Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Linii turistice STB (RATB)
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Trasee, rute si harti din Bucuresti
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 15 Oct 2015 06:59:06    Titlul subiectului: 182037

Linia turistica se suspenda, cu doua saptamani mai repede fata de anii trecuti: http://www.ratb.ro/comunicat1.php?nrcom=522

Citat:
Linia turistică Bucharest City Tour se suspendă în perioada sezonului rece , Miercuri

Ca urmare a condițiilor meteo nefavorabile din perioada sezonului rece, improprii desfășurării transportului cu autobuze supraetajate, începând din data de 16.10.2015, linia turistică Bucharest City Tour va fi suspendată.

Proiectul Bucharest City Tour s-a bucurat și în acest an de aprecierea turiștilor români și străini.

Astfel, numărul turiștilor care au călătorit cu autobuzele Bucharest City Tour, în perioada 15.05.2015 – 13.10.2015, a fost de 42.757, iar suma încasată din vânzarea titlurilor de călătorie a fost în cuantum de 1.005.370 lei.

Comparativ cu sezonul anterior, 2014, anul acesta am înregistrat o creștere a mediei lunare a numărului de călători cu 16% (de la 7.372 clienți/lună în 2014 la 8.551 clienți/lună în 2015)

Precizăm că pe linia turistică Bucharest City Tour, copiii cu vârsta sub 7 ani au beneficiat și anul acesta de gratuitate.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 30 Apr 2016 18:21:47    Titlul subiectului: 184927

De pe 1 Mai se reactiveaza linia turistica: http://www.ratb.ro/comunicat1.php?nrcom=578

Citat:
De la 1 Mai, RATB reintroduce traseul turistic Bucharest City Tour

Regia Autonomă de Transport București (RATB) reintroduce, începând cu 1 Mai 2016, traseul turistic cu autobuze double-decker, Bucharest City Tour.

Linia turistică este asigurată (în perioada primavară - toamnă) de patru autobuze speciale, supraetajate, cu o capacitate de 77 locuri, care circulă pe traseul Piața Presei, Muzeul Satului, Arcul de Triumf, Piața Victoriei, Calea Victoriei, Palatul Parlamentului, Piața Unirii, Universitate, Piața Romană, Piața Victoriei, Piața Charles de Gaulle, Șos. Kiseleff și Piața Presei, traseul incluzând mai multe obiective turistice. Autobuzele sunt dotate cu ghid audio în limba română, engleză, franceză și italiană.

Tarifele de transport pentru această linie, stabilite pe categorii de vârstă, sunt: 25 RON/ bilet pentru adulți și 10 RON/ bilet pentru copiii cu vârste între 7 și 14 ani. Copiii cu vârsta de până la 7 ani, însoțiți de adulți, vor beneficia de transport gratuit. Cardul de călătorie se poate procura din autobuzele turistice. Utilizarea cardului pe parcursul întregii zile oferă turiștilor avantajul flexibilității în alegerea programului și obiectivelor de interes.

Cei interesați pot obține mai multe informații de pe website-ul dedicat, http://bucharestcitytour.ratb.ro/.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
virgilius



Data înscrierii: 21/Noi/2006
Ultima vizita: 18/Iun/2023
Mesaje: 316
Locație: Constanta

MesajTrimis: Lun 02 Mai 2016 08:49:42    Titlul subiectului: 184943

Este o mare mandrie a constantenilor sa vada pe marile bulevarde din capitala ,autobuzele etajate VOLVO cu numere de Constanta, pentru ca si in acest an, ele au fost inchiriate de la R.A.T.Constanta. Noi aici, la malul marii , ne descurcam cu celelalte 6. Calatorie placuta !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 05 Mai 2016 07:50:11    Titlul subiectului: 185000

Si pentru noi ar fi o mare mandire daca in Constanta ar circula troleibuze si tramvaie, dar asta e alta discutie Laughing

Revenind la subiectul acestui topic, acolo unde a fost cazul indicatoarele de statie au fost refacute.



IMG_6446.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  168.28 kb
 Vizualizat:  de 14947 ori

IMG_6446.JPG



IMG_6444.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  172.72 kb
 Vizualizat:  de 14947 ori

IMG_6444.JPG



IMG_6445.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  194.61 kb
 Vizualizat:  de 14947 ori

IMG_6445.JPG



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 31 Oct 2016 23:34:51    Titlul subiectului: 187000

Linia turistica RATB a intrat in "vacanta de iarna": http://www.ratb.ro/comunicat1.php?nrcom=651

Citat:
Linia turistică „Bucharest City Tour” încheie sezonul 2016

Începând cu data de 27.10.2016, linia turistică “Bucharest City Tour” va fi suspendată, având în vedere că sezonul rece nu asigură condiții favorabile călătoriilor cu autobuzele supraetajate.

