania de telefonie mobilă, în urma unui parteneriat încheiat între noi și ei, astfel încât acest proiect pilot nu reprezintă niciun fel de cost pentru Metrorex. Sistemul va funcționa experimental pentru o perioadă de aproximativ o lună”, a declarat, pentru „Adevărul de seară”, Gheorghe Udriște, directorul Metrorex. Dacă în perioada pilot va fi întregistrat un număr considerabil de cereri, Metrorex va extinde această metodă alternativă de achitare a prețului biletului în toate cele 49 de stații de metrou din Capitală. Părerile sunt împărțite între călători. Unii consideră că le-ar fi de folos acest sistem, alții îl consideră inutil. „Fiind din provincie și venind rar în București, mi-ar conveni să folosesc telefonul. Este o idee bună”, a spus Iulian Petre.

Condiție: telefon cu ecran color

Mesajele se trimit fără conținut, iar pentru o călătorie tariful este de 0,36 de euro (1,52 lei), pentru două călătorii, de 0,63 de euro (2,66 lei) și pentru zece călătorii de 1,83 de euro (7,7 lei). Costurile nu sunt diferite față de cele practicate la ghișee, unde o cartelă cu două călătorii costă 2,5 lei, iar una cu zece călătorii costă 8 lei. Abonații Orange care vor folosi acest serviciu vor achita în factura de la sfârșitul lunii și TVA pentru sumele achitate la cumpărarea biletului de metrou, spre deosebire de utilizatorii Prepay, care se presupune că au achitat taxa pe valoare adăugată odată cu reîncărcarea cartelei telefonice.

Condiția esențială pentru care trebuie să o îndeplinească un călător care dorește să folosească această metodă de plată este să aibă un telefon mobil care să accepte mesajele multimedia și apoi să solicite operatorului să-i activeze acest serviciu MMS (Multimedia Messaging Service), în cazul în care nu-l are activat deja. Orice telefon care are ecran color, dispune de funcția MMS.
"



4.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  14.59 kb
 Vizualizat:  de 16187 ori

4.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bucsan



Data înscrierii: 14/Noi/2009
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 138
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 29 Iun 2010 13:21:29    Titlul subiectului: Plata prin SMS 129133

Lăudabilă, lăudabilă, dar..... O cartelă de 10 călătorii costă 8 lei. Costul a 10 călătorii prin SMS este calculat la un curs de 4,21 lei fără TVA. Acum cursul se apropie de 4,35-4,40 lei, deci 7,96-8,05 lei fără TVA și 9,87-9,98 lei cu TVA, pe care-i plătești la factură. Mai scump cu circa 2 lei. O fi și convenabilă ? P.S. Cursul afișat azi de BNR: 4,3523.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 29 Iun 2010 14:48:50    Titlul subiectului: 129139

Ar fi fost interesant sa fie disponibil in toate retelele mobile. Stie cineva ce forma are mesajul multimedia? Cred ca este vorba de un cod QR ( http://en.wikipedia.org/wiki/QR_Code )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kaustik



Data înscrierii: 11/Noi/2008
Ultima vizita: 03/Mar/2024
Mesaje: 766
Locație: Ploiesti; Bucuresti; Braila

MesajTrimis: Mar 29 Iun 2010 15:55:08    Titlul subiectului: 129150

Din ce am inteles eu citind articolul, este o poza cu un cod de bare clasic, cum se foloseste la preturi. Poate gresesc. Si da, sincer, este un lucru laudabil dar care nu poate fi folosit de toata lumea in egala masura. In primul rand nu toti sunt abonati ai retelei de telefonie mobila cu care sunt in parteneriat (sa nu mai facem reclama Smile ) si nu toti au telefonul mobil atat de performant.
_________________
"O tara dezvoltata nu este una unde saracii pot merge cu masina, ci una unde bogatii folosesc transportul public." E.P.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 29 Iun 2010 17:35:09    Titlul subiectului: 129153

Trebuie sa vedem si partea buna, e o facillitate foarte utila pentru persoanele active si mai comode, care nu au chef sa piarda timpul stand la coada la casa, mai ales in statiile aglomerate, gen Gara de Nord, Victoriei, Romana etc.

Pretul este intr-adevar mai mare, insa diferenta nu este exagerat de mare, serviciul este accesibil.

Ca si Kaustik, si eu am inteles din articol ca primesti un mesaj imagine care contine efectiv un cod de bare, similar cu cele de pe produse. Sigur insa ca articolul e scris de un ziarist si de multe ori articolele sunt scrise dupa ureche sau dupa gradul de pregatire tehnica al ziaristului...

