Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Campania electorala 2020 si transportul in comun

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Sunteti multumiti de candidatii de la primarie, din localitatea dumneavoastra ?
Da
33%
 33%  [ 5 ]
Nu
66%
 66%  [ 10 ]
Nu stiu
0%
 0%  [ 0 ]
Nu ma intereseaza
0%
 0%  [ 0 ]
Voturi totale : 15

Autor Mesaj
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 28 Feb 2020 12:11:28    Titlul subiectului: Campania electorala 2020 si transportul in comun 205868

Evident se apropie campania electorala pentru alegerile locale, iar Bucurestiul nu face exceptie. Se pare ca opozitia a reusit sa cada de acord asupra unui candidat comun si anume ”eternul” Nicusor Dan. Primarita actuala, Firea, a spus ca acest lucru reprezinta, citez „Noaptea mintii” Laughing
Eu sunt de parere ca ”Noaptea mintii” o reprezinta faptul ca Firea este in fruntea primariei capitalei Laughing

O singura bila alba are, dupa parerea mea, faptul ca a delimitat liniile de tramvai cu ”celebrele” si ”inesteticele” garduri. Ce a mai facut ea pentru transportul in comun ? A umplut capitala de turcisme !

Pe de alta parte, Nicusor Dan are niste idei, aberante in legatura cu transportul in comun, multe dintre acestea lipsite de fundament stiintific, cum ar fi cea cu reorganizarea retelei de troelibuze (vezi topicul aferent).

La nici unul dintre candidatii la primaria capitalei nu am vazut un plan concret pentru a mai reduce din aglomeratia cotidiana din oras, asa cum o puteti vedea si in poze, in zona pasajului Obor.

In schimb, la vorbe si la idei aberante, toti sunt campioni Laughing



Bucuresti, 26 februarie 007.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  106.89 kb
 Vizualizat:  de 5756 ori

Bucuresti, 26 februarie  007.jpg



Bucuresti, 26 februarie 008.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  101.11 kb
 Vizualizat:  de 5756 ori

Bucuresti, 26 februarie  008.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BaditaStefanGalati



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 25/Mar/2024
Mesaje: 661
Locație: Galati

MesajTrimis: Mar 10 Mar 2020 21:37:13    Titlul subiectului: 206113

Nu comentez prea mult politica si administratia altor orase... nu-s fan Firea dar nici Dan... Si vb serios.... nu cred ca N.D. e mai breaz decat Firea.


Revenind in Galatiul meu, candidatii ce se prefigureaza din partea unor partide politice, impreuna cu rezultatele ultimului sondaj facut de echipe mixte ale PNL-USR-PMP sunt urmatoarele (doar pt. Galati)

Primarul Mun. Galati:
1. Ionut Florin Pucheanu (PSD) = 40%
2. Onut Valeriu Atanasiu (PNL) = 22%
3. Bogdan Rodeanu (USR) = 10%
4. Marius Stan (PIM) = 9%
5. Eugen Durbaca (PRORO) = 8%
6. Catalin Cristache (PMP) = 5%


Presedintele Cons. Jud. Galati:
1. Costel Fotea (PSD) = 40%
2. George Stanga (PNL) = 19%
3. Nicolae Marin (PRORO) = 11%
4. Candidat nestabilit (USR) = 8%
5. Candidat nestabilit (PMP) = 4%
6. Candidat nestabilit (ALDE) = 3%


Consiliul Local Galati (27 de mandate)
1. PSD = 30% (10 mandate)
2. PNL = 20% (7 mandate)
3. USR = 13% (6 mandate)
4. PRORO = 10% (4 mandate)


Consiliul Judetean Galati (35 de mandate)
1. PSD = 40% (14 mandate)
2. PNL = 15% (6 mandate)
3. PRORO = 14% (6 mandate)
4. USR = 11% (4 mandate)
5. PMP = 9% (3 mandate)
6. ALDE = 5% (2 mandate)



Toate sondajele sunt cu caracter pur orientativ, alegerile fiind in Iunie. Eroarea-i de +-3% iar procentele de mai sus reflecta doar candidatii importanti si partidele/aliantele care trec pragul de 5 respectiv 8 procente.
Pentru un partid pragul este de 5%, un independent 3,25% iar o alianta din doua sau mai multe partide 8%. Restul procentelor se vor atribui partidelor ce-au trecut pragul in ordine direct proportionala cu procentele obtinute, dand astfel ocazia obtinerii unor mandate la redistribuire.