În acest an, linia a atras 54.611 de turiști plătitori, la care se adaugă și copiii în vârstă de până la 7 ani, care călătoresc gratuit. Suma încasată de RATB din vânzarea legitimațiilor de călătorie s-a ridicat la 1.279.895 lei, în creștere față de cea înregistrată în anul trecut.

De altfel, numărul călătorilor care au utilizat linia turistică a crescut de la an la an, astfel că, de la 27.000 de turiști înregistrați în anul 2011, anul lansării proiectului „Bucharest City Tour”, la finalul sezonului 2016, numărul lor s-a dublat.

Acest fapt ne determină să continuăm proiectul și să optimizăm serviciile oferite turiștilor dornici să facă un tur al Bucureștiului cu autobuzele supraetajate.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
castrosua



Data înscrierii: 24/Noi/2006
Ultima vizita: 24/Feb/2024
Mesaje: 945
Locație: New York (SUA)

MesajTrimis: Mar 01 Noi 2016 03:18:38    Titlul subiectului: 187004

A prins damblaua asta peste tot. Imi aduc aminte cand aveau si la noi supraetajate la Gray Line (parte din Coach USA) si alti operatori. Toate erau second hand cu volan pe dreapta, AEC Routemaster (cel iconic, cu pot si scare in spate) Leyland si MCW. Operatorii mici le aduceau, le vopseau cu pensula pe strada si plecau. Mergeau pana cand nu mai mergeau si aducea altul.

Eventual numai Gray Line cu Alexander-Dennis Enviro500 noi (deja la a doua generatie) cu volan pe stanga, dar toate decapotabile. Au prelata de soara rabatabila (ca sa treaca prin Lincoln Tunnel din Weehawken NJ in Manhattan, desigur fara pasager, ca e la limita)

Am condus unul prin garaj, ca fiind companie CoachUSA parcam autobuzele noastre acolo si ultimul din ora de varf de dimineata ne ducea pe toti inapoi la garajul nostru.

Acum am mai vazut (de cativa ani) alt operator cu niste corcituri. Nu sunt MCI, dar au bot, spate de E4000, si unul e un Gillig urban facut cu etaj. E impropiu zis cu etaj pentru ca au doar un nivel, pe acoperis, restul fiind inchis.

Aici circula nonstop, dar din ce stiam au Enviro inchise (merg pe la podul G. Washington) si MCI normale. Pe vremuri erau MCI-uri MC9 si 96A3 (102A3 sau chiar cateva 96A2) panoramice, adica nu aveau rafturi de bagaje deasupra scaunelor, si aveau geamuri. In NYC asa cunosti turistul, sa uita in sus la zgarie nori lol.

Sunt misto, dar greu de condus aici. Au fost cazuri in care pasageri a dat capul in semafor, ca stateau in picioare. Cred ca acum nu mai e cazul, ca au modificat traseele si eventual schimbat stalpii sa fie mai sus, dar ma intreb daca asta e o problema in Bucuresti?

Cat de aproape sunt de liniile de contact la troleu si tramvai? Daca sare un om cu mainile in sus, nu ating?

Alta idea, mai la categoria vise. Ar fi frumos sa aiba linia turistica cu autobuze restaurate, "retro" de la Dac, la IK, si tot ce s-ar mai gasi.

Nu ar trebui sa circule decat o zi pe saptamana, si ar putea avea tot felul de masini, nu numai foste ITB, dar de peste tot. Cred ca ar veni tot felul de uibitori pentru asa o zi. Eventual cu ministerul turismului s-ar putea organiza tururi de transport, trolei, tramvai, tur de depou.

Problema cred ca ar fi normele de poluare, dar cateva autobuze cu motoare aduse la ce Euro sunt la current si trolee, tramvaie n-ar avea probleme. Si iarna, puse la hala, si scoase din nou vara.

Nu ar fi asta o idea buna?

_________________
https://www.bitchute.com/channel/dac_dynasty/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 01 Noi 2016 08:07:27    Titlul subiectului: 187007

Cu ele am fost doar in 2007 la Constanta. Spre rusinea mea, nu am calatorit cu ele in Bucuresti. Poze si impresii din 2007 am postat la topicul dedicat la Constanta.

