Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Dezafectarea liniei de tramvai Podu de Piatra - Podu Ros
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul IAȘI
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
EEG



Data înscrierii: 27/Sep/2012
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 414
Locație: Iasi

MesajTrimis: Sâm 09 Iul 2016 10:52:00    Titlul subiectului: 185899

Citesc in fituica(AKA BZI) un articol despre planuri marete in legatura cu viitorul transportului (si in comun) si a circulatiei in iasi. Acolo se spune:
Planul pune accent pe redeschiderea liniilor de tramvai in zona Podul Ros, Podul de Piatra si in lungul Soselei Nationale, precum si pe o noua legatura de tramvai pana in zona ERA Shopping Center. Pentru viitor se incearca si demararea unui proiect privind linii de tramvai pana la aeroportul din zona Ciric.
Desi suna fantasmagoric(tramvai pana la aeroport) ,sa intelegem ca mai exista sanse pentru pastrarea liniei de pe Splai? Sau pe Sos .Nationala(??!!)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin Sandu



Data înscrierii: 14/Mar/2009
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 1003
Locație: Iasi

MesajTrimis: Sâm 09 Iul 2016 12:07:08    Titlul subiectului: 185900

EEG a scris:
Desi suna fantasmagoric(tramvai pana la aeroport) ,sa intelegem ca mai exista sanse pentru pastrarea liniei de pe Splai? Sau pe Sos .Nationala(??!!)


Este vorba de Planul de Mobilitate Urbană Durabilă care prezintă, pentru orizontul 2023-2030, posibilitatea realizării unei linii care să facă legătura între Canta - Șoseaua Națională - bulevardul Socola (documentul complet: http://www.primaria-iasi.ro/content.aspx?item=1964&lang=RO )

În același document este analizată și posibilitatea introducerii tramvaiului spre Aeroport însă este abandonată rapid, optându-se pentru amenajarea unei benzi speciale destinată autobuzelor.

Observ că BZI, din lipsă de subiecte probabil, repune pe tapet cu stil de ”Breiching Niuz” știri mai vechi...



Untitled.png
 Descriere:
 Mărime fișier:  977.46 kb
 Vizualizat:  de 11598 ori

Untitled.png



weew.png
 Descriere:
 Mărime fișier:  810.87 kb
 Vizualizat:  de 11598 ori

weew.png


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
EEG



Data înscrierii: 27/Sep/2012
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 414
Locație: Iasi

MesajTrimis: Sâm 09 Iul 2016 18:16:31    Titlul subiectului: 185903

Strada pietonala doar cu tramvai ar trebui si pe portiunea dintre Palat si Hotel Moldova ,pe langa Biserica Sf. Nicolae Domnesc. Din motive mai mult ca evidente ,mai ales de cand circula mult mai multe tramvaie pe acea portiune.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MYSU



Data înscrierii: 09/Ian/2008
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 192
Locație: Iasi

MesajTrimis: Sâm 16 Iul 2016 16:58:12    Titlul subiectului: 185934

Da, ai dreptate, dar sant prea multi smecherii cu masini.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 19/Mar/2024
Mesaje: 8702
Locație: Iasi

MesajTrimis: Mie 20 Iul 2016 22:27:00    Titlul subiectului: 185970

Astazi s-a implinit primul an fara tramvai pe Splai...
Asa a fost ultima trecere oficiala a tramvaiului pe acest tronson, pe 19 iulie 2015: http://tramclub.org/viewtopic.php?p=180337#180337.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
tramfan



Data înscrierii: 13/Ian/2011
Ultima vizita: 19/Mar/2024
Mesaje: 1069
Locație: Iasi

MesajTrimis: Joi 21 Iul 2016 08:50:14    Titlul subiectului: 185975

Judecând la rece, zău dacă nu mi-aș fi dorit mai mult tramvai pe acest tronson decât pe CUG. Dar e strict părerea mea.

