Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Severinul va ramane fara transport in comun!

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul MEHEDINȚI
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
alin daniel



Data înscrierii: 03/Aug/2008
Ultima vizita: 29/Oct/2022
Mesaje: 26
Locație: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: Vin 29 Mar 2013 10:31:16    Titlul subiectului: Severinul va ramane fara transport in comun! 163710

De la 01.04.2013,municipiul Drobeta Turnu Severin,este singurul municipiu,resedinta de judet,care nu va mai beneficia de transport public in comun!

Care ar fi solutia cea mai optima si cea mai rapida,tinand cont ca oamenii si elevii vor trebui sa mearga in continuare la serviciu si respectiv la scoli?
De asemenea,consider ca ar fi optima si o modificare a traseelor,pentru rentabilizarea transportului in comun de calatori!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 29 Mar 2013 14:04:44    Titlul subiectului: 163715

Vino cu mai multe detalii, eventual cu un link dupa o stire ? Exact, ce se intampla, de ce nu va mai fi transportul in comun ? Sau este o pacaleala de 1 Aprilie ?
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alin daniel



Data înscrierii: 03/Aug/2008
Ultima vizita: 29/Oct/2022
Mesaje: 26
Locație: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: Sâm 30 Mar 2013 19:35:58    Titlul subiectului: 163730

Nu este nicio pacaleala de 1 aprilie. Eu cel putin nu mi-as permite sa glumesc cu asa ceva.
Si pentru a fi si mai credibil,voi atasa si un link aici despre aceste aspecte:
http://www.televiziuneaseverin.ro/rts4/index.php/arhiva-stiri/10753.html.
Sper ca acum sunt mai credibil.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 30 Mar 2013 22:50:35    Titlul subiectului: 163733

Este un lucru grav. In afara de transport local mai exista si alti operatori de transport ? Exista dube ?
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 31 Mar 2013 00:51:23    Titlul subiectului: 163735

Suntem in Romania si deci... totul e posibil. Din cate am inteles din materialul furnizat, exista mai multe firme care se ocupa de transportul local/interlocal; va fi greva cu defilare sau doar stationare in autobaze?

P.S. In Mehedinti, soarta transportului local/interlocal este similara cu cea din Neamt? (multi operatori privati, oranduiti pe anumite trasee? Exista si aici un... Urbtrans??)

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
alin daniel



Data înscrierii: 03/Aug/2008
Ultima vizita: 29/Oct/2022
Mesaje: 26
Locație: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: Dum 31 Mar 2013 09:55:32    Titlul subiectului: 163740

Da exista trei firme de transport,care au impartit orasul in trei.
Unii, au luat traseele dinspre Gura-Vaii si oras, unii au luat cele doua trasee desfasurate exclusiv pe teritoriul orasului (traseele:4 si 5),iar ceilalti au luat traseele:8,9,Bistrita,care sunt extraurbane!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Nicolaescu Albert



Data înscrierii: 27/Iul/2009
Ultima vizita: 20/Iun/2014
Mesaje: 319
Locație: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: Dum 31 Mar 2013 16:02:01    Titlul subiectului: 163743

Primaria a efectuat plata abonamentelor catre firma de transport ce efectueaza traseul 4 insa o firma de transport public deja a scos un parc de autobuze la vanzare .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
alin daniel



Data înscrierii: 03/Aug/2008
Ultima vizita: 29/Oct/2022
Mesaje: 26
Locație: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: Dum 31 Mar 2013 20:01:18    Titlul subiectului: 163750

Din punctul meu de vedere,cred ca mai important era sa fie platite datoriile fata de firma care efectueaza cursele spre Schela si Gura Vaii,deoarece multa populatie lucreaza in aceste zone si multi elevi vin la liceele si scolile din oras.Sunt chiar si munctori care lucreaza in oras si care nu vor mai avea cu ce sa se deplaseze.
Momentan singura solutie,ramane sa se circule cu acele masini care efectueaza,,taxi la negru'',intre Schela si oras.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Nicolaescu Albert



Data înscrierii: 27/Iul/2009
Ultima vizita: 20/Iun/2014
Mesaje: 319
Locație: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: Lun 01 Apr 2013 16:20:25    Titlul subiectului: 163779

Dovada ca abonamentele au fost platite am surprins astazi un MAN efectuand traseul 4.


