Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Autobuzele Maz
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Autobuze
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
fider



Data înscrierii: 31/Mai/2007
Ultima vizita: 10/Oct/2008
Mesaje: 202
Locație: Bucuresti (Vest)

MesajTrimis: Sâm 25 Aug 2007 19:18:24    Titlul subiectului: 81925

Cu toate avantajele lor, in opinia mea, cel putin MAZ raman ceea ce sunt: o alegere ieftina si cu destule compromisuri. Daca privim la DAF si la MAZ diferenta e ca de la cer la pamant. Si vorbesc despre DAF aduse in 1994 in Bucuresti. Chiar si acum multe dintre ele (vechi, fara RK) sunt notabil mai silentioase, confortabile si mai incapatoare decat MAZ (cel putin modelele de acum din Brasov si Constanta).
Deci sa lasam povestile cu MAZ si cat de grozave sunt. Da, cand compari totul cu un DAC vechi, fara incalzire si cu scaune de lemn, ORICE iese mai bun. In Bucuresti am avut destule exemple de autobuze, cu mult mai multe si mai bune decat MAZ. Asa ca in lipsa de altceva, multi se vor lauda si cu MAZ ca mare realizare in transportul public.
Am circulat cu MAZ in Brasov si nu mi s-au parut o mare realizare. Raman la parerea ca sunt mai confortabile decat DAC vechi si mai calduroase, dar cam atat. Seamana cu Renault si Mercedes la un pret ce este accesibil pentru unii. In rest are compromisuri cat cuprinde fata de un DAF Castrosua SH.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alin



Data înscrierii: 09/Noi/2005
Ultima vizita: 19/Noi/2017
Mesaje: 176
Locație: Brasov

MesajTrimis: Dum 10 Aug 2008 07:38:17    Titlul subiectului: 96872

Noul Maz 103 cu facelift. http://www.transport.wroc.biz/

,,
,,[url][/url]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Dum 10 Aug 2008 13:24:44    Titlul subiectului: 96883

Arata bine. Ne poti spune dac si motorizarea este schimbata? Au 4 trepte?
In rest par in regula.
Mi se par cele mai bune autobuze din punct de vedere al raportului rezistenta/pret. In mod public recunnosc ca am gresit atunci cand le-am subestimat. Observandu-le pe cele din Brasov cat de in regula se tin in conditii de intretinere insuficiente, imi dau seama ca am judecat eronat.
De acord ca la capitolul finisaje sunt relativ codase, dar, la capitolul fiabilitate stau, dupa mine, pe un loc fruntas.

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
silviu



Data înscrierii: 11/Feb/2008
Ultima vizita: 09/Iul/2023
Mesaje: 219
Locație: Iasi

MesajTrimis: Lun 11 Aug 2008 16:36:20    Titlul subiectului: 96918

Ce pret au?
Ce noutati includ, sau modificari?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
tomi_ms



Data înscrierii: 28/Ian/2007
Ultima vizita: 04/Dec/2021
Mesaje: 404
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Mar 23 Sep 2008 10:08:10    Titlul subiectului: 98653

Ionescu a scris:
(...)
Mi se par cele mai bune autobuze din punct de vedere al raportului rezistenta/pret. In mod public recunnosc ca am gresit atunci cand le-am subestimat. Observandu-le pe cele din Brasov cat de in regula se tin in conditii de intretinere insuficiente, imi dau seama ca am judecat eronat.
De acord ca la capitolul finisaje sunt relativ codase, dar, la capitolul fiabilitate stau, dupa mine, pe un loc fruntas.