Faptul ca acum, in perioada de testare faciilitatea nu este disponibila decat pentru clientii Orange nu este o problema, din cate banuiesc eu, daca sistemul se va dovedi atractiv si va fi implementat, va putea fi folosit de catre orice posesor de telefon mobil (avand un SIM valid, fireste), indiferent de reteaua de telefonie mobila, asa cum este acum, de pilda, cu aparatele POS de la casele de marcat ale magazinelor: desi aparatele sunt instalate de o anumita banca, clientii pot plati FARA COMISION, indiferent la ce banca au card, eventualele comisioane fiind "bucataria interna" a bancilor si magazinului. Asa si la plata cu telefonul la metrou, desi aparatele ar fi instalate de o companie, ele ar putea fi folosite de oricine.

Cred ca adevarata afacere consta consta in vanzarea aparatelor propriu-zise, in montarea si mentenanta lor.

Nici necesitatea detinerii unui telefon multimedia nu este chiar atat de restrictiva pe cat pare, majoritatea telefoanelor noi respecta aceasta "conditie", iar telefoanele "vechi" vor fi inlocuite treptat, pe masura ce se uzeaza fizic si moral, mai ales de catre tineri, care banuiesc ca sunt cei mai vizati de aceasta facilitate.

Totusi la metrou este mereu cel putin un angajat in fiecare statie pe toata durata de functionare comerciala a metroului, deci un calator ar putea gasi mereu de unde sa-si cumpere o cartela (de metrou), mult mai utila mi s-ar parea implementarea unui astfel de sistem la RATB, unde sunt extrem de multe statii care nu dispun de chiosc de bilete, iar ila cele care au chiosc, programul acestora este destul de restrans, de multe ori dimineata devreme sau seara tarziu pur si simplu nu ai de unde sa-ti cumpereri bilet.

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
yo3ies



Data înscrierii: 03/Noi/2009
Ultima vizita: 20/Ian/2015
Mesaje: 60
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 30 Iun 2010 11:35:36    Titlul subiectului: am testat sistemul 129182

Mai mult din curiozitate am incarcat biletul de 10 calatorii si am testat sistemul la Piata Universitatii, aparatul este amplasat la intrarea din pasaj, nu stiu care e situatia la intrarea de la Batistei, tot filmul actiunii este urmatorul:
1. Trebuie sa ai un telefon care sa primeasca MMS si sa ai serviciul activat (se poate verifica acest lucru la serviciul clienti 411) si sa ai setarile corecte in telefon (se pot trimite automat daca faci un apel la 484) (ambele apeluri sunt gratuite);
2. Trimiti un sms la 801, 802, 810 in functie de cate calatorii doresti 1, 2 sau 10;
3. Primesti un MMS cu text in care ti se spune cate calatorii ai incarcat si cu o imagine patrata cu multe patratele negre pe ea asemanatoare cu imaginile de control de pe ordinele de plata emise prin calculator si tiparite la imprimanta (dupa ce termin contul de 10 calatorii o sa va adaug si imaginea aici);
4. Cu imaginea pe ecran pui telefonul deasupra unui geam rosu si in 5 secunde iti verifica imaginea si iti deschide trunchetul iar pe ecran scrie "X trip remaining" unde X e nr de calatorii ramase.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BIGRED1984



Data înscrierii: 27/Iun/2007
Ultima vizita: 07/Sep/2016
Mesaje: 67
Locație: Bucuresti 4 (Piata Sudului // Piata Straduintei)

MesajTrimis: Mie 30 Iun 2010 22:04:46    Titlul subiectului: 129208

Din ce am vazut la fata locului, aparatul de validare e mult mai complex, ma intreb la ce folosesc toate tastele respective, plus ca are o fanta in care banuiesc ca se pot introduce si cartele normale.
Ma indoiesc ca o sa-l foloseasca doar pentru a citi cateva imagini, plus ca la ore de varf tin turnichetul respectiv in mare parte gol, deci se creeaza aglomeratie in plus

_________________
In me the WishMaster
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
warsong



Data înscrierii: 27/Mar/2008
Ultima vizita: 18/Mai/2017
Mesaje: 1
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 31 Ian 2012 21:25:03    Titlul subiectului: SMS în loc de bilet la metrou 152580

http://chip.ro/stiri/18416-sms-in-loc-de-bilet-la-metrou

Începând de astăzi, și utilizatorii Vodafone își pot asigura prin SMS accesul în șapte stații ale metroului bucureștean - Piața Victoriei, Universitate, Gara de Nord, Timpuri Noi, Politehnica, Grozăvești și Petrache Poenaru.

