Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Despre bacsisurile oferite taximetristilor

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Taxiuri
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Oferiti bacsis taximetristilor ?
Da
93%
 93%  [ 14 ]
Nu
6%
 6%  [ 1 ]
Voturi totale : 15

Autor Mesaj
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 16/Apr/2024
Mesaje: 9870
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 21 Aug 2011 09:59:19    Titlul subiectului: Despre bacsisurile oferite taximetristilor 147816

Am fost o data si cu taxiul, in Sibiu, Tarifele sunt de 1,5 RON/km, ce m-a mirat la soferul de taxi este ca a vrut un bacsis mai mic, a luat doar 2 RON in plus ca bacsis, spre deosebire de cei bucuresteni.

Ultima modificare efectuată de către guest la Dum 25 Dec 2011 23:19:36, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 23 Aug 2011 10:05:02    Titlul subiectului: 147869

Shocked
Cum adica "a vrut un bacsis mai mic"?!? Ati negociat?!? Sau i-ai oferit mai mult si omul, "politicos", si-a luat doar 2 RON si ti-a dat restul?!?

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 16/Apr/2024
Mesaje: 9870
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 29 Aug 2011 10:59:33    Titlul subiectului: 147999

I-am oferit mai mult, ne-a dus pana in Selimbar, unde aveam cazare la Motel Dracula, initial vroiam sa ii dau aproape 4 RON bacsis si nu a luat decat 2 RON, spunand ca este prea mult.
Nu stiu daca a fost o exceptie, sau taximetristii sibieni sunt un pic mai civilizati decat cei din alte parti.
Oricum, eu am fost placut surprins.

Parca nu ati fi circulat cu taxiul, oameni buni. Pe ce planeta traiti ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Apr/2024
Mesaje: 8713
Locație: Iasi

MesajTrimis: Lun 29 Aug 2011 11:16:17    Titlul subiectului: 148004

Bacsis?! Pentru?!

Eu nu le dau niciodata bacsis si primesc restul pana la ultimul leut. De ce le-as da bacsis?!

Serios, de ce ar pretinde si/sau de ce li s-ar oferi bacsis? Pentru mine e o chestie noua sa vad ca dati / ca vi se pretinde bacsis la taxi. La Iasi nici vorba de asa ceva si pe nicaieri prin tara pe unde am mai avut nevoie de taxi. Aparat de taxat (cat de bun o fi ala), platit la leut, dat restul la leut.

Ce-ar fi sa dam bacsis peste tot pe unde cumparam un produs sau un serviciu?!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Kaustik



Data înscrierii: 11/Noi/2008
Ultima vizita: 03/Mar/2024
Mesaje: 766
Locație: Ploiesti; Bucuresti; Braila

MesajTrimis: Lun 29 Aug 2011 14:14:19    Titlul subiectului: 148022

Bacsisul (suma de bani respectiva) nu se pretinde, ci este oferita de cel care primeste serviciul/produsul catre ofertantul/vanzatorul serviciului/bunului si este o mica suma peste pretul normal al serviciului/bunului. E ceea ce se cheama "ciubuc" pe la noi prin partile Brailei... (turcism...). Diferenta dintre ciubuc si mita (spaga) este tocmai faptul ca ciubucul este oferit de bunavoie, pe langa pret, dupa prestarea serviciului sau achizitia produsului, ci nu este pretins de ofertant, inainte ca acesta sa-si faca treaba/datoria, care uneori nici macar nu intra in competenta lui...

Daca soferul de taxi pretinde o suma de bani, inainte sa te duca unde ai nevoie, daca doctorul pretinde un pret ca sa te opereze (desi asta intra in atributiile lui, tu fiind asigurat medical, si ori te face sa crezi ca nu tine de el, ori te simti tu dator "cu o cafeluta" - poate ca nici sa nu uite ceva prin tine...), daca te duci cu plicuri ("atentii") la deputati, senatori, primari, judecatori, procurori, politai, ca sa te favorizeze undeva cu ceva, aia se cheama spaga... Dar daca ii zici taximetristului la sfarsitul cursei (taxata pe aparat, fireste) "tine rest", aia nu e pretinsa de el, e data de tine de bunavoie si se cheama bacsis. El si-a facut treaba, a primit banii figurati pe afisajul aparatului, daca vrei sa-i lasi in plus, e problema ta (ca aparatele mai sunt "facute" - cum se zice - asta e alta mancare de peste, se cheama inselatorie - parnaie, ca si mita...).