Intr-adevar sunt rezistente in conditiile de intretinere de care au parte. Am observat totusi cate ceva la cele din Tg Mures:
-motorul scoate fum negru. La unele masini din pacate si in mers, la altele e doar o consecinta normala a plecarii in treapta a 3-a de viteza, folosita de unii soferi (motorul fiind solicitat la turatie prea mica scoate fum, dar dupa intrarea in regimul normal de functionare revine la normal). E o chestiune de atitudine, unor soferi nu le pasa de masina, desi MAZ-ul cu cutie manuala necesita atentie la alegerea treptei potrivite, acestea fiind relativ scurte (la 40km/h se schimba in treapta a 6-a, spre deosebire de ElCar de exemplu, care la aceeasi viteza merge in a 4-a, avand probabil aceeasi cutie ca si modelul interurban).
-elementele de interior s-au slabit: la multe masini trapa de pe plafon nu mai sta deschisa (dar si inchisa sta numai multumita gravitatiei), capacele de deasupra geamurilor fac zgomot, la unele masini se intampla sa se si deschida (noroc cu firul care nu le lasa sa se deschida mai mult decat e strict necesar pentru acces, astfel calatorii nu risca sa fie loviti), iar de cand au iesit din garantie si intretinerea motorului se efectueaza de catre regie, s-au stricat incuietorile compartimentului motor, la unele masini usa dinspre salon a "dulapului" se plimba, la viraje stranse spre stanga (cum ar fi ocolirea unui sens giratoriu) se deschide in asa masura incat se poate vedea motorul (intr-o curba am admirat simbolul si inscriptia Mercedes-Benz de pe capacul culbutorilor Wink ). Si evident intra si ceva mai mult zgomot si un vant caldut de la sistemul de racire.
Nu mai zic de manerele si butoanele stop lipsa, care tin clar de intretinere (adica lipsa ei).
Deci in conditii bune de intretinere ar fi masini decente si rezistente. Insa in conditiile in care stilul dominant e "da-i pana merge" 18 ore pe zi, nu prea cred sa reziste mai mult de inca 4-5 ani.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Sâm 29 Noi 2008 14:17:54    Titlul subiectului: 101862

Ai dreptate, insa nu uita ca si SH-urile au parfumul lor de vechi si de amintire.
MAZ, este autobuzul de tranzitie spre servicii mai bune de transport public cu autobuzul.

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
virgilius



Data înscrierii: 21/Noi/2006
Ultima vizita: 18/Iun/2023
Mesaje: 316
Locație: Constanta

MesajTrimis: Mar 23 Iun 2009 07:24:32    Titlul subiectului: 112742

Cele mai fiabile autobuze care circula prin orasele si municipiile noastre sunt de departe MAZ-107 , din CONSTANTA ,si am "parcurs" toata tara in lung si-n lat ( poate doar MAN-urile brasovene sa le concureze in vreun fel ! ). Dac-ar fi avut si aer conditionat , cu siguranta ca s-ar fi adus si-n Bucuresti 100-200 de bucati ! Ca din punct de vedere al spatiului din interior, mai ales la ore de varf, sunt cu mult peste "albiturile" capitalei !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Mar 23 Iun 2009 12:56:15    Titlul subiectului: 112756

Nu stiu neaparat daca sunt asa de bine organizate in interior, dar cum spunea un vechi user, sunt o etapa necesara in dezvoltarea transportului public, mai ales in provincie unde fondurile disponibile nu sunt atit de ridicate...
La lipsa de intretinere si exploatarea maxima la care sunt supuse, deocamdata se descurca...

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Siarhei



Data înscrierii: 25/Aug/2007
Ultima vizita: 08/Iun/2013
Mesaje: 3
Locație: Minsk (Belarus)

MesajTrimis: Joi 08 Oct 2009 00:12:41    Titlul subiectului: 118149

http://forum.esmasoft.com

MAZ-205






















_________________
http://transphoto.by.ru - buses and trolleybuses
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicusor84



Data înscrierii: 29/Dec/2009
Ultima vizita: 16/Mai/2019
Mesaje: 3
Locație: Constanta

MesajTrimis: Sâm 16 Ian 2010 02:20:52    Titlul subiectului: 122361

alin a scris:
Parca in 2003 un MAZ galben din Constanta a ars in intregime.
Da, a luat foc plecand din cap de linia a reusit sa ajunga cam la a3-a statie din traseu cand a inceput sa ia amploare flacarile au evacuat repede autobuzul dar in 5 minute maxim s=a facut scrum in interior, fiind totul numai din plastice a luat repede foc. A scapat cabina soferului ptr ca au reusit sa ajunga pompierii sa il stinga. Dupa ce s-a stins l-au luat la remorca si l-au dus in baza. Cam asta a fost cu acel MAZ.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicusor84



Data înscrierii: 29/Dec/2009
Ultima vizita: 16/Mai/2019
Mesaje: 3
Locație: Constanta