O călătorie cu metroul costă 0,5 euro (fără TVA) – tariful unui SMS la numărul 7477. Pentru două călătorii, plata se face printr-un mesaj la numarul 7492, tarifabil cu 0,9 euro (fără TVA), iar pentru zece călătorii, plata se efectuează printr-un SMS la numarul 7490, tarifabil cu 2,2 euro (fără TVA).

După plata călătoriei, pentru a avea acces în stația de metrou, utilizatorii trebuie doar să apeleze numărul gratuit 1700 și să apropie telefonul, în timpul convorbirii, de dispozitivul de validare dedicat, aflat la intrarea stației de metrou.

De aceeași facilitate se numără și clienții Orange, care - din ianuarie - își pot plăti călătoriile cu metroul prin SMS la 1700, iar confirmarea plății o primesc imediat, tot prin SMS. Tarifele sunt identice celui din rețeaua Vodafone.

Accesul în stație se face tot prin apelarea gratuită a numărului 1700 și apropierea receptorului telefonului de validatoarele special instalate – semnalul sonor urmând a fi interpretat de validator, care stabilește în timp real dacă în contul clientului există călătorii valide și permite accesul pe peron.

O cartelă cu două călătorii emisă de Metrorex costă 4 lei, iar o cartelă cu 10 călătorii – 10 lei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 29 Mar 2012 06:53:40    Titlul subiectului: 154553

Un articol in care ni se prezinta o statistica privind numarul calatorilor care au platit calatoria prin SMS. Acesta se gaseste aici

Citat:
Câți bucureșteni au plătit prin SMS intrarea la metrou

De la inceputul lunii februarie, bucurestenii care sunt clienti ai operatorilor de telefonie mobila Orange si Vodafone pot sa intre in sapte statii de metrou si pe baza telefonului mobil, nu doar prin cumpararea cartelelor traditionale. Cele sapte statii sunt: Gara de Nord, Victoriei, Universitate, Petrache Poenaru, Timpuri Noi, Grozavesti si Politehnica.
Mecanismul de cumparare a unei calatorii este urmatorul: Trimiti un SMS care costa 0,5 euro (fara TVA) la numarul scurt 1700 daca esti client Orange sau la numarul 7477 daca esti client Vodafone, in cateva secunde primesti inapoi un SMS de confirmare a platii apoi tot ce ai de facut este sa suni, in ambele cazuri, la numarul scurt 1700 si sa apropii telefonul de un dispozitiv special amplasat in statia de metrou, scrie Hotnews.
Costul unei calatorii cu telefonul mobil este cu aproape 70 de bani mai mare. O cartela electronica traditionala cu doua calatorii la metrou costa in prezent 4 lei. Doua calatorii cu telefonul mobil te costa in jur de 5,4 lei (cu tot cu TVA).
Datele Metrorex furnizate HotNews.ro arata ca in luna februarie prin aceasta noua tehnologie de acces s-au facut 1321 de validari. Cele mai multe validari s-au facut in statiile: Universitate – 300 de validari, Piata Victoriei (246 validari) si Gara de Nord (216 validari).
“Se poate observa ca validatoarele speciale au fost montate in statiile care deservesc institutii de invatamant superior si tehnologia se adreseaza in special tinerilor intre 18 – 35 de ani care doresc sa utilizeze telefonul mobil si pentru alte activitati decat cele obisnuite”, a precizat pentru HotNews.ro Tiberiu Moldovan, director comercial al Metrorex.
Datele Metrorex arata ca la nivelul lunii ianuarie 2012 in cele sapte statii s-a inregistrat un numar total de peste 2,64 de milioane de validari.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 29 Mar 2012 07:40:49    Titlul subiectului: 154557

Si cat costa o astfel de calatorie? Deocamdata, cea mai ieftina calatorie "normala" e de 1 leu (cartela de 10 calatorii).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 29 Mar 2012 08:02:04    Titlul subiectului: 154560

Scrie mai sus (in postarea lui warsong). 0,5 euro - 1 calatorie, 0.9 euro - 2 calatorii si 2,2 euro- 10 catalorii.
Toate preturile sunt ca in Romania, adica fara TVA si in euro Laughing
Mai scump decat sistemul clasic, dar " comoditatea" costa... Si mai trebuie sa ai telefon "compatibil", nu functioneaza cu orice telefon.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 29 Mar 2012 08:12:41    Titlul subiectului: 154562

Asta este motivul pentru care eu nu am folosit sistemul prin SMS. Nici comoditatea nu o vad prea bine, pentru mine este mult mai comod sa ma duc cu o hartie de 10 RON la automatul de cartele si sa iau o cartela de 10 calatorii !
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 29 Mar 2012 08:41:35    Titlul subiectului: 154563