Intr-adevar observatia cu reteaua de contact este buna. Daca stai in picioare nu cred ca o atingi, dar..........nu cred ca ar trebui sa sara calatorii de la etaj.

In Bucuresti nu prea se intersecteaza traseul liniei turistice cu zone pe unde este troleu. Poate doar pe Lascar Catargiu, pe sensul spre Piata Victoriei (bucatica situata intre Romana si intersectia cu str. Gheorghe Manu).

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
castrosua



Data înscrierii: 24/Noi/2006
Ultima vizita: 24/Feb/2024
Mesaje: 945
Locație: New York (SUA)

MesajTrimis: Mie 02 Noi 2016 01:07:55    Titlul subiectului: 187016

La zona aia ma gandeam si eu, Pta Romana, si Universitatii la fel. De sarit omul normal nu ar sare dar...

Parerea mea e colorata dar pentru Bucuresti e bun asa ceva. Pacat nu merge si in alte zone unde sunt lucruri interesante. Dar nu cred ca se pot atinge toate punctele fara sa treaca prin zone mai proaste.

_________________
https://www.bitchute.com/channel/dac_dynasty/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 20 Mai 2017 15:53:36    Titlul subiectului: 190126

Aubotuzele turistice ale RATB-ului sunt din nou la lucru. Articolul se gaseste aici.

Citat:
Bucharest City Tour. Autobuzele supraetajate pentru turiști vor circula din nou prin București

Bucharest City Tour. Regia Autonomă de Transport București relansează, începând de luni, linia turistică, iar patru autobuze double-decker vor circula zilnic, la intervale de 20-25 de minute, pe traseul cuprins între Piața Presei și Piața Unirii.

Bucharest City Tour. Având o capacitate de 77 de locuri fiecare, dintre care 50 pe platformă, autobuzele vor fi la dispoziția turiștilor între orele 10:00 - 21:00, informează RATB într-un comunicat.

Traseul autobuzelor este: Piața Presei, Arcul de Triumf, Șoseaua Kiseleff, Piața Victoriei, Calea Victoriei, Palatul CEC, Palatul Parlamentului, cu revenire prin Piața Unirii, Piața Universității, Piața Romană, Piața Victoriei, Piața Charles de Gaulle, Arcul de Triumf, Muzeul Satului, Piața Presei.

Cardul de călătorie poate fi procurat direct din autobuz, la prețul de 25 de lei. Pentru copiii cu vârste cuprinse între 7 și 14 ani, prețul acestuia este 10 lei (pentru cei cu vârsta de până la 7 ani transportul este gratuit).

Bucharest City Tour. Totodată, turiștii mai au posibilitatea de a călători cu autobuzul Bucharest City Tour, prezentând la urcare voucherul primit de la partenerii RATB: hoteluri și agenții de turism.

Cardul este valabil 24 de ore de la prima validare, oferind flexibilitate în alegerea programului, pasagerii având posibilitatea să întrerupă plimbarea cu autobuzul supraetajat pentru vizitarea obiectivelor de interes întâlnite pe traseu și să o continue, ulterior, cu altul, din oricare stație de pe traseu.

Turiștii beneficiază de un ghid audio în limbile română, engleză, franceză și italiană, accesibil cu ajutorul echipamentelor existente în autobuz, precum și prin instalarea unei aplicații pe smartphone-ul personal, în urma scanării unui cod QR afișat în autobuz.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 01 Sep 2017 13:50:41    Titlul subiectului: 191528

Se modifica traseul liniei turistice RATB, intre 1 si 4 septembrie: http://www.ratb.ro/comunicat1.php?nrcom=795

Citat:
Se modifică traseul Bucharest City Tour, cu ocazia evenimentului ,,La pas pe Calea Victoriei”

Cu ocazia desfășurării evenimentului cultural ,,La pas pe Calea Victoriei”, în perioada 01.09.2017 ora 22:00 - 04.09.2017 ora 7:00, se restricționează traficul rutier pe Calea Victoriei, între Piața Victoriei și Str. George Enescu.

Astfel, la dispoziția Brigăzii Rutiere, Regia Autonomă de Transport București va modifica circulația liniei turistice, în zilele de 02 și 03.09.2017, pe sensul către ,,Piața Unirii”.

Autobuzele double-decker vor circula pe traseul de bază între terminalul ,,Piața Presei’’ și Piața Victoriei, apoi pe un traseu modificat pe: Bd. Lascăr Catargiu, Bd. Gheorghe Magheru, Bd. Nicolae Bălcescu, Str. Dem I. Dobrescu, Calea Victoriei, apoi traseul actual.