MesajTrimis: Sâm 16 Ian 2010 02:41:35    Titlul subiectului: 122362

In ceea ce priveste MAZ 203 din ce am auzit nu sunt prea reusite, soferii se cam plang de ele ca nu merg calculatoarele de pe ele si ar mai cadea diferite functii care le are in dotarel; in schimb MAZul 107 uimitor se deplaseaza destul de bine am prieteni care lucreaza pe MAZ 107 sunt mai lenese decat 103-ul cu motor de Mercedes hidramat dar asta e e si mai greu. Sa vedem ce vor aduce in viitorul apropiat, ca se vrea sa se renunte la primul set de MAZ adus in 2002 .am observat ca parerile sunt impartite in ceea ce priveste MAZul, mie nu mi se pare chiar atat de praf ca autobuz , dar au si ele o durata scurta de viata de 8 ani dar astea de la noi deja dupa 5 ani isi cam dau duhul , lucru care ma face sa ma gandesc la DACurile romanesti care aveau 20 de ani dar isi carau tablele pe strazi, nu prea s-au facut de rusine, au rezistat cu stoicism Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Trix



Data înscrierii: 02/Aug/2006
Ultima vizita: 04/Noi/2020
Mesaje: 1194

MesajTrimis: Sâm 16 Ian 2010 18:29:44    Titlul subiectului: 122386

Din imaginile de mai sus, in partea opusa usilor, autobuzul MAZ 205 arata ca un autobuz transformat in utilitar, iar culoarea accentueaza acest lucru. Acel loc unde este motorul este total inestetic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Vin 26 Mar 2010 16:52:03    Titlul subiectului: 125070

Numai in Rusia se poate asa ceva:

http://englishrussia.com/index.php/2009/04/09/worlds-extreme-public-transportation/

Sunt autobuzele din Norilsk, un oras din SIberia indepartata... pline de gheata... inauntru!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FBW58



Data înscrierii: 15/Dec/2006
Ultima vizita: 01/Iun/2021
Mesaje: 322
Locație: Brasov

MesajTrimis: Joi 05 Aug 2010 16:33:10    Titlul subiectului: 131249

"Warning
In order not to compromise your security, this page will not be accessed

A virus or unwanted program was found in the HTTP data of the requested page.
Requested URL: http://www.maz.ru/
Information: Contains recognition pattern of the HTML/Infected.WebPage.Gen HTML script virus
"

La MAZ totul e praf, de la autobuze la siteul de pe internet.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 05 Aug 2010 19:24:04    Titlul subiectului: 131259

La aceasta ora site-ul lor este functional, dar este numai in rusa ? Nu este si in engleza ?
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FBW58



Data înscrierii: 15/Dec/2006
Ultima vizita: 01/Iun/2021
Mesaje: 322
Locație: Brasov

MesajTrimis: Joi 05 Aug 2010 20:18:09    Titlul subiectului: 131269

Negativ. E functional dar tot cu virus...

Ce antivirus folosesti?

ATENTIE nu deschideti siteul MAZ contine un script pe care Avira l-a detectat ca virus



Virus alert.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  54.36 kb
 Vizualizat:  de 24504 ori

Virus alert.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 05 Aug 2010 21:45:14    Titlul subiectului: 131284

NOD 32
Iata si un print screen cu site-ul MAZ luat acum cateva minute.
Sincer, nu am la inima autobuzele MAZ, dar site-ul pare interesant, si am vazut ca pe langa autobuze/troleibuze produc si diferite medele de camioane. Mi-ar fi placut ca si fabrica de la Roman Brasov sa aiba o productie sustinuta si mare de camioane si autobuze/troleibuze.



Site MAZ.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  113.33 kb
 Vizualizat:  de 24493 ori

Site MAZ.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 20 Ian 2011 14:24:57    Titlul subiectului: 138982

Un Maz206 surprins in ... Buzau, tocmai intra la Kaufland.

