Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Noile troleibuze Belkommunmash AKSM 321
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Municipiul CHISINAU
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
ELECTRO



Data înscrierii: 04/Dec/2009
Ultima vizita: 02/Mar/2024
Mesaje: 393
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Lun 11 Oct 2010 21:50:28    Titlul subiectului: 134630

Ai dreptate. Insa inginerul proiectant trebuie sa gaseasca cea mai buna solutie. Si daca europenii fac tot posibilul sa scape de dulap, atunci ucrainenii ar trebui sa faca la fel.
Iata mai uitam aici pe forum la Maz-urile din Galati. Autobuzele au dulap, iar troleibuzele nu. In locul dulapului sunt cateva scaune. Smile

La o emisiune, Chirtoaca a spus ca in zilele urmatoare va fi anuntat castigatorul licitatiei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adenauer



Data înscrierii: 12/Aug/2010
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 294
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Mar 12 Oct 2010 14:07:22    Titlul subiectului: 134646

Tot in cadrul emisiuni televizate, primarul a vehiculat deja cifra de 100 de troleibuze, ce sa insemne asta? S-au mai adaugat 10 unitati la cele 90 prognozate initial?
_________________
Din Chisinau
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adenauer



Data înscrierii: 12/Aug/2010
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 294
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Mie 13 Oct 2010 13:43:59    Titlul subiectului: tb2 134712

Astazi aflam cine v-a livra troleibuzele pentru Chisinau Smile Iata un articol referitor la tema:

"Peste 100 de troleibuze noi vor fi cumpărate pentru Capitală. Acordul privind procurarea acestora va fi semnat astăzi între primăria Capitalei, Banca Europeană de Investiții și Banca Europeană pentru Reconstrucții și Dezvoltare. Astfel, Primăria se împrumută cu aproximativ 14 milioane de euro.

Administrația capitalei va trebui să restituie doar 10 milioane de euro în decurs de zece ani, la o dobândă de cinci la sută anual. Tot astăzi, Primăria va anunța și firma care a câștigat licitația de livrare a troleibuzelor. "


Din pacate nu s-a anuntat azi cistigatorul licitatiei, dar a fost semnat contractul de credit cu BEI. Cistigatoul va fi anuntat saptamina viitoare. Si intr-adevar se vor procura 100-102 unitati. Smile Suna bine Smile

Ei cred ca stiu. Chipurile, spun ca nu le permit conditiile impuse sa anunte cistigatorul, pina nu se vor termina toate formalitatile. Au spus deja ca saptamina viiatoare se va anunta cistigatorul. Mai rabdam o saptamina... Smile

_________________
Din Chisinau
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ELECTRO



Data înscrierii: 04/Dec/2009
Ultima vizita: 02/Mar/2024
Mesaje: 393
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Vin 15 Oct 2010 15:48:55    Titlul subiectului: 134825

Acum e epoca Internetului Exclamation Oricum pe unele saituri au aparut scurgeri de informatii despre castigator.
Insa asteptam sa vedem daca e adevarat. Daca da, s-a confirmat banuiala mea.
Merge vorba ca troleibuzele vor fi asamblate la Chisinau.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adenauer



Data înscrierii: 12/Aug/2010
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 294
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Vin 15 Oct 2010 15:53:27    Titlul subiectului: 134826

Hmmmm, ma cam indoiesc sa fie asamblate la Chisinau... Si eu am cautat peste tot, sa vad ce gasesc si nu am gasit nimic bun. In asa caz, daca ar asambla aici pe loc, atunci o sa fie ceva asamanator cu troleibuzul de pe ruta 21 din parcul numarul 3. Speranta mea e ca se vor aduca troliebuze normale, asambalate dupa standarde in vigoare.

Daca vroiau sefii, puteau termina toate formalitatile pina pe 14 octombrie, si ieri faceau public cistigatorul licitatiei... dar asa, mai asteptam... Smile

_________________
Din Chisinau
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ELECTRO



Data înscrierii: 04/Dec/2009
Ultima vizita: 02/Mar/2024
Mesaje: 393
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Lun 18 Oct 2010 18:41:54    Titlul subiectului: 135046

Ei, cel de pe ruta 21 e caroserie noua cu elemente de la troleibuzele vechi. Astea de acum vor fi altfel. Nu e exclus ca cei de aici sa lucreze mai cu seriozitate decat cei de la uzina.