Eu, dacă ar fi fost după mine, făceam giratori de tramvai în Podu Roș. Exact cum este în Podu de Piatră. Și aș fi făcut noi legături din CUG către Țesătura și Podu de Piatră.

Dar nu e așa, mașina trebuie să fie stăpâna șoselelor. Mai țineți minte cum spunea Radu acum mulți ani pe aici că ne vom plimba și vom muri de cald în autobuzul 5? Doar zic...[/b][/list]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mrnokia



Data înscrierii: 16/Mai/2017
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 163
Locație: Iasi

MesajTrimis: Vin 16 Mar 2018 17:25:22    Titlul subiectului: 194028

Acus se implinesc 3 ani de cand nu mai exista tramvai pe acest tronson... De mult s-a transformat in sosea care e calarita de smecheri cu BMW si altii care probabil au sustinut aceasta schimbare in favoarea poluarii! Dar eu am reusit sa calatoresc intr-un univers paralel (photoshop) de unde m-am intors cu aceasta poza:(e prost editata, dar merge).


img_2828_1870000.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  184.59 kb
 Vizualizat:  de 9153 ori

img_2828_1870000.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tramfan



Data înscrierii: 13/Ian/2011
Ultima vizita: 19/Mar/2024
Mesaje: 1069
Locație: Iasi

MesajTrimis: Mar 07 Iun 2022 10:43:36    Titlul subiectului: 213601

Am luat spre ”recitire” acest topic, si mi-a sarit in ochi un mesaj de-al lui Radu, din 2011:

Citat:
Fiti convinsi ca daca dispare linia de pe Splai, cruce si cea de la Tepro la Rond Tutora, iar traseul 5 va deveni traseu de autobuz. 5-ul nu va ajunge in veci sa ruleze in paralel cu 11-le din Dacia si pana la Tepro (ar fi absurd). Nici varianta cu 2-ul pe Iorga nu e mai breaza, fie el pastrat pana in Baza sau dus in locul 5-ului pana la Tutora. Oricum am da-o, desfiintarea liniei de pe Splai genereaza o multime de probleme pe mai multe directii.


Ei bine, dupa 11 ani, 5 dubleaza 11 in proportie de 90%. Sa speram totusi, ca acest procent sa scada si sa le vina mintea la cap celor din PMI.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TheTigerBeast



Data înscrierii: 18/Mai/2017
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 689
Locație: Bucuresti Sector 6

MesajTrimis: Mar 07 Iun 2022 11:18:31    Titlul subiectului: 213602

tramfan a scris:
Am luat spre ”recitire” acest topic, si mi-a sarit in ochi un mesaj de-al lui Radu, din 2011:

Citat:
Fiti convinsi ca daca dispare linia de pe Splai, cruce si cea de la Tepro la Rond Tutora, iar traseul 5 va deveni traseu de autobuz. 5-ul nu va ajunge in veci sa ruleze in paralel cu 11-le din Dacia si pana la Tepro (ar fi absurd). Nici varianta cu 2-ul pe Iorga nu e mai breaza, fie el pastrat pana in Baza sau dus in locul 5-ului pana la Tutora. Oricum am da-o, desfiintarea liniei de pe Splai genereaza o multime de probleme pe mai multe directii.


Ei bine, dupa 11 ani, 5 dubleaza 11 in proportie de 90%. Sa speram totusi, ca acest procent sa scada si sa le vina mintea la cap celor din PMI.


PMI, vreti sa scada? Bagati linie inapoi pe Splai!

_________________
Asculta Radio TheTigerBeast @192kbps!
http://r.thetigerbeast.ovh
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
tramfan



Data înscrierii: 13/Ian/2011
Ultima vizita: 19/Mar/2024
Mesaje: 1069
Locație: Iasi

MesajTrimis: Mar 07 Iun 2022 11:23:38    Titlul subiectului: 213603

Ideea e ca linia aia e utila din mai multe puncte de vedere:

- Un tramvai care se strica in Podu Ros, sau in Nicolina, poate fi dus mai usor la Depoul de la Gara sau chiar cel din Dacia.