Personal va spun din capul locului ca sunt membru PSD si sustin tandemul Pucheanu-Fotea precum si listele acestui partid.

_________________
https://linktr.ee/rsbadita (totul într-un singur loc)
MIE-MI PASĂ DE GALAȚI! VOUĂ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 10 Mar 2020 22:02:04    Titlul subiectului: 206116

Care este impactul asupra transportului in comun, din Galati ? Avantaje si dezavantaje ?
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BaditaStefanGalati



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 25/Mar/2024
Mesaje: 661
Locație: Galati

MesajTrimis: Mar 10 Mar 2020 22:32:54    Titlul subiectului: 206121

In Galati sosesc 18 tramvaie nou-noute, au sosit 20 de minibuze, 40 de autobuze, 17 troleibuze si vor sosi inca 50 de autobuze hibrid. Se reabiliteaza depoul 1, intreaga retea de tramvaie ramasa, se va extinde cea de troleibuz.

Un impact bun este continuarea cu echipa PSD.

_________________
https://linktr.ee/rsbadita (totul într-un singur loc)
MIE-MI PASĂ DE GALAȚI! VOUĂ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 05 Iun 2020 22:15:42    Titlul subiectului: 207467

Șeful societății de transport din București (STB) implicat în jocurile murdare ale campaniei electorale pentru primăria capitalei. Articolul se găsește aici: https://www.libertatea.ro/stiri/seful-stb-dat-afara-din-pnl-la-conferinta-lui-nicusor-dan-3024840?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=tolo-page-post?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=tolo-page-post
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TheTigerBeast



Data înscrierii: 18/Mai/2017
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 689
Locație: Bucuresti Sector 6

MesajTrimis: Sâm 04 Iul 2020 23:38:37    Titlul subiectului: 207754

Libertatea.ro a scris:
Gabriela Firea minte în bilanțul de primar general! Folosește imagini din 1990 și din 2006-2007 și spune că sunt din 2016, pentru a se lăuda cu realizările din ultimii patru ani

Gabriela Firea își face bilanțul referitor la transportul public în comun din București. "Din păcate, mulți au uitat cum era transportul public în comun acum 4 ani", spune primarul. Doar că aceasta folosește imagini cu tramvaiele din 1990 și autobuze din 2006 și 2007, nu din 2016, așa cum susține.

Primarul general al Bucureștiului, Gabriela Firea, a început deja campania electorală în mediul on-line pentru un nou mandat de edil șef al Capitalei. În cel mai recent episod video postat pe pagina personală de Facebook, Firea vorbește despre transportul în comun. „În 2016 am decretat transportul în comun o prioritate a primului meu mandat, fiind conștientă că era și rezolvarea a două probleme majore ale Bucureștiului”, spune Firea în clipul electoral ce folosește imagini atribuite acum 4 ani. Doar că acestea nu sunt din 2016, așa cum susține edilul Capitalei.


Imaginile reale se gasesc pe ratb.stfp.net, transport-in-comun.ro, si simplybucharest.ro, in ordinea in care apar.



autobuzul-1mincinos-1024x473.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  56.2 kb
 Vizualizat:  de 5004 ori

autobuzul-1mincinos-1024x473.jpg



Screenshot_2.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  214.68 kb
 Vizualizat:  de 5004 ori

Screenshot_2.jpg



tramvaiul-3mincinos-1024x473.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  67.17 kb
 Vizualizat:  de 5004 ori

tramvaiul-3mincinos-1024x473.jpg



_________________
Asculta Radio TheTigerBeast @192kbps!
http://r.thetigerbeast.ovh
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
virgilius



Data înscrierii: 21/Noi/2006
Ultima vizita: 18/Iun/2023
Mesaje: 316
Locație: Constanta

MesajTrimis: Dum 05 Iul 2020 09:11:24    Titlul subiectului: 207757

La atâta a dus-o capul !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ADK



Data înscrierii: 09/Apr/2019
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 691
Locație: Buzau