Da, dar poti sa nu ai bani la tine, dar ai smartphone in buzunar...Si apoi mai este si aspectul de a fi "trendy" Very Happy
In fine, este bine ca exista si aceasta modalitate de a achita calatoria, asa cum este bine ca exista si astfel de alternative (de exemplu, automatul de cartele, asa cum este el, ca nu da rest si trebuie sa ai mereu bani "potriviti" Twisted Evil )...
Avem cardul BRD (care pare sa fie diferit), cardurile BCR si RATB (care functioneaza similar, la validatoarete portocalii), validatoarele "clasice" (de vreo 4 feluri, daca punem la socoteala si noile porti pentru persoanele cu dizabilitati), mai avem si vreo 2 dispozitive de citit SMS-urile (fiecare operator de telefonie cu dispozitivul lui, nu?)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Joi 29 Mar 2012 12:35:53    Titlul subiectului: 154566

Nu e nici un trendy si nici o comoditate, e un sistem foarte bun. Mie mi s-a intamplat de multe ori sa nu am la mine bani lichizi, iar sa stau sa scot bani sa ma duc sa iau cartela nu aveam timp. Astfel, din mers am trimis acel sms si am platit calatoria si mi-am vazut de drum. Ideea nu este sa foloseasca toata prostimea, ci acei care au timp si pricepere, conducand astfel la degrevarea aglomeratiei la casele de bilete sau la automatele respective. Sunt adeptul cator mai multe modalitati de plata posibile. Astept si varianta contactless pentru cardurile de banca de orice tip si de oriunde din lume.
_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 29 Mar 2012 16:20:11    Titlul subiectului: 154570

Daca nu aveai bani "lichizi", aveai alt fel de bani? Aveai in contul de card, asta ai vrut sa spui? Automatele de cartele functioneaza si cu plata prin card (cel mai indicat daca nu ai bani potriviti, altfel nu primesti rest). Deci nu trebuia sa scoti cash de pe card ca sa platesti la casa. Unde mai pui ca nu se inghesuie nimeni la aceste minunate automate, nu stiu unde ai vazut tu aglomeratie..
Exista deja carduri contactless care se folosesc la metrou (BCR si BRD). Nu pot fi folosite carduri "de orice tip" pentru simplu motiv ca multe nu au aceasta tehnologie incorporata. Iar cele care au (vezi cele doua exemple BCR si BRD) folosesc sisteme diferite. BCR-ul merge pe sistemul RATB (card ACTIV), chiar daca are si tehnologie contactless incorporata in cardurile Zambet, in timp ce BRD-ul a instalat propriile dispozitive de citit carduri contactless. Asa ca sanse sa poata fi folosite toate cardurile din toata lumea, mai greu... Ar trebui sa fie inglobate niste "POS"-uri in aparatele de taxare, conectate on-line la o banca, samd.
Ionescu a scris:
sa stau sa scot bani sa ma duc sa iau cartela nu aveam timp..
Ionescu a scris:
Ideea nu este sa foloseasca toata prostimea, ci acei care au timp si pricepere,.
Ba ai timp, ba n-ai timp, hotoraste-te ... Despre partea cu "prostimea".. no comment. Faptul ca ai un telefon "destept" si bani "de aruncat" in plus pe calatorii nu te face automat mai destept decat ceilalti. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Vin 30 Mar 2012 00:36:18    Titlul subiectului: 154579

E chestie de optiuni, cu cat mai multe, cu atit mai bine. Si daca cineva vrea plata prin sms treaba lui, sunt situatii si situatii.
Nu trebuie sa ne "ofticam" daca unul plateste prin sms sau prin orice alt mijloc, daca isi permite, asta e. Nu cred ca scrie ca plata prin sms e pentru toti. Cine isi permite bine, cine nu are variante... inclusiv mersul pe jos. Very Happy
Chiar, am o intrebare de pus: stiti cumva daca la plata cu card fara contact merg si cartele din afara tarii? Adica e cumva ca la bancomat sau la POS, unde poti plati practic cu card de oriunde?

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Flat



Data înscrierii: 11/Feb/2010
Ultima vizita: 13/Iul/2016
Mesaje: 43
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 12 Noi 2012 17:33:04    Titlul subiectului: 160406

Un sistem dezamagitor, din doua motive, experimentate pe propria piele:

1 Terminalele de acces specifice nu exista decat in anumite statii (7 la numar) si numai intr-una din intrari. Serios? o acoperire de nici 10%. Piata Unirii, cea mai importanta statie a retelei nu are asemenea terminal?

2 Calatoriile expira dupa 6 luni. am cumparat 10 si am folosit vreo 5, din cauza punctului 1. am fost practic furat cu 5 calatorii din cauza unei limite de timp ilogice (6 luni). portofelele electronice RATB sunt valabile cativa ani.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community