Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Falsificarea biletelor

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Sheena



Data înscrierii: 22/Mar/2008
Ultima vizita: 09/Oct/2019
Mesaje: 281
Locație: Braila

MesajTrimis: Mie 08 Dec 2010 09:25:19    Titlul subiectului: Falsificarea biletelor 137227

Multe bilete nu au elemente de siguranta, precum bancnotele, dosul e alb, iar hartia e una obisnuita. Deci daca ai un scanner si o imprimanta color, spor la falsificat bilete Smile Ma intreb de ce nu a incercat oare nimeni sa falsifice bilete de calatorie... poate e prea usor si nu iti ofera extazul ca atunci cand ai falsifica bani? Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie 08 Dec 2010 13:08:46    Titlul subiectului: 137238

Pentru ce sa falsifici un bilet?! E ca si cum ai incerca sa falsifici o bancnota de un leu! Nu se merita, costul pentru o asemenea operatiune e mult mai mare decat pretul pe care l-ai oferi pentru un bilet.
Dar desigur ca romanul este inventiv si-ar face orice sa pacaleasca sistemul, s-aiba el satisfactia aceea... Chiar daca nu se merita!

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 29/Mar/2024
Mesaje: 8706
Locație: Iasi

MesajTrimis: Mie 08 Dec 2010 15:32:48    Titlul subiectului: 137248

Sheena a scris:
Multe bilete nu au elemente de siguranta, precum bancnotele, dosul e alb, iar hartia e una obisnuita
Uneori aparentele inseala. Si iti poti complica existenta singurel, cu manuta ta. Parol.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mie 08 Dec 2010 15:46:06    Titlul subiectului: 137249

OK, inteleg ca pot exista niste elemente de siguranta mai greu de detectat pentru oamenii obisnuiti; probabil ca difera de la oras la oras. Plus ca nu e usor sa imiti cu imprimanta, de exemplu, felul in care e tiparita seria pe bilet.

Exista vreo lege sau alta dispozitie care sa incrimineze falsificarea biletelor de transport in comun? Mai exact, in caz ca folosesti un bilet fals si esti prins, esti tratat doar ca si cum n-ai fi bilet sau pe langa asta mai esti si pasibil de contraventia (sau infractiunea?) de a fi umblat cu bilete false?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 29/Mar/2024
Mesaje: 8706
Locație: Iasi

MesajTrimis: Mie 08 Dec 2010 16:00:34    Titlul subiectului: 137251

Operatorii de transport pot apela si la politie si [unii] chiar o fac. Pe de o parte este vizata persoana prinsa cu falsul, dar se are in vedere si posibilitatea ca persoana respectiva sa fie o piesa dintr-un puzzle (poate parea incredibil, dar chiar si falsificarea de tichete de calatorie se face in multe cazuri cat se poate de bine organizat - evident, cand spun lucrurile astea, nu-mi dau cu presupusul, ci ma bazez pe fapte reale).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mie 08 Dec 2010 16:26:27    Titlul subiectului: 137252

Totusi asta nu-mi lamureste problema din mesajul meu anterior. Biletele au vreun regim special astfel incat falsificarea lor sa fie interzisa printr-o lege?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Cosmin Sandu



Data înscrierii: 14/Mar/2009
Ultima vizita: 29/Mar/2024
Mesaje: 1004
Locație: Iasi

MesajTrimis: Mie 08 Dec 2010 16:39:21    Titlul subiectului: 283 137253

stfp a scris:
Biletele au vreun regim special astfel incat falsificarea lor sa fie interzisa printr-o lege?
Codul Penal (Titlul VII - INFRACTIUNI DE FALS ;Capitolul I - FALSIFICAREA DE MONEDE, TIMBRE SAU DE ALTE VALORI) prevede la Art.283 :
Citat:
Art. 283
Falsificarea de timbre, marci postale, plicuri postale, carti postale, bilete ori foi de calatorie sau transport, cupoane raspuns international, ori punerea in circulatie a unor astfel de valori falsificate, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani.
Tentativa se pedepseste.
Sursa
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cosmin5



Data înscrierii: 31/Aug/2008
Ultima vizita: 04/Apr/2022
Mesaje: 63
Locație: Craiova

MesajTrimis: Mie 08 Dec 2010 21:50:10    Titlul subiectului: 137269

La Craiova a fost prins un "falsificator" de bilete RAT acum ceva ani...cum s-a precizat mai sus, credem ca respectivul doar din lipsa de ocupatie a incercat sa faca asta... neavand o valoare prea mare (la vremea aia era 1,20 lei un bilet) ...stiu ca era un tanar. Probabil isi luase imprimanta cu scanner si copiator si a vrut s-o testeze.
Ce stiu este ca s-a depistat ca acesta le folosea doar pentru el, nu le comercializa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Mie 08 Dec 2010 23:27:02    Titlul subiectului: 137278

N-ati vazut ca un bilet, daca il introduci invers in aparat, nu il composteaza? Ma refer la compostoarele electronice, ca la Tg-Jiu, Constanta etc. Care e explicatia? Mai e chestia ca daca le bagi in spirt sau dai cu spray pe ele se sterge "stampila" ,dar nu mai merg recompostate. Iarasi, care e explicatia?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
trollino



Data înscrierii: 20/Feb/2010
Ultima vizita: 28/Dec/2018
Mesaje: 277
Locație: Brasov

MesajTrimis: Joi 09 Dec 2010 14:24:45    Titlul subiectului: 137304

Falsificarea biletelor se poate face si organizat, vanzarea prin chioscurile de ziare cu complicitatea unor persoane din regiile de transport. Neintroducerea in evidentele contabile a biletelor, dar astfel de fapte inca nu au fost dovedite in tara noastra.
Falsificatori au fost prinsi si in Sfantu Gheorghe, jud. Covasna aici sau falsificat mai mult abonamante, astfel regia de transport a fost nevoita sa schimbe modelul de abonamente si sa aplice elemente de siguranta pe ele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 09 Dec 2010 15:46:54    Titlul subiectului: 137310

Am avut ocazia sa vad pe viu niste titluri de calatorie falsificate.