Celălalt sens nu se modifică.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tramvaiul



Data înscrierii: 16/Oct/2008
Ultima vizita: 19/Mar/2024
Mesaje: 92
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 22 Oct 2017 16:05:40    Titlul subiectului: 192114

Linia turistică a fost suspendată din 15.10.2017: http://www.ratb.ro/comunicat1.php?nrcom=816
Citat:
Linia turistică “Bucharest City Tour” se suspendă în perioada sezonului rece

Începând cu data de 15.10.2017, linia turistică „Bucharest City Tour” a fost suspendată, având în vedere încetarea contractului, care a fost încheiat pe baza experienței anilor trecuți, până la data de 15 octombrie, când, de regulă, începe vremea rea.

Linia Bucharest City Tour a început activitatea la data 15.05.2017 și a încheiat sezonul la 15.10.2017.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 30 Noi 2017 08:38:11    Titlul subiectului: 192600

De 1 Decembrie, RATB va pune in circulatie autobuzul turistic: http://www.ratb.ro/comunicat1.php?nrcom=837


Citat:
De 1 Decembrie, R.A.T.B. introduce în circulație autobuzul turistic

De 1 Decembrie, Ziua Națională a României, la solicitarea Primăriei Municipiului București, Regia Autonomă de Transport București va introduce în circulație un autobuz double-decker pe traseul turistic.

Astfel, începând cu ridicarea restricțiilor instituite pentru desfășurarea manifestărilor organizate în cinstea acestui eveniment și până la ora 16:00, autobuzul va circula pe traseul: Piața Presei Libere, Șos. Kiseleff, Piața Victoriei, Calea Victoriei, Bd. Națiunile Unite, Bd. Libertății, Bd. Unirii, Piața Unirii, Bd. I. C. Brătianu, Bd. Nicolae Bălcescu, Bd. Gheorghe Magheru, Piața Romană, Bd. Lascăr Catargiu, Piața Victoriei, Bd. Aviatorilor, Piața Charles de Gaulle, Bd. Constantin Prezan, Piața Arcul de Triumf, Șos. Kiseleff, Piața Presei Libere, Șos. Kiseleff, Piața Presei Libere.

Din cauza restricțiilor de circulație pe Bd. Unirii, între orele 16:00 și 22:00, autobuzul va circula pe traseul: Piața Presei Libere, Șos. Kiseleff, Piața Victoriei, Calea Victoriei, Spl. Independenței, Piața Unirii, cu întoarcere pe Bd. I. C. Brătianu, Bd. Nicolae Bălcescu, Bd. Gheorghe Magheru, Piața Romană, Bd. Lascăr Catargiu, Piața Victoriei, Bd. Aviatorilor, Piața Charles de Gaulle, Bd. Constantin Prezan, Piața Arcul de Triumf, Șos. Kiseleff, Piața Presei Libere, Șos. Kiseleff, Piața Presei Libere.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 02 Iun 2018 12:10:16    Titlul subiectului: 195144

Linia turistica circula din nou, incepand cu 1 iunie: http://www.ratb.ro/comunicat1.php?nrcom=893

Citat:
Linia turistică a RATB, relansată vineri, 1 iunie,

Regia Autonomă de Transport București (RATB) reia, la 1 iunie 2018, serviciul liniei turistice Bucharest City Tour (tip Hop-On-Hop-Off) cu patru autobuze double-decker. Ca în fiecare an, autobuzele vor circula zilnic, la intervale de 20-25 de minute, pe traseul cuprins între Piața Presei și Piața Unirii. Având o capacitate de 77 de locuri fiecare, dintre care 50 pe platformă, autobuzele vor fi la dispoziția turiștilor între orele 10:00 - 21:00.

Acest serviciu este sezonier și va funcționa până la 15 octombrie 2018.

Traseul este următorul: Piața Presei, Arcul de Triumf, Șoseaua Kiseleff, Piața Victoriei, Calea Victoriei, Palatul CEC, Palatul Parlamentului, cu revenire prin Piața Unirii, Piața Universității, Piața Romană, Piața Victoriei, Piața Charles de Gaulle, Arcul de Triumf, Muzeul Satului, Piața Presei.

Cardul de călătorie poate fi procurat direct din autobuz, la prețul de 25 lei. Pentru copiii cu vârste cuprinse între 7 – 14 ani, prețul acestuia este 10 lei (pentru cei cu vârsta de până la 7 ani, transportul este gratuit).

