Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Pasiunea noastra vazuta de altii
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
castrosua



Data înscrierii: 24/Noi/2006
Ultima vizita: 24/Feb/2024
Mesaje: 945
Locație: New York (SUA)

MesajTrimis: Mie 31 Oct 2007 09:36:24    Titlul subiectului: Pasiunea noastra vazuta de altii 84408

Problema nu cred ca ar trebui sa fie sa afle de forum (ca vad ca au mai aparut inca cateva similare TramClub si Transira). Publicul general ar trebui sa dea ceva mai multa atentie transportului in public, nu numai ca mijloc de transport, dar ca subiect in general de discutie. sunt sigur ca multora li s-a intamplat chestia asta. intrebare: ce hobby ai? si razpunzi: tramvaie sau troleibuze, autobuze se uita stramb la tine si te face sa gandesti daca era mai acceptabil sa fi pasionat de capace de bere.

Problema mea nu a fost niciodata ce credeau altii, ba chiar ma amuza sa vad reactia lor. Daca mie imi plac autobuze, troleie si tramvaie, asta e, si nu mi-e rusine deloc.

_________________
https://www.bitchute.com/channel/dac_dynasty/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Acier



Data înscrierii: 15/Feb/2006
Ultima vizita: 11/Ian/2024
Mesaje: 364
Locație: Bucuresti 3 - Vitan

MesajTrimis: Mie 31 Oct 2007 12:07:50    Titlul subiectului: 84410

E normal ca "ceilalti" sa priveasca suspicios interesul pentru transportul public, un fapt foarte banal (in aparenta), care se consuma fara tam-tam si nu are nimic aspirational. In fond, ce iti ofera mersul zilnic cu tramvaiul cand esti mereu pe fuga si cu gandul la fel de fel de lucruri mult mai pamantesti? Chestia asta tine cumva de constiinta civica si de respect pentru ca sunt convins ca toti pasionatii acestui domeniu au un comportament foarte civilizat vis-a-vis de mediu si societate iar forumurile favorizeaza popularizarea unei astfel de atitudini.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
D-azz



Data înscrierii: 29/Ian/2008
Ultima vizita: 20/Ian/2013
Mesaje: 10
Locație: Bucuresti 4 (Str. Frumusani)

MesajTrimis: Vin 22 Feb 2008 20:19:21    Titlul subiectului: 88983

Nu e numai chestia ca unii oameni nu circula cu mijloacele de transport in comun, ci si ca nu inteleg ca noua ne plac. I-am spus unui prieten ca m-am inregistrat pe acest forum si m-a luat in ras, spunand ca cei care s-au inregistrat pe forumuri de acest gen ''n-au ce face''.
Cand ma uitam pe forum la sectiunea despre metrouri, persoana a spus: ''Ce te uiti, ma, la porcariile astea de metrouri?!''
Scuze pentru limbaj, dar vreau sa redau exact ce mi s-a spus.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdanpopescu



Data înscrierii: 20/Dec/2007
Ultima vizita: 11/Sep/2008
Mesaje: 346
Locație: Bucuresti 1

MesajTrimis: Vin 22 Feb 2008 21:37:50    Titlul subiectului: 88985

Cum asa "n-au ce face"? Exprimarea asta e inacceptabila. De exemplu, daca un coleg de al tau X te intreaba ce hobby ai, si spui "sa colectez toate pozele cu autobuze", asta e acelasi lucru ca si cum ai spus ca "eu colectez diferite carduri postale".

Sa va povestesc si eu acelasi lucru care mi s-a intamplat. De exemplu, sunt un pasionat de mijloacele de transport in comun. Colegii mei, pana si parintii mei ma intrebau mereu de genul "De ce faci poze cu autobuze", sau "De ce desenezi schite cu troleibuzul X", am spus mereu "Imi place sa fac asa ceva". Si apoi vine intrebarea "Dar n-ai ce faci in timpul liber". Am spus "Am, de ce nu". Si apoi am povestit totul despre acest forum si ei au inceput sa-si ridice mainile. "Ei, asta e. Daca va interesati de forumul pe care v-am povestit eu, puteti sa vizitati site-ul 'www.tramclub.org'". Si am inchis vorba. In sfarsit, nu stiu daca, intre timp, au vizitat forumul nostru, cativa dintre colegii mei au inceput si ei sa ma pune intrebari de genul "Pot sa te ajut eu sa fac niste poze cu vehiculul X", ba chiar unii au inceput sa se intrebe "Ce tip de vehicul desenezi tu acum?". De aici au inceput sa fie interesati de ceea ce facem noi aici.