Sincer sa fiu, eu nu prea am folosit taxiuri (spre deloc). Am folosit doar de cateva ori, in extrema urgenta, de pilda, cand trebuia sa ajung dimineata devreme (pana in 5:00) la gara la tren/microbuz, ca sa plec la Bucuresti, sau cand eram la Bucuresti si ma intorceam noaptea de undeva si nu aveam metrou/RATB. Si cum situatiile extreme erau rare... In rest, folosesc doar mijloacele de transport in comun (oricare ar fi ele) pentru deplasare sau propriile-mi picioare (atat cat o sa-mi permita varsta/fizicul si vremea de afara).

Insa am lasat aproape de fiecare data 1-2 lei in plus la sfarsitul cursei (daca ma costa sa zic 8 lei, lasam o hartie de 10 pe bord si ieseam din masina). Am lasat in egala masura restul si la vanzatoarele de bilete RATB/Braicar/RATP sau cartele de metrou, vanzatoare de la casele de bilete CFR, vanzatoarele de la chioscurile de coltul blocului sau din piata... Sa fim seriosi, cine nu face asta, chiar si 10/50 bani... Daca am vrut sa las, evident... Daca nu voiam, nu lasam... Deci asta tine de fiecare...

_________________
"O tara dezvoltata nu este una unde saracii pot merge cu masina, ci una unde bogatii folosesc transportul public." E.P.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Apr/2024
Mesaje: 8713
Locație: Iasi

MesajTrimis: Lun 29 Aug 2011 15:05:50    Titlul subiectului: 148025

Kaustik a scris:
Am lasat in egala masura restul si la vanzatoarele de bilete RATB/Braicar/RATP

Oooooooooo, e teribil de grav, intrucat li se face verificare de gestiune si daca sunt gasite pe plus sau pe minus, vine sanctiunea si chiar datul afara daca este a doua sanctiune. Banii personali se declara la intrarea in serviciu pe foaia de gestiune. Aoleu, cata inconstienta daca fac asa ceva, e o incalcare extrem de grava a ROI.

Revenind la TAXI, se intampla sa fiu nevoit sa le las ceva de genul 30, 40, maxim 70 de bani, atunci cand invoca lipsa restului de tipul asta. O singura data am lasat 2,5 lei, fiind foarte tarziu si neavand chef sa mai astept gasitul de bani de schimbat prin vecinatate. In rest mi s-a dat de fiecare data restul in mod normal din proprie initiativa, fara discutii. Indiferent de ora, pur si simplu isi fac meseria si cu asta basta, nu am de ce sa le fiu recunoscator suplimentar platii cursei.

Ce am spus mai sus cu sanctiunile si datul afara nu e deloc gluma, am avut n cazuri cat se poate de reale la RATP Iasi. Pentru prostii de astea, chiar cu sume de tot rahatul, au ramas inconstiente/inconstienti de astea/astia pe drumuri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 29 Aug 2011 16:45:49    Titlul subiectului: 148029

Nu e tocmai moral, dar s-a impamantenit, si eu "rotunjesc", in general, suma platita, adica daca e 6,5 sau 6,7 ii dau 7 si gata.
Dar depinde si de taximetrist, cat de amabil e; daca nu-mi place atitudinea lui, atunci ii iau restul si gata.

