Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Taximetria in Pitesti

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul ARGEȘ
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Vin 16 Iul 2010 12:43:48    Titlul subiectului: Taximetria in Pitesti 130241

http://www.adevarul.ro/locale/pitesti/Taximetristii_vor_spune_adio_slapilor_si_maieurilor_0_299370323.html

"Taximetriștii vor spune adio șlapilor și maieurilor

Cristina Stancu

Vineri 16 iul 2010

Pitești

Taximetriștii nu vor mai putea conduce în șlapi și maieu

Șoferii de taxi vor conduce doar în uniforme. Autoritățile lucrează la un proiect de Hotărîre de Consiliu Local care să-i oblige pe șoferii de taxi să aibă o ținută decentă. Taximetriștii nici nu vor s-audă de haine scorțoase.

Viceprimarul Cornel Ionică spune că măsura va fi luată ca urmare a numărului mare de sesizări venite din partea celor care apelează la serviciile de taximetrie.

“Oamenii reclamă că, pe lângă faptul că mănâncă semințe, scuipă sau înjură, unii taximetriști mai și miros urât. Cetățenii sunt indignați de ținutele sumare pe care le poartă atunci când lucrează. Transportul în regim de taxi este, totuși, un serviciu public. Nu poți să-l faci în șlapi și maieu. Ne gândim la un fel de uniformă: o variantă de vară și o alta pentru anotimpul rece. Vom discuta cu liderii taximetriștilor perntru a găsi, de comun acord, o soluție Nu neapărat cravată și sacou dar ceva care să aducă a uniformă“, spune viceprimarul Cornel Ionică.

Taximetriștii nici nu vor s-audă de uniformă.“ Nu se poate conduce în uniformă, mai ales vara. Avem nevoie de ceva lejer pentru că stăm 8-12 ore în mașină. Uniforma, pe lângă faptul că ne va costa tot pe noi, o grămadă de bani, se șifonează și e incomodă. Cel mai potrivit pentru vară e un tricou cu o pereche de pantaloni, peste genunchi, trei sferturi, spune Adrian Ioan, taximetrist.

Asiociația Taximetriștilor din Argeș nu se lasă înduplecată

“Ce, cei din Primărie vin în uniformă? Uniforme se purtau pe vremea comunismului. Astăzi, de exemplu, au fost anunțate 33 până la 36 de grade. Cum să conduci în uniformă? Păi, transpiri și mai rău! E adevăerat că unii taximetriști poartă maieuri și, uneori, mirosul de transpitrație ajunge ușor la client, sau vin în șlapi și nu e ok. Eu le mai fac observație din când în când. Aici sunt de acord cu viceprimarul pentru că și eu sunt pentru o ținută decentă, dar nici uniformă nu merge. Noi ne vom opune acestei măsuri”, spune Antonie Constantin , președintele Asiociației Taximetriștilor Argeș.<

Pe de altă parte , liderul Sindicatului Național al Taximetriștilor Independenți (SNTI) este pentru uniformă. „Legile 38/2003 și 256/2007 care ne vizează pe noi taximetriștii, prevăd ținute decente. Eu unul, sunt la rândul meu, taximetrist și nu plec în curse fără cămașă albă și cravată. Mă respect pe mine și-l respect pe clientul meu.”,spune pre;edintele SNTI, Vasile Ciupag

Uniformă vor purta și șoferii de autobuz, care, spre deosebire de primii, au renunțat de ceva timp la îmbrăcămintea de plajă.
"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
22VIN



Data înscrierii: 24/Mai/2010
Ultima vizita: 09/Sep/2014
Mesaje: 12
Locație: Pitesti; Bucuresti

MesajTrimis: Mar 10 Aug 2010 12:26:12    Titlul subiectului: 131586

Cat mai este pretul/km? Stiu ca atunci cand circulam cu taxi-urile mi se parea destul de scump pentru Pitesti. Tin minte ca de la Valea Mare pana in Fratii Golesti imi lua aproape 20lei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Razvy_jhk



Data înscrierii: 07/Sep/2007
Ultima vizita: 27/Dec/2023
Mesaje: 119
Locație: Pitesti

MesajTrimis: Mar 10 Aug 2010 13:27:59    Titlul subiectului: 131590

Mi se pare un lucru foarte bun sa oblige taximetristii sa poarte uniforme, in primul rand sunt sigur ca vor avea parte de mai multi clienti si in al doilea rand asa se face un transport civilizat. Noi soferii de autobuze venim in pantaloni lungi de stofa sau blugi inchisi si camasa sau tricou toata lumea este multumita. Eu unul optez pentru uniforme la taximetristi cat si la autobuze,voi ce parere aveti?

Pretul - 15 000 vechi ziua iar 17 000 vechi noaptea.

_________________
Adio reginica mea...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mar 10 Aug 2010 16:24:26    Titlul subiectului: 131598

Chiar astazi m-am uitat la tarifele taxiurilor ce asteptau in autogara Pitesti Nord. Majoritatea erau de 1.50 lei ziua si 1.80 lei noaptea dar am vazut si unul de 1.29 (sau 1.20... n-am reusit sa vad exact ultima cifra) ziua.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
22VIN



Data înscrierii: 24/Mai/2010
Ultima vizita: 09/Sep/2014
Mesaje: 12
Locație: Pitesti; Bucuresti

MesajTrimis: Mar 10 Aug 2010 23:03:46    Titlul subiectului: 131652

De regula in Pitesti e bine sa iei Actual.
Nu stiu daca acum se mai practica tarifele de exterior (care la un moment dat erau peste 2lei/km), dar cand se practicau, multi de la firma Pic si nu numai iti puneau tariful de extern in oras. Aveau aparatele puse smechereste, intre scaune, de le vedeai decat daca te uitai special si cine nu stia, se frigea. M-am certat urat odata cu unul de la Pic pe motiv ca avea tariful de noapte pus ziua. Cand l-am intrebat de ce, mi-a zis ca avea aparatul dereglat; eu i-am spus ca nu-i platesc suma finala de pe aparat, si ii dau mai putin, cat pentru tariful de zi. S-a enervat, a oprit brusc, m-a pus sa ma dau jos si sa-i dau 1 leu (abia plecaseram, facuseram cam 200m). Evident ca am refuzat (1leu nu inseamna nimic, dar e vorba de principiu), el avea peste 100kg Laughing, a inceput sa urle si sa faca pe periculosu'. Pana la urma i-am dat 1leu sa se termine si am plecat. Am sunat la Pic sa-l reclam, dar degeaba.
La Actual stiu ca au o politica destul de stricta pentru astfel de treburi, la 2 reclamatii ii da afara sau ceva de genul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul ARGEȘ Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community