Deci, am sa inchid acum vorba mea si o sa las pe altii sa spuna parerea lor. Sfatul meu, insa, sa nu fiti niciodata demoralizati din cauza ca unii nu suporta ce faceti dvs., indiferent daca sunteti un colector de poze cu tramvaie sau carduri postale. Asta e viata. Fiecare au ce face. Colegii dvs. au ce face, dvs. aveti ce face.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 23 Feb 2008 00:05:23    Titlul subiectului: 88994

D-azz a scris:
I-am spus unui prieten ca m-am inregistrat pe acest forum si m-a luat in ras, spunand ca cei care s-au inregistrat pe forumuri de acest gen ''n-au ce face''.
Probabil ca se referea la modul general. Sunt unii oameni care mai mult stau pe forumuri sau yahoomessenger decat in viata reala. Referitor la cum este privita pasiunea noastra: amuzament. Asta fiindca pentru multi oameni mijloacele de transport reprezinta ceva atat de banal, cotidian, uneori chiar enervant (cand intarzie autobuzul in statie). De obicei cand discut cu prietenii sau cunoscutii despre aceasta tema nu deschid primul subiectul despre aceasta pasiune. Mai aduc din cand in cand in discutie transportul in comun si vad reactiile interlocutorului. Daca interlocutorul spune ceva gen: ca se descurca foarte bine cu transportul in comun in oras, ca ii place transportul in comun sau altceva de genul asta continui discutia, daca spune insa ceva de genul: vai, ce ma enerveaza transportul in comun, autobuzele astea enervante etc... nu ma obosesc sa ii schimb parerea. Cu o exceptie insa. Daca incepe sa zica ce bine ar fi sa fie desfintate tramvaiele, ca incurca traficul etc. il contrazic din prima si vin cu contrargumente...
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vlady-13



Data înscrierii: 10/Mai/2007
Ultima vizita: 03/Aug/2023
Mesaje: 312
Locație: Craiova

MesajTrimis: Dum 24 Feb 2008 11:10:11    Titlul subiectului: 89047

Multe persoane spun ca ne pierdem timpul pe degeaba...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
radu



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 1351
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Dum 24 Feb 2008 12:42:59    Titlul subiectului: 89048

Prieteni, nu va mai faceti ganduri din astea... fiecare se bucura de ce ii place...de ce zice restul mie personal nu-mi pasa catusi de putin! Bucurati-va si nu va mai cramponati de niste persoane care nu au capacitatea de a intelege sau de a percepe o astfel de pasiune!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tom



Data înscrierii: 20/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Feb/2008
Mesaje: 604
Locație: Bucuresti; Iasi

MesajTrimis: Lun 25 Feb 2008 11:53:27    Titlul subiectului: 89083

Foarte multi nu inteleg de ce unora le place acel ceva care pentru ei inseamna locul unde isi varsa nervii, se calca pe picioare si mai ales sunt nevoiti sa-l suporte pentru a ajunge la serviciu sau dela serviciu acasa.
Pentru ei conteaza prea putin ca tramvaiul in care urca e modernizat sau nu, ca e cald sau nu in el, ei oricum se urca. A face aceste diferente, a vedea ca unul e rosu si altul galben, ca unul are fata altfel sau ca unele fac alt zgomot este un lux pe care nu si-l pot permite.
Din pacate in Romania, chiar si a colectiona timbre, un hobby raspandit si in vremurile dinainte de '89, reprezinta astazi un lux, si nu neaparat din cauza pretului timbrelor. Time is money, iar hobbyurile sunt activitati care consuma si time si money. Este trist ca multi oameni nu se mai gandesc sa faca ceva in timpul liber si asta uneori pentru ca nu-l mai au sau sunt prea obositi sa mai faca ceva. Din fericire, la autobuze, troleibuze si tramvaie (si trenuri, eventual), poti face poze in drum spre serviciu, daca nu te grabesti prea tare sa prinzi un loc in ele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rosetti61



