Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Afisarea orarelor microbuzelor maxi-taxi

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul BUZĂU
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 17 Mar 2011 13:19:45    Titlul subiectului: Afisarea orarelor microbuzelor maxi-taxi 141227

Orarele de circulatie ale microbuzelor/maxi-taxi lipsesc cu desavarsire.

Cu largul concurs oferit de autoritati prin lipsa acestor orare, multi maxi-taxi-sti capuseaza sistematic autobuzele Transbus, circuland in permanenta in fata fiecarui autobuz.

Prezenta orarelor ar face evidenta si pentru cei mai putin initiati nerespectarea orarelor de catre maxi-taxi-sti, care se traduce in pierderi uriase pentru Transbus, societate avand ca actionar Consiliul Local, deci pe fiecare dintre noi, buzoienii, prin impozitele si taxele pe care le platim.

Pierderile ar fi una, dar, indirect, din cauza incasarilor reduse ale Transbus, transportul cu autobuze este mentinut foarte rarefiat, calatorii neavand de "ales", pe mari intervale de timp, decat intre maxi-taxi si ... maxi-taxi ! Evil or Very Mad

Desi am facut o multime de petitii pe aceasta tema prin intermediul site-ului www.domnuleprimar.ro , aceste orare nu sunt publicate inca nicaieri.

Primarul (sau cel care raspunde in numele lui) a folosit tot felul de tertipuri, ba ca microbuzele circula foarte des si ca nu se impune afisarea orarelor (?!?), ba ca nu pot afisa orarele dar ca totusi se vor afisa frecventele, ba ca nu ar avea loc sa le afiseze, ba ca orarele ar fi afisate la avizier ... pana la urma in statii nu exista afisat nimic legat de maxi-taxi, nici orare, nici frecvente, nici macar indicativele liniilor de maxi-taxi care opresc acolo!!!

Ieri am avut treaba pe la Primaria Buzau si am zis sa profit si sa verific daca exista afisate orarele la avizier, asa cum mi s-a raspuns.

Am fost la unul dintre aviziere, am verificat toate hartiile expuse acolo si, bineinteles, nu era afisat niciun orar. Am rugat cateva angajate de acolo sa-mi spuna daca mai exista alte aviziere in afara de cel de acolo. Curioase si intrigate, doamnele mi-au cerut detalii despre "problema" mea. Le-am spus ca mi s-a raspuns ca orarele maxi-taxi-urilor sunt afisate la avizier si ca acum VERIFIC asta, dar ca n-am gasit nimic.
Am fost indrumat catre "alte" aviziere.

Un alt avizier este in afara Primariei, peste drum, pe peretele unui bloc.
Fireste, nici acolo n-am gasit nimic...

M-am dus apoi la un alt avizier, am studiat toate actele expuse acolo si ... bineinteles, nici acolo nu era afisat nimic...
Am intrat in 2 birouri si am rugat alte cateva angajate care erau pe acolo sa-mi spuna daca mai exista alte aviziere in afara de cele deja "cercetate". Si aceste doamne mi-au cerut detalii despre "problema" mea. Le-am spus si lor aceeasi "poveste", ca mi s-a raspuns ca orarele maxi-taxi-urilor sunt afisate la avizier si ca acum VERIFIC asta, dar ca n-am gasit nimic.

Vizibil contrariate, doamenele se intrebau una pe alta daca sunt afisate, ca "parca erau", "sa verificam", "sa vedem"... Le-am rugat sa-mi dea un numar de telefon de la secretariatul primarului, intrucat vroiam sa sun si sa o rog pe secretara sa-l informeze pe domnul primar ca sunt acolo si ca n-am gasit orarele afisate, asa cum mi-a spus, si sa-l rog sa binevoiasca sa coboare si sa mi le arate, eram curios ce va spune.

Una dintre doamne m-a "informat" ca numerele de telefon sunt afisate pe pagina de internet. Revoltat, i-am atras atentia ca eu sunt acolo si n-am acces la internet, sa binevoiasca sa-mi dea numarul solicitat. Mi l-a dat pana la urma.

Avand numarul de telefon, am iesit pe hol si am format numarul. Intre timp, prin usa insuficient antifonata, auzeam ce discutau "tantile" cu pricina. Se intrebau derutate una pe alta daca si unde sunt afisate acele orare. "Parca erau, ia iesi tu si te uita". Iese una in viteza din birou, sa verifice avizierul in dreptul caruia eram eu, in timp ce formam numarul. Cand a dat cu ochii de mine ... s-a intors brusc pe calcaie si a re-intrat in birou ... probabil "uitase" ceva... Laughing

Am sunat la secretariat, m-am prezentat si i-am spus cu ce treaba sunt, apoi am rugat-o pe secretara sa-mi spuna daca as putea vorbi cu domnul primar, sa-l informez ca sunt acolo si sa-l rog sa binevoiasaca sa-mi arate orarele. Sigur, nu ma asteptam sa vina, insa as fi vrut sa-i vorbesc ca sa-i arat ca verific raspunsurile primite.