În plus, turiștii mai au posibilitatea de a călători cu autobuzul Bucharest City Tour, prezentând la urcare voucherul primit de la partenerii RATB: hoteluri și agenții de turism.

Cardul este valabil 24 de ore de la prima validare, oferind flexibilitate în alegerea programului, pasagerii având posibilitatea să întrerupă plimbarea cu autobuzul supraetajat pentru vizitarea obiectivelor de interes întâlnite pe traseu și să o continue, ulterior, cu altul, din oricare stație de pe traseu.

Turiștii mai beneficiază de un ghid audio în limbile română, engleză, franceză și italiană, accesibil cu ajutorul echipamentelor existente în autobuz, precum și prin instalarea unei aplicații pe smartphone-ul personal în urma scanării unui cod QR afișat în autobuz.

Cei interesați pot obține mai multe informații de pe website-ul dedicat, http://bucharestcitytour.ratb.ro/.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 02 Noi 2018 00:01:44    Titlul subiectului: 197001

Linia turistica a STB a intrat in "hibernare": http://stbsa.ro/comunicat1.php?nrcom=961

Citat:
STB SA retrage autobuzul etajat de pe linia turistică și înființează în sezonul rece linia 361 pe același traseu

Societatea de Transport București (STB SA) anunță închiderea sezonului pentru autobuzele etajate ale liniei turistice cu tarif special Bucharest City Tour, la data de 1 noiembrie 2018.
Totodată, STB SA înființează pe același traseu, începând cu data de 01.11.2018, linia urbană cu tarif normal 361, ca urmare a implementării Programului de Transport atribuit de Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București - Ilfov.
Linia Turistică, cu autobuzul etajat, a servit, în anul 2018, un număr de aproximativ 55.000 turiști, din care 48.000 adulți și circa 7.000 copii, suma totală încasată ajungând la peste 1,37 milioane lei, cifrele fiind comparabile cu cele înregistrate în anul 2017.
În anul 2017, STB SA (fostă RATB) a încasat 1,32 milioane de lei, fiind înregistrată o creștere cu 3,5% față de sezonul 2016, când Bucharest City Tour a încasat aproape 1,28 milioane de lei.
Linia turistică Bucharest City Tour a fost inaugurată la 28 iulie 2011, iar de atunci numărul călătorilor a crescut an de an, ajungând la o medie de 55.000 de turiști pe an.
Cele patru autobuze etajate ale acestei linii merg prin principalele zone istorice și de interes ale Capitalei, la un interval de succedare de circa 30 de minute, pe următorul traseu: Piața Presei, Arcul de Triumf, Șoseaua Kiseleff, Piața Victoriei, Calea Victoriei, Palatul CEC, Palatul Parlamentului, cu revenire prin Piața Unirii, Piața Universității, Piața Romană, Piața Victoriei, Piața Charles de Gaulle, Arcul de Triumf, Muzeul Satului, Piața Presei.
Turiștii pot călători cu autobuzul Bucharest City Tour și prezentând la urcare voucherul primit de la partenerii STB SA: hoteluri și agenții de turism.
Cardul este valabil 24 de ore de la prima validare, oferind flexibilitate în alegerea programului, iar pasagerii având posibilitatea să întrerupă plimbarea, pentru a vizita obiectivele de interes întâlnite pe traseu și să o continue, ulterior, cu alt autobuz, din oricare stație aflată pe traseu.
Turiștii beneficiază și de un ghid audio în limbile română, engleză, franceză și italiană, accesibil cu ajutorul echipamentelor existente în autobuz, precum și prin instalarea unei aplicații pe smartphone, în urma scanării unui cod QR afișat în autobuz.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 09 Mai 2019 22:27:31    Titlul subiectului: 200689

Ce se intampla cu linia turistica a STB ? Va mai fi in acest an ? De obicei intra dupa 1 Mai. Suntem pe 9 mai si tot linia 361 este in circulatie.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
UKVZ-KTM-5



Data înscrierii: 16/Dec/2018
Ultima vizita: 30/Noi/2022
Mesaje: 1355
Locație: Bucuresti 2

MesajTrimis: Vin 10 Mai 2019 08:03:17    Titlul subiectului: 200701

Probabil când se mai îndreaptă vremea, la ce e acum afară nu vrea nimeni cu niciun autobuz turistic; în plus, linia 361 servea înainte doar de sărbătorile de iarnă, probabil au făcut-o cu caracter permanent acum.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 30 Mai 2019 16:56:27    Titlul subiectului: 200960

Finally, cu o luna intarziere, fata de anii trecuti, linia turistica va intra "in paine", pe 2 iunie: http://stbsa.ro/comunicat1.php?nrcom=1052
Dar, ma intreb, de ce nu pe 1 iunie, cand e ziua copilului ?