Despre asamblarea troleibuzelor pe loc s-a vorbit printre altele la un post TV cand se anunta despre semnarea contractului cu banca.
Cat e adevarat nu stiu.
Probabil s-a obtinut un pret mai mic, si vor fi mai multe unitati.
Dar poate si asamblarea pe loc sa reduca pretul.
Exista cazuri cand componentele fiind cumparate de la diferiti producatori sunt mai ieftine decat atunci cand le cumpara uzina.
Se mai elimina unele taxe.
Ei, vom vedea care va fi situatia. Putem doar sa presupunem.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 18 Oct 2010 20:08:48    Titlul subiectului: tb 135057

Unde se pot ansambla troleibuzele in Chisinau?
Exista o fabrica de profil?
Sau un atelier similar cu URAC-ul din Bucuresti?

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adenauer



Data înscrierii: 12/Aug/2010
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 294
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Mar 19 Oct 2010 08:02:15    Titlul subiectului: 135086

Exista in parcarile de troleibuze ateliere de reparatii destul de mari dupa marimi si intuiesc eu, ca in aceste ateliere s-ar putea sa le asambleze.
Insa cumparatul pieselor de la altcineva si asamblarea lor aici nu cred ca e cea mai buna solutie.
Parerea mea ca se vor cheltui bani suplimentari pentru instruirea inginerilor si mecanicilor care vor executa asamblarea.
Si inca un lucru foarte important, vorbind din punct de vedere ingineresc si a asa numitului "spionaj tehnologic" cei care vor vinde piesele si daca se vor asambla troleibuzelor lor, ei vor trebuie sa dea si documentatia tehnologica, ceea ce inseamna ca dai cu mana proprie "bucata ta de paine" altcuiva. Lucru acesta se numeste "spionaj tehnologic deschis". Cred ca sint inteles ce am in vedere. Avind toata documentatia se va putea foarte usor fabrica si asambla troleibuze, lucru care peste o bucata de timp va crea probleme de licenta etc.
Totusi sper ca zilele acestea vom afla cu adevarat solutia Primariei.

_________________
Din Chisinau
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ELECTRO



Data înscrierii: 04/Dec/2009
Ultima vizita: 02/Mar/2024
Mesaje: 393
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Mar 19 Oct 2010 08:45:58    Titlul subiectului: 135089

Ei, nu se ocupa Moldova cu spionaj tehnologic. Laughing Asta e domeniul altor tari. Pur si simplu se elimina o treapta: uzina.
Aceleasi punti portale sau motoare electrice se produc in diferite tari si pana ajung la uzina apar taxe.
Care sunt in plus.

Iar producatorii pieselor au interesul sa vanda cat mai mult.
Oricum ei trebuie sa asigure producerea acestora inca pentru multi ani.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Adrian



Data înscrierii: 06/Mai/2010
Ultima vizita: 31/Ian/2011
Mesaje: 12
Locație: Kiev (Ucraina)

MesajTrimis: Mie 20 Oct 2010 10:43:13    Titlul subiectului: 135181

"Scurgeri de informatii" nu pot fi din motivul, ca BERD inca nu a numit firma castigatoare. Asa ca se pot face doar presupuneri, ca cei care au propus un pret mai mic (MAZ si LAZ) vor furniza aceste 90, sau conform ultimilor declaratii, 100 troleibuze.
La 24 octombrie expira termenul, in care comisiile trebuiau sa studieze ofertele si in cateva zile va fi numit invingatorul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adenauer



Data înscrierii: 12/Aug/2010
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 294
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Lun 25 Oct 2010 10:46:09    Titlul subiectului: 135411

Astazi s-a anuntat o noua zi in care va fi anuntat cistigatorul licitatiei, si anume data de 3 noiembrie. Ziua a fost anuntata asta de catre directorul RTEC. Deja este clar si numarul troleibuzelor procurate si anume 102 unitati. Mai avem de asteptat vreo 10 zile... Sad
_________________
Din Chisinau
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ELECTRO



Data înscrierii: 04/Dec/2009
Ultima vizita: 02/Mar/2024
Mesaje: 393
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Lun 25 Oct 2010 10:59:35    Titlul subiectului: 135412

Mda, asa e.

Regia Transport Electric va semna contractul privind achiziționare a celor 102 troleibuze cu compania producătoare pe 3 noiembrie, la Chișinău. Anunțul a fost făcut public astăzi, 25 octombrie, de către directorul RTE Chișinău, Gheorghe Morgoci, în cadrul ședinței operative de la Primărie.