Secretara m-a invitat sa vin sus, la camera 11.

Acolo iar i-am explicat despre ce e vorba, cerandu-i sa-mi permita sa vorbesc cateva secunde cu domnul primar. Mi-a spus ceva de genul ca "nu e chiar asa usor sa vorbesti cu un primar, daca vreau, sa-mi fac o programare pentru audienta". I-am explicat ca e vorba de o discutie scurta sau, daca nu se poate (pe buna dreptate, sunt de acord), macar sa-i transmita ca am fost si ca l-am cautat in privinta acelor orare.
E foarte important sa inteleaga ca verific raspunsurile primite.
Mi-a zis ca primarul tocmai a plecat, dar ca e "prin municipiu". I-am precizat ca nu ma intereseaza unde e si ce face, e treaba dansului, eu mi-am mentinut doar rugamintea catre ea sa-l informeze ca l-am cautat. Mi-a promis ca o va face.

Am plecat. Coborand, am dat de niste alte aviziere, asa ca m-am apucat sa citesc ce scrie acolo, sa vad daca nu cumva sunt si orarele mele. Nu erau! Insa aici intervine o parte interesanta.

In timp ce eu citeam cu interes acele panouri, auzeam cum in spatele meu se deschidea cate o usa si un domn le dadea buna-ziua celor din birou, ii intreba de stadiul diverselor probleme, de una, de alta, la care cei din interior il salutau cu mult respect.

La prima usa mi-a atras atentia doar, cand figura s-a reptat si la al doilea birou, deja am devenit curios, asa ca am intors capul si am vazut un domn care intra in fiecare birou, la rand, si era salutat cu mult respect de angajati. Nu-l vazusem din fata, deci nu-l recunoscusem, dar ma gandeam "Mai, asta e ceva, vreun sef p-aici, sa incerc sa-i cer relatii, poate stie mai multe decat angajatii de rand..."

Cand a iesit dintr-unul dintre birouri, s-a intalnit cu cineva care l-a salutat cu si mai mare respect: "Sa traiti, domnule primar!"

"Hopa! Ia te uita!", mi-am zis, "Acum ori niciodata". Asa ca am mers la dansul, am asteptat sa termine de discutat cu cel cu care se intalnise si apoi l-am abordat: "Buna ziua, domnule primar, imi cer scuze ca va deranjez, sunt Catalin Ghita, cel care v-am trimis petitiile privind transportul public; am venit sa caut la aviziere orarele microbuzelor/maxi-taxi, asa cum mi-ati raspuns, si nu le-am gasit." "Da, mergeti la camera 28, la Biroul Comercial, ca acolo va pot da informatii". "Dar, domnule primar", am insistat eu, "ati spus ca orarele sunt afisate LA AVIZIER..." Rolling Eyes "Da, dar mergeti la camera 28". I-am dat de inteles ca nu se prea confirma raspunsurile pe care le da...

Bine, fie. Am mers la camera 28. Acolo am fost luat in primire de o doamna si un domn, le-am explicat si astora inca o data ce vreau. Femeia mi-a spus ca ... mi-a trimis "zilele trecute" pe e-mail orarele solicitate. "Cand, doamna, ca mi-am verificat e-mail-ul cand am plecat de acasa si nu era nimic". O tinea pe-a ei, ca le-a trimis. "Bine, o sa verific cand ajung acasa".

Intre timp se baga in vorba si "nenea" ala, incepe sa ma imbarlige: "A, stiti, ca a durat ceva mai mult, ca a trebuit sa actualizam orarele, sa fie la zi, ca stiti, se mai strica cate un microbuz si atunci operatorul il inlocuieste cu microbuzul de rezerva..." Shocked "Bun, si ce treaba are una cu alta?!? Ori microbuzul de baza, ori ala de rezerva, nu-i tot aia, nu tot orarul ala trebuie sa-l respecte ?!?" i-am dat eu peste nas... "A, aveti dreptate"... N-a mai insistat, probabil s-a prins ca nu e cazul sa incerce cu prosteli d-astea pentru neinitiati...

In fine, a ramas ca o sa-mi trimita orarul pe e-mail sau ca o sa-l publice pe pagina de internet a Primariei.

Am plecat. In timp ce coboram scarile, cu cine ma intalnesc? Bingo!, din nou cu domnul primar! "Domnule primar, am fost la camera 28 si mi s-a promis ca orarul imi va fi trimis sau va fi publicat, ma duc acasa sa verific" "Da, verificati si va rog sa-mi dati un e-mail sa-mi spuneti daca l-ati primit".

