Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Autobuz Solaris in teste la Iasi, in 2004 !

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul IAȘI
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Arhiva de Presa



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 03/Sep/2020
Mesaje: 931

MesajTrimis: Joi 28 Iul 2011 14:39:52    Titlul subiectului: Autobuz Solaris in teste la Iasi, in 2004 ! 146748

Conform unui articol de presa gasit recent, se pare ca Iasi-ul a beneficiat, experimental, de un autobuz Solaris aflat in probe in mai multe orase romanesti.

http://www.evenimentul.ro/articol/frumos-dar-prea-scump.html

"30-04-2004

Frumos, dar prea scump

Ieri, ieșenii au putut admira și călători cu un autobuz produs de firma Solaris Bus&Coach, din Polonia. Firma a dorit să prezinte acest model în 10 orașe mari din România. Vehiculul va mai circula și astăzi În Iași, după care va pleca spre Craiova. Autobuzul a mers ieri pe traseul 14 (Copou – Podu Roș – CUG) și a atras numeroși călători datorită costului redus al biletului – 5.000 de lei/călătorie, față de 7.000, cît costă biletul de autobuz, maxi-taxi sau tramvai. "Ce frumos! Parcă am fi în excursie!", spunea o doamnă în vîrstă. Uimirea altui călător a fost cu atît mai mare cu cît a observat că biletul a fost compostat automat, fără să mai fie nevoie de apăsarea vreunui buton: "Ar fi prea frumos să ne aducă autobuze din astea. Cît costă? Doamne, 175.000 de euro?!". Chiar dacă pe anumite porțiuni din traseu singurii călători din autobuz au fost copii, care nu cumpărau bilete (și nici nu au fost obligați s-o facă) sau șoferi de la SC Autobuzul care au dorit să vadă cum merge "minunea", în Copou, la Universitate, autobuzul s-a umplut cu oameni care se îndemnau unul pe altul să urce, pentru că "biletul costă 5.000 de lei". Autobuzul, de 12 metri lungime, 2,55 m lățime și 2,85 înălțime, are 91 de locuri – inclusiv unul adaptat pentru cărucioarele persoanelor cu handicap, motorul respectă normele de poluare Euro 3, iar viteza maximă este de 70 km/oră. Pentru accesul persoanelor cu handicap, vehiculul este dotat cu o rampă specială. "E plăcut să conduci un asemenea autobuz, doar că este cam lat pentru anumite străzi, în special cele din Copou, unde sînt multe mașini parcate pe prima bandă", ne-a spus șoferul Iulian Nicolau. (C.N.)"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Apr/2024
Mesaje: 8713
Locație: Iasi

MesajTrimis: Dum 31 Iul 2011 22:03:54    Titlul subiectului: 146910

radub, la un alt subiect, a scris:
Problema era ca Autobuzul avea in parc autobuze vechi, neincalzite iarna, intr-o stare destul de proasta, care circulau goale (dar goale-goale, nu e exagerare) in timp ce janghinoasele private care ii piratau traseele scoteau bani frumosi. Situatia era cu atat mai tragica cu cat Autobuzul nu avea o oferta de legitimatii de calatorie atractiva si biletele nu erau valabile de la RATEC la Autobuzul si invers.

La un moment dat a fost o prezentare a celor de la Solaris - un autobuz a circulat 2 zile pe traseul 14 - ocazie cu care s-au facut mari planuri de viitor si cam atat. De achizitii de autobuze noi nici nu putea fi vorba, din lipsa finantarii.

Asta e, coborand Copoul, in apropiere de Fundatie (mai mare n-am, asa am gasit si eu pe net pe vremuri; a doua imagine a aceeasi, pe care am marit-o putin):



Solaris Urbino Iasi.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  6.14 kb
 Vizualizat:  de 8656 ori

Solaris Urbino Iasi.jpg



Solaris Urbino Iasi marit.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  19.39 kb
 Vizualizat:  de 8656 ori

Solaris Urbino Iasi marit.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Spike



Data înscrierii: 02/Apr/2021
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 59
Locație: Iasi

MesajTrimis: Sâm 19 Iun 2021 19:24:29    Titlul subiectului: 210675

Pe unde se mai afla acest autobuz la momentul de față?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ADK



Data înscrierii: 09/Apr/2019
Ultima vizita: 18/Apr/2024
Mesaje: 694
Locație: Buzau

MesajTrimis: Joi 01 Iul 2021 23:30:48    Titlul subiectului: 210764

Cel mai probabil la el acasă, în Polonia.

Sunt profund convins că era interesantă senzația de a circula cu un astfel de autobuz în acei ani. 10 mari orașe? păi eu nu-mi aduc aminte să-l fi adus și prin București...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul IAȘI Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community