Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Machete si jucarii microbuze si utilitare din Romania

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Modelism
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
danyflo



Data înscrierii: 12/Oct/2010
Ultima vizita: 23/Apr/2015
Mesaje: 4
Locație: Cluj

MesajTrimis: Sâm 16 Oct 2010 19:26:57    Titlul subiectului: Machete si jucarii microbuze si utilitare din Romania 134917

Cred ca ar trebui sa pretuim si aceste modele...


DSC07598.JPG
 Descriere:
masina de salvare
 Mărime fișier:  433.35 kb
 Vizualizat:  de 10561 ori

DSC07598.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
unimog



Data înscrierii: 28/Mai/2009
Ultima vizita: 21/Dec/2016
Mesaje: 56
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 14 Iul 2011 06:29:38    Titlul subiectului: utilitare 145867

Amintiri din copilarie...mai am urme pe degete de la taieturile din tabla lor...din pacate nu mai am nimic din ele, desi au fost destule modele...acum caut un autocar ONT...mai are cineva, macar o poza?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
tomi_ms



Data înscrierii: 28/Ian/2007
Ultima vizita: 04/Dec/2021
Mesaje: 404
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Joi 14 Iul 2011 12:59:49    Titlul subiectului: 145898

Ce vremuri... Acum, uitandu-ma la poze, prima impresie e "Vai ce urata e!", dar ca si copil imi placea ca orice alta jucarie.
Aveam varianta de transport marfa, (cred ca difera doar prin inscriptia de pe ambulanta), tin minte ca usa din spate se deschidea, si avea chiar si o incuietoare, cam ruimentara dar functionala, cu clanta, tot din tabla.
Daca nu ma insel, si rotile erau din metal, aveau cate o saiba pe ele, iar capatul axului era aplatizat, ca sa nu iasa roata. Mai ales dupa ce ajungeai sa indoi putin axele, rotile aveau un huruit caracteristic de metal pe metal Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 14 Iul 2011 13:36:14    Titlul subiectului: 145901

unimog a scris:
Amintiri din copilarie...mai am urme pe degete de la taieturile din tabla lor...
Exact asta e amintirea cea mai "pregnanta" care imi revine si mie legate de aceste dubite/microbuze, taieturile pe care le capatam fie de la incuietoarea aia de la usa din spate, fie de la imbinarea caroseriilor... erau niste mici "urechiuse" metalice in "sasiu" in care intrau niste "limbi" metalice aflate in partea de jos a "caroseriei" si care mai mereu se rupeau...
unimog a scris:
[ . . . ] desi au fost destule modele...
Da, au fost cel putin 4, "Salvare", "Masina de paine", "Asistenta tehnica" si ..."Radio-TV" ... Rolling Eyes
unimog a scris:
...acum caut un autocar ONT...mai are cineva, macar o poza?
O sa pun curand niste poze la topicul potrivit.
tomi_ms a scris:
Daca nu ma insel, si rotile erau din metal, aveau cate o saiba pe ele, iar capatul axului era aplatizat, ca sa nu iasa roata. Mai ales dupa ce ajungeai sa indoi putin axele, rotile aveau un huruit caracteristic de metal pe metal Very Happy
Toate pe care le-am avut eu aveau roti de plastic, negre... acuma, ce sa zic, poate or fi fost mai multe variante, dar ma indoiesc, cred ca le confunzi cu altceva...

Acum iata si cateva poze minunate, toate extrase de pe
www.etimpu.wordpress.com
in care se vad cateva astfel de microbuze.

Singura "problema" pe care o aveam cu aceste dubite/microbuze era ... gabaritul, mi se pareau disproportionate fata de jucaria mea "etalon", autobuzul DAC 112 UDM de 21 de lei si apoi "nepretuitul" DAC 117UD... si mai apoi troleibuzele "adaptate" DAC 117E si DAC 112E... Rolling Eyes

Mai exista un microbuz gen TV, de plastic, pe care inca il am acasa la ai mei, la Slobozia, care respecta mai fidel detaliile unui vehicul real, asa ca pe ala il acceptam in "circulatie"... ramane sa caut pozele cu el si sa vi le arat.



1masina-de-fier-asistenta-tehnica.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  92.54 kb
 Vizualizat:  de 10440 ori

1masina-de-fier-asistenta-tehnica.jpg



2masinute-3.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  96.71 kb
 Vizualizat:  de 10440 ori

2masinute-3.jpg



3masinute-de-fier-2.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  120.18 kb
 Vizualizat:  de 10440 ori

3masinute-de-fier-2.jpg



4masinuta-mkv.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  66.84 kb
 Vizualizat:  de 10440 ori

4masinuta-mkv.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Modelism Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community