Am plecat acasa si am verificat: fireste, pe e-mail nu primisem nimic!
Am verificat si pe pagina de internet a Primariei si n-am dat nici acolo de orare...

Intre timp insa raspunsese la petitia mea de la

http://www.domnuleprimar.ro/49271-Domnule-Primar-solicitat-publicarea-orarelor-microbuzelor-maxi-taxi.html

"Raspunsul primarului
16 Martie 2011
In afara de graficele afisate la avizierele Primariei vom proceda si la postarea lor pe site-ul Primariei. Mentionam ca raspunsurile noastre se incadreaza in termenele legale (poate nu aveti cunostinta, dar functionarii publici din aceasta institutie au foarte multe probleme de rezolvat, nu doar petitiile dumneavoastra)."


Raspunsul, usor agresiv, este DIN NOU, cel putin deocamdata, un NON-raspuns, pentru ca eu am cerut publicarea orarelor IN FORMAT ELECTRONIC pe pagina primariei si, cel putin deocamdata, nu am dat de ele, deci...

Apoi, a simtit nevoia sa precizeze ca s-a incadrat in termenele legale cu raspunsurile, insa eu nu l-am acuzat niciodata ca n-ar fi facut-o, ci doar am constatat ca a durat foarte mult ca sa dea un raspuns banal, atata tot.

Apoi a urmat partea mai agresiva, cand m-a informat ca "[ . . . ](poate nu aveti cunostinta, dar functionarii publici din aceasta institutie au foarte multe probleme de rezolvat, nu doar petitiile dumneavoastra)."

Sigur ca da, domnule primar, dar cine oare e de vina pentru mare parte din petitiile pe care vi le adresez??! Daca ati fi binevoit sa raspundeti solicitarii mele inca de la prima petitie, evident ca nu as mai fi trimis alta! Dar atata timp cat nu solutionati petitia in sensul solicitat de mine sau nu invocati un motiv pentru imposibilitatea acestui fapt, ci doar imi oferiti "pere" cand eu va cer "mere", nu credeti ca am dreptul sa revin cu solicitarea pana se rezolva?!?

Sa vedem, mai astept cateva zile, sunt curios daca va fi publicat ceva pe site-ul Primariei...

Ca o paranteza, ca sa nu indrazneasca "cineva" sa pretinda ca orarele erau afisate, am filmat integral avizierele, astfel incat ... se poate vedea ca nu erau afisate. Deci...

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 30 Mar 2011 15:32:42    Titlul subiectului: 141905

Dupa nenumarate petitii, pe site-ul Primariei Buzau au fost - in sfarsit! - "desecretizate" si afisate orarele cotinetelor maxi-taxi:

http://www.primariabuzau.ro/UserFiles/File/info_public/grafice_maxi_taxi.htm

Fireste, am mari dubii ca sunt respectate, mai ales la orele tarzii, cand cursele sunt nerentabile, dar mai intai sa verific...

Am atasat si orarul arhivat *.zip, preventiv, sa nu cumva sa "dispara"...



grafice_maxi_taxi.zip
 Descriere:

Descărcare
 Nume fișier:  grafice_maxi_taxi.zip
 Mărime fișier:  12.72 kb
 Descărcat:  de 506 ori


_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 26 Ian 2017 17:05:19    Titlul subiectului: 188074

După lupte "seculare" care au durat - vorb-aia! - câțiva ani Twisted Evil , în cele din urmă operatorii de transport tip maxi-taxi au "îndrăznit" să respecte legile în vigoare și au afișat orarele de trecere prin stații.

Totuși nu vă lăsați amăgiți, de multe ori aceste orare nu au nimic de a face cu realitatea, la anumite ore șoferii de maxi-taxi se comportă ca niște adevărați pirați, plecând în cursă și circulând fix în fața autobuzelor Transbus pe care le căpușează...

Afișarea acestor orare este, însă, un pas înainte spre normalitate și care trebuie salutat și apreciat ca atare.



1-P1620232.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  132.69 kb
 Vizualizat:  de 4112 ori

1-P1620232.JPG



2-P1620231.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  120.56 kb
 Vizualizat:  de 4112 ori

2-P1620231.JPG



4-P1620234.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  124.42 kb
 Vizualizat:  de 4112 ori

4-P1620234.JPG



6-P1620235.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  126.45 kb
 Vizualizat:  de 4112 ori

6-P1620235.JPG



8P1620237.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  136.12 kb
 Vizualizat:  de 4112 ori

8P1620237.JPG



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul BUZĂU Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community