Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Comunicatiile Radio in tunel

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
yo3ies



Data înscrierii: 03/Noi/2009
Ultima vizita: 20/Ian/2015
Mesaje: 60
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 14 Dec 2010 09:05:12    Titlul subiectului: Comunicatiile Radio in tunel 137493

Din cate am observat eu, in tunel se folosesc doua perechi de frecvente radio care se schimba intre ele in interstatii, e vorba de banda de VHF si vad ca se folosesc statii Motorola; pe deasupra exista separatie radio intre magistrale si se foloseste un sistem ciudat cu un cablu pe toata lungimea tunelului care este antena si tot timpul exista o purtatoare continua peste care se suprapune vocea. In afara de frecventele de receptie, poate da cineva mai multe detalii despre sistem, daca functioneaza in simplex (frecvente identice de emisie si receptie) sau in sistem repetor (frecvente diferite de emise si de receptie) precum si alte date.
Antena de emisie receptie a trenului este acel mic paralelipiped sau prisma de plastic de deasupra conductorului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
armyuser



Data înscrierii: 29/Ian/2010
Ultima vizita: 18/Mar/2012
Mesaje: 24
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Mar 14 Dec 2010 10:29:42    Titlul subiectului: sistem de radiocomunicații 137494

Din informațiile pe care le dețin eu, la metrou se folosește un sistem de radiocomunicații mobile profesionale bazat pe un standard proprietar, din familia SmarTrunk. Mai multe informații se găsesc pe W3.

Terminalele de abonat sunt terminale clasice convenționale, modificate prin adăugarea în interior a unui plăci de logică, pentru conformarea cu cerințele de semnalizare impuse de protocolul SmarTrunk.

Din punctul meu de vedere, comparând cu gama de soluții de radiocomunicații mobile profesionale utilizate în ultimii 10 ani, SmarTrunk reprezintă o soluție primitivă. Singurul avantaj este că folosește niște terminale analogice convenționale și niște controlere simpluțe, ceea ce determină un preț general foarte scăzut. Mă îndoiesc că tranzacția comercială a fost determinată de acest avantaj.

_________________
armyuser.blogspot.com
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
yo3ies



Data înscrierii: 03/Noi/2009
Ultima vizita: 20/Ian/2015
Mesaje: 60
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 14 Dec 2010 11:05:09    Titlul subiectului: 137495

Nu cred ca se foloseste smart trunk, ci comunicatie in mod conventional pentru ca am vazut folosindu-se Motorola GP300 care nu merge in smart trunk si cred ca folosesc un sistem in care statia e tot timpul in scanare si emite acolo unde gaseste semnal de purtatoare continua si in plus se poate asculta cu un banal scanner fara optiuni de smart trunk, ramane de sapat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bygy007



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 03/Ian/2024
Mesaje: 239
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 14 Dec 2010 23:29:37    Titlul subiectului: 137524

Eu din ce stiu lucreaza pe FM undeva pina in 150 MHz , stiu ca sint mai multe frecvente la care statia comuta automat , transmisia si receptia se face pe aceeasi frecventa

Se poate receptiona cu un scaner
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
armyuser



Data înscrierii: 29/Ian/2010
Ultima vizita: 18/Mar/2012
Mesaje: 24
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Mie 15 Dec 2010 11:16:32    Titlul subiectului: PMR la Metrorex 137538

Atenție!

Este vorba despre SmarTrunk, nu Smart Trunk (sistem mai vechi creat de Motorola pe la sfârșitul anilor 1990, precursor al soluțiilor compatibile cu standardele APCO și TETRA)!

Dacă faci o căutare pe w3 după SmarTrunk II vei vedea care sunt detaliile standardului. Se poate folosi un terminal GP300 Motorola fără probleme, dar numai dacă i se instalează în interior o placă logică pentru codarea/decodarea semnalizărilor în canal. Banda de frecvențe folosită este banda licențiată VHF PMR (147-174 MHz).

_________________
armyuser.blogspot.com
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community