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf


Ultima modificare efectuată Catalin Ghita la Mar 30 Aug 2011 09:55:54, modificat de 2 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 29 Aug 2011 20:02:59    Titlul subiectului: 148035

Si eu las intotdeauna 10-15% in plus atat la taxi cat si la restaurant, dar este optiunea mea. Probabil la fel cum RaduB se mira de ideea de a lasa 10% in plus, la fel ma mir si eu de ideea de a NU lasa...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Trix



Data înscrierii: 02/Aug/2006
Ultima vizita: 04/Noi/2020
Mesaje: 1194

MesajTrimis: Sâm 03 Sep 2011 12:28:41    Titlul subiectului: 148244

Citat:
Banii personali se declara la intrarea in serviciu pe foaia de gestiune. Aoleu, cata inconstienta daca fac asa ceva, e o incalcare extrem de grava a ROI.
Banii se declara la intrare, dar se si controleaza? Daca el declara de exemplu 5-6 lei in plus si-i face "din gestiune"?
Sau daca maruntisul ala de 5 sau chiar 10 bani pe care multi (inclusiv eu) nu-l prea iau, il foloseste sa-si ia o cafea sau un suc? Tot nu-i ramane pana la sfarsitul programului.

La taxiuri dau cam 10-15%. Daca e un taximetrist pe care il stiu si il sun pe el direct sa vina, ii dau minimum 5 lei bacsis.
Am facut odata comanda si dispecera a trimis masina la alta adresa. Cand am vazut ca nu mai vine, am sunat din nou, dispecera si-a cerut scuze si a trimis alta masina cu un controlor de trafic. Ala nu a vrut sa ia bacsis absolut deloc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Apr/2024
Mesaje: 8713
Locație: Iasi

MesajTrimis: Sâm 03 Sep 2011 13:10:27    Titlul subiectului: 148245

Vanzatorii de bilete nu sunt deloc, dar absolut deloc de capul lor. Nu facem aici nici ghidul micului vanzator de bilete si nici pe cel al controlorului de gestiune (care vine exact atunci cand te astepti mai putin). Fiecare actioneaza dupa cum ii dicteaza constiinta si judecata si suporta consecintele atunci cand drumul ales nu a fost cel corect (fie si atunci cand vorbim despre cafeluta luata din banii institutiei, care-l aduce pe cel prins - foarte usor - in fata comisiei de disciplina). Daca te-ai hotarat s-o iei pe drumul asta si ai comis-o azi si ti-a mers (nu ti-a venit pe cap controlul) vei fi tentat si maine (iar daca ai minte ceva mai multa, vei incerca sa anticipezi venirea controlului, insa vei omite din vedere ca asta nu se intampla dupa un anumit tipic, deci de cele mai multe ori nu e previzibil) si pana la urma ulciorul se va sparge. Sau vei considera ca daca azi ti-a venit controlul, maine sigur nu-ti va mai veni, maine o vei comite si vei avea surpriza sa testezi teoria de mai sus. Sau vei considera ca daca tocmai a plecat controlul, restul zilei va fi trai si o vei comite in aceeasi zi si vei constata ca, la naiba, controlul poate sa iti bata la usa si a doua, a treia, a n-a oara in aceeasi zi.

E valabil pentru absolut orice lucrator purtator de gestiune.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Trix



Data înscrierii: 02/Aug/2006
Ultima vizita: 04/Noi/2020
Mesaje: 1194

MesajTrimis: Mar 06 Sep 2011 21:08:34    Titlul subiectului: 148319

Este departe de subiectul acesta faptul ca vanzatorii de bilete sunt in pericol de a-si pierde slujba din cauza unor monede de 5 sau 10 bani pe care calatorii refuza sa le mai ia. Oricum, aceste sume nu intra la categoria bacsis, pentru ca vanzatorul nici macar nu presteaza serviciul. Mai intelegem daca biletul se vindea direct la conducatorul de vehicul.

Revenind insa la taxiuri si bacsisuri mai mari sau mai mici, un taximetrist mi-a povestit ca a luat odata niste chinezi undeva prin Colentina. I-a dus unde trebuia si cursa facea 95000 (9,5 roni). Chinezul ii da 100000 (10 roni) si taximetristul nu avea marunt (5000 pe atunci, 50 bani in banii de acum). Chinezul incepe sa strige: "Ținți mii, ținți mii, tu hoț, tu hoț" Laughing