8AAT0794



8AAT0794-P1360061.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  81.56 kb
 Vizualizat:  de 23791 ori

8AAT0794-P1360061.jpg



8AAT0794-P1360063.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  59.53 kb
 Vizualizat:  de 23791 ori

8AAT0794-P1360063.jpg



8AAT0794-P1360064.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  55.3 kb
 Vizualizat:  de 23791 ori

8AAT0794-P1360064.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie 05 Oct 2011 21:43:40    Titlul subiectului: 149283

As dori si eu sa aflu o adresa de web de unde sa pot descarca documetatia tehnica pentru autobuzul MAZ 203. E urgent si sper ca printre dvs. se gaseste cineva care sa-mi poata oferi macar un link...
_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Vin 28 Feb 2014 17:15:12    Titlul subiectului: 171503

Uite o prezentare a MAZ, adica a uzinei de vehicule grele de la Minsk:

http://www.youtube.com/watch?v=gwIvX-2Bw_Y

Uzina tata, nu gluma! Fac chestii tari pentru o tara comunista. Dovada sunt si masinile de la noi, poate ca la finisaje sunt cam varza, dar in rest sunt rezistente si merg. Poate unde si motorizarile occidentale care do the trick Wink
Oricum, tare, as merge pe mana lor si mai departe!

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
ELECTRO



Data înscrierii: 04/Dec/2009
Ultima vizita: 02/Mar/2024
Mesaje: 393
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Sâm 08 Aug 2015 15:34:32    Titlul subiectului: 180853

Compania MAZ lucreaza la un model de autobuz electric. Se vorbeste de colaborarea cu parteneri din Romania.
Autobuzul va fi destinat in special pentru exportul in UE.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CiprianTRB



Data înscrierii: 03/Mar/2019
Ultima vizita: 11/Mai/2021
Mesaje: 89
Locație: Bucuresti, Sector 6 - Militari

MesajTrimis: Mar 12 Mai 2020 20:05:51    Titlul subiectului: 207062

Recent a apărut un nou model pe piața autobuzelor electrice, MAZ 303E10.
Este al doilea autobuz electric cu motorizare ZF CeTrax(primul fiind Solaris Urbino 15 LE Electric) și are o autonomie de 300 de km.
Mai jos aveți un articol de la Sustainable Bus despre acest model.

Citat:
MAZ adds an electric bus to its portfolio. The Belarusian manufacturer (complete name: Minsk Automobile Plant) unveiled a few days ago the MAZ 303E10, which also stands out for being the second vehicle equipped with the brand new electric central motor CeTrax by ZF (the first is the Solaris Urbino 15 LE Electric). Deliveries should start in 2021.

MAZ unveils an electric bus

MAZ electric bus (12.43m lenghts) is built on a low-floor platform and features, according to the press release by MAZ a «412 Ah» battery. That figures, coupled with an hypothetic voltage of 660 V (common to several electric bus batteries, for instance Solaris and Akasol ones), gives a value of some 270 kWh. The range stated by the manufacturer is 300 km. The manufacturer points out that, in developing the electric bus layout, is has been possible to increase the glazed surface of one third compared to a conventional drive bus.

ZF CeTrax for MAZ 303E10 electric bus

The electric bus MAZ 303E10, which was developed within the third-generation of the MAZ 303 bus range, adopts the ZF CeTrax, which can deliver up to 300 kW. Batteries can be charged both by alternating current or with plug-in CCS2 connection (for four hours), with connector placed in the rear compartment. In the vehicle there is technically room for more than 70 passengers (30 of them seated).

All rows of seats 0n MAZ electric bus are equipped with USB ports. Sliding ramp for wheelchair couldn’t be missing. Heating, MAZ points out, is entirely electrically-powered.

As mentioned on Electrive (based on a local source), Belarusian President Aleksandr Lukashenko has ordered MAZ to produce ten electric buses for use in the country.


https://www.sustainable-bus.com/news/maz-electric-bus-launch-3030e10-minsk-automobile-plant/

Aici aveți videoclipul de prezentare: https://youtu.be/cqH0tH8_0rs



maz-electric-bus-303e10-1024x683.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  428.89 kb
 Vizualizat:  de 8463 ori

maz-electric-bus-303e10-1024x683.jpg



maz-electric-bus-minsk.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  150.71 kb
 Vizualizat:  de 8463 ori

maz-electric-bus-minsk.jpg



maz-electric-bus-1024x682.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  347.33 kb
 Vizualizat:  de 8463 ori

maz-electric-bus-1024x682.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Robert



Data înscrierii: 26/Iun/2015
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 1022
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar 12 Mai 2020 21:32:44    Titlul subiectului: 207066

Cred că și designul e tot de la Solaris Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Autobuze Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6
Pagina 6 din 6

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community