1. Pe vremea studentiei, mi- atras atentia abonementul unei colege de facultate, asa ca am studiat mai indeaproape "problema".

Pe vremea aia se foloseau abonamentele de hartie/carton, acelea care aveau pe laterale niste casute, pe o parte erau numerelee de la 1 la 31 (zilele lunii), iar pe cealalta margine erau cele 12 luni.

Care era treaba? Se colectionau mai multe abonamente de acelasi tip si culoare, fie si de la persoane diferite.
Dupa cum stiti, la eliberarea abonamentelor se perfora o zi si o luna.
Cand expira, abonamentul devenea inutilizabil.
Sa zicem ca aveai un abonament valabil pana pe 20 iulie, deci perforat la data de 20 si la luna iulie. Pe data de 20 iulie, la ora 24:00, abonamentul devenea inutil.
Ce facea "tanti" ca sa-si "prelungeasca" abonamentul? Pai decupa toata marginea laterala (colorata), cuprinzand lunile de la ianuarie la iulie, deci incluv cea deja perforata.
Apoi perfora luna august, ca si cum abonamentul era valabil pana la 20 august.
Apoi, cauta prin teancul de abonamente vechi unul de aceleasi tip si culoare, care insa sa aiba lunile de la ianuarie pana la iulie (inclusiv) neperforate.
Punea acest abonament SUB cel cu luna august perforata, apoi pe amandoua le baga intr-o tipla sau suport d-ala de abonamente, apoi in portofel s.a.m.d.
Bineinteles, controlorii, superficiali si grabiti, aruncau doar un ochi spre abonamentul prezentat asa, intr-o doara, si treceau mai departe.
N-am auzit sa fi prins-o vreodata...

2. O alta faza, cu un coleg care facuse rost, nu stiu cum, de un abonament ANUAL pentru veterani. Aceste abonamente/cartele aveau aceeasi marime ca si celelalte, insa aveau o grafica deosebita, care putea sa atraga atentia controloarelor de acces, cele care stau in acea cabina si supravegheaza intrarea calatorilor, evident ca acest coleg nu putea "trece" drept veteran... Laughing

Ce s-a gandit omul? Sa dezlipeasca banda magnetica de pe acel abonament de veteran si s-o lipeasca in locul bandei magnetice de pe o cartela de 2 calatorii.

Eu am fost foarte sceptic, crezand ca banda fie se va rupe cand va incerca s-o dezlipeasca, fie ca se va demagnetiza/strica cumva, devenind inutilizabila.

Ei, m-am inselat! Omul a facut "treaba" si apoi a calatorit "nelimitat" pe baza unei ... cartele cu 2 calatorii "promotionale"... Laughing

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
trollino



Data înscrierii: 20/Feb/2010
Ultima vizita: 28/Dec/2018
Mesaje: 277
Locație: Brasov

MesajTrimis: Joi 09 Dec 2010 21:55:16    Titlul subiectului: 137336

Prin anii 1990 -1992 in Brasov pe linia 6 inca mai circulau troleibuze. Eram in clasa a V-VI si cunosteam foarte bine numerele de parc pentru ca zilnic mergeam la scoala cu troleibuzul, rar se intampla sa se bage alt troleibuz de pe alte linii. Stiind ca la fiecare vehicul era alt compostor, cu alte gauri, in alta configuratie, am adunat 10-15 bilete, aproximativ cate unul de la fiecare vehicul si am scris cu creionul pe spatele biletului numarul de parc. Cand sosea troleibuzul in statie scoteam biletul cu nr de parc respectiv si ma urcam in troleu, am calatorit astfel circa un an si jumatate pana cand m-a prins un controlor, vazand totusi ca are de a face cu un copil mi-a confiscat teancul de bilete si m-a dat jos din troleu. Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 13 Dec 2010 15:45:40    Titlul subiectului: 137477

Sheena a scris:
Deci daca ai un scanner si o imprimanta color, spor la falsificat bilete Smile

"Trasul la xerox" nu este asa usor, trebuie sa gasesti o hartie sau un carton la fel cu materialul din care sunt confectionate titlurile de calatorie. Pana si un controlor incepator si-ar da seama daca este un bilet sau abonament "tras la xerox color". Nu cred ca ar merita efortul si timpul pierdut, poate doar de dragul de a falsifica ceva...

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
creatza2403



Data înscrierii: 27/Ian/2011
Ultima vizita: 27/Ian/2011
Mesaje: 2

MesajTrimis: Joi 27 Ian 2011 13:49:55    Titlul subiectului: Buna 139204

Si eu m-am intrebat de multe ori de ce nu se falsifica, oricum nu se uita nimeni la seria de pe ele... As scoate cateva sa vad cum ies Smile
_________________
http://www.teamguard.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community