La capitolul bacsisuri exotice, alt taximetrist a luat 25 roni dela Piata Romana la Piata Gemeni (vreo 2-3 km maximum), la 2 barbati pentru ca se sarutau in masina Laughing Tot acelasi taximetrist a luat intr'o noapte un bacsis de 50€ unui cuplu (o tipa + un strain) care au vrut sa faca (si au facut) sex in masina (de care, nu intru in amanunte) Laughing Bine, astea pot intra deja la capitolul povesti de taximetrist, dar oricum, daca aveti idei din astea in taxi, macar stiti niste preturi Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 16/Apr/2024
Mesaje: 9870
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 25 Dec 2011 23:18:27    Titlul subiectului: 151383

In general las la taxi bacsis de 10-15 %. Dar daca este un sofer figurant nu ii las nici un ban. Am atasat si un chestionar topicului, unde puteti sa votati daca oferiti sau nu bacsis taximetristilor.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Lun 26 Dec 2011 00:10:58    Titlul subiectului: 151385

Da, eu las pentru ca stiu ca o duc si ei greu. Atunci cand il vad pe unul ca se poarta frumos cu mine, indiferent ca asculta manele sau mai fumeaza in masina, daca mi-e simpatic, il rasplatesc rotunjind de obicei la o suma rotunda. In Romania, taxiurile sunt inca foarte foarte ieftine si accesibile, iar taximetristii au o viata destul de complicata.
_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
paraschivrazvan25



Data înscrierii: 29/Mai/2016
Ultima vizita: 03/Apr/2024
Mesaje: 27
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 02 Iun 2016 14:30:22    Titlul subiectului: Re: Despre bacsisurile oferite taximetristilor 185496

Ai dreptate, daca lasai doar 2 lei in Bucuresti unui taximetrist cu siguranta coborai si injurat.
_________________
inchirieriauto-bucuresti.com
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
paraschivrazvan25



Data înscrierii: 29/Mai/2016
Ultima vizita: 03/Apr/2024
Mesaje: 27
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 07 Iun 2016 10:29:08    Titlul subiectului: 185536

De obicei o duc greu doar cei care nu muncesc. In general din taximetrie se pot face si 200 - 300 de lei pe zi profit daca se munceste.
_________________
inchirieriauto-bucuresti.com
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sergiu.9



Data înscrierii: 26/Sep/2015
Ultima vizita: 14/Sep/2021
Mesaje: 181
Locație: Cluj

MesajTrimis: Vin 29 Iul 2016 10:08:48    Titlul subiectului: 186034

Am o cunostinta care a fost taximetrist si mi-a spus ca incasarile ajungeau undeva la 3500-4000 de lei pe luna,iar dupa ce isi platea taxele si combustibilul ramanea cu vreo 2000 de lei in buzunar.
Insa vreau sa spun ca nu era ca si restul marlanilor din fata garii,ci venea imbracat la camasa,pantofi de piele,frumos echipat, si masina ii era foarte ingrijita si curata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 16/Apr/2024
Mesaje: 9870
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 12 Aug 2016 22:33:01    Titlul subiectului: 186136

La Cluj nu prea se da bacsis. Cel putin prietenii mei de la Cluj nu dau bacsis. Este o situatia generala, sau prietenii mei clujeni sunt o exceptie ?
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sergiu.9



Data înscrierii: 26/Sep/2015
Ultima vizita: 14/Sep/2021
Mesaje: 181
Locație: Cluj

MesajTrimis: Sâm 27 Aug 2016 11:16:19    Titlul subiectului: 186249

Depinde de om...unii dau bacsis,altii nu, asa e peste tot.
De ce nu s-ar da la Cluj?Om fi noi clujenii mai zgarciti?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Carligu



Data înscrierii: 20/Ian/2015
Ultima vizita: 17/Ian/2024
Mesaje: 162
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sâm 27 Aug 2016 12:23:20    Titlul subiectului: 186250

Eu circul destul de des cu taxiul in Cluj-Napoca adica de 2-3 ori pe saptamana si tot timpul las 1-2 lei ciubuc + maruntul care ramane . Spre exemplu pentru o cursa de la servici pana acasa pe aparat arata intre 8 si 9 lei tot timpul las 10 lei. Toti prietenii mei care circula cu taxi lasa cel putin maruntii pana la suma rotunda care nu de putine ori e 70-80 de bani.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Taxiuri Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community