Autobuz MAN DROBETA.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  359.59 kb
 Vizualizat:  de 12944 ori

Autobuz MAN DROBETA.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 02 Apr 2013 22:45:38    Titlul subiectului: 163800

http://adevarul.ro/locale/turnu-severin/transportul-public-local-fost-reluat-cartierul-gura-vaii-1_515aec2700f5182b857865d4/index.html

"Transportul public local a fost reluat spre cartierul Gura Văii
2 aprilie 2013
Articol de Corina Macavei

Peste 2000 de locuitori care trăiesc în Gura Văii, un cartier mărginaș al municipiului Drobeta Turnu Severin au protestat la începutul acestei săptămâni față de faptul că firma privată de transport public nu mai trimite autobuzele în zona lor de la începutul lunii aprilie.

Mii de localnici din cartierele Schela și Gura Văii au rămas luni fără mijloc de transport, în condițiile în care distanța din centrul Severinului până la Gura Văii este de aproximativ 10 kilometri. Autobuzele care ajungeau la ei au tras pe dreapta, iar oamenii nu au avut cu ce să ajungă la serviciu sau cum să își trimită copiii la școală. „Este foarte rău, am o nepoțică care face naveta la Turnu Severin. Cu ce se duce dacă nu este autobuz la școală? Trebuie să-i oprim de la școală, să nu mai meargă, să nu mai învețe carte? Își bat joc de noi”, spunea o femeie din Gura Văii. „Cum se duc oamenii la servici? Fără autobuz suntem izolați. Atunci când vin alegerile toată lumea vine aici. Ne-au promis că ne bagă canalizare, că ne asfaltează străzile, acum ne luară și dreptul la autobuz”, striga revoltat un tânăr. „Sunt foarte nemulțumit din cauza transportului, nu vor să ne mai dea abonamente, nu știm cu ce-o să ne ducem la muncă, o să ne pierdem locurile de muncă. Pe noi nu ne interesează probleme lor, pe noi ne interesează problema noastră că riscăm să ne pierdem locurile de muncă. Eu am vrut să-i scot abonament pe luna asta, dar nu au vrut să-mi dea pentru că au zis că au neînțelegeri cu Primăria”, a spus o altă localnică. „Sunt foarte supărată, am fost joi la Primărie și domnul primar Gherghe mi-a spus că se grăbește că vine domnul Ponta. Eu acum nu mai pot să mă duc la servici. Seara la ora 19,15 nu pot să plec de aici cu autobuzul când e schimbul de tură, dimineața n.am cu ce să mă întorc. Deci îmi pierd locul de muncă. Suntem rupți de Severin, parcă nu am fi cartier al Severinului. Pe buletinul nostru scrie Drobeta Turnu Severin păi atunci să fie Drobeta Turnu Severin” a spus Dorina Vânturache. „Suntem disperați” Oamenii spun că singura soluție pe care o au la dispoziție în cazul în acre nu ar mai avea autobuze este să apeleze la taximetria la negru. Dar, pentru fiecare cursă, sunt obligați să scoată din buzunar 5 lei, în loc de doi cât plăteau la autobuz. În plus, se supun unui risc, pentru că nu știu dacă mașina în care urcă îi va duce în siguranță la Severin. „Eu am nepoata la școală, în clasa a IX-a, cu ce se duce acum la școală? Suntem disperați. Au venit doar la alegeri, ca țiganii să-i alegem, doar voturile noastre le-au vrut. Plătim taxe ca la Severin, dar noi nu beneficiem de nimic”, a spus un localnic. „Am patru copiii la liceu și astăzi nu le dădui drumul la școală că nu au cu ce. Nu-mi permit să plătesc mașină particulară. Primăria le plăta abonamentele, dar acum nu ne mai ajută cu nimic”, striga o femeie. „Din cauză că nu mai avem transport nu ne mai putem duce la servici. Ce să facem, să mergem pe jos? Suntem mai rău decât în epoca primitivă, taxe și impozite plătim, dar noi nu beneficiem de nimic”, spune Ioana Ghițănescu. Primăria nu a plătit la timp datoriile În Turnu Severin, serviciul de transport public local a fost concesionat către două firme private, după în 1992 fosta regie locală de transport public a fost privatizată prin metoda mebo. Zilele trecute, transportatorii au anunțat călătorii printr-un anunț afișat pe geamul autobuzelor că „începând cu data de 1 aprilie transportul de persoane se va sista din cauza nerespectării obligațiilor contractuale”. S-a ajuns în această situație pentru că Primăria nu a plătit la timp datoriile către societățile de transport. Este vorba despre achitarea costurilor abonamentelor gratuite acordate de municipalitate pentru pensionari, elevi, studenți, veterani de război. „A fost achitată suma de aproximativ 140.000 de lei reprezentând contravaloarea a peste 3800 de abonamente. Fac aprecizarea că această sumă de 140.000 de lei este suma la zi pentru abonamentele lunii februarie. Că sunt trasee de autobuze care nu eliberează abonamente asta ridică un semn de întrebare. Cele 140.000 de lei aferente abonamentelor pentru o lună de zile înseamnă cam 5000 de lei pe zi. Nu cred că la ora actuală circulă între 4000 și 5000 de abonați în Drobeta Turnu Severin pe toate aceste mijloace de transport. Ar fi de preferat ca și cele două firme de transport urban să vadă cum reușesc să fie rentabile și pe alte bilete nu numai pe subvenția acordată de primărie”, a spus Gabi Niculescu, purtătorul de cuvânt al Primăriei Drobeta Turnu Severin. Astăzi, transportatorii și-au revizuit atitudinea și au reluat cursele spre Gura Văii"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alin daniel