Data înscrierii: 03/Iul/2006
Ultima vizita: 19/Mar/2024
Mesaje: 1177
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Lun 25 Feb 2008 20:10:05    Titlul subiectului: 89098

Un pasionat intra dincolo de ceea se observa la prima vedere - vehiculul care vine si cateva informatii sumare ca sa stie unde si cu ce merge - incearca sa afle cat mai multe despre operatorul de transport, istoricul sau, detalii tehnice si de logistica, cauta si face schimb de informatii cu alti impatimiti; aprofundeaza probleme legate de impactul transportului asupra orasului, etc. Ii mai auzi pe cate unii: "Daca iti place atata, de ce nu te duci la ei (RATB)?" Acelasi lucru se intampla si in cazul altor pasiuni, indiferent de obiectul lor - se incearca patrunderea in profunzime: poti colectiona brichete dar in acelasi timp le poti si clasifica, cerceta istoricul acestora, cine le-a produs si de cand,etc. Insa majoritatatii oamenilor trec aceste detalii cu vederea beneficiind doar de avantajele si scopul obiectelor; printre ei mai sunt unii care vor sa alfe mai mult...
_________________
Hans Oerlemans si minunatele lui tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FBW58



Data înscrierii: 15/Dec/2006
Ultima vizita: 01/Iun/2021
Mesaje: 322
Locație: Brasov

MesajTrimis: Lun 25 Feb 2008 20:47:58    Titlul subiectului: 89105

In Brasov controlorii se uita ciudat la noi. Cand fotografiez mijloacele de transport vin si intreaba ce fac sau daca am autorizatie sau aprobare. Am patit si cu soferi. Zic ca e pentru colectia personala, se uita ciudat si pleaca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
freyutz



Data înscrierii: 04/Oct/2007
Ultima vizita: 20/Ian/2010
Mesaje: 63
Locație: Bucuresti 6 (Militari; Moinesti)

MesajTrimis: Lun 25 Feb 2008 21:06:31    Titlul subiectului: 89107

Daca va place ceea ce faceti, nu tineti cont de parerile lor...fiecare are cate o pasiune pt ceva...nici mie nu-mi convenea cand mi se spunea intr-o vreme P8 sau Metrorex pe la scoala, dar a trecut si baietii au inteles si chiar unora a inceput sa le placa si si-au facut conturi si ei si chiar unii dintre ei ma iau acuma sa ne plimbam pur si simplu cu mijloacele de transport.

Cei ce nu inteleg o pasiune a altuia inseamna ca au o problema. Nu va lasati judecati de ceva ce va place voua si nu trebuie sa priveasca pe nimeni altcineva. Multi gandesc ca transportul in comun este ceva banal si chiar nu il baga in seama, acesta facand parte din rutina zilnica. Daca va fi o zi fara transport in comun vor vedea ca acesta nu este ceva neglijabil, dar care noua ne-a atras atentia in mod deosebit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Arhitectul



Data înscrierii: 22/Iul/2007
Ultima vizita: 25/Mar/2015
Mesaje: 22
Locație: Lugoj

MesajTrimis: Dum 09 Mar 2008 21:56:17    Titlul subiectului: 89834

Problema trebuie abordata mult mai simplu, nu va faceti publica pasiunea la toti, tineti-o doar pentru voi si faceti publica numai pe forumuri cu acest subiect.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TATRA



Data înscrierii: 04/Dec/2005
Ultima vizita: 02/Noi/2012
Mesaje: 556
Locație: Iasi

MesajTrimis: Lun 10 Mar 2008 13:02:07    Titlul subiectului: 89855

De ce? Eu cred ca e bine sa-ti faci cunoscuta pasiunea. Cel putin eu, asta nu ca lauda, mi-am facut ceva relatii si cunostinte in ceea ce priveste organizarea unor expozitii de modelism. Acum imi vine mai usor sa-mi gasesc sponsori si promotori pentru modelele mele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Lun 10 Mar 2008 14:00:33    Titlul subiectului: 89862

Nu inteleg de ce pasiunea noastra trebuie sa o ascundem; nu facem nimic ilegal sau imoral; ba chiar ar trebui sa-i facem si pe ceilalti sa ne sprijine pentru ca prin prisma pasiunii noastre putem face ceva constructiv!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ParamPam