"Câștigătorul a fost desemnat, deocamdată, nu-l putem anunța. Până când, noi negociem condițiile de livrare și prevederile ce țin de asigurarea lucrărilor de reparație și întreținere acoperite de garanție", a precizat Morgoci.

Conform condițiilor impuse de Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare, numele companiei câștigătoare nu paote fi divulgat decât după semnarea contractului.
http://unimedia.md/?mod=news&id=25237

Chiar nu inteleg de ce se amana aceasta chestie. Deja imi vin in cap o multime de suspiciuni.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adenauer



Data înscrierii: 12/Aug/2010
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 294
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Lun 25 Oct 2010 14:52:31    Titlul subiectului: 135424

Se mai negociaza un contract aditional de deservire a troleibuzelor dupa expirarea garantiei. Din cauza asta, chipurile, se taraganeaza semnarea contractului de baza.
_________________
Din Chisinau
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ELECTRO



Data înscrierii: 04/Dec/2009
Ultima vizita: 02/Mar/2024
Mesaje: 393
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Lun 25 Oct 2010 18:26:54    Titlul subiectului: 135434

Oare nu au avut la dispozitie atatea luni sa incheie niste contracte?
Sau, cu cat mai tarziu, cu atat mai bine? Sa nu reuseasca sa se strice pana la alegerile din primavara? Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adenauer



Data înscrierii: 12/Aug/2010
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 294
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Mie 03 Noi 2010 15:35:53    Titlul subiectului: 135809

Mda, castigatorul este Belkomunash... AKSM 321, si asamblate in Chisinau... Smile
_________________
Din Chisinau
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 8702
Locație: Iasi

MesajTrimis: Mie 03 Noi 2010 15:41:12    Titlul subiectului: 135810

Sincer, ma mahneste profund rezultatul acestei licitatii. Eu unul mi-as fi dorit sa fie o prima scanteie de deschidere catre viitor. Simbolic ar fi insemnat mult. Pacat...
Ramane ideea ca la Chisinau se investeste in transportul electric. E un castig.


Ultima modificare efectuată de către Radu Bialus la Mie 03 Noi 2010 15:41:57, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ELECTRO



Data înscrierii: 04/Dec/2009
Ultima vizita: 02/Mar/2024
Mesaje: 393
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Mie 03 Noi 2010 15:54:04    Titlul subiectului: tb3 135813

Si eu as fi vrut ceva european. Dar la asa pret, probabil numai chinezii puteau propune ceva. Probabil s-a discutat mult, mai ales ca e imprumut care trebuie de intors. Si pe langa aceste troleibuze, mai trebuie procurate inca cel putin 100.

Cred ca AKSM 321 sunt cea mai buna solutie din cele propuse.

Poate cele viitoare vor fi cu adevarat europene. Poate participa si vreo companie romaneasca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adenauer



Data înscrierii: 12/Aug/2010
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 294
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Mie 03 Noi 2010 15:56:59    Titlul subiectului: 135814

Noi toti am vrut ceva EUROPEAN cu adevarat... poate Neoplan, Skoda.. etc etc dar intr-adevar ele costa, si eu sint de parerea ca sint bune si astea din Belorusia, sa speram ca urmatoarea suta de troleibuze vor fi din Europa, sa mai sparam ca si drumurile vor fi la nivel pina atunci si nu se vor distruge... intr-un an sau doi...

Se spune, ca Belkomunash lucreaza in parteneriat cu o companie romana. Stie cineva, e adevarat?

_________________
Din Chisinau
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Adrian



Data înscrierii: 06/Mai/2010
Ultima vizita: 31/Ian/2011
Mesaje: 12
Locație: Kiev (Ucraina)

MesajTrimis: Joi 18 Noi 2010 13:53:45    Titlul subiectului: 136469

Daca au intrat belorusii cu troleibuzele lor, nu mai avem sanse ca urmatoarele 100 trolee sa fie ale altui producator, cu atat mai mult din occident. Cred ca o sa ramanem fideli aceluiasi producator sa fie mai usor si cu piesele de schimb.