- Studentii din Dacia si Canta vor avea legatura directa si rapida cu facultatile de pe Splai.

- Podu Ros are legatura ecologica si rapida cu zona Garii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
yeeeeman



Data înscrierii: 05/Oct/2012
Ultima vizita: 08/Mar/2024
Mesaje: 391
Locație: Iasi

MesajTrimis: Mar 07 Iun 2022 12:29:02    Titlul subiectului: 213604

Cateva observatii personale:
- linia 5 pe linia 11 mi se pare complet inutila; am vazut cateva tramvaie 5 ieri si...erau goale; si nu cred ca e o chestiune de obisnuinta, ca dupa ceva timp va fi folosit, ci pur si simplu e inutil din cauza ca doar va imparti numarul de calatori care circulau cu 11 inainte, pe doua linii acum, 5 si 11;
- pe splai exista masini cel mai des in zona cladirii PNL, la intrare in intersectia din Pod Ros. In rest, sunt relativ putine masini pe restul de drum de la intersectia cu podul de piatra pana in podu ros.
- totodata, strada paralela cu splaiul, cea cu sens unic este si ea, relativ libera mai tot timpul. nu zic ca este un lucru rau, ca s-a linistit zona aia si cred ca ar trebui sa ramana asa;
- cred ca problema cea mai mare cu linia de pe splai este intrarea tramvaiului in intersectie, insa si aceasta problema este usor rezolvabila cu solutia care se foloseste deja in Pod Ros si anume, la sosirea unui tramvai in intersectie, semafoarele trec automat pe rosu (unii soferi inca nu sunt obisnuiti cu treaba asta si taie calea tramvaiului);
- sper ca daca se va construi o supratraversare in pod ros, sa se ia in calcul atunci si reintroducerea liniei pe splai, fiindca cine vrea sa ajunga in Pod Ros, la facultati, la Palas, in fine, in zona respectiva, nu va lua niciodata 11 sau 5 ci va prefera sa faca un traseu mai lung cu 28; asadar, un tramvai 5 este necesar;

_________________
UCENIC IN ALE TRAMVAIELOR
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tramfan



Data înscrierii: 13/Ian/2011
Ultima vizita: 19/Mar/2024
Mesaje: 1069
Locație: Iasi

MesajTrimis: Mar 07 Iun 2022 12:46:48    Titlul subiectului: 213606

Ieri am ramas surprins cand m-am suit in 5 si era plin, la fel ca 11. Am crezut ca datorita afisajului de la M8 (care era mai sters) lumea a crezut ca e 11. Nu, nu era asa.

Pana la Piata Nicolina, a fost la fel de plin cat e 11-le. Veneau elevii de la scolile si liceele din Alexandru/Galata. Dupa, s-a mai golit treptat, spre Baza 3. Iar dupa Tepro, a plimbat destul de mult aer. Dar trebuie tinut cont ca era prima zi.

Azi, in a doua zi, am 5 din Baza 3, venind cu 13 pana acolo. Tramvaiul a venit aproape gol din Tutora si a ramas cam asa, pana am coborat.

---

Ieri am fost un pic si cu 8, care era plin, de nu aveai loc pe scaun. Probabil ca era si faptul ca era un tramvai nou si voia lumea sa-l vada.

Oricum, ne spune Radu mai bine daca socoteala din birouri s-a potrivit cu cea din teren. E de vazut si cata lume e in statia de tramvai din Podu Ros spre Tesatura. Ca 29 pleca plin ochi in jur de 2.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tramfan



Data înscrierii: 13/Ian/2011
Ultima vizita: 19/Mar/2024
Mesaje: 1069
Locație: Iasi

MesajTrimis: Lun 26 Feb 2024 12:35:15    Titlul subiectului: 218368

La anul se fac 10 ani de când a fost desființată linia de tramvai de pe Splai, ca să se facă ”bulevard” pentru mașini. O decizie excelentă! E plin bulevardul ăla d e mașini. Bine, mașini parcate.