Data înscrierii: 03/Aug/2008
Ultima vizita: 29/Oct/2022
Mesaje: 26
Locație: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: Mar 09 Apr 2013 22:54:24    Titlul subiectului: 163923

In prezent,se pare ca circulatia mijloacelor de transport in comun din oras s-a reluat, insa, nici in momentul de fata firma nu elibereaza abonamente lunare de calatorie.
De asemenea, mi s-a comunicat de catre o fosta taxatoare a firmei,ca in momentul de fata firma ar fi fost preluata de catre d-nul. Badescu,cel care detinea si inca mai detine traseele exclusiv urbane( 4 si 5).
Nu stiu cat este de adevarata informatia,cert este ca mi-a fost confirmat ca pe liniile:3/1r/7 sunt folosite aceleasi autobuze ce se folosesc si pe traseele: 4 si 5.
Bilete s-au scumpit si ele: 2 lei-local si 4 lei- Gura Vaii.( inainte: 1.8 lei- local si 3 lei-Baraj )
Intervalele de circulatie au ramas aceleasi : linia 3 -o data pe ora; linia 7- 75 min.,iar sambata si duminica doar linia 3 functioneaza, cu o cursa la 2 ore.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 09 Apr 2013 22:58:24    Titlul subiectului: 163924

Cam care este gradul de ocupare al autobuzelor ? Circula pline la orele de varf ?
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alin daniel



Data înscrierii: 03/Aug/2008
Ultima vizita: 29/Oct/2022
Mesaje: 26
Locație: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: Mar 09 Apr 2013 23:44:11    Titlul subiectului: 163927

In mare parte da,insa nici pe departe ca acum 10 ani.Dar sunt destul de pline, La orele de varf de obicei pe langa scaune mai stau cam 5-10 persoane in picioare
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul MEHEDINȚI Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community