Au parteneriat cu "Carpat Belaz Service" Romania.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bucsan



Data înscrierii: 14/Noi/2009
Ultima vizita: 24/Feb/2024
Mesaje: 138
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 18 Noi 2010 18:11:44    Titlul subiectului: 136472

CARPAT BELAZ SERVICE SRL, cu sediul în București, este distribuitor oficial al lui BELARUSSIAN AUTOWORKS MINSK, cuprinzând firmele BELAZ (БЕЛАЗ), MAZ (МАЗ) și BELKOMMUNMAȘ (БЕЛКОММУНМАШ). Se ocupă de vânzarea, în România, Republica Moldova și în alte țări, de autospeciale, autobasculante, autocamioane, echipamente de construcții, anvelope, piese de schimb și asigură service în garanție și postgaranție pentru produsele de mai sus. Nu are capacitate de producție în România, deci nu are cum să asambleze aici troleibuzele БКМ-321 pentru Chișinău. Din anul 2005, la Chișinău circulă un troleibuz БКМ-321, cu numărul 1277. Fotografia este de pe "transphoto.ru".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 08 Dec 2010 23:49:16    Titlul subiectului: 137284

http://www.adevarul.ro/adevarul_moldova/actualitate_md/Dilema_la_Primaria_Chisinau-__ce_culoare_sa_aiba_troleibuzeleb_0_382162213.html

"GALERIE FOTO Dilemă la Primăria Chișinău: ce culoare să aibă troleibuzele?

Stela Dănilă

Miercuri 1 dec 2010

Cei mai mulți chișinăueni preferă culoarea azurie. Aceștia au votat pe pagina web a primăriei capitalei, timp de o săptămână, nuanța noilor troleibuze care urmează să ajungă în Republica Moldova în primăvara anului viitor.

La îndemnul edilului-șef Dorin Chirtoacă de a-și alege look-ul troleibuzelor, oamenii au votat preponderent pentru culoarea cerului. Psihologii spun că albastrul este culoarea intelectualilor, el îndeamnă la calm și reverie. „Nu întâmplător majoritatea oamenilor au ales albastrul. Această nuanță, în special azuriul, sugerează setea de cunoaștere, seriozitate, meditație, dar și nevoia de odihnă și relaxare. Probabil de aceasta are nevoie poporul nostru", susține Dna Revenco, psihoterapeut.

Troleibuze Chisinau: 137 de mii de euro un troleibuz

Pe locul doi în preferințele oamenilor sunt troleibuzele colorate în alb-albastru, iar pe trei cele oranj. Totodată, șefii primăriei anunță că mai așteaptă doleanțele orășenilor, iar varianta finală privind culoarea troleibuzelor va fi decisă de către funcționarii instituției pe 10 decembrie.

Acum o săptămână, edilii din Chișinău au cerut ajutorul populației pentru a decide culoarea mașinilor de transport public care urmează să ajungă în țară în primăvară. Cele 102 troleibuze în valoare de peste 14 milioane de euro vor fi importate din Belarus. Ele vor fi plătite în patru rate, banii fiind împrumutați de la BERD și Uniunea Europeană."

_________________________________________________________________________

http://www.adevarul.ro/adevarul_moldova/economie_md/Moscova_lasa_Chisinaul_fara_soferi_de_troleibuz_0_386361767.html

"Moscova lasă Chișinăul fără șoferi de troleibuz

Ion Preașca

Miercuri 8 dec 2010

Veronica Lazu e gata să plece la Moscova în căutarea unui salariu mai bun Cel mai amenințat sector moldovenesc este cel al transporturilor locale, deoarece șoferii de troleibuz sunt remunerați mai mult decât dublu dacă aleg Rusia.

Administrația Moscovei îi îmbie pe moldoveni cu 400 de posturi de șoferi de troleibuz, plătite cu salarii de până la 16.000 de lei, astfel încât mulți angajați ai Regiei de Transport Electric din Chișinău (RTEC) își pun speranțele în visul moscovit.
Directorul adjunct al RTEC, Ștefan Puiu, este îngrijorat că ar putea rămâne astfel fără jumătate dintre șoferi. „Cu regret, noi nu putem să le plătim salarii ca la Moscova. Avem acum 800 de șoferi, care fac cu schimbul, pe cele circa 30 de rute din oraș", spune Puiu. Funcționarul susține că în ultimii ani salariile au crescut până la 5.000-6.000 de lei și speră că asta îi va face pe șoferi să renunțe la ideea de a pleca la Moscova.