Data înscrierii: 06/Iun/2008
Ultima vizita: 11/Oct/2011
Mesaje: 5
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 23 Aug 2008 01:42:36    Titlul subiectului: 97311

Toti cunoscutii mei ma privesc ca pe un ciudat de cand le'am spus ca am pasiunea asta...mie unul mi se pare trist lucrul asta... Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan



Data înscrierii: 14/Mai/2006
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 681
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Sâm 08 Noi 2008 20:06:28    Titlul subiectului: 100775

Nu e peste tot la fel.Spre exemplu in cazul meu, la Ploiesti, cand ma duc la depoul de tramvaie toata lumea e amabila si imi da toate detaliile de care am nevoie! In plus nu am interdictii la poze nici in depou nici in afara lui! Very Happy
_________________
37 de ani de tramvai in Ploiesti! 1987-2024! La mai mare!
Avatar:vagon KT4DM 102.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dannyblondu1



Data înscrierii: 24/Mai/2008
Ultima vizita: 13/Mai/2012
Mesaje: 134
Locație: Pitesti

MesajTrimis: Sâm 08 Noi 2008 20:49:01    Titlul subiectului: ... 100778

Eu sunt elev in clasa a X-a,si imi plac autobuzele de cand eram mic,mai exact de cand am 2 ani.La varsta de 2 ani,am plans pana am fost pus la volanul unui autobuz si m-am calmat(asa mi-a zis tata)tatal meu este sofer de autobuz,de acolo si pasiunea mea pentru autobuze,in capete de linii unde nu sunt masini si mai alex politie,mai conduc si eu Very Happy din cand in cand,in timpul orelor,cand este mai plictiseala si nu predau profesorii, rup o foaie de hartie din caiet si ma apuc sa desenez autobuze,totii colegii sunt uimiti cum desenz,dar toti se mira de ce iubesc eu asa mult autobuzele,nu imi este rusine cu pasiunea aceasta.Am sa pun si niste poze cu un autobuz desenat de mine,dar v-a fi facut in timpul orelor, atunci cand imi vine inspiratia Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Dum 09 Noi 2008 00:18:12    Titlul subiectului: 100797

Eu nu prea sunt pasionat asa mult de autobuze,insa imi plac tramvaiele,si de ce nu,troleibuzele. Imi place sa stiu cate rute de transport public are un oras,cum arata infrastructura de tramvai/troleibuz etc. Sincer sa fiu nu e o pasiune principala a mea,eu sunt sportiv de ani buno asa ca ma regasesc in alte locuri,prin alte metode etc. Insa ma simt bine pe acest forum,citesc cu foarte multa pasiune. Nimeni nu stie de aceasta mica pasiune,nu prea discut cu nimeni (despre asta).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexandra2



Data înscrierii: 07/Iul/2007
Ultima vizita: 06/Mai/2015
Mesaje: 408
Locație: Viena (Austria)

MesajTrimis: Dum 09 Noi 2008 13:43:31    Titlul subiectului: 100811

itb 139 a scris:
Nu inteleg de ce pasiunea noastra trebuie sa o ascundem; nu facem nimic ilegal sau imoral; ba chiar ar trebui sa-i facem si pe ceilalti sa ne sprijine pentru ca prin prisma pasiunii noastre putem face ceva constructiv!
Nu trebuie sa ne ascundem pasiunea, insa nu vad ce am castiga sa o popularizam peste tot. Si dupa cum vezi opinile in acest topic, catorva persoane li s-au spus ca nu au alceva mai bun de facut. Depinde foarte mult sa vorbesti doar cu cine crezi ca merita sa o faci. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
folkfan



Data înscrierii: 29/Ian/2010
Ultima vizita: 14/Iun/2022
Mesaje: 634
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 12 Apr 2010 20:47:23    Titlul subiectului: 125746

Am si eu o nedumerire. Noi "executam" niste rubrici aici pe forum de genul "Trasee, rute si harti din Bucuresti"; "Metroul bucurestean". In aceste doua mari grupari de subiecte ne expunem opiniile despre ceea ce a fost, ce este si ce ar trebui sa fie transportul in comun bucurestean. In principiu o facem doar pentru "entertainment" sau ca sa ne ocupam timpul, sau vrem sa schimbam ceva cu adevarat? Intrebarea principala este: mai marii in functie din cele doua regii cunosc existenta acestui forum? Realizeaza oare ca si aici exista idei bune de pus in aplicare, o parte din ele venind de la utilizatori mai avizati (d.p.d.v. al studiilor pe care le au) si alta parte de la simpli utilizatori cu imaginatie (sau cartografi digital, cum sunt eu)? Exista printre noi o sursa de "scurgere" a acestor informatii spre cei care trebuie sa arunce un ochi si sa traga niste concluzii?