Linia turistică Bucharest City Tour se relansează duminică, 2 iunie
Citat:

Societatea de Transport București STB SA reia, la 2 iunie 2019, serviciul liniei turistice Bucharest City Tour cu patru autobuze double-decker. Ca în fiecare an, autobuzele vor circula zilnic, la intervale de 20-25 de minute, pe traseul cuprins între Piața Unirii și Piața Presei. Având o capacitate de 77 de locuri fiecare, dintre care 50 pe platformă, autobuzele vor fi la dispoziția turiștilor între orele 10:00 - 21:00.

Traseul este următorul: Piața Unirii, Piața Universității, Piața Romană, Piața Victoriei, Piața Charles de Gaulle, Arcul de Triumf, Muzeul Satului, Piața Presei cu revenire prin Piața Presei, Arcul de Triumf, Șoseaua Kiseleff, Piața Victoriei, Calea Victoriei, Palatul CEC, Palatul Parlamentului.

Cardul de călătorie poate fi procurat direct din autobuz, la prețul de 25 lei. Pentru copiii cu vârste cuprinse între 7 – 14 ani, prețul acestuia este 10 lei (pentru cei cu vârsta de până la 7 ani, transportul este gratuit).

Cardul este valabil 24 de ore de la prima validare, oferind flexibilitate în alegerea programului, pasagerii având posibilitatea să întrerupă plimbarea cu autobuzul supraetajat pentru vizitarea obiectivelor de interes întâlnite pe traseu și să o continue, ulterior, cu altul, din oricare stație de pe traseu.

Turiștii mai beneficiază de un ghid audio în limbile română, engleză, franceză și italiană, accesibil cu ajutorul echipamentelor existente în autobuz, precum și prin instalarea unei aplicații pe smartphone-ul personal în urma scanării unui cod QR afișat în autobuz.

Copiii, dar și adulții vor fi întâmpinați la urcarea în autobuz atât de mascotele MiniMax, Cuțulache și Pisicuța cât și de două dintre cele mai îndrăgite personaje de la Opera Comică pentru Copii. Astfel, MiniMax, Cuțulache, Pisicuța, dar și Papagheno și Papaghena din opera Flautul Fermecat, vor oferi celor prezenți multe momente surpriză.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 10 Iun 2019 23:10:05    Titlul subiectului: 201131

Statiile unde fac opriri autobuzele supraetajate, de pe linia turistica au fost un pic refacute,


Bucuresti, 6 iunie 007.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  132.82 kb
 Vizualizat:  de 7777 ori

Bucuresti, 6 iunie 007.jpg



Bucuresti, 6 iunie 008.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  122.72 kb
 Vizualizat:  de 7777 ori

Bucuresti, 6 iunie 008.jpg



Bucuresti, 6 iunie 001.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  110.57 kb
 Vizualizat:  de 7777 ori

Bucuresti, 6 iunie 001.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 30 Oct 2019 22:23:00    Titlul subiectului: 203747

Sezonul liniei turistice STB s-a incheiat: http://stbsa.ro/comunicat1.php?nrcom=1157

Citat:
STB SA suspendă linia turistică Bucharest City Tour de la 1 noiembrie 2019

STB SA anunță încheierea sezonului destinat transportului cu autobuze supraetajate pe linia Bucharest City Tour, la data de 01.11.2019.

Cele patru autobuze etajate ale acestei linii au circulat prin principalele zone istorice și de interes ale Capitalei, la un interval de succedare de circa 30 de minute, pe următorul traseu: Piața Unirii, Piața Universității, Piața Romană, Piața Victoriei, Piața Charles de Gaulle, Arcul de Triumf, Muzeul Satului, Piața Presei, cu revenire prin Piața Presei, Arcul de Triumf, Șoseaua Kiseleff, Piața Victoriei, Calea Victoriei, Palatul CEC, Palatul Parlamentului.

Linia turistică Bucharest City Tour a fost inaugurată pe 28 iulie 2011, iar de atunci numărul călătorilor a crescut an de an, ajungând la o medie de 55.000 de turiști pe an.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Trasee, rute si harti din Bucuresti Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4
Pagina 4 din 4

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community