Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Despre taximetria craioveana

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul DOLJ
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Sâm 11 Dec 2010 18:00:25    Titlul subiectului: Despre taximetria craioveana 137415

http://www.adevarul.ro/locale/craiova/Craiova-_Solutie_de_criza-_calatorii_cu_taxiul-platite_cu_bonuri_de_masa_0_388161455.html

Mda... taxiuri platite cu bonuri de masa ... Rolling Eyes Pe cand vom putea calatorii si cu autobuzul in schimbul a 3 oua sau a 5 stiuleti de porumb predati la sofer?!? Rolling Eyes E clar, a, ajuns rau daca ne intoarcem treptat-treptat la troc...

Soluție de criză: dai un bon de masă și te plimbi cu taxiul prin Craiova

Gabriela Popescu

Sâmbătă 11 dec 2010

Dănuț Cotora, patron de taxiuri, speră ca noua metodă de plată să atragă clienți. Patronii de taxiuri spun că primesc tichetele, din lipsă de clienți. Șoferii se plâng că profitul le-a scăzut la jumătate, față de aceeași perioadă a anului trecut, și că recurg la orice variante, ca să nu dea faliment.

Taximetriștii craioveni acceptă să le fie plătite cursele în bonuri de masă, în condițiile în care, anul acesta, numărul comenzilor a scăzut drastic.

Dănuț Cotora, patron, care deține opt taxiuri, recunoaște că a recurs la această variantă din disperare. „Pur și simplu am ajuns să stăm pe tușă. Până acum, am avut doar un client care mi-a plătit cu tichete, dar asta pentru că oamenii încă n-au aflat de noua «modă» și se jenează să întrebe. Dar luăm bonuri, bineînțeles, și le schimbăm apoi în bani. Oricum, nu ieșim în pierdere. Ne-am gândit la toate posibilitățile ca să ne descurcăm și să ieșim acumva la liman”, ne-a spus bărbatul.

Și Dominian Stancu a decis să primească de la clienți tichete de masă, după ce a văzut că afacerea îi merge tot mai slab. „Nu mai sunt, domn’e, bani! S-a zis cu profiturile pe care le făceam odinioară. Acum nu are omul cu ce să mai plătească și preferă să meargă pe jos, iar noi stăm degeaba în mașină cât e ziua de lungă. Anul acesta ne-a fost mai rău ca oricând, de-aia am și gândit planul cu bonurile“, spune Dominian, convins că tichetele de masă îl vor scoate din situația de criză.
Potrivit taximetriștilor, craiovenii care aleg această metodă de plată n-au nimic de pierdut: dacă prețul cursei nu se ridică la valoarea bonului, își vor primi restul în bani gheață. „N-are omul bani, scoate tichetul. Îi e și lui bine, ne e și nouă mai ușor. Dacă, de exemplu, o călătorie îl costă pe client cinci lei și îmi întinde un bon de opt lei, îi dau restul cash. Nu e ca la magazin, să-l obligăm să călătorească până atingem valoarea tichetului. Ne descurcăm omenește“, explică Dominian Stancu.

Astăzi am plătit taximetristul cu bonuri de masă.

Soluția propusă de taximetriști este apreciată de craioveni, care spun că nu o dată li s-a întâmplat să termine banii, dar să rămână cu bonuri de masă. Nu știau însă, până acum, că le pot folosi și pentru transport. „Nu ne strică, atâta timp cât șoferii nu ne fraieresc. S-a întâmplat să fim la final de lună și să terminăm salariul. Dacă mai avem câte-un tichet de rezervă, asta pică la țanc“, este de părere Valeria Pigulea, vânzătoare."

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul DOLJ Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community