MesajTrimis: Dum 05 Iul 2020 13:49:01    Titlul subiectului: 207761

Măi băieți, n-o mai criticați atât, a văzut și ea rămășițele ultimelor autobuze Rocar de Simon și DAF în autobaza Pipera înainte s-o desființeze și fără pic de cunoștințe o fi zis că acestea încă circulau, în ciuda stării lor de degradare și lipsa numerelor de circulație. Eu mă mir cum un primar al unui oraș care-i capitala unei țări membre a UE din 2007 (deci de 13 ani jumate) să creadă că aceste autobuze încă mai circulau în regim de transport public, mai ales acum 4 ani, când cu toții știm că DAF-urile au ”încheiat” o parte mare din istoria transportului bucureștean în anul 2012 (deși unele mai aveau ITP valabil până în martie 2013). Tot s-a consultat mărunt cu RATB-ul în ultimii ani și prin 2017 a făcut o vizită autobazei Titan mai amănunțită, unde în câteva secunde ar fi putut afla că parcul circulant la autobuze nu este decât de Mercedes Citaro. Plus că ea nu a schimbat mare lucru în ăștia 4 ani, doar s-au reparat din Citaro, a adus câteva MB Hybrid și jerfele alea de Otokar, s-a început tăierea masivă a tuturor epavelor (deși îmi vine greu să le zic așa, dar din păcate asta au ajuns multe autobuze) și s-au înființat ceva linii preorășenești. Și unii cred că pe ea o interesează muzeul. Eu unul ca primar nu m-aș fi lăudat cu mărunțișurile astea. La Buzău poți spune că într-adevăr s-a făcut o schimbare în ultimii 4 ani! Parcul s-a triplat, liniile s-au dublat, microbuzele au fost scoase forțat de pe trasee și numai zic în orașul în sine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TheTigerBeast



Data înscrierii: 18/Mai/2017
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 689
Locație: Bucuresti Sector 6

MesajTrimis: Dum 05 Iul 2020 17:50:39    Titlul subiectului: 207762

Asa cum spuneau si cei de la Times New Roman, "taranca de Voluntari cu buletin de Bacau", cam asa o putem descrie pe Firea.
Sa nu uitam ca, sub mandatul ei, au fost zeci de accidente si incidente in transportul in comun, dar ea cumpara uniforme, sa fie prestabili angajatii STB.

_________________
Asculta Radio TheTigerBeast @192kbps!
http://r.thetigerbeast.ovh
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
ADK



Data înscrierii: 09/Apr/2019
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 691
Locație: Buzau

MesajTrimis: Dum 05 Iul 2020 18:54:50    Titlul subiectului: 207763

Nu-mi place să jignesc pe nimeni, chiar dacă unii ar merita, dar nici nu pot sta pasiv să nu arăt cuiva când greșește. Exemplu în cazul de mai sus. Poți întreba și un oarecare bucureștean dacă acel autobuz sau tramvai l-a mai văzut în ultimii ani (poate unii ar spune că au văzut, că habar n-au să le compare sau răspund la caterincă, cel puțin acel V3A-2S clasic nu e foarte departe de un V3A obișnuit de astăzi, poate a uitat că ITB n-a mai existat după 1990). Cu accidentele e vina infrastructurii, și la urmă a ei, a primăriei, că RATB-ul nu poate face nimic fără ”avizul” primăriei. Însă chestia cu uniformele mi se pare absurdă, acum sincer. Mi se părea suficient să ai niște preferințe oarecare pentru un șofer sau manipulant care își petrece juma de zi la muncă și pe drumuri în acest scop, dar eu unul nu aș putea permite ca cineva să dea verdincte clasei muncitoare dacă nu a făcut parte din acea categorie (să lucreze dânsa șofer sau manipulant, în condițiile actuale la autobuze și tramvaie, dar și în garaje, să vadă, care sunt într-adevăr problemele, pneurile autobuzului foarte uzate, podeaua de la V3A-uri, sau îmbrăcămintea conducătorului?), și după să dea verdicte. Dânsa stă în majoritatea timpului în condiții foarte bune, nu ca manipulanții care merg și pe jos la muncă să mai economisească combustibil, și apoi se coc în V3A-uri acum în iulie și evită să spună că le este rău că fără ei nu s-ar mai putea întreține familiile, plătii chirii sau rate. Și să n-ai milă să le dai o sticlă de 2l de apă rece într-o stație și un prosop, chiar și la 1 leu... eu unul am făcut asta mai demult, prin 2014-5, la șoferii de pe Ikarus 415, din alocația de elev, dânsa când dintr-un salariu de primar?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community