Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Conceperea traseelor si a orarelor de transport public

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Tehnologii noi in transportul public
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Vin 13 Apr 2012 12:27:28    Titlul subiectului: Conceperea traseelor si a orarelor de transport public 154883

In cautarile mele despre modalitati de a avea un soft mititel de afisare a orarului unei statii de transport public, am gasit un site american in care se vorbeste despre cum se fac aceste lucruri. Se pare ca se bazeaza pe ceva software, care genereaza trasee si orare, care apoi se iau la mana. Desigur asta e o problema de alocare de resurse, pentru care exista solutii teoretice deja bine puse la punct.
Site-ul este:
http://publictransport.about.com/

Acum ar fi interesant sa dezbatem un pic despre cum se fac graficele de transport si ce solutii de calcul si de software ati avea.

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Mie 18 Sep 2013 23:20:57    Titlul subiectului: 167257

Google Transit s-a extins foarte mult in ultimul timp in Romania, fiind o solutie viabila in problema planificarii calatoriilor cu transportul in comun.
Pionier a fost Brasovul care si-a pus si statiile pe harta, intr-un efor sustinut. Apar toate statiile cu programele afisate in functie de datele introduse.
In Bucuresti si in restul oraselor, se poate vizualiza doar planificarea, iar nu pozitionarea statiilor si tabelul plecarilor. m-am bucurat sa vad pe aceasta lista Constanta, Sibiu, Iasi si altele.
Pentru Brasov stiu ca afost un efort foarte foarte mare depus de doi oameni talentati in IT si ambitiosi pentru a duce la indeplinire acest deziderat. Astia sunt angajati ai regiei, platiti de rahat, desigur, dar cu dorinta de mai bine in acest domeniu pentru brasoveni.
Bineinteles ca acest element capitalist nu a patruns la Medias... fuge pana si Google de astia, ma mir ca l-au pus pe harta Twisted Evil

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Joi 27 Mar 2014 14:13:46    Titlul subiectului: 171997

Cu mare bucurie constat ca in anumite locuri, e.g., la Brasov, aapar mai multe pagini si soft-uri de afisare a plecarilor din statii si a altor informatii de transport public, asa cum se intampla pe mai peste tot. Este extrem de util si de bine venit. Sunt pagini care se acceseaza gratuit facute de maestri ai programarii, venite in intampinarea publicului calator pentru ajutarea, corectare si de ce nu, chiar corectarea lui. Stim ca publicul romanessc este de joasa calitate, nu are idei de planificare de ordine si pputina disciplina si poate ca aceste "gadget"-uri sa le spunem ii vor atrage spre o conduita mai buna in utlilizarea transportului in comun.
In acest sens va recomand sa studiati:
www.trafic-web.ro plecari live din statiile RAT Brasov
si Urbus care face in alta maniera acelasi lucru. Merita de studiat. CEle doua site-uri functioneaza atit pe calculatoarele obisnuite, cat si pe tablete si telefoane inteligente de ultima generatie.

Pentru pe-afara, desi va puteti juca cu ea oricand pe telefon, atit pe iOS, cat si pe Android este aplicatia internationala Moovit. Excelenta. Are informatii din mai toate zonele Europei Occidentale, cu plecari live, cu calcul de itinerarii, cu navigare GPS pe itinerariile calculate si multe alte lucruri interesante si utile. Locuind in Anglia am folosit si folosesc intens aceasta aplicatie absolut minunata. Am folosit-o si in Italia, la Roma sau la Napoli.
Am conversat cu spaniolii care se ocupa de dezvoltarea aceste aplicatii si i-am invitat sa intre pe piata romaneasca. Ei mi-au spus sa le fac rost de datele in format GFTS de la orasele interesate si ei se vor ocupa de restul. Am sa incerc sa obtin aceste informatii de la RAT Brasov care le are deja calculate pentru Google Transit... Sa vedem ce-o iesi.
Daca vreti ca orasul vostru sa intre pe Moovit, instalati aplicatia pe mobil (nu e disponibila pentru PC) intrati la sectiunea de feedback si contact si luati legatura cu acei oameni. Va vor raspunde sigur, sunt draguti si deschisi si va spun ei de ce au nevoie.

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
dexter23



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 20/Mar/2023
Mesaje: 144
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 31 Mar 2014 15:17:11    Titlul subiectului: 172094

Din cate remarc, pe site-ul spus de tine mai sus, orarele afisate sunt cele teoretice, autobuzele RAT Brasov nefiind echipate cu dispozitive de monitorizare.
_________________
We are just a small, lonely piece in the world of computers.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Tehnologii noi in transportul public Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community