In alta ordine de idei, cumva adminii forumului considera ca materialul postat nu ar trebui sa fie vizualizat in intregime de autoritati / sefii din regiile de transport? Daca da, care parte din el? Este pura curiozitate a mea. In afara de faptul ca am dat mana cu directorul Metrorex la ziua portilor deschise, alte contacte n-am mai avut cu mai-marii in domeniu. Ar merita ca materialul din acest forum sa le fie pus intr-un fel sau altul la vedere?

_________________
Andrei Ionel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Admin
Administrator/Moderator FORUM


Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 15/Mar/2024
Mesaje: 641

MesajTrimis: Lun 12 Apr 2010 21:32:35    Titlul subiectului: 125748

S-au pus niste intrebari interesante in mesajul anterior, iata si unele raspunsuri:

- Forumul este in primul rand un canal de comunicare intre cei ce folosesc sau au un interes legat de transportul public urban si nu un mijloc de comunicare cu cei din regiile locale de transport; desigur, cei din regii sunt liberi sa citeasca ce scrie aici, dar nu asta este ideea principala a forumului.

- Pentru comunicarea cu regiile de transport exista canalele oficiale, specifice fiecarei regii in parte; in principal e vorba de sesizari si/sau sugestii scrise, telefonice sau trimise prin site-urile de web ale regiilor.

- Nu stim daca persoane din conducerea RATB sau Metrorex citesc sau nu forumul; stim insa ca asta se intampla in cazul altor orase, cum ar fi de exemplu Alba Iulia, Iasi sau Tulcea.

- Absolut orice material postat aici este disponibil pentru toata lumea - atat utilizatorilor inregistrati cat si vizitatorilor (exceptie: materialele din Arhiva Video sunt doar pentru userii inregistrati - dar doar din motive de prevenire a download-urilor abuzive). Deci in nici un caz nu vom considera ca vreun anume material nu trebuie vazut de catre oricine. In plus toate materialele de aici, atat din forum cat si din site-urile conexe (retele, locatii, harti...) sunt public domain deci pot fi folosite in orice scop. Incurajam la maximum circulatia informatiei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
CAZAN GEORGE



Data înscrierii: 25/Oct/2009
Ultima vizita: 12/Oct/2014
Mesaje: 19
Locație: Madrid (Spania)

MesajTrimis: Dum 22 Aug 2010 22:09:33    Titlul subiectului: pasiunea noastra vazuta de altii 132277

Daca nu vedeam cu ochii mei acest site, nici eu n-as fi crezut ca exista. La fel ca multi altii de aici, iubesc autobuzele de cand ma stiu. Cand am mai crescut, am inceput sa desenez. La inceput mi-era jena de cei din familie pentru ca considerau hobby-ul meu o porcarie si o pierdere de timp. Cu timpul am terminat de realizat tot parcul auto al societatii de transport calatori in exteriorul Ploiestiului (fosta TCP), dar eram atat de experimentat incat cele vechi nu mai corespundeau noilor standarde, astfel ca am inceput sa fac o noua colectie, mi-am cumparat materiale de la magazin si lumea din jur vazand cat de reusite erau ,,operele,,mele a inceput sa aprecieze munca si talentul meu, iar eu asteptam sa mai intre cate o masina la revizie sau la vopsit ca s-o pot face din nou. Totusi cineva care nu are in sange aceasta pasiune n-a putut niciodata sa inteleaga ce poate sa-mi placa asa de mult la niste ,,fiare,,. Am decupat fiecare exemplar in parte si am facut un teanc de aprox 120 bucati, dar multe le-am distrus eu pentru ca nu-mi mai placeau. Acum construiesc machete, dar aici in Spania nu mai pot sa o fac. Anii au trecut si societatea de transport s-a desfiintat, autobuzele s-au vandut ori casat, iar azi cele care mai exista se numara pe degetele de la o mana. Eu insa le am pe toate intr-un sertar ca amintire. Atunci cand altii ma considera un ciudat, eu ma consider mai original pentru ca pasiunea mea e atat de rar intalnita. Personal eu cred ca mai sunt multi care indragesc mijloacele de transport in comun, dar le e jena sa o recunoasca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rocar