Altfel, era bun azi un soi de 21, între C.U.G. - Pd. Roș și Canta/Dacia și un traseu de retragere pentru tramvaiele din C.U.G. - Zona Industrială. Să nu mai zic de 5-ul de azi, care e o glumă sinistră.

De asemenea, meritam și un giratoriu în Pd. Roș, care schimba complet fața TP din Iași și care crea noi legături, atât de necesar într-un oraș sufocat de poluare ca al nostru. Copou - Pd. Roș - Dacia, e primul exemplu care îmi vine în minte.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mrnokia



Data înscrierii: 16/Mai/2017
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 163
Locație: Iasi

MesajTrimis: Mar 27 Feb 2024 18:13:23    Titlul subiectului: 218407

Ce să ceri de la imbecilii ăștia de la conducere? Ei vor să aibă pe unde să își plimbe căruțele de lux.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tramfan



Data înscrierii: 13/Ian/2011
Ultima vizita: 19/Mar/2024
Mesaje: 1069
Locație: Iasi

MesajTrimis: Vin 08 Mar 2024 11:28:06    Titlul subiectului: 218659

Știi cum e, interesu' poartă fesu'. Dacă reabilitările liniilor de tramvai din Iași se făcea ”cu cap”, nu doar în scopuri electorale și erau refăcute toate sistemele de tip ”Delta” din Iași, azi aveam o rețea de tramvaie chiar faină.

Uite câteva exemple în care aceste sisteme ”Delta” erau bune + linia de pe Splai:

1. Accesul de la Depoul Gara spre C.U.G., care acum se face prin Centru. Cu linia de pe splai și giratoriu în Pd. Roș se făcea super ușor și rapid accesul la depou. De fapt, la ambele depouri. De asemenea, se putea face un traseul C.U.G. - Dacia, sau C.U.G. - Gara.

2. Nu mai aveam abominația asta cu 5 și 11 pe N. Iorga. Aveam un 5: Dacia - Splai - Țuțora
și un 2: Canta - Gara - N. Iorga - Baza 3 care complementa de minune 30-ul, mai ales la orele de vârf. Un 30 complet electric, cu un tramvai în tandem erau perfecte.

3. Dacă aveam sistem ”Delta” la Țesătura, nu mai cobora lumea din 1, ca să aștepte 11, ci puteam avea un traseu Dacia - N. Iorga - Țesătura - Pd. Roș - Tg. Cucu - Copou. Eu cred că ar fi mers de minune, mai ales că zona N. Iorga nu este legată de Centru.

4. În același spirit, puteam avea un tramvai care să plece din Dacia - Pd. Roș - Tg. Cucu - Copou, că nici zona Splai nu este legată de Centru. Cred că ar fi fost destui călători, că uite așa legi și Dacia de Splai fără să te mai bagi prin Galata - Mircea.

5. Legam Tătărași de zona C.U.G. cu tramvaiul, așa cum era 15 pe vremuri. Cred că ar fi avut ceva căutare.

6. Ducem 13 prin Tătărași Nord spre Țuțora și rezolvăm problema dublei schimbări pentru cei care vin din Tomești.

---

Bonus, o chestie pe care o observ zilnic, e nevoie de un traseu de tramvai care să meargă din Dancu prin Baza 3 spre zona Iorga. Sunt mulți oameni care schimbă la 2 băieți tramvaiul și coboară din 11/1 să ia 3 și nu sunt puțini. Ar merge de minune un 4 Dancu - Baza 3 - Piața Nicolina - Pd. de Piatră.

Concomitent, toate autobuzele metropolitane opresc în Rond Dancu, nu mai intră în oraș.

Sigur, astea sunt vise și nu se vor realiza niciodată, într-un oraș care favorizează mașinile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul IAȘI Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Pagina 8 din 8

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community