Ruta 5, cu escală la Moscova

Chișinăuianca Veronica Lazu lucrează ca șofer pe troleibuz de când se știe. În anul 2000 nu a mai făcut față cheltuielilor și necazurilor și a luat calea străinătății. Cea mai bună ofertă a venit de la Moscova: tot șofer de troleibuz, dar plătită de patru ori mai mult decât în Moldova.
„Am muncit acolo vreo patru-cinci ani și a fost foarte bine", mărturisește femeia, fără să se oprească din condus. Ține bine volanul și nu-și dezlipește ochii de pe parbriz. Oprește mașina doar când știe ea că e stație. Se asigură că a urcat și coborât toată lumea, apoi calcă apăsat pedala și pleacă.
Cu nostalgie, însă, își permite să-și amintească vremurile bune de la Moscova. Acum o duce la fel de rău ca înainte și chiar se gândește să se întoarcă în capitala Rusiei ca să-și poată crește fiul.
„Îmi este greu. Trăiesc la gazdă și mai am și credit de la bancă, pe care trebuie să-l achit. Salariul de șoferiță nu este suficient și mă descurc greu. Mai am și un copil de 13 ani pe care trebuie să-l întrețin și să-l îmbrac", mai spune, amărâtă, femeia, pierzându-și în continuare privirea pe calea troleibuzului 5.

„Aș pleca cu bucurie să muncesc în Rusia"

Veronica Lazu susține că de când este angajată a parcului de troleibuze din Chișinău nu a primit niciun salariu mai mare de patru mii de lei. Visează să plece din nou la muncă în capitala Rusiei, doar că nu are cu cine să-și lase băiatul. „Aș pleca cu bucurie să muncesc la Moscova. Acolo, salariul mediu este acum de două-trei și chiar de patru ori mai mare. Mi-a spus un coleg că ajunge la 1.000 de dolari și chiar la 1.000 de euro (n.red. 16.400 lei)".
Pe de altă parte, alți șoferi ai Regiei de Transport Electric din Chișinău (RTEC) se arată sceptici și nu cred în paradisul rusesc. „Nu am fost la muncă la Moscova și nici nu m-aș duce acolo. Nu prea cred poveștilor cu salarii și câștiguri mari", spune Ecaterina Nagan, șoferiță de troleibuz. Chiar dacă se descurcă greu cu banii pe care-i primește, femeia spune că rămâne să lucreze pe ruta 23, la Chișinău.
Conform datelor Biroului Național de Statistică, în primele trei luni ale anului peste 330.000 de cetățeni ai Republicii Moldova se aflau la muncă peste hotare, dintre care peste o treime erau în Federația Rusă."

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Dum 19 Dec 2010 16:27:58    Titlul subiectului: 137666

Intrebare: usa soferului se deschide spre stanga, ca si prima usa de pasager? Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ELECTRO



Data înscrierii: 04/Dec/2009
Ultima vizita: 02/Mar/2024
Mesaje: 393
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Mar 21 Dec 2010 19:34:22    Titlul subiectului: 137757

Se pare ca da.
Cel gri este model mai vechi. Si probabil este un exemplar pentru expozitii.
Vazusem candva pe net un autobuz scandinav care avea partea din fata foarte asemanatoare. Nu e exclus ca belorusii sa se fi inspirat putin.

Printre altele este posibil ca primele troleibuze sa soseasca mai devreme, adica in ianuarie.

Doua variante de culori, cele care sunt cele mai dorite de oraseni.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adenauer



Data înscrierii: 12/Aug/2010
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 294
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Mie 22 Dec 2010 16:51:43    Titlul subiectului: 137803

S-a decis ce culoare vor avea noile troleibuze. S-a ales combinatia alb cu albastru. Mai sus este afisata o poza. Personal am optat pentru albastru metalizat, dar nu am cistigat Smile Deja ramine de asteptat sa le vedem Smile
_________________
Din Chisinau
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ELECTRO



Data înscrierii: 04/Dec/2009
Ultima vizita: 02/Mar/2024
Mesaje: 393
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Mie 22 Dec 2010 18:40:25    Titlul subiectului: 137813

Clar. Putea fi alta culoare mai frumoasa. Sad Probabil sunt si motive politice.
Schema vopsirii din poza nu e cea corecta.
Asta e cea reala. De pe Chisinau.md .

Oricum, cel mai important lucru nu este culoarea, ci calitatea asamblarii.

In BKM-ul cel vechi, in ultima vreme te temeai sa mergi. Sa nu se destrame in mijlocul drumului.

Oricum Skoda 14 TrM sunt cele mai placute troleibuze din pdv al calatorilor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Municipiul CHISINAU Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Următoare
Pagina 2 din 13

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community