Data înscrierii: 15/Mar/2017
Ultima vizita: 19/Mar/2024
Mesaje: 1238
Locație: Constanta; Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sâm 24 Iun 2017 01:10:07    Titlul subiectului: 190716

Sunt de parere ca este o pasiune absolut normala, nu trebuie sa ne consideram "ciudati" pentru ca ne plac, mai mult sau mai putin, mijloacele de transport in comun.

Unii apreciaza designul, altii utilitalea lor, altii detaii pur tehnice, altii pur si simplu aduc strile care ne ghideaza spre un nou viitor. Unii sunt aici doar pentru cateva topicuri, altii pentru mult mai multe, cum sunt eu, de exemplu.

Pentru majoritatea, in schimb, mijloacele de transport sunt, citez dintr-un prieten caruia am facut ineptia de a-i spune ce hobby-uri am Smile, "Porcariile alea in care te urci ca sa ajungi la munca, ca altfel te da afara...", sau "cutii pe roti imputite pe care le folosesc saracii care n-au masina", citand de aceasta data un "jmecher" cu BMW-ul la scara blocului... Astfel de oameni nu pot percepe acest domeniu ca fiind o pasiune si nu ii putem condamna, dar nici noi nu trebuie sa fim condamnati pentru ceea ce facem, mai ales ca nu deranjam pe nimeni cu pasiunea noastra. Ba dimpotriva, mi se pare ca nu prea suntem luati in serios, nu ne baga nimeni in seama, chiar si atunci cand avem cu adevarat ceva de spus. Putem chiar noi sa imbunatatim acest transport in comun, spre a nu mai auzi atat de des astfel de comentarii destul de defaimatoare.

Venim cu idei noi, sau imbunatatim ceea ce este deja folosit, dar din pacate de multe ori doar aici pe forum... Cei care iau decizii nu prea tin cont de propunerile si de dorintele noastre, a pasionatilor, iubitorilor si cunoscatorilor acestui vast domeniu. Da, stiu povestea: "Nu este rentabil", Nu este eficient", "La noi nu se poate, suntem prea in urma", "Noi nu cunoastem, deci nu folosim", "Nu sunt fonduri", "Nu ne pasa de starea vehiculelor, ca oricum vom avea clienti care nu au nici un cuvant de spus", "Ce, esti nemultumit? Uita-te in Africa si vezi ce bine traiesti tu!", "Noi vrem profit si atat!", "Vrei ceva? Fa-ti singur, nu te vom sprijini" si lista scuzelor si a suturilor poate continua, dar cred ca mesajul va deveni prea plictisitor chiar si pentru un pasionat inrait Laughing .

Imi doresc sa nu imi luati in nume de rau ceea ce postez aici pe forum si faptul ca pun foarte multe intrebari, dar consider ca informatiile trebuiesc actualizate din cand in cand, periodic, deoarece sunt foarte multe topicuri pe care nu s-a mai vorbit de peste 5 ani, unele chiar de 10-11 ani Confused Sper ca acest forum sa nu moara, asa ca trebuie sa contribuim fiecare cu ceea ce stim si putem si avem deja, pentru ca intr-un viitor comunitatea pasionatilor de transport in comun sa aiba mai multe de spus in fata celor care doar pun stampile si invart banii dupa cum ii taie capul, chiar daca nu au habar despre acest domeniu.

Ma bucur ca am gasit aceasta comunitate si sper sa o gaseasca din ce in ce mai multi posibili pasionati. De asemenea, ii respect pe cei care nu au lasat lucrurile la voia intamplarii si scriu de atatia ani in ideea de a informa si de a schimba ceva in bine.

Sunt constient ca trebuie sa privim spre viitor, insa nici trecutul nu trbuie uitat, de aceea tin neaparat sa fac tot ceea ce pot ca vechile mijloace de transport romanesti sa nu fie uitate si sa se pastreze o parte dintre ele, in muzee daca se poate, si nu sa le distrugem pe toate in ideea ca nu intereseaza pe nimeni, ca nu este deloc adevarat! Haideti sa nu ne "casam" istoria. Exclamation
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
castrosua



Data înscrierii: 24/Noi/2006
Ultima vizita: 24/Feb/2024
Mesaje: 945
Locație: New York (SUA)

MesajTrimis: Sâm 24 Iun 2017 01:57:56    Titlul subiectului: 190717

Foarte bine zis, Rocar.

Vreau sa adaug si eu cateva lucruri.

Apropos de ala cu BMWul. E sunt mare pasionat de masini (Am 4) si iubesc masina cat si transportul public. Acum uitati-va voi ciudat la mine! Nu o sa zic unde, dar era un forum care mi-a sters apropae toate mesajele, doar din cauza afirmarii iubirii mele catre masina mica. Mi s-a parut atat de urat ca nu am mai postat. Si asa am ajuns la TramClub. (Chiar daca si aici s-a sters ceva si m-a ofticat, dar in fine.)

Mie personal im plac masinile propriu zise, altora idea de autobuz, troleu, tramvai, indeferent ce generatie, atat timp cat e activ. E ok. Fiecare aveam tente diferite. Si nu trebuie se ne rusinam. ca e acelasi lucru, masini clasice, sau pasionati de instrumente muzicale (dati un search la piscalau cu zugalai).

Despre forumul acesta, sunt valuri de activitate, valuri de tacere. Din cand in cand dau navala si cei care n-au interes si asa se umble busosfera de informatii eronate. Asta e. Totusi avem pasiune, si datoria sa mentinem un fel de adevar, dar acum am luat-o pe linia lui 6.

Daca forumul acesta se inchide, m-ar necaji. Ce ne mai ramane? Cum am zis, sunt altele care au agende pseudo-politice (neuresite sau ba). Daca se ajunge la asa ceva, am deja un forum creat, ready to go. Doar trebuie sa-l pun online. As vrea sa fi in paralel, oentru ca aici discutam mai lejer, unde forumul meu va fi o arhiva tehnica a mijloacelor de transport. (Initial doar Dacuri/Rocaruri, apoi restul).

Ce discutam noi e o parte de istorie. Ba chiar am reusit sa inteleg anumite evenimente geopolitice incepand cu studiul autobuzelor. Daca nu cautam mai adanc, nu as fi inteles Romania si rolul ei in anii 60, 70, 80. Suna serios, nu? Este, si tocmai din cauze unei usoare mentalitati de "sunt doar autobuze" au fost neglijate informatii care au fost ascunse in alte zone (vezi Sidex, '89, Nixon, Carter). Autobuzele si tramvaiele deci eventual vor contribui la o scriere corecta a istoriei. (Asta cand o sa ma apus sa scriu cartea astea lol)

_________________
https://www.bitchute.com/channel/dac_dynasty/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Rocar



Data înscrierii: 15/Mar/2017
Ultima vizita: 19/Mar/2024
Mesaje: 1238
Locație: Constanta; Cluj-Napoca

MesajTrimis: Dum 09 Iul 2017 02:16:13    Titlul subiectului: 190991

Pe langa ceea ce am spus mai sus, mai vreau sa adaug ceva: ca un iubitor de autovehicule, nu pot spune ca urasc un anumit model sau ca nu pot gasi nimic bun intr-un vehicul, oricare ar fi el. Mi-au placut autobuzele/troleibuzele de cand eram mic si intotdeauna, cand aveam ocazia, imi exprimam pasiunea... le desenam "intr-o veselie" pe caiete, foi, manuale... Construiam autobuze din carton, hartie, "bine schitate" Smile... nimic nu ma putea opri. Nici macar foamea Laughing. Cumparam la jucarii, cat sa-mi fac propriul depou, iar cand una se strica, imediat deveneam inginer. Am refacut un autobuz de la zero... dupa ce l-am strivit dintr-o neatentie pe care nu mi-o iert nici astazi.
Am facut si un vagon CFR de calatori, tip cuseta Very Happy . Saltelele erau niste "pernute" din hartie umplute tot cu hartie, dar maruntita (gen confetti). Nu mai spun ca aveam si MECANO, era la mare cautare pe atunci... Rar faceam modelele de masini prezentate in brosuri, de regula imi schitam singur propriile modele, cel mai des fiind autobuze, bineinteles!!! Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community